Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (85)


148 raspunsuri la acest subiect

#141
alexandrina

alexandrina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.504 mesaje

Postat 05 ianuarie 2006 - 14:29

Acum vreau doar sa-mi iau ramas bun de la "Odisee", sper ca mai tarziu sa reusesc sa intru cu relatari noi.

[recevere] A fost intradevar un an foarte frumos si plin de informatii si de prietenie. Si sunt si eu recunoscatoare pentru ca toate sarcinile nostre s-au incheiat cu bine si pruncii nostri sunt sanatosi, vigurosi si plini de personalitate.
Eu visez sa ma intorc la Odisee cat de curand va fi cu putinta, dar ramane de vazut...


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
[flo]Alexandrina.



#142
mamica noiembrie-decembri

mamica noiembrie-decembri

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 339 mesaje

Postat 05 ianuarie 2006 - 14:47

DRAGI MAMICI, SE PARE CA AICI SE INCHEIE ODISEEA NOASTRA...

pentru unele dintre noi, ultima, pentru altele, abia prima.
fara regrete si fara lacrimi, spunem adio unei perioade frumoase din viata noastra. dar priviti inainte si nu inapoi, ne asteapta ceva cu mult mai frumos si mai intens, cu bune si rele.

adevarata "odisee" abia acum incepe!

asadar, cu bagajelele facute, mutarea la primul episod oficial de "BEBELUSI DE NOV-DEC 2005"
[pup][fuga]

#143
Giova

Giova

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.059 mesaje

Postat 05 ianuarie 2006 - 15:41

Mamici de noiembrie-decembrie va multumim din suflet!!![flo] [floare3] Chiar v-am citit si mi-au dat lacrimile!!! Ati fost ca niste mame pt. noi, acum ca am preluat stafeta, speram sa putem fi de folos urmatoarelor mamici! Ne intalnim peste 2 luni la clubul scutecelor!!![bibe] Numai bine va dorim, sa scapati de colici cat mai repede, sa aveti niste ingerasi sanatosi si cuminti!!![copil] gio[gravi] si bb Marco 39 fix

#144
marchplayer

marchplayer

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.130 mesaje

Postat 05 ianuarie 2006 - 19:42

Foste gravidute de noiembrie-decembrie acum mamici pentru toata viata! Ce frumos! Ati stat aici impreuna noua luni cu zile mai frumoase sau mai putin frumoase dar v-ati sustinut una pe cealalta si asta a fost cel mai important! Ma bucur ca ati adus toate pe lume bebelusi frumosi si sanatosi pe care acum nu puteti decat sa-i iubiti! Va urez succes in cariera de mamica, despre care am spus ca este foarte luuunga dar merita fiecare secunda ce o dedicam printisorilor si printeselor noaste! Ne reunim peste doua luni la clubul scutecelor! daniela 35+

#145
mara95

mara95

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 05 ianuarie 2006 - 20:00

Recunosc ca m-ati emotiomat! Va pup! [bis]

#146
proadelina

proadelina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 196 mesaje

Postat 05 ianuarie 2006 - 21:16

Salutare si un sincer La multi ani!...Nu ma avut ocazia sa mai stau de vb cu voi, ceea ce mi-a lipsit mult. Avem si noi noutati. Pe 16 nov. s-a nascut ALBERT ALEXANDRU, de 3900 g si 55 cm, la spitalul orasenesc Hateg cu dr. Schmidt Zoltan. Am nascut normal, cu epidurala, iar in final totul a fost ok. Suntem sanatosi ceea ce dorim tuturor. Un pupic dulce, Adelina si BB Albert

#147
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 05 ianuarie 2006 - 21:29

Si iar stau si pliiiiiing.......... Iar m-am emotionat, ca lasam ceva in urma - ceva atit de frumos, chiar daca nu a fost usor - si plecam la un drum luuung si sigur greu, dar atit de frumos!
Gata, ca chiar pling tare acum...



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

#148
Bic

Bic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 05 ianuarie 2006 - 21:55

Alexandrina, am avut si eu dilema asta cu socoteala. Cred ca se socoteste de la inceputul unui alaptat la inceputul urmatorului. Ca la contractii, am zis eu. De undes stii ca vrea sa manince? Poate vrea el atlceva si nu papa. Confuzia vine de la faptul ca tzitza ii linisteste orice alta jena ar avea. Deci daca ii bagi tzitzi in gura de cite ori plinge, e mai dificil sa afli ce are cu adevarat. Eu si acum o mai dau in bara citeodata. Cristina si la noi tot pe la 4 dim. se anunta mucii, daca e sa vina. Of. of. Dar eu nu fac nimic, ca doarme si mi-e mila sa o trezesc. Felicitari, Camelia!!! [flo][flo][flo] Ina, cu dormitul: eu am incercat sa stabilesc un fel de rutina, astfel incit sa invete ca e vremea de somnic. La inceput ii faceam baie in fiecare seara, apoi masaj si gimnastica (of, n-am apucat sa-ti scanez paginile cu masaj, dar promit ca o fac zilele astea); imbracat de noapte, in saci de dormit, virit tzitzi. Toata procedura facuta doar in camera in care doarme, pe muzica de adormit copii (simofnica sau cintece de leagan) si cu doua lumini de noapte, nu cu alta lumina mare aprinsa. Acum s-a invatat si chiar daca nu-i fac baie adoarme cind o duc in camera respectiva. In plus la inceput cind inca mai plingea daca o puneam in patut/cosulet si plecam din camera, ii puneam suzeta si adormea asa. Acum a invatat sa-si suga pumnul si se linisteste singura. Mai nou sta si se converseaza cu jucariile dar apoi adoarme, mai ales daca nu intru la ea. Ca reteta asta a mers sau ca a fost doar o intimplare si ea adormea oricum, nu mai stiu. Dar am citit eu undeva ca rutina le place. Lavi02, si eu cred ca la virsta asta daca pling au ei ceva! Gindacel, smecherel bb-u'. Nu voia el sa fie singur la 12, pai de ce??? Se mai poate face aceasta molifta si la mai multe zile? Ma intreb daca astia pe aici or sa vrea sa faca. Daca-i spun lui barbata-miu, parca vad ca pune coltzu'. Ripley, si Sma a inceput de ceva vreme sa scoata niste sunete tare diferite si hazoase, dar nu cred eu ca-i asa evoluata ca Ana, dupa cite povestesti tu. De multe ori face ca o pisica in calduri de ma si sperii. Mi-a spus o prietena ca si a ei a facut la fel. Bine-ai revenit, Mirela!!! Noi am scapat de ceea ce credeam ca este diaree. Dupa cum au spus cei de la cabinet, a trecut sistemul digestiv printr-o schimbare. Acum kk arata diferit decit inainte si chiar ne-am si constipat un pic. Gindacel, ce misto ca lui BB al vostru ii place masajul. La noi e clar ceva ce nu-i place dupa baie, ca ies niste chiraieli mari de tot de fiecare data cind o scoatem din baie si dureaza tot timpul masajului si imbracatului si nu se potoleste decit cind o alaptez. Silvia_D, pe mine nu ma ajuta nimeni acum. A fost tata o luna la noi, dar de pe 19 sintem singuri. Si nu e greu. Lordra, si eu procedez ca tine cu alaptatul si sint cu sufletul impacat. Cum altfel as putea fi cind asta e situatia ideala? Si f. comoda. Alaptez unde o apuca foamea. Ieri a luat-o ghiortaiala de mate cind eram in oras si m-am asezat pe o banca si i-am dat. Nu e prima oara. Apropos, stiu ca suna aiurea, da' intreb si eu. Credeti ca in Romania se uita lumea ciudat daca alaptezi in public? As vrea sa vin prin mai-iunie si sper sa o mai alaptez si atunci si probabil ca voi hoinari. E vreo problema? Sau poti sa dai de obsedati care sa-ti arunce tot felul de vorbe??? Bravooo, Buluci! Ma bucur ca sinteti bine, ca zau am avut emotii cind am vazut ca nu mai apareai odata pe forum! Hai mai, Ina, draga mea, of, nu mai suferi atit. Cum sa nu fii parinte bun??? Cred ca esti cea mai buna mama de pe lume! Zau. Si parerea mea e ca la virsta asta daca plinge si nu se linisteste e bine sa o iei in brate. Dar fireste ca tu trebuie in primul rind sa faci ce crezi ca e mai bine pentru tine si copilul tau. Pe cind o poza cu Rachelina-bebelina cu ochi deschisi sa o vad si eu in toata frumusetea ei??? Noki, saracuta Sarah. Da; bine ca ai scris asta acum ca pe noi ne asteapta bucuria luni si nu prea stiam la ce sa ma astept! Aoleoo, fetelor, pina am terminat eu de scris mesajul, vad ca v-ati mutat. Sper ca nu ati inchis intre timp subiectul si sa pierd ditamai misiva pe-aici! Mda, a fost frumos si mi-e dooor de burtica! [copil] Smaranda, 03.11.2005

#149
Mirela Anca

Mirela Anca
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 ianuarie 2006 - 01:28

Si pentru ca am fost prima la subiectul 1 nu pot sa lipsesc la final .M-am emotionat .Parca ieri aflasem ca sint graviduta si asteptam sa mai apara o graviduta si sa deschida subiectul .
A fost frumos ,a fost usor (asa cred acum )si pentru mine s-a terminat definitiv .N-o sa mai revin niciodata nici la Optimiste nici la odisee .
Sa ne reintilnim fericite si cu bb-i sanatosi la noul nostru camin![flo]

Mirela , [bonjovi]Cosmin - 3 ani si 4 luni si [bibe]Cristian -2 luni
Poze Cosmin
poze Cristian Andrei + poze intilnire burtici


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -