Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum preparati branzica din lapte si calciu lactic?


29 raspunsuri la acest subiect

#21
Roxana80art

Roxana80art

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 23 ianuarie 2006 - 16:02

La 500 ml lapte eu pun 4 pastilute de Ca lactic:pun laptele la fiert,intre timp sfaram tabletele de Ca intr-o lingura,iar cand incepe sa fiarba adaug praful de Ca,incetinesc focul,si amestec pana cand se formeaza branzica si apare zerul.Apoi las la strecurat,nu prea mult pt.ca sa nu devina prea uscata,inecacioasa. Roxana si Flaviana(31.08.2004)

#22
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 ianuarie 2007 - 13:03

Ce lapte pentru branzica de vaci? codruta_grg Noi indata facem 6 luni si pediatra ne-a spus sa ii facem branzica de vaci cu lapte din comert cu 3% grasime. Voi ati folosit? Oare nu-i prea devreme sa intre laptele de alimentara, desi e putin? Am mai citit ca unele fac cu lapte praf.... Monica-Elena eu ii fac din dorna cu 3% grasime sau milli si brenac. i-am facut si din cel la punga si e ok. diadaniela Cu Dorna i-am facut si eu . aime noi am facut cu Dorna albastru, 1.5% grasime. claujro Noi am folosit Dorna si Fulga albastre. elenabianca noi am facut cu lapte praf Raraul. e foarte bun.la indicatia pediatrului. DanielaLaura Noi folosim lapte de la vaca pe care il punem la prins cu un cuib de smantana iar apoi il fierbem si punem branzica la scurs in tifon.Este foarte buna!Laptele il cumparam de la tarani din piata "pe incercate" adica il gustam. madabv Noua doctorita ne-a spus ca laptele trebuie sa aiba 1,5% grasime. In schimb, marca nu prea conteaza : Milli, Panda, Fulga etc. sirimie Eu fac cu lapte praf Bebelac. Iese destul de buna. 450 ml apa si 58 grame de lapte, pentru 2 zile. letitia maria Dorna 3% grasime. mariussimiuc De obicei,folosesc Milli,dar nu neaparat.Depinde de ceea ce gasim la supermarket. alice2004 Eu am folosit Dorna - cel albastru - cita vreme i-am facut lui Andrei brinzica in casa si nu am avut nici un fel de probleme ! anatudor Eu i-am facut la BB al meu ce implineste pe 18.02 6 luni, branzica din lapta Dorna rosu Roxana80art Nu e nici o problema daca folosesti lapte din comert,bineinteles Dorna sau Fulga,Milli si pastilute de Ca lactic.Si eu am folosit cand era tot asa de mica fetita mea si folosesc si acum si nu a fost nici o problema. bubu05 Milli, Oke, Brenac, la punga si cu 3% grasime. Hanuska LA indicatiile pediatriei eu folosesc lapte cu 3% grasime, nu conteaza marca . Am incercat si cu lapte praf dar nu mi\a iesit cred ca am gresit ceva , cantitatea sau nu stiu , oricum nu am mai incercat de atunci cu lapte praf. Numai bine Kittycat Noi am folosit mereu lapte de la vaca. Iese excelent. aurelia1278 Eu i-am facut branza cu calciu lactic din lapte Oke, Brenac, Fulga, integrale toate. Anda Panda tocmai ma pregateam sa zic ca vreau sa ii fac lui robert br de vaci din laptele lui praf, dar vaz ca.....nu prea se potriveste cu laptele pe care il folositi voi.

#23
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 20 martie 2007 - 22:11

Initial creeata de Alina1976
Hello, As vrea sa fac branzica in casa pentru bebelina mea de 5 1/2 luni. Pot folosi lapte obisnuit de vaca sau este musai pe cel praf pe care il consuma ea? Am auzit o groaza de pareri...ca nu e bine sa-i dai lui bebe lapte de vaca pana la 1 an...ba ca nu e nici o problema... Voi ce stiti? Alina

#24
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 20 martie 2007 - 22:12

Originally posted by madau
Branza se face din lapte de vaca, cat mai gras ca sa iasa mai bine...eu am fcut din Milli 3.5% grasime, cam din jumatate de litru imi iesea o cana medie de branza, ii dadeam de 2 ori din ea. Am incercat si cu lapte praf dar nu mi-a iesit[bang][mamica]Madau si [copil] Alexia Miruna (15 dec 2005)poze pana la 1 an, de la 1 la 2 anipovestea nasterii Miruneifilmulet aniversar [i]filmuletze poznase 1 si 2

#25
clarrice

clarrice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 20 martie 2007 - 22:38

Si eu am avut aceeasi dilema cand am inceput sa-i dau branzica de vaci. Am tot intrebat in stanga si in dreapta si pentru ca am vrut sa fiu mai catolica decat Papa, am incepu prin a-i face din lapte praf. A mancat, cred ca de curiozitate la inceput dupa care nu i-a mai placut si a tot facut mofturi, pana i-am facut cu lapte obisnuit si a fost foarte bine de atunci. Ii fac din aprox 200-250ml si 2 pastile de Ca lactic sau doua linguri de iaurt. La inceput i-o scurgeam foarte bine de zer si iesea prea tare. Acum ii mai las si putin zer si e mult mai bine. Ii place foarte mult mai ales cu banana.

#26
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 17 august 2007 - 12:06

Autor: Ana_Alx Subiect: Branza de vaci din ce lapte o facem? Trimis la: 17/08/2007 09:50:26 Mesaj: Din ce fac branza de vaci ca din Dorna rosu iese f putina,sau din zuzu la fel ...adica din zuzu iese mai mult insa din dorna f putin -------------------------------------------------------------------------------- Autor: anca_vlad Raspuns la: 17/08/2007 09:58:54 Mesaj: cum faci branzica adica cu ce o inchegi, cu calciu lactic sau cu lamaie! daca o faci cu lamaie dintr-un litru de lapte si zeama de la olamaie potrivita trebuie sa iti iasa cam 2 portii! -------------------------------------------------------------------------------- Autor: Sheannamp Raspuns la: 17/08/2007 10:05:32 Mesaj: Despre branzica de vaci (calcica) se discuta aici.] http://forum.desprec...?TOPIC_ID=65393 Si ca sa raspund la intrebare. Dintr-un litru de lapte plus 6-8 pastile de calciu lactic trebuie sa iasa 200g de branza. Se foloseste lapte integral (3,5%), la punga (eu prefer oke sau sanlacta).

#27
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 17 august 2007 - 18:35

Cea mai buna varianta de a face branzica de vaci pt bebe e cu IAURT SIMPLU (atentie: nu cu fructe sau mai stiu eu ce). Eu pun din ochi cam 1-1,5 cani de lapte de vaca integral (din cel din care nu s-a extras nici un fel de grasime), grasime 3,25% sua 3,8% si-l pun la fiert. In el pun imediat 2-3 lingurite de iaurt si astept sa fiarba. Cand incepe fierberea laptele se banzeste si ramane zerul care trebuie sa fie transparent (galben verzui). Daca zerul e inca albicios inseamna ca nu s-a ales toata branza si mai adaug un pic de iaurt.
Torn totul in strecuratoare si las cinci minute si apoi amestec branzica asta cu alte 2-3 linguri de iaurt (cat sa se lege si sa nu se mai sfarame branzica) si iese ca un fel de branzica cu smantana si copilul o poate manca asa simpla, fara adaos de nimic altceva. Daca imi ramane de azi neterminat, ii dau si maine sa pape din ea, dar in principiu ii fac zilnic, e atat de simplu de facut ca nu merita sa nu-i faceti proaspata.

Indiferent de ce bea bebe, lapte matern sau lapte praf, branzica nu-i problema sa fie facuta din lapte de vaca. Atat timp cat copilul isi bea ratia zilnica de lapte de la mami sau din lapte praf, branzica nu are importanta din ce fel de lapte mai e facuta.
Eu le-am dat amandurora cu lapte de vaca integral de la 6,5-7 luni cand am introdus branzica.

Uneori adrian nu o prea vrea simpla (nu e mare amator de branzica) si atunci i-o dau cu iaurt cu fructe MiniGo (dar asta de 2-3 sapt., pana acum nu i-am dat iaurt cu fructe) si o mananca foarte bine asa.
Sau ii mai amestec branzica cu supa de legume (e mort dupa supa de legume in care de regula pun 2 lingurite de iaurt ca sa fie mai legata; cand ii pun branzica in supa de leguma, nu ii mai pun si iaurt.

Eu nu ma dau in vant dupa metoda cu calciu lactic. Iar cu lamaie am vazut ca nu-s de ajuns 2-3 picaturi de lamaie, ci mai multe si branzica iese fff marunta, adica nu se aduna sub forma de ciorchine, asa cum iese cu iaurt si din motivul asta mare parte din branzica iese prin gaurile sitei. Cand am mai facut cu lamaie, mi-a iesit doar vreo 60-70% din cata branza imi iese cu iaurt.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si poze II


#28
april

april

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.234 mesaje

Postat 06 iulie 2008 - 22:11

Branza de vaci Se pune laptele la prins in borcane de 800 ml. In cca 2 zile ar trebuie sa fie prins. Se pun borcanele intr-o oala cu apa pana la 2/3 din inaltimea borcanelor. Se fierb la foc mic cca 1/2 ore, se ia de pe foc si se lasa asa pana a doua zi. Se strecoara intr-o sita deasa sau in tifon. Sta la frigider si o saptamana. Se pot face niste papanasi excelenti![pofta]

#29
dalina2x2

dalina2x2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 07 iulie 2008 - 02:06

eu pun in laptele fiert (dupa ce a ajuns la punctul de fierbere) cateva picaturi (7-9) de lamaie/litru si las la foc mic-mic amestecand mereu, pana se branzeste laptele si se separa branzica de zer. Dar cel mai bine si repede imi iese si cu iaurt, si cu zama de lamaie. Poftica mare si sa cresteti bebei sanatosi!! [pup] ___________________________________________________ Dalina, mami de minuni gemenute Anita & Miriam (29.06.2006) http://s292.photobuc...mm33/dalinaGMN/ http://ro.fotoalbum.eu/dalina "Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele!"

#30
Dbunny

Dbunny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.706 mesaje

Postat 08 iulie 2008 - 15:04

Imi dati si mie retete cu branzica facuta in casa, dar nu dulce, caci Danielu' nu-i amator de dulciuri...

Am retinut idea cu branzica-n supa[;)], cu ce-o mai pot amesteca inafara de fructe?

Branzica facuta in casa cu iaurt sau lamaie(calciu lactic aici n-am) constipa?

Dbunny cu [copil] Daniel(23.11.2006)
poze Daniel
Filmulete cu Prichindelu


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -