Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum preparati branzica din lapte si calciu lactic?


29 raspunsuri la acest subiect

#1
hristina

hristina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 01 ianuarie 2006 - 22:07

Va rog sa-mi spuneti si mie cum faceti voi branza cu calciu lactic? Vreau sa-i dau si am auzit diverse variante. Bebeilor vostri le-a placut? Cum le-ati dat-o: simpla sau in combinatie cu ceva? Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005) http://pg.photos.yah...vitan/my_photos

#2
gegea

gegea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 398 mesaje

Postat 01 ianuarie 2006 - 22:31

Eu pun la fiert un litru de lapte si, cand incepe sa fiarba, dau drumul la 6 comprimate de calciu lactic si il mai las sa fiarba 10-15 minute, iarna si 30 minute, vara. Il puna apoi la scurs intr-un tifon. Cat priveste forma in care o serveste printesa, niciodata nu i-am dat-o simpla, pentru ca e prea inecacioasa. I-o dau cu morcov si mar si, in general, cu fructe.

#3
Claudia_28

Claudia_28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 01 ianuarie 2006 - 22:35

Eu i-am dat la fetita mea branza cu calciu in combinatie cu banana sau mar la masa de la ora 10 sau seara cu mamaliguta si un pic de lapte. Cum se prepara: la 1 l de lapte folosesti 8-10 pastile de calciu lactic pisate, pe care le adaugi cand fierbe laptele si amesteci pana se aduna branza. Branzica rezultata o pui la scurs. Pofta buna. Claudia [mamica] Alexandrei 10.12.2003

#4
andora

andora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 756 mesaje

Postat 02 ianuarie 2006 - 03:41

500g lapte si 4 pastile Ca lactic dizolvate in nitelus laptic - le pun in lapte cand incepe sa fiarba, amestec pana se separa zerul - apoi strecor. In combinatie cu banana+mar, mamaliga+iaurt sau alte inventii acceptate de bebe. Pofta buna! [biz]

Andreea [balcon] & Gogo [aerob] site (DN 10.10.2004)[foto]
[*] UN AN NOU PERFECT! [*]
Povestea Gogosicii



#5
carmen77

carmen77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 999 mesaje

Postat 02 ianuarie 2006 - 06:23

Aceeasi reteta ca a fetelor, cu adaosul ca eu puneam si cateva picaturi de zeama de lamaie, branzica iesea mai moale, mai cremoasa in felul asta. [pofta]

[yami]

[bibe]

[copil] [foto]

[aerob] POZE NOI [foto]

Carmen [mamica]si [copil] Matei Gabriel - [b]27.10.2003




#6
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 02 ianuarie 2006 - 10:45

Eu pun la fiert laptele si adaug cateva picaturi de zeama de lamaie.

[yami]



Paula[gravi]cu Paul 40+[baietel] siAlexandra

#7
miag

miag

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 02 ianuarie 2006 - 12:06

pui la fiert 1 litru lapte (noi folosim Dorna rosu)si cand fierbe pun 8 pastilutze de ca lactic pisate.Mai dau intr-un clocot, pana se separa si apoi sting focul si pun la scurs branzica intr-un tifon. La inceput Roland a fost incantat..acum nu-i mai place. Mia, mami de [copil]ROLAND (18 noiembrie 2004)

#8
ver@

ver@
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 02 ianuarie 2006 - 12:07

Ca si cantitate,eu prepar doar cat sa pape o data: -150g de lapte si 1 pastila de Ca lactic pisata.Cand laptele clocoteste pun pastila pisata si las sa m-ai clocot putzin.Apoi cu o liugura o pun in farfurie iar zerul ramane in cana. O serveste cu mamligutza si ou sau cu banana sau piure... In felul acesta branzica iese moale.Daca o las la scurs devine inecacioasa. Vera si Vladutz(21.11.2003)http://community.web...m/user/vgv_vera

#9
pisicut

pisicut

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 02 ianuarie 2006 - 17:17

Eu ii prepar la Alex pentru 2 zile in felul urmator: 200 ml lapte Dorna 3.5% grasime si 2 pastile de calciu lactic. Pun pastilele pisate cand fierbe laptele. Pentru urmatoarele 2 zile pregatesc branzica cu lamaie in loc de calciu, asa mi-a recomandat doctorita. mama lu' BUBU mic

#10
delia_alx

delia_alx

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 03 ianuarie 2006 - 03:16

Noi folosim o metoda f. simpla si rapida:ii fac lapticul ei care in mod normal il papa la o masa adica 150ml. dupa ce il amestec in biberon il pun intr-o craticioara si cand fierbe ii pun o pastila de Ca lactic si cand se branzeste il strecor si-l papa de minune simplu. De 2 zile i-am dublat cantitatea si papam cu un galbenus de ou amestecata. Dar noi folosim in locul laptelui cumparat formula zilnica care cred ca este mai hranitoare si mai dulce.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -