Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copii din 1996 (8)


302 raspunsuri la acest subiect

#281
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 16 ianuarie 2007 - 12:50

Uf...dragelor,ce tot vorbiti voi aici:salvamari si alte responsabilitati...?!



La noi treaba cu sedinta a iesit de rau,s-a lasat cu pedepse si alte discutii furtunoase,in familie,iar Alex a picat-ca de obicei- la mijloc....Sunt foarte suparata si dezamagita...nu atat pe Alex...ca e doar un copil de aproape 11 ani care incearca sa isi duca indatoririle la capat cum stie el mai bine...chit ca se mai alinta si el si o mai ia pe aratura...cat pe al batran care este exagerat de sever si aberant,care a uitat ca si el a fost copil si ca si el a facut prostii,care compara copiii si cere uneori peste limita umana...



Va pup si va doresc sa aveti copilutii sanatosi si fericiti!Mai vorbim!



Ana-Maria,mami deAlex&Luana si

Ea e TOYO...



#282
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 ianuarie 2007 - 13:19

`Neata mamici!

Noi am fost ieri la (m-am prostit rau ca nu-stiu cum ii zice in romana,si sa stiti ca nu-s de aia fitoasa de isi uita lb. materna)dentist sa zic asa dar dentistul ala de se ocupa cu aparatul dentar.De saptamina viitoare Andrei va "primi" brecheti pe toti dintii de sus(mey ce academic ma exprim[:D]).

Dar pentru ca eu observasem un inceput de carie,mi-au recomandat o vizita la dentist(cel adevarat de data asta)[:D].Asa ca azi la ora 2 avem programare!

mQQm am gresit eu,ziua portilor deschise la gimnaziu e joi si vineri,astazi si miine e la real schule.Nu stiu ce sa fac dar am zis ca totusi e bine de mers si acolo!
MIKI,sa-i traiasca mindrete de cosuri,daca el tot este mindru,si fac si eu ca fetele celelalte,las`ca o sa vada el mai tirziu!Dar poate totusi nu va fi cazul!

SANCA,imi pare rau pentru Elliot,dar bine totusi ca ai salvat onorabil situatia!Sunt pe fuga bineinteles dar promit ca diseara sa ma uit la poze!
MIHAELA,nu stiu daca totusi e bine s-o schimbi de la scoala(imi dau si eu cu parerea),asa cum ai spus si tu nu stii spre ce are inclinatii inca,si s-ar putea sa nu-i placa acolo unde o vei inscrie!Eu as lasa-o sa faca in continuare 8 clase la o scoala normala si apoi te hotarasti unde si cum!
Mi se pare tare aiurea,pentru ca de fapt si eu sunt cam in aceasi situatie,sa hotarim de pe acum ce vor face copii nostri in urmatorii min. 8 ani!Ei vor trece prin perioade destul de dificile,chiar nu avem de unde sti cum vor face fata!Iar singuri la virsta asta chiar nu vad cum ar putea decide?[:D]

Ma rog sa speram ca deciziile ce le vom lua vor fi bune,nu numai pentru ei cit si pentru noi!

ANA,imi pare tare rau ca trebuie sa treci prin asa momente dificile,eu sper ca cu diplomatie MULTA din partea ta sa rezolvi!In definitiv e doar un copil asa cum ai spus si tu!Nu ma mai intind ca nu vreau sa pun sare pe rana!
Si mie personal mi-a fost tare teama de asa o situatie(nu neaparat cu scoala dar in general)cind am luat hotarirea de a ma recasatori,dar multumesc lui Dumnezeu,e mult mai bine decit m-am asteptat eu vreodata!Multa bafta si rabdare!

Acum mi-am pierdut sirul ideilor "pretioase"[:D],ca m-am intristat din cauza ANEI!

V-am pupat!

Dana

#283
mikimihaescu

mikimihaescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 335 mesaje

Postat 16 ianuarie 2007 - 15:28

Salutici!! Offf, scrisesem un roman intreg si am pierdut tot ca am ramas fara baterie la laptop si mi s-a inschis [bang]



Deci sa o iau din nou:



Dana, dentistul ala se numeste ortodont. Si eu trebuie sa ma duc cu cel mic, dentista noastra a observat ca are tendinte de prognatism inferior (adica "ii ploua in gura" cum mai glumesc eu cu el)



Ana, imi pare rau ca esti suparata. Suntem aici daca ai nevoie de un umar sa plangi pe el.



mihaela, tu ce stii de testele alea finale in clasa a 4-a? Se dau la nivel national sau fiecare invatatoare stabileste modalitatea de testare? A noastra cam asa ne-a explicat. Ca vor fi numai niste testari obisnuite de sfarsit de an pe care oricum le-a facut si in clasa a 3-a.



mQQm, da, se mai practica. Invatatoarea noasrta considera sportul un fel de bonus. daca se iau note mari la testele de la mate si romana pe care le da saptamanal, atunci lunea au o ora de zbenguiala, ca nu face nimic special cu ei la ora de sport. Nu prea imi place ca nu se pune accent pe sport, mai ales la generatia asta atat de statica.



Eu am facut saptamana trecuta o criza de isterie cand am vazut in ce hal au adus copilasii mei casa noastra. Era o dezordine de nu va inchipuiti, jucarii peste tot, toate hainele aruncate din dulap. Asa ca am instituit saptamana tematica. In fiecare saptamana e o tema si se dau puncte. Prima a fost bineinteles saptamana curateniei, se puncta curatenia in camera inainte de culcare. e drept ca mi-a mancat toate serile, nu am vazut nici un film la tv, nu am citit un rand din cartile mele, fiind ocupata cu supravegherea. Dar sper ca acum s-au mai obisnuit. Nici eu nu sunt un model de oridne, si de aia scapasem lucrurile de sub control.

Acum avem saptamana politetei, vorbim numai cu voce normala, nu ridicam glasul, nu spunem cuvinte urate, etc.

Duminica se dau premiile sub forma unor cartonase cu fotbalisti de lipit intr-un album. Na , sa vedem cat ne tine, dar oricum m-am mai linistit si nu mai pasesc cu teama in camerele lor.



Hai ca am scris o groaza, va pup si sunt cu ochii pe forum.



Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)

Baietii mei

#284
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 16 ianuarie 2007 - 21:23

Salutari din inghetatul San Diego....

Eu nu am mai pomenit asa ger aici... Daca eram in RO sau pe alte meleaguri mai intelegeam, dar aici, in insoritul si frumosul San Diego??? Ca sa vedeti ce ger e, de 3 zile eu nu am apa in bae deloc -au inghetat tevile. Ieri dimineata am plecat in pijama si am facut dus la soacra-mea acasa... Si azi cand am plecat la servici am inchis apa in toata casa, ca sa nu mai fac water show a la Miraje - Las Vegas ...

Ana, nasoala situatia. Orice discutie ce o ai cu "al batran" sa o faci ori noaptea tarziu cand nu va aude nimeni, ori sa mergeti la o plimbare in 2. Elliot nu trebuie sa auda, doar sa simta, si baga un santaj si strambe, copil mai manipulativ ca al meu nu am vazut. Alex al tau s-ar putea sa nu aibe motivatia necesara sa puna umarul la munca. Si sant de acord cu tine, lasa-l mai moale o perioada, dar baga-i si ceva sa-l motivezi. De exemplu, Elliot al meu trage din greu ca sa faca 100 de puncte sa mai conduca un tur la karturi. Aseara l-am trimis la culcare la 19, ca duminica noapte era 22 si el plangea ca ii e urat de intuneric, si nu mi-a comentat... Lasa, ca-l culc, cum apune soarele sa nu-i mai fie frica in intuneric .. . Asta seara la fel... Daca incepe dansul cu baia, apa din bucatarie, fiecare coborat din pat se mai dau 5 min penalty (adica se duce la culcare la 1855, si tot asa).

Dana, si noi avem de-a face cu orto, dar cu Matei, nu cu Elliot. I-a pus intai aparat de extins cerul gurii, si pe urma o sa-i puna bratarile pe dinti. Costa de ma ustura, pe 2 ani cam 4500, si asta e prima faza. O sa trebuiasca sa mai platim cam tot atata iara, dupa ce-i ies toti dintii.... Si asta pentru ca are maxilarele prea mici si nu aveau loc toti dintii sa iasa.

Miki, parca scriai de mine, cand ai pus faza cu casa. Eu sant irascibila rau cand e dezordine in casa... Sambata e zi de facut curatenie la noi, ca in cursul saptamanii nu reusesc decat sa corectez temele, si sa avem dinner seara, ca pe urma se face ora de culcare. Dupa ce se culca baietii, nu ma ating de nimik, am si eu 2 ore de un film sau de citit.

Mqqm - ma gandeam, poate-l convingi pe baiatul tau sa mearga la college si sa se inscrie la cursuri de limba straina - franceza sau spaniola, si sa mearga in Europa cu scoala, si sa faca credits. In felul asta impusca 2 iepuri deodata.



#285
gabrielaghe

gabrielaghe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 17 ianuarie 2007 - 02:08

Buna seara fetelor, si ma bucur ca imi gaqsesc putin si ptr. mine.Sintem intr-o per. f . dificila(ne-am apucat de citeva luni de o constructie, adaugam inca o camera, family room si terasa, care ne ia tot timpul , speram sa terminam curind, acumsintem la stadiul de vopsit), deci astaaduce modificari in toata casa, pe andrei l-am mutat in camera noastra, s-a obisnuit ca in vac sa se uite tot timpul la tv, si acum ne certam in fiecare zi , abia am terminat, vroia sa se uite la tv inainte de as face lectii, tot zice ca nu intelegem noi, eu ma tot gindesc ca mai are 2 luni si are de dat testele finale (FCAT) CUM SE NUMESTE TESTUL , eu imi fac probl. ca e destul el zice ca numai eu ma stesez, e si normal , deci toata lumea era nervoasa, , cred ca e idee buna cu teme sapt. as vrea sa o incerc si eu poate dupa ce terminam cu casa, spune-mi dacac merge.Va doresc o zi buna

gabrielaghe mama lui andrei

gabrielagheorghe

#286
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 ianuarie 2007 - 13:21

Buna dimineata!

eu sunt cuprinsa de o MARE lene,ce sa-i faci se mai intimpla si de astea![:D]

Deci mi-e lene sa si scriudar totusi trebuie neaparat s-o intreb pe SANCA,adica suma aia trebuie s-o platiti voi din buzunarele proprii?Dar casa de asigurari ce face,cit suporta?Am ramas asa cam socata cind am vazut ce suma!

Chiar mi-e lene[:D]sa ma uit in acte dar noi platim pentru Andrei(deci numai ce platim noi din buzunar)in jur de 26 de euro lunar timp de 3 ani,asta pentru ca am optat noi pentru o serie de chestii in plus-chestii pe care casa nu le plateste cum ar fi de ex.sirmulita aia care uneste brechetii si care noi o schimbam odata la 3 luni,si tot odata la 3 luni pe linga cei 26 de euro mai platim in plus ceva dar asta depinde de ce ii face acolo.De ex.odata i s-au desprins 2 brecheti si am mai platit in plus vreo 80 de euro.Dar ceea ce platim in plus fata de cei 26 de euro,casa ni-i returneaza dupa trei ani.

Citi ani are Matei?
Ca si la Andrei a fost cam aceasi problema,maxilarul prea mic si ii cresteau dintii incalecati,dar noua nu ne-a pus nimic ,nici un aparat de extensie.
Oricum i-au crescut caninii,si sunt la locul lor[:D]-nu asa cum aparusera initial in radiografie,deci cei 4 brecheti ce i-a avut pina acum si-au facut treaba![:D]

Interesanta tema de discutie![:D]

Gata ma duc la ale mele!

Dana

#287
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 17 ianuarie 2007 - 14:57

Anca,Dana,Miki si Gabriela....saru-mana de sustinere si ca sunteti alaturi de mine cu gandurile voastre....

Iaca ca se mai intampla si mici probleme in paradisul familial....dar s-au rezolvat acum si e bine,e loc si de mai bine....

Va pup pe taoe,fara deosebire si sa auzim numai de bine...Mai vorbim!



Ana-Maria,mami deAlex&Luana si

Ea e TOYO...



#288
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 17 ianuarie 2007 - 21:05

Dana, asigurarea dentala aici plateste un caca maca pentru orto. Adica o mie pe life time si pe familie, doamne fereste sa am 2 copii cu nevoie de aparat dental. Matei are 8 ani, dar cand i-au cazut dintii, care normal cad la 7 ani, au cazut vreo 6 dinti de sus, si i-au iesit 2 lopatari care a ocupat tot spatiul, cu o mica strungareata. . . Stai sa vezi distractie, dupa ce termina tratamentul o sa trebuiasca sa poarta retainer (nu stiu cum ii zice in rom), care odata spart, rupt, pierdut, costa 250.00 dintr-un foc...

Ana, imi pare bine ca s-au mai ameliorat lucrurile.

Gabriela, cunosc prin ce treci. Orice modificare faci la casa, nu conteaza ca lucrezi la o singura camera, toata casa e cu curul in sus, si parca nu se mai termina tot santierul... Dar lasa ca si cand termini, si o sa stai la o cafea in sunroom... Eh, atunci sa vezi viata. Ai dreptate, americanii sant foarte relaxati la examene si profesorii, nu ii baga in priza ca in Rom. Poate ca daca i-ar face sa realizeze importanta testelor si examenelor ar da si copii nostri suta la suta...

Ieri am vazut o tema la matematica scrisa de Elliot, prima care nu mi-a venit sa fac hartia gem. L-am laudat ca a scris frumos, ca o pot citi, si sa vada si el ca se poate... Vad ca sistemul de al culca la 1900 da rezultate... (hi hi hi). Azi dimineata am avut apa in casa, deci am avut o noapte mai calduroasa, de nu au inghetat tevile....

numa bine
Anca

#289
CriPOD

CriPOD

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.522 mesaje

Postat 18 ianuarie 2007 - 03:51

Servus mamicutze!



Ana, uf ce situatie. Ma bucur ca s-a rezolvat cumva, asa cum sugera Sanca, discuta intre 4 ochi cu sotul tau, in asa fel nu-i subminezi autoritatea si ii poti explica cum simti.



Si mie mi-a fost sugerat cam cand avea 8 ani ca s-ar putea sa necesite Dedi braces, dar au zis ca nu-i pun pana pe la 12-14 ani pt ca atunci se aseaza lucrurile la locul lor (aka dintii) si ca asa micuti nu sunt copiii destul de responsabili si ca pot sa ramana pete pe dinti si alte chestii. Desigur e de la caz la caz. Intre timp s-a corectat muscatura bine, nu au mai zis nimic. Si retainer a purtat vre-un an jumate ca i-au scos o masea si celalalt nu mai iesea. Nu si-a facut jobul prea bine retainerul. [xx(] Asa sunt preturile si la noi, cum zice Sanca.



Sambata e stagiul 2 la admitere, nu ne-am omorat prea tare. Va fi un eseu de scris, niste matematica si un interviu. Singura pregatire a fost sa-i explic chestii de baza pt interviu (priveste in ochi interlocutorul, vorbeste clar, strange-le mana sanatos, dar numai daca ei ti-o intind primii, nu sezi pana nu-ti spun ei, chichite deastea) si cate o problemusa de mate din cand in cand. Dar ce vroiam de fapt sa spun... Ii cautam azi o problema cu procente azi sa i-o traduc din ceva carte de olimpiada din Ro. Am murit de ras vazand enuntul si-am zis ca trebe sa va spun si voua... Cica "un muncitor a fost penalizat cu 15%...". Valeleeeu saracu' muncitor, sa pici in depresie, nu altceva, nu zicea ce prostie facu! [bang][:D] Asa ca am inventat io una in care un copil facea economie si primea dobanda compusa vreo 5 ani.[hot]



Pe curand!








[flo]

#290
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 18 ianuarie 2007 - 13:28

Saluti mamici...



Va urez bafta maxima pentru tot ceea ce fac copiii vostri !



Mqqm,pai cam cum a zis si Anca am facut....numai ca cineva m-a citit din randuri ca pe o carte deschisa,plus ca persoana respectiva trecuse prin ceea ce am trecut eu si cuvintele si sfaturile sale au fost adevarate 100%...le-am aplicat si le-am urmat si s-au adeverit intrutotul,fara pic de abatere....Asa ca continuu precum mi s-a spus si slava Domnului...printre uimire si bucurie...a rasarit soarele pe aleea mea...sper sa nu mai apuna niciodata!



Va pup si sa auzim de bine!Mai vorbim!



Ana-Maria,mami deAlex&Luana si

Ea e TOYO...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -