Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vreau sa fiu sofer


13 raspunsuri la acest subiect

#1
TBEla

TBEla

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 16 decembrie 2005 - 20:38

M-am inscris la scoala de soferi fara sa incerc niciodata sa stau la volan sau sa invat semne, ceva... Iar acum imi dau seama ca e cumplit. Ce ma poate ajuta? Niste jocuri sa ma ajute cu atentia si indemanarea? Am vazut ceva cu volan si pedale, dar credeam ca sunt pt copii. Oare m-ar ajuta si pe mine? Pentru partea de teorie ce carti v-au ajutat cel mai mult? Tare n-as vrea sa renunt sau macar sa stiu ca am incercat tot ce se putea... Ajutor!!!

#2
razhore

razhore

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 16 decembrie 2005 - 21:02

Stai linistita, instructorul pentu asta e instructor, sa te invete sa conduci :D. Nimeni nu s-a nascut cu volanl in brate dar toti pot invata.Trebuie doar sa o iei usor si sa progresezi cate putin la fiecare sedinta. Singurul sfat pe care ti-l pot da este sa fii cat se poate de relaxata atunci cand conduci http://pg.photos.yah...zhore/my_photos ________________________________________________ Choose life, choose a career, choose a washing machine.

#3
Sandi

Sandi
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 16 decembrie 2005 - 22:51

Te inteleg perfect. La fel am patit si eu. M-am inscris la scoala de soferi la insistentele familiei. Nu mi-a placut pentru ca simteam ca situatia ma depaseste. Mi-am luat carnetul dupa 3 incercari si am jurat ca nu voi conduce niciodata. Dar s-a intamplat sa imi dea masina de la servici. N-a fost usor la inceput, dar acum e perfect. Am devenit chiar pasionata. Imi place sa conduc. Secretul e sa ai rabdare. Ia lucrurile usor. Nu te astepta sa te trezesti maine si sa iti dai seama ca ai reflexele, ca poti si chiar iti place. Sunt 2 lucruri importante atunci cand conduci: sa stii in permanenta ce se intampla in jurul tau (atunci cand esti in masina) si sa stapanesti masina. Incearca atunci cand esti in dreapta cuiva care conduce o masina sa fii putin atenta si sa te pui in locul lui. Tu ce ai face? La inceput mi se parea foarte greu sa fiu atenta la trafic...mi se parea ca toti cei care vin din stanga sau dreapta or sa intre cu masina in mine...Nu te speria si ia-o usor! Succes! Daca eu am putut, crede-ma ca oricine poate! (Cu rabdare) PS: Ca teorie am citit decretul de cateva ori si am facut toate chestionarele din cartea aceea cu chestionare (era o carte albastra) http://community.web...r/sandinaivascu

#4
monagan

monagan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 436 mesaje

Postat 17 decembrie 2005 - 00:05

Nu-ti fa probleme ca nu te vei descurca. Urmeaza sfatul instructorului, nu te agita si nu te stresa. Pana la urma o sa-ti placa, ai sa vezi. [:D]Mult succes. MG

#5
heny

heny

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 17 decembrie 2005 - 14:41

[hia] Mi-am adus aminte de mama cand a facut scoala de soferi (avea 30 de ani atunci). E o fire foarte emotiva si inaintea fiecarei ore de soferie lua cate o pastila de Extraveral. Cand a terminat proba de poligon era rosie ca racul, dar a trecut examenul cu brio. Bafta multa TBEla! Heny

#6
monagan

monagan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 436 mesaje

Postat 25 decembrie 2005 - 09:01

Am trecut pe aici sa va salut acum in preajma Craciunului si sa aveti parte de cel mai frumos Craciun. CRACIUN FERICIT! MG

#7
dadi_t

dadi_t

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 25 decembrie 2005 - 15:03

Eu am pierdut cateva zile pe site-ul asta:http://www.autopermis.ro/legislatie/legislatie.htm
Si eu eram total pe aeriana la capitolul condus si din prima ora instructorul m-a scos in traseu si am facut primele parcari.
Dupa prima ora... eram gata sa renunt. Fiecare ora care urma imi dadea o stare de nervi cumplita. Cam dupa 5 sedinte(10 ore) de condus am inceput sa ma mai relaxex. Am aproape un an de cand conduc, cel putin o data pe saptamana, dar nu pot sa spun nici acum ca-mi place.Daca am ocazia sa stau in dreapta spun: mercic! Cand sunt nevoita ... si au fost multe ocazii...spun Doamne-ajuta ca am carnet si nu depind de altii....Spor la invatat si Bafta mare in trafic!

Poze noiembrie!![foto]
[pegeam][pegeam]
Tania cu Anduta(14 sept'96)+ [iepu] Bibi (14 febr'04)


Ce nu poti controla...evita!

#8
CristinaT

CristinaT

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 25 decembrie 2005 - 17:37

Am luat carnetul in iulie din a 2-a. Prima data am picat traseul, ad oaua oara inainte de examen am ramas fara profesor, asa ca am trecut pe dacie si pe un alt profesor si pentru ca era tot rau am mai luat o data scoala de soferi. De pe 12 sept conduc pana la gradinita si apoi la servciu. Abia acum, mers zi de zi pot spune ca gasaesc avantajele si ca imi place, dar inca nu am curaj sa ma abat de la drumurile stiute. 6 ani -14 februarie 2006

#9
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 25 decembrie 2005 - 21:19

Nu-ti mai face atatea probleme, de-aia exista instructor si de-aia il platesti, ca sa te invete si sa aibe rabdare cu tine. Stai linistita, ca prin asta am trecut toate. Tin minte ca imi tremura piciorul pe pedala de frica. Aveam si un instructor isteric care tipa la mine din orice de nu mai stiam ce sa fac. El tipa, eu plangeam, pana am ajuns la limita si am tipat si eu la el si i-am zis ca fac cerere la firma si il schimb. Pe urma s-a pototlit. Acum conduc de cativa ani si m-am obisnuit. Mare lucru nu e, uite cata lume o face ! Ai s-o faci si tu si o sa ti se para floare la ureche. Iulia

#10
michelle7

michelle7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 26 decembrie 2005 - 01:39

nu te stresa exercitiul e totul. toata lumea e stresata la inceput Michelle 7


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -