Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

A facut coji in cap


42 raspunsuri la acest subiect

#21
crisiacob

crisiacob

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 214 mesaje

Postat 22 decembrie 2005 - 01:41

Raducu a avut si el cojite cand era bebe mic. La sfatul d-nei dr am folosit un unguent ingrozitor care mirosea a peste si care i-a nenorocit si caciulitele pe care a trebuit sa le arunc. din pacate nu mai stiu cum se numeste si se afla in camera lui bebe care doarme acum. Am scapat insa definitiv cu samponul si gelul de dus de la Klorane. Cam scump, intr-adevar dar excelenta firma!!!

#22
tuculica

tuculica
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 03 ianuarie 2006 - 00:29

Si baietelul meu a avut cojite in cap, am scapat foarte repede de ele cu sampon Bubchen e foarte scump 200 de mii dar foarte bun, vad ca nimeni nu a zis de acest sampon pana acum, incearca-l da rezultate 100% tuc

#23
DanielaLaura

DanielaLaura

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 03 ianuarie 2006 - 12:17

De la prima baita folosim doar sapun Nivea Baby cu ulei de masline.S-a intamplat sa nu-l mai gasim pe cel cu ulei si am luat tot un Nivea dar cu ovaz...si uite asa au aparut cojitele ! Am revenit imediat la cel cu ulei de masline care a ajutat-o sa scape de ele.Trebuie doar sa insisti la spalarea pe cap si sa iti freci bebe-ul usor pe pielea capului cu buricele degetelor;il speli pe cap de 2 ori la o baita.Fetita mea are aproape 6 luni si nu a mai facut niciodata aceste cojite ! Folosim tot Nivea Baby cu ulei de masline ! Apa de baie este un ceai de musetel,cimbrisor,salcam,galbenele.[baie]

#24
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 ianuarie 2007 - 17:52

Cojitele din cap flowers_25a Nu stiu daca este o problema,am auzit'multe cazuri'si majoritatea au spus ca se curata.Oare sa fie asa? Eu il spal pe Sebi cu sapun pe cap (johnson baby) si m-am gandit sa nu fie din aceata cauza.Ar fi trebuit sa-l spal cu sapun de casa? Nu i-am cumparat sampon pana acum.Exista ceva la farmacie care ar duce la disparitia acestora? O metoda pe care am auzit-o ar fi sa-l ung cu ulei pt copii pe cap si cu un pieptane sa-l curat ,dar mi se pare absurd. Are coji cam de 2luni si nu par a trece de la sine ,cred ca pot sa astept mult si bine.Mi-e frica sa nu se umple tot(acum are doar in fata pana la fontanela). Ce sa fac ca sa treaca? DanielaAB Si eu am auzit la fel, ca trec de la sine, dar la fiecare baita trebuie sa-i inmoi cojitele de pe cap si sa i le iei cu un piaptan cu dinti desi.Nu trebuie sa-ti faci probleme.Si la fetita mea am observat ca-i apar cojitele pe cap, dar inca nu are atatea.O spal cu sapun de la penaten .Acuma suntem in asteptare. Daniela alina morostes De ce nu-l speli cu sampon? Nu cred ca r fi bine sa-l speli cu sapun de casa, cel putin eu nu l-as spala. Noi am folosit sampon Nivea si Bubbchen, nu am avut probleme cu cojitele. Stiu ca trec foarte bine asa cum ai zis tu, il faci cu ulei pentru copii pe cap si apoi cureti cu un pieptene des, trec foarte bine, altfel nu cred ca vei scapa de cojite. Diana Mirela Si eu te sfatuiesc sa renunti la sapun si sa speli bebele cu samponel pt. copii. Eu zic sa renunti la Johnson (nu am auzit lucruri f. bune despre aceste produse) si sa incerci Bubchen, Sanosan, Nivea. In nici un caz sapun de casa, care se face cu soda caustica! Metoda cu ulei de bebe este urmatoarea: dai cojitele cu ulei, ii pui o caciulita subtire si le cureti cu un piepten dupa 12 ore, apoi il speli cu sampon. Pe cele f. aderente le lasi in pace si mai repeti o data figura. Noi asa am trecut peste ele, iar acum nu mai are nimic. angelica Si eu am avut probleme cu cojitele de pe cap cu amandoua fetitele.Cu ulei nu prea am reusit pt. ca nu se prea inmuiau bine si le deranja cand dadeam cu piaptanul.Eu am reusit la sfatul doctoritei cu o crema de la farmacie(se prepara acolo) ii spune vaselina silicilica de 1%.Il dai cu vreo 2 ore inainte de baita iar apoi se curata foarte usor cu piaptanul. Parerea mea e sa nu mai astepti, ca nu trec de la sine, eu am incercat cu multe tipuri de sampon de bebe si nu am reusit;eu m-am stresat la primul bebe si am reusit doar cu metoda de mai sus.Pielea ramane super curata dupa 2-3 procedee si ii creste parutul mai des. Numai bine Angela crisiacob Noi am scapat dupa 2 spalari cu samponul Klorane pt copii, de la farmacie. Scump, da' bun! ginni De la johnson baby n-am folosit decat uleiul(pt ca apucasem sa-l cumpar )pt.....cojitele din cap.Le inmuiam cam 1 ora ,apoi il curatam cu un piepten des,si dupa a treia spalare i-au trecut.

#25
acina

acina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 998 mesaje

Postat 09 ianuarie 2007 - 17:58

Lui Andrei i-au aparut la 3-4 luni , i-am dat cu un unguient special de la Mustela.dupa baita de seara si curatam cojitele usor a doua zi , in 5 zile i-au trecut.


[*]Anca si [copil] Andrei(13.02.2006)[*]

Pozele Noastre
Buburuzul Mic
Povestea Nasterii

#26
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 11 ianuarie 2007 - 16:56

Cojite pe cap la bebel de 4 luni simonne buna seara, daca ma poate ajuta cineva.... am cautat pe forum dar nu am gasit subiecte despre cojite in cap la bebel... au inceput sa ii apara cam de 3- 4 saptamani... astazi a fost dr pediatra la noi si mi-a dat un unguent "DIPROSALIC"... problema este ca in prospect sunt destul de multe reactii adverse... daca stiti si alte remedii va rog sa ma ajutati. adi_edi Inainte de baita il ungi pe cap cu ulei de corp pt.bebelusi, lasi citeva minute sa se inmoaie cojitele si il perii apoi cu o perie moale. Nu se duc toate cojitele din prima, dar cu rabdare se rezolva. KSorana Dupa ce ii face baita,il perii cu o perie moale pentru bb.Nu trebuie neaparat sa-i dai cu nimic pe cap.Si al meu au avut cojite si am folosit cu succes peria . mariussimiuc Cred ca este important si samponul pe care-l folosesti si clatirea de dupa spalat pe capusor. roxisialexia Simonne, pe mine m-a ajutat FLUOCINOLON N .....si-a facut efectul imediat....si se indeparteaza cojitele cu peria .......se piaptana in sens invers ...Sper sa iti fie de folos..... sanatate la bb elenabianca Si fetita mea a avut cojice pe pielea capului si dr. pediatru ne-a recomandat unguient cu acid salicilic 1% si costa 20000 lei.Il aplici pe pielea capuilui cu 15 minute inainte de baita, se curata mai greu caci e foarte gras si dupa baita ii perii parul usor si repeti pana cand dispare.Este eficienta metoda.Trebuie sa ai putina rabdare caci trebuie repetat de cateva ori. simonne va multumesc pentru sfaturi. o sa le aplic. referitor la sampon Nivea Baby, eu personal cred ca este foarte bun... m-am inteles bine cu el la primul copil, dar cum se spune, nu sunt doi copii identici.

#27
doroty

doroty

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 16 ianuarie 2007 - 12:26

Baietelul meu de 4 ani nu a avut niciodata pana acum cojite.Are numai in crestetul capului si frizerul de la Ciufolici care i le-a observat mi-a spus ca le-a facut pt ca il spal cu sampon de bebelusi care nu degreseaza bine. Sfatul lui este sa-l spal cu sampon de adulti.

#28
catrinutza

catrinutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 16 ianuarie 2007 - 19:00

Mariuca mea a facut cojite pe la 3-4 luni (o crusta destul de serioasa) si am scapat de ele intr-o singura "sedinta" cu acel pieptene tiganesc (cel din os, cu dintii ffff desi): dupa baita, imediat, cat mai era umeda pielea scalpului am inceput sa o pieptan in toate directiile pana cand am luat tot...

------------------------------------------------------------------------
[zz] catrinutza - mamicutza ... de mariuci
[copil]varsta Mariucului (28 februarie 2006)[foto] Poz(n)e si filmuletze cu Mariuca
________________________________________________________________

"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."


#29
danig

danig

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 16 ianuarie 2007 - 19:41

Una din cauze poate fi si faptul ca bb este supraincalzit si transpira.Te sfatuiesc sa nu ii acoperi caputul cu tichiuta in incapere si sa fie imbracat lejer. Stiu ca poti scapa de ele cu ulei de bblusi si cu periuta.

#30
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 ianuarie 2007 - 16:43

Ma dispera cojile din cap! cosmi1975 fetelor ce fac ca nu mai scapam de cojitele din cap dati mi sfaturi va rog ce ati facut voi PUPICI teo2 Eu pe baietelul meu l-am dat cu ulei de baie (Johnson, cred) pe par, l-am lasat putin, apoi l-am pieptanat usor cu un pieptene mic si des, in sensul invers al cresterii parului. Nu s-au dus toate cojitele din prima, pentru ca mi-era teama sa nu-i ranesc pielea capului (si nici nu prea ii placea, mai cu seama ca trebuia sa il si spal pe cap dupa asta), insa dupa vreo trei astfel de sedinte, am scapat de cojite. filofteia Si eu incercasem toate alea, asa ca pana la urma m-am dus cu el la dermatolog si ne-a dat sampon Nizoral, sa-l spalam la 3 zile si sa-l las cu samponul in cap cam 5 minute. A functionat... Apoi am inceput iar cu Johnson si iar au aparut, l-am trecut iar pe Nizoral, apoi l-am spalat cu Pantene cu care ma spal si eu.. De jumatate de an nu mai avem probleme. strumfi2004 ce varsta are bebe? eu am folosit la amandoi pentru cojitele din primele luni un unguent salicilic preparat la farmacie, e foarte bun, super eficient. se aplica cu o jum. ora inainte de baie, doar de vreo 3 ori l-am folosit si au disparut. miria_cristina membru matur Este la farmacie o crema (daca nu, ti-o prepara pe loc) cu Acid salicilic. Este super buna! Cand n-o mao folosesti, daca ti-a mai ramas, este nemaipomenita pentru calcaie. Diana Mirela Mergi la o farmacie cu laborator si cere sa iti prepare urmatoarea crema: -0,2 g acid salicilic -20 g vaselina Te costa in jur de 4 RON. Aplici inainte de baie cu o jumatate de ora, apoi speli. Cojitele se inmoaie mult si se vor lua pe peria de par. Parul va ramane gras, eventual faci operatia dimineata, ca sa il mai poti spala bebele inca o data pe cap, seara. Dupa 2 zile vor cadea aproape toate . La noi s-a rezolvat cu o singura aplicare. aurelia1278 Asta ne-a recomandat si noua pediatra: unguent cu acid salicilic sau Diprosalic (acelasi lucru, din cate am priceput, dar varianta comerciala). Eu am luat Diprosalic, l-am utilizat asa cum s-a spus mai sus. Pe moment am scapat de cojite, dar dupa un timp au aparut iar. Si nu am folosit sampon Johnson, am limpezit-o de fiecare data foarte bine. lori99ursu Si noi am folosit cu succes crema cu acid salicilic. alondra25.2006 Cel mai simplu,fara nici un deranj cu dusul la farmacie...incalzesti ulei de bucatarie,cel care-l folosesti ptr.mancare,il aplici pe pielea capului bebelusului cu o jumatate de ora inainte de baie.Apoi inainte de baita il piepteni cu un pieptene des in sensul invers al cresterii firelor de par.Il speli pe cap si iar il piepteni.Repeti operatia inca doua zile...si gata cojitele.In principiu toate metodele spuse mai sunt bune caci inmoaie cojitele si prin pieptanare e normal sa scapi de ele.Bebita mea n-a mai avut probleme de acest gen de atunci. ingridnen exista mai multe tipuri de coji (constatat la propriul cupil: - coji albe, groase, apar la bebelusi - aici intr-adevar e eficient unguentul cu acid salicilic preparat la farmacie - coji mai subtiri, maronii - am avut succes cu ulei de masline, dat pe pielea capului cu 1/2 ora inainte de baie. akella Am folosit de 2 ori unguentul pe baza de acid salicilic, de la farmacie - si am scapat de ele! strumfi2004 Cristina, multumesc pt sfat, nu stiam, chiar am s-o folosesc, caci mi-a ramas aproape intreaga cutia de la Stef, am aplicat doar de vreo 2-3 ori si gata! LORELAI ANCA MORARIU Noi am folosit tratament "naturist": o lingurita de miere + o lingurita de ulei de masline amestecate bine, se unge pielea capului cu aprox 1/2h înainte de baie, se maseaza usor cu degetele si se lasa sa se înmoaie cojitele apoi se spala. Dupa aprox 3-4 badijonari cu acest amestec Gabisor (9 iulie 2004) a scapat definitiv de cojite pe cap. Dory232002 Si noi tot cu aceeasi crema am scapat de cojite. micha08 Eu am folosit varianta cu ulei de baie dat pe cap inainte de a face baie cu jumatate de ora. Insa nu a avut efect! La recomandarea pediatrei, am pus insa in sticla si o aspirina pisata (acid acetilsalicilic), am agitat bine si i-am dat in fiecare seara pe cap, cu jumatate de ora inainte de baie. In cateva zile am scapat definitiv de cojite! mari78 Buna, Finutei mele i-au trecut cojitele de pe capsor cu sampon Node de la Bioderma. Se gaseste la farmacie (eu am luat de la Heplp Net). Asa ca eu de cand am venit din maternitate cu Teodora numai cu samponul asta o spal si nu am avut nici un fel de probleme. Este foarte economic (in 2 luni am folosit doar un sfert din tub), se pune putin si face spuma abundenta iar ca pret, cred ca e cat Nizoralul. Bafta sa treaca !


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -