Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 11 voturi

Doctori de care sa te feresti (2)


445 raspunsuri la acest subiect

#61
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 10 februarie 2006 - 21:53

Pinacolada, am copiat mesajul tau la sectiunea "Parintii intreaba, parintii raspund" subiectul "Medici pediatri". Acolo se fac recomandari atat pozitive cat si negative. Respectiva dr va fi pe lista neagra!
Multa sanatate![pup]


Ioana [gravi]26 saptamani [baietel] si [zana] Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

#62
marylenac

marylenac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 644 mesaje

Postat 18 februarie 2006 - 10:06

Dragele mele, sunt nou venita pe aici, sper sa fi postat unde trebuie si mai sper ca voi primi rapsuns la intrebarea mea. Sunt insarcinata in luna a 3-a si mi-a fost recomandata ca medic ginecolog care sa ma urmareasca pe parcursul sarcinii si eventual sa si nasc cu dansa, dna. dr. Georgiana Anghel de la Spitalul Canatacuzino. V-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea da mai multe informatii despre dansa, eventual daca cineva de aici a nascut cu dansa. As fi mult mai linistita sa stiu si parerea celor care au avut de-a face cu dumneaei. Va multumesc.[hopsieu]javascript:insertsmilie('[hopsieu]') hop si eu [hopsieu]

#63
COSMMYR

COSMMYR
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 20 februarie 2006 - 00:50

Buna fetelor! eu as da multe bile negre,de fapt foarte negre TUTUROR MEDICILOR DIN PITESTI.Eu sunt terorizata de ei.Acum merg in Bucuresti la dr pt ca am avut numai experiente neplacute. FUGITI CAT PUTETI CAND AUZITI DE UN MEDIC DIN PITESTI Va pupic pe toate! COSMINA [gravi]19 SAPT

#64
Daniela_Gina

Daniela_Gina
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 23 februarie 2006 - 00:54

Fetelor dragi, Am, de o vreme incoace, o mare, foarte mare dilema... Am nascut in 2004 cu Dr. mubarak (Cantacuzino). pe scurt, lucrurile s-au derulat in felul urmator: la ora 10 dimineata am gasit pe chilot dopul gelatinos, l-am sunat pe dr pe mobil (era luni) si mi-a spus sa vin dupa 14.00 la policlinica sa ma vada (eram in sapt.40). Aveam contractii foarte putin dureroase la 12-15 min. La 16.00 m-a vazut si mi-a zis sa merg la spital, sa ma internez, ca pe la 23.00h o sa nasc (nastere normala). Zis si facut. La ora 20.00 eram deja in sala de nasteri (asa a dat dispozitii doctorul) cu acelasi tip de contractii, foarte putin dureroase, si ma ingrozeam vazandu-le pe fetele care erau in travaliu avansat (si eu eram in travaliu, dar pe la inceput...) Chiar se mirau asistentele pe-acolo ca m-a trimis dr. in sala de nasteri si nu in cea de travaliu. Eu... ce era sa zic? Pe la 21.00 a venit dr, a pus o asistenta sa-mi dea calciu cu vitamine intravenos, mi-a pus o perfuzie cu glucoza (asa am vazut ca scria pe eticheta), si mi-a dat o injectie in fund (oricum, nu mi-a zis nimeni ce mi se administreaza si de ce, iar eu eram prea tensionata ca sa stau sa-ntreb, stiti cum e...). In momentul urmator au inceput niste dureri de am crezut ca mor, mai ales ca m-au luat pe neasteptate, nu din aproape in aproape, cum imi inchipuiam eu si cum citisem ca va fi, ci brusc! mai ales cele din spate... Efectiv am crezut ca mor de durere. Dupa ce m-am perpelit o vreme asa (sa zic cam o ora), dr. a venit la patul meu si, cu o manusa chirurgicala pe mana a inceput sa ma apese chiar in momentul in care aveam contractia. Ma apasa inauntru, nu ma intrebati unde si cum, dar s-a dovedit ca durerile de dinainte, atunci cand ziceam eu ca mor si cand credeam ca nu exista durere mai mare pe lume, erau floare la ureche. De data asta eram convinsa ca ma duc... Banuiesc ca ma dilata manual...?????????... Si a tinut-o asa pana la miezul noptii, cand m-a dus la masa de nasteri si am nascut. Treaba e ca venisem ultima in sala de nasteri, si fara dureri, si am nascut prima... Ei, acum sa va spun dilema: pana mai ieri eram convinsa doctorul meu e un zeu, adevarul e ca s-a purtat impecabil cu mine (mai putin dupa ce am nascut, cand parca nici nu ma mai cunostea, si sa nu va-nchipuiti ca nu am onorat prestatia:)))))) Nici nu a venit sa ma vada in cele trei zile cat am stat internata. Deci impresia pe care mi-a lasat-o doctorul (vorbesc numai despre ziua in care am nascut) a fost aceea pe care ti-o lasa un prieten atunci cand te ajuta la greu. Nici nu stiu exact cum sa ma exprim, dar tot ce simteam pentru dl. dr. era la superlativ... Ei bine, zilele trecute, intr-o discutie, aud intamplator ca genul asta de interventie rapida este total neindicat, nici nu se prezinta in manualele de specialitate; si am ramas cu senzatia de "sentimente inselate". Eu l-am laudat atat de mult pe unde am putut, ca am nascut in trei ore, ca s-a purtat exemplar etc, ca sa aflu ca mi-a aplicat o procedura nepermisa????? Asta vreau sa aflu de la voi (cine stie): este bine ce mi-a facut dr. sau nu? Copilul e super OK, e viata, sufletul si fericirea noastra, dar vreau sa stiu daca pe al doilea o sa-l nasc tot cu el sau nu. Acum eu stau si il suspectez ca a vrut sa termine repede, sa mearga acasa, etc, era si el obosit, si s-o fi gandit ca, decat sa-l chem la 4 dimineata (zic si eu), mai bine ma termina el, mai devreme. Cred ca m-a fortat cumva sa nasc, nu? Poate ca normal, as fi nascut la alta ora, sau, mai stii, in alta zi... Va rog, e foarte important sa stiu ce s-a intamplat, pentru ca ma simt un pic frustrata: tot timpul am trait cu impresia ca am avut o nastere "ca la carte", iar acum stau cu indoiala in suflet. Pupici si multumiri in avans!!!!! Daniela http://community.web...er/Daniela_Gina
Relatia mea cu oamenii s-a schimbat: acum sunt mama unuia dintre ei...

#65
nelia

nelia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.179 mesaje

Postat 23 februarie 2006 - 08:09

Daniela, si eu am nascut la fel primul copil. La mine a durat si mai putin, cred ca o ora cu totul... Eu am nascut la Bucur, cu directorul spitalului... ce lapsus am, imi scapa numele, dar il am pe undeva... Un doctor super... Eram in ultima saptamina de sarcina si ma chema zilnic la control, dimineata, la ora 8, inainte de servici (inca mai lucram). Mai aveam 5 zile pina la termenul limita, am ajuns la doctor, s-a uitat si m-a trimis sa ma internez. Si de la 8 pina la 12 am stat intr-un salon, asteptind sa ma ia durerile, dar nimic... Celelalte fete din salon, erau inca 7, urlau de durere, mie imi era si jena, ca nu ma durea nimic, singura mea suferinta era ca imi era o foame de lup si doctorul imi interzisese sa maninc. Am intrebat la un moment dat de ce stau, daca eu nu simt nici o durere si mi s-a spus ca nu-mi poate da drumul pentru ca era foarte jos copilul, dar eu nu eram dilatata. Deci... asteptam ca sa ma dilat. Am venit cu 2 cm dimineata si la 12 aveam 3, dar copilul coborise peste limita permisa. Pe la 13.30 mi-au facut o injectie, care sa ma ajute sa ma dilat, si daca nu ma dilatam, ma va dilata manual. Au inceput contractiile pe la 2, la si 10 s-a rupt apa si la si 20 am nascut. Dar m-a taiat pentru ca nu ajunsesem decit la dilatare 4. Chiar nu stiu de ce, pentru ca nu mincasem sarat, mersesem foarte mult pe jos si facusem si gimnastica. Mie imi pare bine ca m-a tinut acolo si mi-a provocat oarecum nasterea. M-a ferit de un stres inutil... Eu plecam cu autobuzul la servici si mai veneam pe la 5 acasa. Putea oricind sa se intimple de la sine si atunci as fi intrat in panica... Asa, am nascut linistita, repede, cu tot ajutorul de care am avut nevoie. Si eu ma mai gindesc ca daca nu ar fi fost asa si Agata s-ar fi nascut cind ar fi vrut ea (poate ca ea a vrut atunci, de asta coborise, dar organismul meu nu era pregatit), ar fi avut o alta zi si o alta ora de nastere... Dar tot eu cred in destin! Dupa aceea am aflat ca joia este cea mai buna zi din saptamina sa te nasti. Poate ca asa a vrut ea, sa se nasca in acea joi, desi teoretic nu era ziua prevazuta. Eu zic sa stai linistita si sa-i multumesti doctorului ca te-a ferit de stres si de probleme. Faptul ca nu te-a bagat in seama dupa aceea, mie mi se pare normal si am vazut ca toti fac la fel. O data ce a terminat cu tine si totul este OK, mama si copil, se ocupa de alte paciente care nasc sau chiar au probleme. Cornelia, [mamica] de[zana]Agata si [copil]Tudora www.nelia.photosite.com si www.AgatasiTudora.photosite.com

#66
Daniela_Gina

Daniela_Gina
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 23 februarie 2006 - 13:33

Draga Nelia, iti multumesc pentru raspuns, m-am mai linistit, totusi, as vrea sa stiu mai multe despre aceasta procedura: daca se face des, daca nu, de ce? Care sunt riscurile? De ce vorbeste lumea ca nu e recomandata? Ce se poate intampla? Are consecinte? Intr-adevar, acolo, cand simti ca te rupi in mii de bucatele de durere, nu-ti doresti altceva decat sa nasti cat mai repede, nu conteaza cum... Ma tot bantuie intrebarea asta: "de ce nu e recomandata dilatarea manuala?" Si, daca nu exista nici un risc, de ce nu procedeaza toti doctorii asa, ca sa scurteze chinurile facerii, ca doar toti primesc cadoul mult asteptat la final - sfantul plic (multi il primesc inainte). Te pup si iti multumesc inca o data pentru raspunsul tau promt si elaborat! Mi-a facut placere sa-ti citesc povestea si sa-ti admir minunata familie! Daniela http://community.web...er/Daniela_Gina
Relatia mea cu oamenii s-a schimbat: acum sunt mama unuia dintre ei...

#67
deny75

deny75
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 23 februarie 2006 - 23:03

buna,vreau si eu sa dau cel putin o"tona" de bile negre medicilor ginecologi din Pitesti,cel mai vizat fiind dr. PLETEA SORIN.Sfatul meu: Bucurestiul este la cca 1ora si 20min asa ca ....la drum spre medici mai competenti

#68
IULIABRAILA

IULIABRAILA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 24 februarie 2006 - 01:30

buna, eu dau super tone de BILE NEGRE la 3 din doctorii cei mai vestiti din maternitatea braila. daca doriti le spun si numele pt ca nimeni NU TREBUIE SA MAI TREACA PRIN CE AM TRECUT EU. SI SA SE NENOROCEASCA TOT ASA. la braila nu se face control si urmarire a unei sarcini ci numai jegmaneala la bani. habar nu au meserie. si daca exista cineva care sa ma contrazica nu va spun decit atit: rugati-va de sanatate, sa credeti sincer ca v-a dat dumnezeu putere de a mentine sau de a face o sarcina, de a naste normal sau cu cezariana si ati ramas intrege si sanatoase. IULIA

#69
sadaf

sadaf

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 24 februarie 2006 - 02:13

andutzi sant deacord cu tine pentru ca acum1998 aneam un baietelpe 9 decembriecare a decedat exact la 10lunisi cinci zile,iti dai seama de suferinta mea.Tot doctora era in loc sasi faca meseria radea de straini ca se spal pe maini dupa ce merg la toaleta,eu ma chinuiam si ea ziceai cai la vorbitor ,cu toate cami spunea taci tia placut acum stai,este de la pliclinica titan medic de fam,cred ca doctorele nu au suflet,barbati doctori au suflet.,acum sant in 2luni si voi merge laDL DOCTOR DUMITRASCU TUDOR si la controlsi casa nasc tot la el.Eu cred ca- e un om cu suflet ,regret ca nu am nascut cu el pentru ca venise ca vazuse ca ma tavalesc de durere dar eu vorbisem cu domnisoara doctor,va dati seama cat mam gandit la accest om,e un domn si ma rog la dumnezeu sa ma ajute DL DOCT>DUMITRASCU TUDOR ,cat am regretat 6ani,daca stiti despre el contactatima.sadaf@yahoo.ro sau sadafcristina@yahoo.com,va doresc fericire si norok

#70
bebita06

bebita06

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 24 februarie 2006 - 18:03

Buna, Desi nu prea se potriveste cu topicul acestei discutii as vrea si eu sa ma ajutati cu cateva lamuriri, daca se poate. Sunt la prima sarcina(si la primul contact major cu doctorii si spitalele) si nu prea stiu cum se face cu plata. Stiti voi la ce ma refer[medic]. M-ar interesa in mod special pentru Giulesti, tot ce tine: cezariana, epidurala, normala, anestezist, moasa, pediatru, asistente etc. Si cand? Inainte, in timpul[:)] sau dupa. Va rog, nu ma uitati, ca sunt in dilema totala cu topicul si nu vreau sa risc nimic.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -