Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clipe din trairile sufletelor noastre ...


150 raspunsuri la acest subiect

#11
alma

alma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 16 iunie 2005 - 12:20

Lorena, vorbesti din perspectiva femeii casatorite sau a mamei singure? N-a zis nimeni ca suntem triste sau ca viata noastra e anosta pentru ca n-avem un barbat alaturi, insa ne doare suferinta copiilor nostri care nu au o familie intreaga. Noi, ca adulti, ne revenim, mai devreme sau mai tarziu. Ei probabil ca vor trai toata viata cu gandul ca ar fi putut fi impreuna cu ambii parinti, ca multi alti copii din jurul lor.
quote:
Oare care e secretul fericirii si intelegerii intre femei si barbati ,intre soti si sotii?Ce trebuie sa faca el sau ea ptr a fi bine?
Fiecare dintre noi, cei de aici, a incercat sa fie bine, sunt convinsa. Ca nu ne-a reusit pe deplin sau ca celalalt n-a raspuns cu aceeasi moneda, asta e altceva. Iar Dumnezeu nu poate ajuta decat oamenii care se ajuta. Nu mai e cazul sa ne intrebam ce-ar fi trebuit sa facem, aici e albumul mamicilor si taticilor singuri, in concluzie suntem deja singuri, nu mai e nimic de facut pentru a reveni la trecut, dar putem face ca viata minunilor pe care le avem sa fie frumoasa si in lipsa celuilalt. http://community.web.../user/freediaro

#12
emy2001

emy2001
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 16 iunie 2005 - 13:47

pentru LORENA DE LA EMY20001 TU SPUI CA AR TREBUII SA NE APROPRIEM DE DUMNEZEU.EU SI CU FOSTUL MEU SOT MERGEAM IN FIECARE DUMINICA LA BISERICA SI UNA FACEA ACOLO SI ALTA ACASA.NICI NU-TI DADEAI SEAMA CE FATA AFISA PE STRADA CIND TOATA LUMEA II DADEA LUI DREPTATE SI ERA CEL "MAI BUN " IN OCHII LUMII IAR IN CASA ERAU CERTURI SI SCANDALURI.ERA FATA OPUSA A LUI PT CA,CAZUSE INTR-UN BIGOTISM DE TREBUIA SA TRAIM PRECUM IN BIBLIE. NU AVEAM VOIE SA MA UIT LA TV DECIT LA CE VROIA EL,NU PUTEAM SA MA IMBRAC DECIT CU CE VROIA EL SI CITE SI MAI CITE. ASA CA TREABA CU DUMNEZEU E RELATIVA. VA PUP PE TOATE

#13
val77

val77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 16 iunie 2005 - 17:08

in cazul asta emy cred ca iti este mult mai bine fara el si nu uita ca acolo sus cineva ne iubeste pe toti A sti, a putea sã te opresti exact unde trebuie, iata marea putere in viata

#14
brendamitran

brendamitran

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 17 iunie 2005 - 09:35

Buna fetelor! Sint de acord cu tot ce a spus Alma si as putea sa mai completez cu ceva:dragoste cu sila nu se poate!Si atunci cind cel de linga tine nu se iubeste decit pe el,sau iubeste pe oricine altcineva dar nu pe tine si nici copilul,atunci cred eu ca nici Dumnezeu nu mai vrea sa fiti doi (sau trei,in functie de caz). Probabil ca Lorena vorbeste prin prisma unei casnicii fericite si atunci,nu stiu de ce trebuia sa-si mai spuna parerea,e evident ca e diferita de a noastra. Fetelor,un intelept spunea:"Sa nu te descurajeze nimic,cit timp mai poti iubi!" Va pup pe toate! BRENDA

#15
brendamitran

brendamitran

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 22:40

Buna fetele! Stiti,cind iti povesteste cineva vreo problema de-a lui,parca ti se pare ca poti trece mai usor peste problemele tale,chiar daca ale tale sint mai mari,sau nu,in functie de caz.Cred ca ne face bine sa ne mai scriem din cind in cind,voi vad ca ati cam lenevit,dar nu-i problema,va scriu eu Diana a dat nas in nas cu "tatal"ei,zilele trecute,pe strada.Nu s-au vazut de 4 luni si el,foarte nonsalant,o intreaba de ce nu la- mai sunat.Inteleg ca,poate sint eu o idioata si poate copilul trebuia sa-si caute tatal,nu invers.Ce parere aveti despre treaba asta? Dupa ce ca-ti vezi copilul odata la nu stiu cite luni,dupa ce ca nu-l ajuti cu absolut nimic,nici material,nici sufleteste,ti se pare normal ca tu sa fii cautat de copil,nu invers..... Din pacate,e plina lumea de animale de astea,din pacate,multi copilasi sufera din cauza acestor....specimene. Va pup pe toate si mai scrieti-mi si voi! BRENDA

#16
alma

alma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 24 iunie 2005 - 13:41

Diana nu si-a exprimat niciodata dorinta sa-l sune pe tatal ei? Ca la noi e la fel, adica ea il suna de cele mai multe ori, ii spune ca vrea sa mearga cu el la plimbare. Daca ar fi dupa el, cred ca s-ar intalni o data pe luna, poate chiar mai rar. http://community.web.../user/freediaro

#17
Ioana Sora

Ioana Sora

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 24 iunie 2005 - 15:00

Buna, fetelor. Lorena, cred in sufletul meu, nu e vorba despre asta, dar nu sunt habotnica. Sunt sigura ca si femeile care nu credeau in existenta Lui au inceput sa creada in clipa in care au nascut. Dar am avut destule experiente neplacute cu preotii nostri. Am auzit odata pe un preot tanar spunand: sunt satul de astea care vin aici sa sprijine stalpii bisericii toata ziua si, de fapt, n-au nimic sfant in ele. Si tatal fetei era si pretinde ca e un om foarte credincios. L-am intrebat cum merge credinta lui cu tot ceea ce a facut. Stii ce mi-a spus ? Ca nimic nu e imoral atunci cand e vorba de iubire ( a lui pentru altcineva ). Nu conteaza minciunile, delegatiile false, tot teatrul pe care l-a jucat, tot ceea ce a facut, faptul ca nu isi vede copilul si ca nu-i pasa de el, pentru ca el acum are deja o alta familie, deci amanta i-a devenit sotie. Ea inca inainte de a divorta noi macar ii lasa biletele semnate cu "sotia ta" si era zilnic la biserica, dand acatiste. [xx(][xx(][xx(][xx(] Am mai spus asta si o repet. Pentru mine acum cea mai mare durere e faptul ca tatal nu se sinchiseste sa-si vada fata si ca acel copil pe care chipurile si l-a dorit atat de mult nici nu exista pentru el. O data, cand ma rugam de el sa-mi dea pensia de intretinere ( trebuie sa spun ca asta e a treia luna in care mi-a dat pensie, intr-un an si doua luni de la divort ), mi-a spus: "Nu pot luna asta. Am prioritati, mi-au furat farurile de la masina." In clipa aia m-a busit rasul. Apoi, dupa scena asta, mi-au revenit in minte cei sapte ani cat am fost impreuna si m-am gandit la tot ce spunea si la toate gesturile lui. Nu mai e omul pe care l-am cunoscut, e schimbat complet... Nu il recunosc, pur si simplu. Asa ca... incerc sa ma conving ca ar trebui sa fiu fericita ca fata mea nu are norocul sa vina in contact cu el decat o data la 6-7 luni... Ioana & Maria Catalina http://photos.yahoo.com/ioana_sora

#18
brendamitran

brendamitran

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 24 iunie 2005 - 19:33

Pai eu cred ca ar trebui sa fim de-a dreptul fericite ca "specimenele"astea nu-si cauta copiii. Alma,Diana a vrut sa-l sune numai atunci cind el a aparut dupa o absenta de n-spe luni si i-a promis ceva anume.Dar cind s-a convins ca el nu se tine de cuvint,a renuntat.Eu nu i-am interzis niciodata,dar cred ca a inceput sa simta si ea indiferenta lui. Eu nu pot concepe faptul ca poti sta atita timp fara sa te intereseze nimic despre copilul tau. Eu n-am primit niciodata pensia de la el de 4 ani de cind ne-am despartit.Din an in paste a mai venit cu niste sume infime,dar asta pt ca insistam eu,deci mai mult fortat.Pina la urma mi-am impus sa nu-i mai cer nimic. Ce ma doare cel mai tare,e ca apare si o incinta cu fel si fel de promisiuni pe care nu le onoreaza niciodata si apoi dispare asa cum a aparut.Si sint convinsa ca pe ea o doare treaba asta,chiar daca nu arata. Daca as putea sa-l sterg de pe fata pamintului pe acest individ,as face-o in orice clipa.Dar sint convinsa ca-si va primi pedeapsa pe care o merita,la timpul potrivit. De ziua ei a venit cu 200.000 de lei (dupa ce nu o mai vazuse de vreo 10 luni) si dupa citeva zile i-a cerut inapoi sub forma de imprumut.Nici pina-n ziua de azi nu i-a mai adus.Pai asta e om? Asta e tata? Asta merita sa aiba asa o podoaba de copil? Nici vorba..... Va pup pe toate,mai scrieti-mi! http://community.web...er/brendamitran BRENDA

#19
brendamitran

brendamitran

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 16 iulie 2005 - 10:27

Heiiiii! Nu mai vine nimeni pe aici? Ati dat bir cu fugitii? Pai hai macar aici sa nu mai fim singuri,ma uit de nu stiu cite zile sa vad daca a mai scris cineva si.....nimic! Chiar sinteti toate in vacanta? Nu pot sa cred! BRENDA

#20
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 18 iulie 2005 - 11:49

Brenda, citeste si restul subiectelor din sectiune... se discuta pe la fiecare cate o problema...
Luminous beings we are, not this crude matter.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -