Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Nasterea la Medlife


204 raspunsuri la acest subiect

#201
iubu77

iubu77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 789 mesaje

Postat 07 noiembrie 2007 - 22:37

Aradia sunt complet interesata cum decurge nasterea cu DR.Mirela Popa
Dar cred ca a ramas la fel de draguta.. Io azi am fost la ea si ca de fiecare data e ok...
Eu am nascut la municipal cu ea si afost super ok... Tu cum ai ajuns la ea?

#202
iubu77

iubu77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 789 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 22:25

Mirela Popa din pacate nu mai lucreaza si la municipal..Am intrebat-o eu cand am fost la ea.. Sa stii ca si Silviu Predoi e super ok.. Eu am fost cu o prietena la el si parea ff uman si dragutz.
Cred ca pt nastere poti suna la spital la receptie si intrebi ce si cum..
La Mirela la mine a fost totul ok.. Ma pot apuca de bebe nr.2.. dupa ce termin cu infectia urinara...Asa ca abia astept..
Succes

#203
buburuzii

buburuzii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 31 decembrie 2007 - 19:39

Buna, fetelor!
In primul rand, as vrea sa va urez toate cele bune pentru noul an.
E prima data cand scriu pe forum, am gasit acest topic foarte interesant despre nasterea la Medlife si as avea cateva nelamuriri.
E drept ca bebe meu mai are ceva pana sa apara pe lume (adica prin iunie 2008), dar ne dorim sa fim pregatiti si sa luam in considerare toate optiunile.
As dori cateva detalii de la fetele care au nascut natural la Medlife:
- vi s-a facut epiziotomie? in ce conditii s-a obtinut acordul vostru? cum au reactionat doctorii cand le-ati spus ca nu doriti epiziotomie?
- a incercat cineva nastere fara epidurala?
- in ce pozitie ati nascut efectiv? pe spate, in patru labe, pe vine? ati putut opta pentru o anumita pozitie?
- si sotul meu vrea sa filmeze nasterea. ati intampinat vreo problema din partea personalului spitalului?
Multumesc mult si nastere usoara tuturor.
Mihaela si bebe (14+)

#204
DanutaD

DanutaD

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 02 ianuarie 2008 - 15:26

Buna Mihaela,

vezi ca exista un topic Medlife 4 (e mai de actualitate). Eu nu am nascut inca, dar se poate intampla in orice moment (am 40 de saptamani si o zi).

Pot sa iti spun ca sarcina mea fiind la termen am pus si eu o parte din intrebarile tale :)

Epiziotomia- se face profilactic (se taie oricum, ca sa previna ruperea haotica a tesutului). Din ce stiu eu de la cursurile de Lamaze asta nu e neaparat bine (singurul argument e ca doctorilor le e mai usor sa coasa o taietura, care are marginile regulate decat o ruptura, care e foarte neregulata). In plus, daca bebelusul nu e f. mare nici nu e neaparata nevoie sa se produca o ruptura.

Despre prezenta tatalui in sala de nastere poti discuta doar cu medicul care te asista. Depinde de el. Noua ne-a spus ca nu e nicio problema.

Pozitii-nu stiu ce sa iti spun. Revin cu un raspuns dupa nastere. Depinde si de ce proceduri iti aplica. Daca faci epidurala cred ca pozitia este pe spate, pentru ca nu iti poti coordona picioarele.

In tot cazul, mi se par deschisi si receptivi toti medicii de aici, asa ca daca vei simti nevoia sa nasti din pozitia pe vine nu vad care e problema. Cele mai multe nasteri la Medlife sunt insa prin cezariana. De exemplu eu tocmai am fost la un control acum o ora si mi-au spus ca de la inceputul anului au avut 2 nasteri-ambele cezariene. Daca faci o mica statistica si de pe forumul cu nasterea la Medlife cred ca ajungi la aceeasi concluzie: mult mai multe cezariene decat nasteri naturale. Nu am insa senzatia ca de ghideaza ei inspre un anumit tip de nastere. Eu voi naste natural si nu au incercat sa imi schimbe parerea.


Succes mult si te asteptam la Medlife 4.

Dana

[gravi] 40+


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -