Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Retete pentru ingrasat copil de 1 an si 9 luni !


15 raspunsuri la acest subiect

#1
gabriela hogas

gabriela hogas

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 29 octombrie 2005 - 13:06

Dragi mamici si tatici,

Am incercat sa gasesc niste retete pentru ingrasat copilasi dar din pacate nu am gasit nimic in acest sens. Va rog daca exista un subiect deja creat spuneti-mi linkul si moderatorii pot face ce vor cu subiectul meu de fatza.

Am nevoie de ajutor !!

Mihaitza al meu trebuie sa se ingrase repede si bine. Trebuie operat si greutatea mica il expune la riscuri foarte mari mai ales postoperatorii. Am facut ce am putut dar pur si simplu nu mai stim ce sa ii dam mai ales ca nici nu se omoara cu mancatul, deci este si mofturos nevoie mare.

Spuneti-ne va rog frumos ce sa ii dam sa manance? Am nevoie de retete, cat mai multe cu atat mai bine. Ma simt atat de neputincioasa ca nu stiu cum sa il fac sa manance mai mult si mai des.

Va multumesc frumos si astept cu nerabdare retete sa ma apuc de treaba.

Cu drag,
Gabriela


"Teledon" de suflet - 5 euro pentru o viata !!!

Ajutor !! Informatii despre metastaza la plamani !

Salvati-l pe Mihaita ! poze aici

#2
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 29 octombrie 2005 - 13:44

Incearca combinatii ce contin miere, germeni de grau cu la[pte, astea ingrasa sanatos.Tot pt stimulare poftei de mancare se folosesc oule de prepelita, care nu au colesterol, dar nu stiu daca Mihaita are voie.Intreeaba dr in orice caz.Prinde un moment cand ii e foame ca saii dai mamncarea.Nu-l hrani din 2 in 2 ore ca mananca mai putin.
Ceai cu miere iarasi face pofta de mancare.
mai zi care sunt obiceiurile lui si ce zic dr, ca sa ma mai gandesc.Sofia mea avea la un an 8 kg si acu la 3 are vreo 16, deci e grasuta.asta am aplicat la ea.



Sabina si [hippi] Sofia Galagia



Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.


#3
philip

philip

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.313 mesaje

Postat 30 octombrie 2005 - 05:59

ofera-i cat de des poti paste, paine, cereale, miere de albine, cartofi. astea ar trebui combinate cu o proteina (carne, oua etc). of, nu-mi mai vine nik in cap acum care sa fie si sanatos si sa ingrase.

philip[pk]&andreea[usa]
copilasi dragalasi

#4
Danna_36

Danna_36

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 606 mesaje

Postat 30 octombrie 2005 - 18:48

Stiu de la medic de macaroane cu nuci pt. ingrasare. Multa sanatate, ne gandim la voi.

#5
Danna_36

Danna_36

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 606 mesaje

Postat 30 octombrie 2005 - 19:01

Si prajiturile de tot felul ingrasa.Daca ai posibilitate sa ii faci tot felul de prajiturele de casa, cu ou,cu nuci,cu smantana etc, spune si caut retete.Budinca de paste cu branza si stafide, sau de orez cu mere, merele pregatite ca pt. placinta. Stafidele ingrasa si cred ca sunt si sanatoase.Si laptele praf gen Raraul frecat cu putina apa si zahar , eventual cu cacao solubila ca sa fie mai gustos, pana devine ca o pasta. Eu si sora mea adoram sa-l mancam asa cand eram mici, dar oricum nu atat de mici..Intreaba si doctorul indiferent ce noutati ii vei da.Uleiul de masline e iarasi o sursa de acizi grasi si e foarte hranitor. Cu drag, Danna

#6
gabriela hogas

gabriela hogas

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 31 octombrie 2005 - 02:24

Multumesc frumos pentru raspunsuri. [pup]

am cateva nelamuriri:

miere, exista vreo restrictie la copii, cat anume pe zi e recomandat? am inteles ca cea de salcam e cea mai buna. stiti alte pareri?

nu stiu de unde sa iau germeni de grau, cum sunt comercializati, ma puteti ajuta?

sabina, ii dadeai un ceai anume? am sa intreb despre ouale de prepelita, nici eu nu stiu daca are voie.

cat despre gusturile lui e cam mofturos: nu ii place carnea deloc, oua f putin, cereale a mancat dar a inceput sa se strambe la ele, face nazuri si la fructe (ii place numai sa muste din ele si mananca mult mai putin asa si se satura si repede, cred ca se plictiseste mai degraba), cartofi destul de putin ... nu-mi dau seama ce-i place cu adevarat ... niste combinatii din cat mai multe ca sa nu sesizeze vreun gust anume cred ca i-ar placea.

Ii plac la nebunie iaurturile cu fructe, alea cu vanilie nu ii plac. In rest ii place sa ciuguleasca asa din orice dar se satura extrem de repede, dupa vreo 5-6 guri nu ii mai place. Am incercat si prajitura, la fel, cateva guri si gata, stop. Si iar trebuie sa-i dau lapte, ce-i drept un lapte special hranitor pentru ficatelul lui dar nu e suficient. Si in lapte ii mai punem maltoza dextrina (niste calorii).

De asta va rugasem, de retete, adica de combinatii care mai de care, din produse care sa ingrase dar care sa fie si bune pt copil, adica nu pot sa ii dau prajit, f gras, carne de orice fel, oua prea des etc.

Am sa incerc cu mai mult dulce, nuci, stafide, paste ... daca aveti ceva de preparat din astea, spuneti-mi si va spun cum a fost.

Are momente cand mananca niste chestii de te surprind, supa de legume, piure de legume, dar nu se repeta figura de doua ori.

Sper sa ii urce acul pe cantar curand.

Sanatate la copilasi si multumesc inca o data. [bis]
Gabriela


"Teledon" de suflet - 5 euro pentru o viata !!!

Ajutor !! Informatii despre metastaza la plamani !

Salvati-l pe Mihaita ! poze aici

#7
gabriela hogas

gabriela hogas

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 31 octombrie 2005 - 02:29

Danna, daca ai niste retete la indemana, fara prea multe oua in ele, vreau sa le incerc ... mai ales daca stii ca le plac mult la copii.

Macaroanele cu nuci ... ai vreo reteta, vreo combinatie de proportii?

Si mai stie cineva daca sunt restrictii la nuci si stafide la copii, ma refer la cantitate ... intreb si eu poate incepe sa manance si nu s-o mai opri [alcool]

Doamne ajuta!
Gabriela


"Teledon" de suflet - 5 euro pentru o viata !!!

Ajutor !! Informatii despre metastaza la plamani !

Salvati-l pe Mihaita ! poze aici

#8
rodicaosoian

rodicaosoian

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 307 mesaje

Postat 31 octombrie 2005 - 03:54

GABRIELA,lui Mihaita nui place Macaroni&cheese?Robert le adora daca ii dau macaroane cu alt fel de sos nu mananca,dar astea da le gasesti in orice magazin si acolo in cutia cu macaroane are si un plic cu praf de branza care il prepari tu sosul(asta in cazul in care nu sti cum sant)daca sti si ati folosit ,imi cer scuze pentru atatea explicatii rodicaosoian

#9
FlorentinaE

FlorentinaE

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 31 octombrie 2005 - 09:07

Baietelul meu mananca foarte multe dulciuri si e slab.El este foarte energic si doctorii spun ca din cauza asta nici nu se va ingrasa. Cand mergem la munte parca are ceva pofta de mancare, dar nu exagerat. FlorentinaE

#10
gabriela hogas

gabriela hogas

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 31 octombrie 2005 - 14:04

Draga rodica, nu am incercat decat macaroane facute de noi cu niste branza pe deasupra dar a luat o singura macaroana si gata, cred ca afost de curiozitate. Nu a mai vrut. Vreau sa incerc ce mi-ai descris, da-mi mai multe detalii legate de produs, cum arata, de la ce firma, sper sa gasesc pe aici. Multumesc.

Draga Florentina, eu sincer nu mi-as face probleme din cauza ca e slab, insa trebuie sa il ingrasam pentru ca e prea slab pentru operatia care urmeaza. Si eu zic ca tot din cauza asta e slab, e foarte energic, nu sta locului o clipa si nici nu doarme foarte mult. Dar nici sa stea prea cuminte nu mi-ar place [;)]

Cu drag,
Gabriela


"Teledon" de suflet - 5 euro pentru o viata !!!

Ajutor !! Informatii despre metastaza la plamani !

Salvati-l pe Mihaita ! poze aici


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -