Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Rugaciune la Sf. Marta


72 raspunsuri la acest subiect

#51
nemary

nemary

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.723 mesaje

Postat 14 mai 2007 - 17:14

rugaciunea poate fi spusa si acasa, sau doar la biserica?



Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.


#52
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 14 mai 2007 - 21:48

Fetelor, n-o judecati asa dur pe Gianni. E cumplit sa-ti doresti atat de mult un copil, sa vezi un test de sarcina pozitiv dupa care sa te trezesti din nou in agonie. Mai ales ca nu se intampla pt prima data asta.

E dureros si tocmai din cauza durerii gandeste asa.



Si eu imi doresc un bebe. Cel mai mult pe aceasta lume si mi se intampla sa ma revolt cand vad femei care toarna copii cu carul si nu au grija de ei sau ii fac si ii omoara. Mi se pare o nedreptate, dar, ma gandesc, cine sunt eu sa judec asta???



Gianni[flo], imi pare rau pentru ce ti se intampla dar, oricat de greu ti-ar fi, ai incredere. Dumnezeu ne pune la incercari si nu la toate le gasim explicatia, sensul, motivatia.



Numai bine!







[foto]



#53
Gianni

Gianni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 16 mai 2007 - 13:55

Draga Anca,

Esti o fata tare scumpa,asa ai fost dintotdeauna, noi ne ' stim' de pe vremuri ,cu Laurici, Georgiana s.a.m.d...

Poate ca Dumnezeu ne incearca , dar nu poate sa-i incerce pe cei care au timp?????eu una numai am...am 40 de ani....

Cit despre revolta, si pe mine ma revolta tipele pe care le vad pe strada cu burta mare si tigara in gura....deci unde-i dreptatea? Probabil ca acesta este misterul credintei...nu exista dreptate...

In fine, acum ma rog sa-l pastrez pe Dumnezeu in suflet.

Si probabil am sa reincep ritualul 'de marti' al Sf.Marta.
Anca, sper ca toate visele tale sa devina realitate,tu meriti cu adevarat.

Catalina






#54
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 16 mai 2007 - 15:17

Gianni, draga mea, cred ca misterul credintei e sa nu luam toate intamplarile nefericite ca fiind o razbunare a divinitatii pentru nu stiu ce pacate si in pofida tuturor greutatilor, sa ne pastram credinta.



Ma bucur ca te-ai hotarat sa spui din nou rugaciunea catre Sf. Marta si vreau sa te rog ceva: cand vei ramane insarcinata, sa-mi spui. Ma voi bucura din suflet pentru tine si ma voi ruga sa fie bine. [pup]

















[foto]



#55
capra cu trei iezi

capra cu trei iezi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 16 mai 2007 - 16:53

gianni, iti doresc din suflet sa ti se implineasca!
sa stii ca nici mie nu mi s-a indeplinit, am spus-o de 2 ori*9, am inceput a treia oara. e ca balonul dorinta mea, cand e sa se implineasca zboara mai departe. dar nu vreau sa renunt!
sa te ajute sf marta si sa ti se indeplineasca rugaciunea, si nu mai spune ca nu mai ai timp!

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

#56
zepellina

zepellina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 16 mai 2007 - 17:10

quote:
Originally posted by Gianni

Din pacate , mi se par prostii aceste rugaciuni...
Poate ca este povestea cu vulpea si cu strugurii...n-am ajuns la ei s-am zis ca-s acrii...
Ciudat sa spun asta eu , aici,dar eu cred doar in mine...

Catalina



Sunt multe fete care merita sa li se implineasca dorinta, dar iarasi nu noi judecam asta, desi e ft simplu sa spui "nu e corect", dar nu stii ce e in spatele lucrurilor pe care le vezi tu. Dumnezeu le aranjeaza cum trebuie, dupa judecata Lui corecta.
Eu inteleg ca esti suparata, dar imagineaza-ti cate mame nefericite sunt cu copii bolnavi fara sansa sau alte lucruri.
Ai atins aici voit un "punct sensibil", credinta, cu supararea ta.

Eu iti doresc incredere, relaxare, si sa ti se implineasca dorinta.

[flo][flo][flo]



"Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea."

zepellina


#57
olim

olim

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.590 mesaje

Postat 16 mai 2007 - 20:28

catalina, sigur dorinta dta se va indeplini[flo]
eu imi doresc de 10 ani un copil, si uita ca abia acum mi se indeplineste dorinta.Eu cred ca Dumnezeu stie mai bine decat noi ce sa ne dea si mai ales cand, de aceea trebuie sa ai incredere in El.
Stiu ca e f usor de vorbit, dar nimic nu e intamplator in lumea asta.
Sa iti ajute Dumnezeu si Sfanta Marta sa ti se indeplineasca marele vis de a deveni mamica[pup][flo]
Si tuturor Dumnezeu sa ne indeplineasca toate dorintele[flo]

[gravi]+12

#58
Gianni

Gianni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 16 mai 2007 - 23:07

Ah fetelor, sper sa nu treceti vreodata printr-o astfel de durere...sa-ti pierzi 3 copii in 6 luni si ' intimplator' sa locuiesti si-ntr-o strada unde , parca s-au inteles nene, nasc toate vecinele pe capete si-n fiecare zi mai apare o barza in gradina (asa-i obiceiul in tara in care locuiesc)unuia sau altui vecin ,este cumplit. Numai am curajul nici macar sa ies cu ciinele la plimbare .

In fine,asta n-are nici o legatura cu Sf. Marta,dar are legatura cu reactia mea referitor la credinta.

Sa va ajute Dumnezeu pe toate si sa va realizati cele mai indreznete vise.

Sigur am sa scriu daca am sa ramin insarcinata si daca am sa ajung sa nasc...singurul lucru pe care-l sper este sa fie la o virsta (inca) rezonabila...

Catalina

#59
emicris

emicris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 16 mai 2007 - 23:29

Gianni,imi pare nespus de rau pentru necazul tau dar nu dispera.Mie,care am postat rugaciunea ,am tinut totul timp de multe luni nu mi se implinise dorinta.Am trecut printr-o perioada foarte urata si niciodata nu am povestit aici ce mi s-a intamplat.Din luna iulie 2006 sotul meu a fost anchetat in stare de arest pana in saptamana mare ,pentru tainuire.Stiam ca e nevinovat si nu am priceput (poate nici acum)de ce Dumnezeu a vrut sa trec prin asta cand imi era mai greu.Aveam copilul de un an si jumatate si eram insarcinata in 18 saptamani.Nu am inteles de ce Domnul nu ma mai sprijina,de ce unii copii aveau suzete de aur iar noi nu reuseam sa convingem si sa demonstram ca nu e vinovat,sa vina acasa sa-si vada fiul la nastere.In tot acest timp m-am rugat enorm si eu si familia nu doar la Sfanta Marta,aveam cred vreo 10 carti cu novene si alte rugaciuni.La un moment dat a fost pus in libertate insa procurorul care ancheta cazul a facut recurs si a ramas in arest.Am venit acasa si am aruncat la gunoi toate cartile din care ma rugasem atat de mult timp de sase luni.Stiam ca aceea fusese ultima sansa sa fie acasa cand nasc.Si am nascut la o saptamana dupa aceea.Mi-a fost foarte greu sa merg cu copilul dupa mine prin tribunale si la el cu pachete,plus ca nu ma puteam gandi la nimic altceva cand stateam acasa,iar despre ajutor,fiecare a facut ce a putut,insa nu era nimeni obligat sa-mi creasca copii.Din disperare am ajuns la o ghicitoare care dupa cum era de asteptat nu m-a luminat cu nimic.Si atunci mi-am intors fata din nou spasita catre Domnul si i-am cerut iertre si sa imi arate ca e bun si drept,pentru ca imi era foarte greu sa mai cred asta.M-am rugat apoi la SF.Iosif,patronul familiei la noi la catolici,am prins curaj,am cerut appoi ajutor in rugaciune unei persoane carismatice care s-a rugat impreuna cu grupul ei de rugaciune si in saptamana mare la un recurs,sotul meu a fost pus in libertate.Nu vreau sa fac o pledoarie pentru sfinti,dar orice rugaciune e ascultata,si lucrurile se aseaza la timpul lor iar noi nu intelegem cand e timpul potrivit,poate ca el nu vine niciodata insa nu ne sta in putere sa judecam asta.Eu am sa ma rog pentu tine si spune-i si tu Domnului ca asa cum multe femei in biblie s-au bucurat de darul acesta:un copil,la varste nu tocmai fragede asa sa priveasca si spre tine.Insasi Fecioara Maria a fost nascuta cand Sfanta Ana nu mai avea nici o speranta.EU NICIODATA NU MA VOI MAI INDOI CA DOMNUL ESTE BUN SI DREPT.Multa putere si rabdare.

mamica de zmeu

#60
zepellina

zepellina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 17 mai 2007 - 00:20

quote:
Originally posted by Gianni

Ah fetelor, sper sa nu treceti vreodata printr-o astfel de durere...sa-ti pierzi 3 copii in 6 luni si ' intimplator' sa locuiesti si-ntr-o strada unde , parca s-au inteles nene, nasc toate vecinele pe capete si-n fiecare zi mai apare o barza in gradina (asa-i obiceiul in tara in care locuiesc)unuia sau altui vecin ,este cumplit. Numai am curajul nici macar sa ies cu ciinele la plimbare .



Ai putea sa te muti? sau sa iti eliberezi gandurile? Care e problema ??? Esti TU , o persoana ok, asta esti si ce le pasa vecinilor daca ai tu copii sau nu. Iti doresti dar nu esti mai prejos ca nu ai.
Colega mea este super super buna, draguta se chinuie cu tratamente pt sarcina si la fel...alte 3 colege gravide, numai discutii de gravide.
Imi pare rau si te inteleg, dar nu renunta.[flo]


"Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea."

zepellina



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -