Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Parazitii intestinali


135 raspunsuri la acest subiect

#11
brendamitran

brendamitran

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 21 octombrie 2005 - 09:22

GIARDINOFUG ESTE SINGURUL CARE LA NOI A DAT REZULTATE,DUPA CE INTOXICASEM COPILUL CU VREO 3 RUNDE DE ZENTEL SI FARA REZULTAT.IN ULTIMA INSTANTA IMI DADUSE FLAGYL SI CIND AM CITI PROSPECTUL AM JURAT CA NU-I DAU ASA CEVA.GIARDINOFUGUL ESTE EXCELENT SI NU E NICI TOXIC (E NUMAI DIN PLANTE) SI NICI NU ARE EFECTE ADVERSE. BRENDA "Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita" http://community.web...er/brendamitran

#12
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 21 octombrie 2005 - 09:24

E cam ciudat termenul de vindecat... adica poate la analize sa nu-i iasa nimic si a doua zi sa ia de undeva giardia... este foarte usor de luat si se cam gaseste peste tot... Helmiflores este cel mai bun la gust, deci mai recomandat pentru copii mici... giardinofug este cumplit... la gust... cum am mai spus daca nu urmeaza si ceilalti tratament degeaba... Daca are copilul giardia 100% au si parintii...

#13
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 23 octombrie 2005 - 19:37

Eu am decis sa nu ii dau Flagylul cand i-a iesit pozitiv testul -adica la 1 an si 6 luni. Pentru ca reinfestarea era f probabila, mai ales in colectivitate. Am folosit Helmiflres, in ciuda avertizarilor ca nu da rezultate. Si totusi a dat, au fost ok, acum continuam preventiv. Rox si Alexandra Maria [copil] (10.02.2004) ]

#14
fasolica_sufy

fasolica_sufy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 11 ianuarie 2006 - 15:27

Eu am rezolvat problema instalandu-mi un filtru antigiardia pe robinetul din bucatarie. Bineinteles ca nu este numai antigiardia, curata apa de orice paraziti, materii organice, sedimente, clor etc. Aceasta apa o bem fara probleme, gatesc, spal vasele, ne spalam pe dinti. Asa previn reinfestarea, fiindca medicul mi-a spus ca facem tratament, scapam, dar din cauza apei riscam sa ne imbolnavim din nou. Eu am avut mari probleme cu sotul, 4 ani sa chinuit, cu bebele multumesc lui Dumnezeu nu am nici o prob din punctul asta de vedere, dar aveam deja filtru. Iar cu sotul de atunci nu mai am probleme.

#15
MihaT

MihaT
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 ianuarie 2006 - 23:28

Te rog spune-mi si mie de unde ai luat acel filtru ,unde se gaseste si cat costa? MULTUMESC!

Mihaela si printesa Alexia (25 ianuarie 2005)

Poze cu Alexia

#16
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 12 ianuarie 2006 - 10:20

Si eu sunt foarte foarte interesata de acest filtru. Cum "lucreaza"? Adica prin ce filtre se poate curata atit de bine apa sa nu mai traiasca chisturile de giardia?!

Noi i-am facut lui Raduc tratament contra giardiei cu Flagyl suspesie 5 ml/ 2 ori pe zi timp de 5 zile (cred ca e "clasic") si a scapat dar dupa cateva luni au reaparut simptomele (caca moale uneori fara motiv, usor frecat la nasuc) si s-a dovedit ca e reinfectat. Din nou tratament, a scapat, acum sa vedem cand ii reluam coproparazitologicul ce va iesi....in orice caz as vrea sa-l tin pe naturiste, ca reinfectarea se va produce (conform spuselor pediatrilor) de nenumarate ori pina isi va dobandi organismul imunitate lagiardia, spre 10-12 ani se pare.
Noua ne-a recomandat pediatra ca, in paralel cu Flagylul, sa-i dam Liv 52 pt protectia ficatelului.
Sanatate!


"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana [hia] mama lu'[copil]Radu Stefan (Fecioras de 2003)


[foto]Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)



#17
ereso

ereso
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 12 ianuarie 2006 - 10:43

Nu stiu despre ce marca de filtru este vorba, dar stiu de la sotul meu ca exista un tip de filtru, american, care se racordeaza la reteaua de apa, se ataseaza langa robinetul normal un al treilea robinet (cel cu filtru. In consecinta, prin acest robinet va curge APA PLATA !!! Este atat de puternic filtrata apa incat devine microbiologic pura ! Producatorul, in momentul vanzarii iti da o solutie care se pune in apa ca sa scoata in evidenta microparticulele (impuritatile si ce-o mai fi pe acolo) si daca pui substanta asta intr-o apa plata o sa ai surprinderea ca este mai impura decat cea care va curge prin robinet !!! Noi vrem sa luam, dar inca nu stam bine cu banii ... costa vreo 25 milioane !!! mama lui Niki

#18
herra

herra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 15 ianuarie 2006 - 17:58

caaat??? [wow]

despre asta vorbeai, fasolica_sufy?

tocmai ma pregateam sa ma declar si eu interesata...dar deocamdata prefer sa ii gatesc in continuare cu apa plata.

si presupunand totusi ca as avea incredere in filtrul asta si as investi in el, cand va merge in colectivitate n-o sa mai manance mancare facuta cu apa microbiologic pura si o sa colectioneze toti parazitii posibili...

of, [huta] sunt in cumpana...[indecis]


Bazar pt Alex
Alex, un bb de 1 an, diabetic, are nevoie de noi!!!




Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

[hippi] Cristina & Vlad [copil](23 septembrie 2004) - copilul meu de cristal [cavaler]



#19
ninocikap

ninocikap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 29 iunie 2006 - 20:06

Limbrici
---------------------------------------------------------------------


Autor: coralia_popa
Subiect: Limbrici
Trimis la: 23/01/2006 16:45:24
Mesaj:


Uff si cuvantul asta e urat... Nici nu vreau sa ma gandesc la parazitii astia...

Intrebari:

Vi s-a intamplat sa iasa la analiza balauri din astia si totusi copilul sa nu aiba ? Ne-a trimis doctorita la o bomba de laborator.. o sa repet analizele..

Sunt ceva simptome vizible?

Ce tratamente vi s-au prescris? Maine mergem la doctor si vreau sa fiu in tema...

Ceva homeopat/naturist cu rezultate bune? De usturoi stiu...

Multumesc mult,

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 23/01/2006 16:57:27
Mesaj:

La noi nu au iesit in analiza de kk dar au iesit din sange.
Am facut tratament si au trecut.
Simptomele au fost : nu a luat deloc in greutate si era slabut, vomita usor si din orice , a inceput sa ii scada pofta de mancare si era tot timpul somnoros si agitat.
Stiu ca e un produs natural Helmiflores care se da in astfel de cazuri dar nu stiu cat e de eficient.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Ontica Camelia
Raspuns la: 23/01/2006 17:05:03
Mesaj:

Anul trecut la ex copro facut la un lab. in C-ta ni s-a dat rezultatul: limbrici. Copilul avea 1 an, nu mergea in colectivitate, nu avem animale de casa si mai era si iarna. Am mers la dr. de fam. care ne-a recomandat refacerea analizelor. Zis si facut la alte doua laboratoare, rezultatele au iesit negative.
Concluzia: repeta analizele ca sa fi sigura de rezultat!
Am inteles ca tratamentul este destul "agresiv" pt ficatul copiilor, dar daca trebuie urmat, trebuie.
Multa sanatate si vesti bune!
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze


#20
ninocikap

ninocikap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 29 iunie 2006 - 20:09

Giardia?
---------------------------------------------------------------------


Autor: anyc79
Subiect: Giardia?
Trimis la: 31/01/2006 00:44:25
Mesaj:


Fetita mea de fiecare data cand o schimb de Pampers incearca sa se scarpine. De la 5-6 luni se tot freaca la nasuc, chiar si in somn. Se mai strange de la burtica uneori. Are un an si 3 luni si alaptez inca. Care ar fi simptomele giardiei si, orientativ, cam care ar fi tratamentul? Daca a mai fost un topic asemanator, rog moderatorii sa ma indrume. Nu l-am gasit recent si mi s-a parut mai comod sa creez altul.

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: printze
Raspuns la: 31/01/2006 07:13:51
Mesaj:

noi nu ne-am confruntat cu aceasta problema dar uite ce informatii am gasit pe net:http://reclama/1-3.html?id=193.
Multa sanatate si sa va faceti bine repede!
Pupici!
---------------------------------------------------------------------


Autor: printze
Raspuns la: 31/01/2006 07:17:40
Mesaj:

si inca o paginuta:http://reclama/agenda_medicala.html?id=358.
Sper sa-ti fie de folos. Insa cred ca ar fi foarte bine sa-i faci si o coprocultura. Asa vei sti exact ce sa faci in continuare.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anyc79
Raspuns la: 31/01/2006 10:59:42
Mesaj:

Merci mult, uitasem si de acest forum. Foarte bun articol!

---------------------------------------------------------------------


Autor: gabrielav
Raspuns la: 31/01/2006 11:40:07
Mesaj:

Si noi ne-am confruntat cu giardia. Nici nu stiu sigur daca am scapat de ea. Ultimele seturi de analize au iesit negative, dar am fost avertizati sa nu stam prea linistit pt. ca e posibil ca giardia sa apara abia peste 2-3 luni la un nou examen coproparazitologic. Ce-a luat bebe? Noi ne-am axat pe retete naturiste deoarece pana la varsta de 2 ani celelalte tipuri de tratamente sunt toxice pt. ficat. Deci: mai intai am facut o cura de Helmiflores, combinat cu ceai de secara, ceai de coriandru si cimbru. Luna urmatoare: cate o lingurita dintr-un amestec format din miere, lamaie, seminte de dovleac si seminte de secara. (daca vrei iti dau reteta). Este indicat ca toti membrii familiei sa urmeze tratamentul impotriva giardiei. Simpomele pe care le-a avut micutul meu: somn foarte agitat noaptea, dureri de burtica, lipsa poftei de mancare, scaune moi. Nu e obligatoriu sa le aiba toti copii.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 31/01/2006 12:04:29
Mesaj:

Dupa ceea ce descrii tu cred ca mai degraba ar fi vorba de oxiuri nu de giardia.Dar cel mai bine e sa faci un examen coproparazitologic.Trei probe la interval de 5 zile.
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -