Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

contractii la 24 saptamani????


5 raspunsuri la acest subiect

#1
tedita

tedita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 18 octombrie 2005 - 11:09

Buna fetelor, va rog sa ma lamuriti si pe mine. Sunt insarcinata in 24 saptamani si de o saptamana am dureri de burta, cateodata ma doare mijlocul, in zona rinichilor. Durerea este mai intensa cand stau intansa in pat decat atunci cand stau in picioare. Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum se manifesta contractile si ce ar trebui sa simt. Am fost la medicul meu ginecolog, mi-a facut control vaginal a zis ca nu pare nimic in neregula. am facut si eco la dr iosup, nimic nu pare in neregula, colul este lung, de 43, inchis si nu apare nimic in neregula. eu nu stiu ce sa ma mai fac, durerile tot apar. Multumesc

#2
claujro

claujro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.387 mesaje

Postat 18 octombrie 2005 - 11:47

Nu par a fi contractii. Cand ai contractii ti se intareste burta. Sa nu fie cumva o infectie urinara daca te dor rinichii, ca sunt frecvente in sarcina. Dar, de asemenea si durerile de spate sunt frecvente in sarcina, e adevarat spre sfarsit cand creste burtica si solicita tot mai mult coloana... Aaaa si sa nu stai intinsa in pat pe spate!

Nastere usoara![pup]

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei


#3
tedita

tedita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 18 octombrie 2005 - 13:06

mie mi se pare ca am burta tare in permanenta dar am inteles ca aceste contractii apar, se intareste burta ff tare si apoi se relaxeaza burta. Analize de urina am facut, este exclus sa fie infectie urinara.Nu stiu ce sa fac, imi este cam teama...daca stau acasa, in pat nu imi este mai bine decat as sta la servici pe scaun

#4
loreen

loreen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 18 octombrie 2005 - 23:52

Daca ti-a facut medicul control poate trebuia sa-ti spuna de la ce sunt durerile...prima cauza rinichii,apoi avansarea sarcinii...Un no-spa nu strica sa iei,mai ales ca mai calmeaza eventualele contractii,dar si durerile renale...
Cand stai in pat incearca sa stai pe partea stanga,pentru o mai buna irigare cu sange...
Si mai pot aparea in sarcina durerile nedureroase Braxton Hicks...cam de pe acuma pana la final...
Sarcina usoara in continuare

Loreen cu Bianca(15.10.96)[zana]si Delia(26.04.05)[copil]
9 ani si informaticiana
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"





#5
caterina71

caterina71

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 21 octombrie 2005 - 12:29

Ia un No-spa, si daca cedeaza durerile mai ia cand apar din nou. Poti lua linistita 3 pe zi, eu asa am luat toata sarcina, incepand din a 5-a saptamana, pentru ca aveam dureri ca la ciclu, care erau date de contractii ale uterului. Si cum sarcina a fost obtinuta dupa ani de tratamente, medicul a fost precaut pe parcursul ei pentru a nu o pierde. Asa ca am tot facut analize, am luat medicamente si mult repaus. Incearca 1-2 zile cu No-spa, si daca nu mai ai dureri, ia o doza care sa-ti permita sa ai o sarcina normala, nu cu dureri permanente. Sarcina usoara in continuare si bebe sanatos, cat mai aproape de termen. poze cu noi: http://community.web...user/caterina71 Pupici, Cati si Alexia (24.07.2005)

#6
ancaloredana

ancaloredana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 22:20

Da,se poate chiar si la 24 de saptamani sa ai contractii dar ele nu se manifesta asa .Ce ai tu pare a fii atceva asa ca incearca sa depistezi si consulta mai un doctor ptr, sigurant ta.Sarcina usoara ! [gravi]36+6


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -