Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

legume congelate - mod de preparare


14 raspunsuri la acest subiect

#1
gabi_j

gabi_j

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 29 septembrie 2006 - 10:50

am si eu o intrebare pt bucataresele de pe forum:
legumele congelate care se gasesc in comert (de exemplu fasolea verde - pastai) se pot gati in tigaie cu un pic de ulei, sau trebuie neaparat fierte in prealabil in apa?
prietenul meu ma termina psihic... nu mananca orez, conopida, ciuperci... si-apoi nu putem manca in fiecare zi cartofi si paste! ca norocu ii plac mazarea si fasolea verde. dati-mi niste idei, ca sunt cam noua in de-ale gatitului. multumesc.

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

#2
lulu77

lulu77

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.144 mesaje

Postat 29 septembrie 2006 - 11:23

Fasolea verde din comert -proaspata -o oparesti putin in apa cu sare , apoi intr-o tegaie de teflon ( nu neaparat [:D]) cu putin ulei incins si o cana apa le adaugi ,le lasi sa fiarba ,le mesteci mereu ,spre sfarsit adaugi usturoi zdorbit( daca va place) sau rosii taiate marunt si adaugi sare si pieper dupa gust.

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

#3
sunt_mamica

sunt_mamica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 01 octombrie 2006 - 04:12

dar cu ardeii cum procedati?trebuie opariti innainte?



ilinca

#4
Balbina

Balbina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.223 mesaje

Postat 01 octombrie 2006 - 11:08

quote:
Initial creeata de gabi_j
am si eu o intrebare pt bucataresele de pe forum:legumele congelate care se gasesc in comert (de exemplu fasolea verde - pastai) se pot gati in tigaie cu un pic de ulei, sau trebuie neaparat fierte in prealabil in apa? prietenul meu ma termina psihic... nu mananca orez, conopida, ciuperci... si-apoi nu putem manca in fiecare zi cartofi si paste! ca norocu ii plac mazarea si fasolea verde. dati-mi niste idei, ca sunt cam noua in de-ale gatitului. multumesc.Gabici'Be yourself. Everybody else is taken.'
Gabi, din cite stiam eu, legumele congelate din comert sint tratate termic inainte de congelare, adica fierte/oparite. Deci nu e nevoie sa le fierbi inainte de a le gati. Eu cel putin nu o fac si e ok. [:)]------------------Numai bine,NataliaPoze

#5
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 01 octombrie 2006 - 13:41

De obicei scrie pe ele daca mai e nevoie sau nu sa fie fierte.CU siguranta nu sint toate fierte, se simte asta mai ales la cele care contin morcovi si porumb.

#6
brendamitran

brendamitran

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 04 octombrie 2006 - 10:51

nu sint fierte,sint semi...asa ca poti sa le mai fierbi putin si apoi sa le calesti cum vrei....

ilinca,depinde la ce ardei te referi.....

BRENDA

Cu dedicatie:
"E o mare nenorocire de a nu avea destul spirit pentru a vorbi ce trebuie si nici destula minte pentru a tacea.Iata principiul impertinentei." (la Bruyere)
http://community.web...er/brendamitran

#7
anghelada

anghelada

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 13 martie 2008 - 23:46

noi suntem mari consumatori de legume congelate. Am zis sa mancam mai usor si le prepar in mai multe moduri.
Cred ca nu am voie sa scriu marca, noi avem unele pe care le preferam si au amestecuri f bune.

Le prepar la tigaie de teflon (ca nu se lipesc): pun 2-3 linguri de ulei de masline, daca am timp pun si un catel de usturoi taiat in doua pe care il scot imediat dupa ce se incalzeste uleiul, apoi pun legulele direct din congelator; pun capacul si le las la foc mic 16-20 de min, chiar mai putin uneori. Daca le vreau mai repede las focul mai mare si pun o ceasca mica de cafea de apa. Le mestec din cand in cand, pun busuioc sare si daca e voie piper. Cand apa se evapora sting ca sa nu se prajeasca, le scot langa gratar (pui, peste) si rad branza deasupra (mai ales pt sot care nu le iubeste prea mult). Se papa calde.

Am mai facut si legume in unt, mai ales unele care au si putini cartofi.,,, le las la foc mic si un pic mai mult ca pe cele de mai sus. Dau focul mare la sf.

Alta varianta ar fi legume cu paste. Odata stiam ca sotului ii este tare foame si am fiert repede o manuta de paste pe care le-am pus in tigaie dupa ce au fost legumele gata. Am presarat branza deasupra si au fost papate repede si de sot[alcool]

Bineinteles ca la toate variantele salata verde cu multa lamaie este nelipsita.

Mie imi plac f mult legumele congelate, mai ales ca urasc sa curat 2 ore la cele proaspete ... fac multa mizerie si parca niciodata nu am timp. Acum mai nou, fac pt fetita noastra de 6 luni si piata si supa proaspata... dar si asa mi se pare ca pierd ffff mult timp.[bang]

Pofta buna[bis]


http://community.web.../user/anghelada
Cineva acolo sus ne iubeste.

#8
anghelada

anghelada

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 13 martie 2008 - 23:48

Abia acum am vazut din ce an este subiectul[bang]

http://community.web.../user/anghelada
Cineva acolo sus ne iubeste.

#9
Balbina

Balbina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.223 mesaje

Postat 14 martie 2008 - 00:10

anghelada, lasa ca e mai bine asa, decit sa fie deschis inca un topic cu acelasi subiect. Valorificam subiectele vechi. [:)]



------------------

Numai bine,

Natalia, Vlad si Vanda
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump. [:D]
Poze

#10
puisorul

puisorul

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.594 mesaje

Postat 14 martie 2008 - 12:15

Noi suntem fani mai ales de legume mexicane. Eu le pun in tigaie cu un pic de ulei de masline si o cescuta de apa, sare si piper. Sunt delicioase langa peste sau piept de pui la gratar.

[mamica]Ani de [copil]Stefana (23.01.2008)


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -