Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

mamici de adolescente


74 raspunsuri la acest subiect

#71
ingeras26a

ingeras26a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.619 mesaje

Postat 19 octombrie 2006 - 18:18

Si am uitat sa spun ca si relatia dintre parinti conteaza enorm in fata copiilor! Daca ei se inteleg, comunica si se iubesc, aceeasi relatie o pot avea si cu copiii.

Pupicei, Ingeras [gravi]31+ [fetita] Maya

#72
Lemoni

Lemoni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 21 octombrie 2006 - 05:02

Ingeras nastere usoara si un bebe frumso si sanatos.

#73
anky

anky

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.145 mesaje

Postat 02 noiembrie 2006 - 21:54

quote:
Originally posted by cami30
Vreau sa raspund si eu ca mamica a 30 dintre copiii vostri ( poate)..Sunt diriginta a 30 de copii.. 14 fete si 16 baieti, in clasa a 11-a acum in toamna, care imi mananca zilele uneori si alteori ma bucura..Constat cu uimire ca parintii nu mai comunica deloc cu copiii lor fie din lipsa de timp, fie ca asa au fost si ei tratati la randul lor de parinti. TOata comunicarea se rezuma la compensatiile materiale atunci cand copilul ia o nota mare sau un examen. Nu e bine deloc asta, pentru ca in acest fel copilul nu va face nimic in viata decat pentru a-si obtine rasplata si nu va fi automotivat in viata. Copiii dumneavoastra nu mai sunt preocupati decat de tel mobil cu care se joaca pe sub banci ( desi sa fim seriosi nu cred ca va sunati copiii pe mobil cat timp sunt la scoala) ( apropos are si scoala telefoane si daca aveti nevoie sa contactati urgent copilul o puteti face prin secretariat), ultimile haine si pantofii cu toc de la 15 ani sau chiar mai devreme, pantofi care le strica mersul pentru ca habar nu au sa mearga si nici nu au pe nimeni sa le invete...Comunicati despre sex si alte probleme inca de timpuriu pentru ca eu ma lovesc la fiecare lectie de dirigentie de astfel de probleme, si ei vin si ma intreaba si imi spun ca le este teama sa vb cu parintii. Si atunci o vor face fara sa vb cu voi si se vor trezi in situatii neplacute pentru ca nu si-au primit lectiile de contraceptie si nici nu cunosc riscurile... Ar trebui invatati sa munceasca si sa respecte valorile materiale si munca voastra, a parintilor, pentru ca altfel se vor intoarce impotriva voastra. Eu am avut niste parinti care m-au invatat in primul rand respectul fata de munca lor, iar dupa moartea tatei, desi mama a muncit enorm pentru cei2 copii pe care ii avea, nu mi-a lipsit nimic. Si cu toate astea imi amintesc copil fiind, adolescenta, ca nu i-am cerut niciodata nimic... Aveam o masina de cusut in casa si mi-a spus ca daca vreau haine frumoase pot sa invatz sa imi fac. SI asa am invatat.. Chiar si azi, cand imi permit cu siguranta multe lucruri, prefer sa mi le fac, sa-mi respect munca si banii, atunci cand stiu ca pot sa fac singura ceva, in loc sa ma duc sa arunc banii aiurea.Asta incerc sa le explic si elevelor mele care se plang ca parintii nu le fac toate mofturile, ca nu le cumpara aia sau ailalta. Le-am invatat sa munceasca, sa-si faca singure sau sa-si castige un banutz al lor ajutandu-i pe parinti. Am o fetita care a mers sa culeaga iarba din gradina unei vecine, fapt pentru care a fost rasplatita. PArintii s-au infuriat pentru ca vezi doamne CUm sa munceasca copilu la 15 ani? TOtal gresit. Fata a fost fericita pentru primii bani castigati din munca ei.. si mi-a multumit. Dar repet.. cel mai important este sa comunicati cu copiii vostri. Stiu ca mamelor le este frica de greselile trecutului si si-ar dori ca ele sa nu fie repetate si de copil. INsa din nefericire este inevitabil uneori. Si daca asta nu se poate evita, e mai bine sa fie protejati si sa cunoasca toate riscurile dar si lucrurile bune..cami
Trebuie sa recunosc ca imi place tare mult ceea ce ati scris,vreau sa spun ca aici in Olanda este foarte normal ca un tinar de 14,15 ani sa isi cistige singur un banut.Unii de exemplu isi gasesc de lucru in perioada vacantei,vad multi care vin pe la usi si impart diverse ziare sau spala chiar si vase intr-un restaurant,ceea ce nu este o rusine,aici este cit se poate de normal.Si eu m-am mirat la inceput dar acum le dau dreptate,astfel tinerii se descurca mult mai bine in viata.Invata sa fie pe picioarele lor.Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

#74
BOCANILA

BOCANILA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 10 noiembrie 2006 - 20:07

Eu sunt mamica de trei adolescente odata.Mai urmeaza sa am inca doua viitoare .

Deci am cinci fete.Cea mare are 16 ani si jum. a doua are 15 ani si jum.si a treia are 12 ani.este foarte dificil cu ele.Fiecare are personalitatea ei.nici mie numi spun toate secretele lor.Le dau sfaturi,stau de vorba cu ele dar fiecare ma asculta cat doreste,adica ele tac si fac tot ce cred ele de cuviinta.Tot timpul au cate ceva de comentatcand au nevoie de ceva (de exemplu sa le las pe mess)sunt f.ascultatoare.

asa este tineretul din ziua de azi,destepti si atotstiutor.Eu le educ asa cum trebie sa faca o mama si ma rog sa le dea dumnezeu sanatate.Sunt mandra ca am atatea fete si al saslea este baiat.

sanatate si putere de intelegere sa ne dea dumnezeu la toti parinti![pup]



poze cu familia mea




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -