Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

mamici de adolescente


74 raspunsuri la acest subiect

#1
maggy

maggy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 10 mai 2005 - 14:19

Fetelor cum va impacati cu domnisoarele?A mea este foarte inchisa mai cai scot vorba cu clestele cand o intreb ceva in legatura cu prietenul[bang][bang][bang]E o persoana foarte sociabila inafara casei dar cu mine nu vrea sa discute despre persoana ei!!!![V]Voi ce relatii aveti?Ajutati-ma[grup]

#2
lu.more

lu.more

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 479 mesaje

Postat 10 mai 2005 - 19:17

Domnisoara mea este intre doua varste acum : iese din copilarie cu pasi repezi, prea inceti daca ar fi sa ma iau dupa ea, si nu e inca la varsta adolescentei.

A implinit 11 ani de curand.

Vorbesc cu ea despre multe, dar nu toata ziua buna-ziua ca sa n-o sufoc. Cand e vorba de ceva important, abordez subiectul, ii dau informatiile cu picatura, sa aiba timp sa le digere si s-o fac curioasa. Dupa care nu mai vorbesc despre asta. Daca problema o framanta, dupa cateva zile vine ea la mine si-mi cere sa vorbim.

Pana acum vad ca merge metoda. Adica stiu care baiat ii place la scoala, stiu care fata incearca sa i-l fure. Eu doar o intreb cam o data la 10 zile ce mai face, ce mai e nou sau vechi pe la scoala...



Banuiesc ca fetita ta, maggy, e mai maricica. Ce sa zic ... eu am inceput devreme cu Anca, fiindca o stiu ca e un caracter foarte puternic si nu voiam sa ma trezesc ca amuteste cand e vorba sa-mi spuna lucruri « speciale ». In afara de relatia mama-fiica (severitate cand trebuie), cred ca sunt pe undeva prietena sau sora ei mai mare, aceea la care vine sa ceara sfatul cel mai bun. Dar sunt vigilenta tot timpul, fiindca mi-e teama de o ruptura din diverse motive, gol pe care n-as sti cum sa-l umplu. Mi-e teama, de exemplu, de schimbarea de la toamna, cand va intra la colegiu.



Eu cred ca daca am pierdut startul ii mai putem prinde din urma pe parcurs. Sa incercam sa le castigam increderea, sa incercam sa devenim cum ar vrea ai sa fim (in speranta ca nu ne vor ... absenti !)







.................................................................................

[hop]Dragii de noi

.................................................................................

« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »

La Rochefoucauld



#3
EmmaT

EmmaT

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 268 mesaje

Postat 10 mai 2005 - 20:27

Maggy am citit subiectul tau si mi-am permis sa raspund...ca eu am doar 18 ani... si la fel fac si eu...pot vorbi despre tot,mai putin despre mine...si deloc despre prietenul meu....

Recunosc ca eu m-am schimbat foarte mult de cand l-am cunoscut pe el...din cauza asta poate s-au "speriat" si ai mei...insa daca ma intrebau ce face (cum il cheama stiu-doar atat)..eu zic bine..nici cati ani are...nici unde sta..nimic despre el....

Chiar de Paste am avut o discutie pe strada ... si eu le-am spus...ca trebuie sa ma lase pe mine sa imi dau seama ca am gresit/gresesc nu sa imi spuna ei ca nu este chiar daca au trecut prin asta...

Recunosc ca sunt foarte incapatana...si poate nu ar trebui sa fiu asa...este intradevar o perioada...cam ciudata a noastra...a adolescentilor....



Emma[foto]

#4
maggy

maggy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 10 mai 2005 - 20:40

Multumesc ptr raspuns[pup]Da ai ghicit fata mea este mai maricica decat a ta.As fi dorit sa aiba varsta domnisoarei tale dar anii trec mai repede decat ne putem imagina noi.[q]Sa stii ca nici eu nu o sufoc cu intrebarile dar problema e alta.Prefera sa nu comunice cu mine si din dicutiile noastre daca cunva greseste doreste sa rezolve singura problema sau dilema in care intra.De mica a fost o fire mai independenta dar vezi tu independenta asta nu vreau sa aiba urmari grave.Cum ar fi deceptia in dragoste.[haibat]Cred ca orce mama isi apara odorul dar cand nu stii cad are nevoie si nu poti sa te implici ce faci ramai pe tusa?[:(!]
Draga mea ai o fata frumoasa foc.Sa te bucuri de ea [flo]

#5
maggy

maggy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 10 mai 2005 - 20:58

Emma ti-am citit mesajul si parca am regasit-o pe fiica mea printre randurile tale.Sa stii ca imi pare bine ca te implici in a da unele raspunsuri ptr mamici de domnisoare.Sa stii ca noua mamalor ne vine foarte greu atunci cand un copil sufera nu vreau sa-ti tin ora de dirigintie dar tu nu vrei sa vezi in mama ta o adevarata prietena?E chiar atat de greu sa ne intelegeti?????Ce ma deranjeaza pe mine este ca prefera sa se destainuie unei colege sau prietene si asta are urmari uneori.Stii foarte bine ce vreau sa spun[bang][bang][bang]
Ti-am vazut albumul esti super[pup]

#6
iren

iren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.502 mesaje

Postat 11 mai 2005 - 00:55

Maggi, vezi tu, daca io-i spuneam mamei mele toate prostiile la care ma gindeam - adeka mari vise la vremea aia [:D]- cre ca biata mama m-ar fi dus personal la scoala si m-ar fi adus tot ea, si nu a fost/este o mama rea absolut delok, mi-as dori si eu sa am intzelegerea si rabdarea ei cind vor fi kopiii mei mari...imi era mult mai ushor sa-i spun prietenei mele ce simtzeam, ce-ash fi vrut sa fac, kiar daca nu ma aproba mereu, era totushi prietena mea, care-mi impuia si ea capu, la rindu ei...

Iren dubla mamica[zana] Bogdanelu nazdravanu [aerob] si Julia zbintuita[majoreta]

In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

#7
EmmaT

EmmaT

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 268 mesaje

Postat 11 mai 2005 - 13:42

Maggy iti dau dreptate in tot ce ai spus...mai ales ca noi "adolescenti" nu vorbim cu parinti nostri ci cu alte persoane "prietene"...

Am inteles foarte bine ce vrei sa spui...ca am trecut prin asa...si chiar daca am considerat acea persoana fiind cea mai buna prietena...am descoperit in scurt timp ca nu este asa si am descoperit si cealalata fata a ei

Eu mai am 3 surori si un frate...insa nici cu ele nu vorbesc...eu fiind cea mai mica am luat de la fiecare cate putin, fie ca a fost bun fie ca a fost prost...una dintre surori mi-au spus poti sa ne faci cunostinta cu el macar sa stim si noi cum arata sau poti sa nu ne spui nimic...dar asta inseamna ca iti asumi singura totul,orice responsabilitate...si sa nu te aud dupa uite ce am patit...am zis ca merg singura inainte..si de ce am dat...am reusit sa ma schimb enorm din cauza lui,m-am inchis in mine si am suferit fara sa zic la nimeni nimic...fiindca singura am intrat in joc...singura trebuia sa ies...nici cu "prieteni" nu am mai vorbit...decat cu "el" chiar daca din cauza lui sufar si imi vine sa ma dau cu capul de peretii...dar trebuie sa spun ca il inteleg si pe el...inteleg motivele pe care le are...nu trebuia sa se ajunga aici insa s-a intamplat [bang]....

Daca eu vorbeam cu mama despre el..despre tot...la cum este mama mea nu m-ar fii inteles...nu m-ar fi inteles nici pe mine...nici pe el...nu pot discuta cu mama orice...cu surorile mele am mai putut vorbi deschis despre niste lucruri/situatii....

Cred ca vrea sa fie mai apropiata de mine ,vrea sa imi fie prietena dar faptul ca imi povesteste "viata ei" ce a facut ..si ce nu trebuia sa faca...numai sa ma faca pe mine sa inteleg ca nu este bine si gresesc ....lucruri asta nu-l inteleg.... noi (cel putin asa ma vad pe mine) nu vom intelege lucrurile acestea chiar daca stim ca voi mamele ne vreti binele pana nu vom trece prin ele ...acum ii pot da dreptate...trecand printr-o deceptie in dragoste...insa pe mine lucrul acesta m-a schimbat foarte mult..si am avut o groaza de lucruri de invatat...multe pe care sper sa nu le mai repet...insa doar asa... din auzite nu puteam invata din ele...









Emma[foto]

#8
maggy

maggy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 11 mai 2005 - 21:17

Draga mea Emma daca tu ai reusit sa treci de unele piedici ale vietii nui musai ca fiica mea sa aiba norocul tau!Adolescentii in ziua de astazi?![}:)]Doamne sa nu crezi ca diferenta dintre mine si fiica mea este mare eu am 36 iar ea 15 si jumatate.Am trecut si eu prin aceasta adolescenta dar la voi nu are limite ptr voi totul trebuie probat si incercat daca vrei sa fii vazuta bine.De ce sa intors toata lumea asta cu fundul in sus[bang]Dar sa sii ca eu mai am sperante cam sa o aduc pe drumul cel bun.O mama trebuie sa planga,cand copilul are o durere sa rada cand el rade si sa se bucure ca nu traieste fara rost pe pamantul asta.
Va sarut pe toate[pup]
"Unde dragoste nu e,nimic nu exista"

#9
luminita_@

luminita_@
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 16 mai 2005 - 22:02

hello!
pot sa ma alatur si eu??
k sa fie ok va spun ca am si eu o adolescenta plina de mofturi si fitze la doar 13 ani [bang]si are la iubiti o droaie[il]

#10
maggy

maggy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 17 mai 2005 - 13:08

Bun venit in gasca noastra Lminita!Vreau sa te intreb cum merge scoala daca are atati iubiti.Si fata mea a inceput tot de la 13 ani cu baietii dar pana la capacitate a fost totul ok[xx(]De la un anumit timp cartea a deveit pe locul 3 asa cred ca nu mai da nici o importanta[bang]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -