Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Paine de casa


38 raspunsuri la acest subiect

#21
slakje

slakje

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 18:33

Io stiu ca pogacelele sunt normalele gogosi [iepu] asa li se zice in Ardeal. La chestia cu aditivii nu m-am gandit, poate aveti dreptate, dar io nu fumez, nu [berica](mai scap la o berica dar nu se pune, numai pe sunci [ups]), acum o felie de paine cu aditivi si E-uri nu ma baga mai repede in mormant.[:D]Sper. (plus ca io is cartofara [pic][nl]) [hia]

#22
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 18:43

eu fac aluatul dupa reteta de paine -poti sa o folosesti pe cea de la pagina 1 ca va iesi foarte buna. apoi iau o bucata de aluat dupa ce este dospit si o intind cu sucitorul mai rotunda si o pun intr-o tigaie de teflon,cu bulina, in care nu pun nimic ca nu se lipeste. tigaia trebuie sa fie incinsa inainte.si o las pina se face pe o parte apoi o intorc pe partea cealalta.focul sa fie la 2(din 5 ca asa e la plita mea),nu stiu cum ai tu plita,adica nu foarte tare sa nu se arda. este super atunci coapta cu oua+branza si carnati si pe langa niste rosioare. hai ca deja am pofte. daca mai ai intrebari iti raspund cu placere. http://community.web...ser/svetlana_79

#23
niculae

niculae
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 23:22

PITA ARDELENEASCA CU CARTOFI o paine dulceaga, cu gust bogat, preferata de taranii ardeleni si bucovineni pentru ca se poate pastra timp indelungat fara sa se usuce 1 kg cartofi 2 kg faina 2 linguri zahar 1 lingura sare 100 gr drojdie proaspata apa calda -drojdia se desface in in putina apa calduta si un pic de zahar. -Cartofii se fierb, apoi se cojesc cat sunt inca fierbinti si se sfarama pasta (piure) -in lighean (covata) peste faina se rastoarna cartofii, drojdia, zaharul, sarea, apa calda cat sufera mana. -se framanta bine, trebuie sa iasa un aluat destul de teapan (nu puneti multa apa de la inceput, completati doar daca e necesar) -se lasa sa creasca cam 1 ora. se presara cu faina tava. se formeaza paini rotunde (sau de forma tavii) si se pun la foc potrivit cam o ora RECLAMA

#24
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 23 septembrie 2005 - 06:46

Crista Morcovul se rade pe razatoarea mica si se pune nestors da sau...? Eu o fac de mana nu in masina. Deci cat o las la crescut? O ora, doua? Cuptorul la cate grade si cam cat timp lasata? Osna multumesc, trebuie sa fie tare buna. Niculae foarte interesanta reteta. Cumva poti spune si la cate grade cuptorul? Multumesc tuturor!

#25
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 23 septembrie 2005 - 09:32

ML ... nu vreau sa spun bazaconii, pentru ca prietena mea face piinea in masina de piine unde baga toate ingredientele seara si o programeaza iar dimineata urmatoare se trezesc in parfum de piine calda. Dar iti zic din experienta mea de facut piine [;)]. Eu las sa creasca aluatul mai putin de 1 ora depinde cit de cald e in camera, important e sa nu fie curent deci il tii acoperit. Cuptorul meu este clasic fara termometru si alte "binefaceri ale tehnicii moderne" deci il potrivesc lafoc mic spre mediu si las piinea inauntru mai putin de o ora, cam 45 min, pina vad ca face crusta si se coloreaza placut. Despre morcov ras pe razatoarea mica sau bagat in robot si il pui asa fara sa-l storci "zeama aia tzine piinea proaspata " . Am cerut consultatie de specialitate si pentru lipie ( fratiorului meu ) si am aflat ca aluatul nu e divers de cel de piine alba doar ca este coapta pe vatra si exista un fel de "shtantza" care o preseaza ca sa i se dea forma specifica, asa ca poti si tu dupa ce ai intins aluatul mai subtire ( vreo 2 cm ) si in forma rotunda sa il apesi pe alocuri cu degetul fara insa sa il gauresti ( daca iti aduci aminte lipia avea ca niste gaurele ici colo pe suprafata ). Iti mai zic si alte "nimicuri" pe care poate le stii dar cum 2 batai nu strica ... poate nu te deranjeaza . Ca sa aiba coaja lucioasa piinea si mai crocanta cind e gata se unge cu pensula uda cu apa rece ( nu cu multa apa ca pe urma se incruzeste ... ) asa mai superficial . Am tot citit ca se poate unge si cu ou batut ( de la inceput - cind o bagi in cuptor ) dar piinea mea e mereu de post deci fara ou si lapte . Cristina "Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

#26
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 23 septembrie 2005 - 15:52

Cristina, multumesc frumos!

#27
niculae

niculae
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 23 septembrie 2005 - 18:01

quote:
Niculae foarte interesanta reteta. Cumva poti spune si la cate grade cuptorul?
180 grade celsius. dar e functie si de cuptor, evident RECLAMA

#28
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 23 septembrie 2005 - 19:27

Multumesc!

#29
niculae

niculae
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 23 septembrie 2005 - 20:31

pentru "multumesc-ul" de mai sus, hai sa-ti povestesc cate ceva (in topic) ancestral facutul painii sau al colacilor(act complementar sacrificiului de animale), marcheaza de fapt intrarea in sarbatoare, purificand inceputul perioadei prin valentele rituale ale aluatului si solemnizand timpul sarbatoresc prin prezenta painii. prima faza a transformarii fainii in paine, cernutul, respecta reguli specifice unui ritual: el trebuie sa se realizeze dimineata in zori "pe nemancate", in deplina tacere. aceleasi reguli, starea de puritate cat si un anumit comportament se impun si pentru aducerea apei necesare-apa care numai in aceste conditii capata valoare magico-rituala: "apa neinceputa". adaugarea sarii, personificata in unele credinte populare cu "mama lui Dumnezeu" sau sfanta (numita sfanta dreptate) este de natura sa mareasca puterile magico-rituale ale painii. nu mai putin semnificativa este adaugarea fermentului. simbol al fortei vitale, prin care aluatul capata viata, rasare, infloreste, creste, fermentul invie coca. coca reia astfel drumul grauntelui semanat care rasare, infloreste, creste, fiinta vie. (RAR) si altadata va dau reteta de paine cu secara RECLAMA

#30
devylla

devylla

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.871 mesaje

Postat 24 septembrie 2005 - 03:28

quote:
Originally posted by niculae
PITA ARDELENEASCA CU CARTOFIo paine dulceaga, cu gust bogat, preferata de taranii ardeleni si bucovineni pentru ca se poate pastra timp indelungat fara sa se usuce1 kg cartofi2 kg faina2 linguri zahar1 lingura sare100 gr drojdie proaspataapa calda-drojdia se desface in in putina apa calduta si un pic de zahar.-Cartofii se fierb, apoi se cojesc cat sunt inca fierbinti si se sfarama pasta (piure)-in lighean (covata) peste faina se rastoarna cartofii, drojdia, zaharul, sarea, apa calda cat sufera mana.-se framanta bine, trebuie sa iasa un aluat destul de teapan (nu puneti multa apa de la inceput, completati doar daca e necesar)-se lasa sa creasca cam 1 ora.se presara cu faina tava. se formeaza paini rotunde (sau de forma tavii) si se pun la foc potrivit cam o orawww.ajutormenaj.ro
[pup] m-ai facut fericita!Mama e ardeleanca...[pup]iubirea mea [asia]bubulinele [vampa] [hippi]'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'Sabina


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -