Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Paine de casa


38 raspunsuri la acest subiect

#11
tata lu Toma

tata lu Toma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 10:52

Slakje, noi ne-am luat masina de paine ca sa facem paine fara afanatori, stabilizatori, coloranti si ce mama dracului or mai pune aia in ele. In afara de beneficiile astea pot sa-ti spun ca efortul este minim iar mirosul de paine calda in care ne trezim dimineata (o programam seara pentru dimineata) este minunat. Consumul de curent este relativ mare (parca 900W) doar in faza de coacere, adica cca. o ora. vlad ps.De Paste am dat pe spate pe toata lumea cu cozonacii nostri _________________________ Sunt moderator dar ma tratez

#12
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 11:06

ML Reteta graham... de la prietena mea "suedeza" ... deci eu n-am facut reteta asta dar am incredere oarba in ea ...iti copiez aici mesajul ei: " cantitati: apa calduta 300 mililitri cam 250-300 gr amestec faina de secara din aia fina, si graham. adica cam 200 gr secara si 100-150 graham. daca pui mult graham iese tare.Pe urma restul pana la 500 gr pun faina alba, mirodenii, adica sare, chimen, marar, fenicul, rozmarin, seminte de floarea soarelui etc ce vrei...nu le amesteci pe toate acolo ci pui una din astea enumerate...sau chimen cu rozmarin ca merg impreuna, sau piper cu marar ca si astea merg, sau cardamon, sau cuisoare...si doua maini de morocov ras....asta este secretul ......ca tine painea moale si proaspata zile la rand.... o lingura de zahar doua linguri de ulei de masline un pachet de drojdie de 50 gr" ... ea pune drojdia praf ca asa merge la masina ei .. daca faci cu mina poti pune si drojdie proaspata . Cristina "Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

#13
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 11:19

mie personal imi face placere sa fac paine chiar daca nu am masina aceea.cu 24 centi punga de faina fac 2 paini /sapt si e suficient pt noi. cum zicea si tata lui toma este fara afanatori, stabilizatori, coloranti ieriam gasit o reteta noua intr-o revista si dupa ce o incerc scriu reteta pt cei interesati. http://community.web...ser/svetlana_79

#14
V. Erica

V. Erica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 15:04

Alina, painea integrala `contine tarate, celuloza, vitamine, saruri minerale si are un aport caloric redus. Painea alba, in general, contine de trei ori mai putine vitamine si oligoelemente decat cea integrala, iar magneziu, calciu si fosfor de 5 ori mai putin. Astfel, valoarea nutritiva este mai scazuta, deoarece nu se retine decat o parte din bobul de grau (cca 50%), iar in partea alba a fainii raman cele mai saracacioase elemente nutritive. (...) Continutul de fibre e scazut, autorii fiind unanim de acord ca fibrele au importanta profilactica si nutritiva deosebita. Pe de alta parte, absenta fibrelor celulozice dauneaza organismului uman, ca urmare a cresterii colesterolului.` In afara de asta, painea din comert `contine aditivi chimici, iar uneori vitamine (medicamente) adaugate in scopul compensarii pierderilor. (...)ceea ce contravine principiilor medicinii naturiste, deoarece valoarea nutritiva a vitaminelor de sinteza nu se ridica la nivelul vitaminelor biodisponibile, dizolvate in mod natural in bobul de grau. Mai mult decat atat, aditivii prezinta un grad ridicat de risc si incertitudine in ceea ce priveste reactiile adverse pe care le pot produce in timp. (...) Faina alba este incriminata si in patogenia cariilor, precum si in favorizarea constipatiei, ca o consecinta majora a lipsei de fibre.` sursa: `Alimentatia echilibrata a omului sanatos`, Pavel Chirila, Ed. National, 2004 Tata lu` Toma, [^]. Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

#15
V. Erica

V. Erica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 15:10

quote:
Originally posted by devylla slakje eu nu am masina care face paine si nici nu ma mai chinuiam sa fac eu paine daca painea de aici era macar 50% la fel de buna ca in tara![:X] Sabina
...oare cum o fi painea in Japonia, ca mie cea din Ro mi se pare nashpa raaaaaaaaaaaaauuuuuuuu [xx(]? Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

#16
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 15:45

erica ai cartea scrisa de pavel chirila?(el e homeopat si e vecinul meu la casa de la tara) http://community.web...ser/svetlana_79

#17
V. Erica

V. Erica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 16:35

quote:
Originally posted by osna
erica ai cartea scrisa de pavel chirila?(el e homeopat si e vecinul meu la casa de la tara) http://community.web...ser/svetlana_79
Da, am cartea. (Ce bine ca-l ai aproape. In caz de nevoie, ceea ce-ti doresc sa nu ai.) Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

#18
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 17:33

acuma of topic...sunt la cateva mii de km de el,sper sa n-avem nicunul nevoie de doctori dar intr-un an am fost racita si mi-a dat niste pastilute mici ca niste bobite de mustar si am luat la greu dar nu mi-a trecut.tot cu antibiotice am scapat. http://community.web...ser/svetlana_79

#19
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 17:53

quote:
Initial creeata de devylla
Fetelor,Care ma ajutati si pe mine cu niste retete de paine de casa![pup]iubirea mea [asia]bubulinele [vampa] [hippi]'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'Sabina
Ai cumva aparat de facut paine? Si-au luat parintii mei si e super? fac paine in fiecare zi si iese excelenta!If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]

#20
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 18:10

Cristina multumesc mult. O recitesc cand sunt singura (fara copiii) si revin eventual cu unele intrebari. Osna imi poti scrie si mie reteta de pogacea te rog?


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -