Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Familiarizarea cu bunica


4 raspunsuri la acest subiect

#1
Denise

Denise

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 00:21

Fetelor, am nevoie de sfaturile voastre....Am o fetita in varsta de aproape cinci luni, care este crescuta "de fusta lui mami"; vreau sa spun ca, din cauza alaptatului exclusiv suntem de nedespartit: mergem impreuna la plimbare, facem nani impreuna, petrecem mai tot timpul impreuna, mai mult singurele, caci tati lucreaza si vine seara tarziu. Pana la 1 august, cand aveam vreo urgenta de max. o ora-doua (doctor, cosmetica, gospodarie), o rugam pe mama sa stea cu ea sau sa o ia la o plimbarica si eu sa imi rezolv treaba. La 1 august mama a plecat 2 saptamani si apoi am plecat si noi in concediu si, intre timp, micuta a uitat-o pe bunica si, cand vine pe la noi, plange si nu vrea sa stea la ea. De fapt, asa face cand cineva strain vine pe la noi, caci afara e destul de sociabila, mai ales ca e la mami in brate. Cum sa fac sa o obisnuiesc din nou cu mama, caci, daca am vreo urgenta in timpul zilei, nu am cu cine sa olas. Cine s-a confruntat cu situatii similare? Cum ati procedat? Va multumesc si sa auzim numai de bine!

#2
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 02:13

O idee... inregistreaz-o pe bunica spunandu-i povesti sau cantand cantecele. Pui caseta cand mananca, se joaca etc. pt. a se obisnui cu vocea. Mai sunt si altele dar nu-mi vin in minte acum.

#3
Darria

Darria

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.695 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 11:32

Nu am bebe propietate personala [:)] dar am legatura cu pampersciosii, stiu cum reactioneaza [;)]
Bunica sa petreaca mai mult timp cu voi(sa mearga la plimbare, in parc, in casa, etc..), sa fie in preajma voastra mai mult timp si atunci fetita se va reobisnui - vor redeveni bune prietene.

idei nunta


#4
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 17 septembrie 2005 - 00:44

vaaai si eu astept sfaturi, puisorul meu are 1 an si o luna si nu vrea sa stea cu bunica deloc, ii zambeste, dar de la distanta. Ne vedem saptamanal cate 1-2 ore doar, am mi fost vreo 2 saptamani la ei in vizita, insa nici acolo nu s-au acomodat, tot n-a vrut sa stea cu ea.

#5
didita

didita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 17 septembrie 2005 - 11:11

Si la noi se pune problema spinoasa a bunicilor. La mine copii nu vor sa ramana cu ei (ca prefera sa se plimbe cu parintii) si urla de mama focului primele 5 minute. Acum problema este ca ai mei nu vor sa-i las daca plang si cum excrocii au prins miscarea...Cu socrii a fost mai usor. Am facut ca o adaptare la cresa: prima data stam de vorba toti impreuna, dupa plec un sfert de ora, o jumate de ora si chiar daca urla la inceput cu timpul se obisnuieste (de obicei nu dureaza mai mult de 5 minute pana iesi din bloc). Dupa o zi doua se repeta miscarea cu interval un pic mai lung (jumate-trei sferturi de ora in functie de cum s-a petrecut ultima data). Sfatul pe care ti l-as da ar fii sa nu pleci niciodata fara sa-i spui, daca pleci cat doarme incearca sa-i spui inante de a o culca: mama pleaca un pic in oras, dar se intorace repede si nu te ingrijora buni ramane cu tine. Cu timpul devine un ritual (chair daca nu intelege exact ce-i spui) si o linisteste. didita


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -