Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

cum ii spui ca nu l-ai nascut tu?


144 raspunsuri la acest subiect

#121
ditza_ditza

ditza_ditza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 20 mai 2010 - 11:20

multumesc Maimutzak!

Am o intrebare pentru mamicile cu "state vechi" in ale adoptiei......[:)]
Este cineva care a adoptat 2 copii din aceasi familie sau daca de-a lungul anilor copilul lor si-a vazut fratii???
Ca sa intelegeti ce vreau sa intreb,reamintesc faptul ca al nostru mai are multi frati dati la diferite familii.Stim ca nici unul nu se mai afla la parintii naturali.

O zi buna tuturor!

#122
ditza_ditza

ditza_ditza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 13:44

salutare,

am fost ceva vreme plecati in vacanta la mare si bunici.
Vad ca nimeni nu mi-a raspuns,sa inteleg ca nu ati trecut prin asa ceva?


o zi buna!

#123
danaionela

danaionela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 15:47

Ditza noi am adoptat doua fetite gemene si pot sa spun ca a fost o alegere foarte reusita. Fetitele s-au adaptat rapid. Dupa cite am inteles si fetitele noastre mai au o sora care se afla la bunica materna. Acuma depinde ce vrei sa stii....

#124
ditza_ditza

ditza_ditza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 19:04

danaionela-Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii!
Al nostru are multi frati dar nu sunt toti adoptati,stim ca 3 sunt la familii maternale,ar fi bine sa se cunoasca macar cu acestia?

Accept orice sfat!


#125
enik83

enik83

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 950 mesaje

Postat 01 iulie 2010 - 15:04

ditza..iti raspund eu..

nu sunt o mamica care a adoptat..ci sunt un copil adoptat de la varsta de 3 ani.. parintii mei sunt niste oameni minunati.. vad ca multe dintre voi aveti emotii si nu stiti cum sa le ziceti la copilasii vostri adevarul..eu zic sa fiti cat mai naturale si nu va mai stresati atat..mie mi-au spus dintotdeauna.. eu ziceam la toata lumea ca pe mine nu m-a adus barza..ci bunica cu trenul.. si mi se parea foarte normal.. am crescut cu ideea asta si nu m-am simtit cu nimik deosebita sau anormala fata de ceilalti copii..



in legatura cu fratii.. eu mai am 3.. 2 surori mai mai decat mine care m-au vizitat mereu.. am stiut dintotdeauna ca sunt surorile mele..chiar daca nu pricepeam cum de nu stam impreuna..

si am un frate mai mic..pe care m-au dus parintii sa il cunosc cand aveam vreo 12 ani parca...nu mai stiu sigura cati aveam..[:D]

situatia a fost un pic ciudata pt ca parintii lui ne-au interzis sa spunem cine suntem.. asa ca am fost niste simpli vizitatori..



eu le multumesc parintilor ca mi-au dat ocazia sa imi cunosc fratii.. si tinem legatura si in ziua de azi..[:D]



asa ca... curaj.. nu va fie frica..nu aveti de ce..[flo]

daca copilasul vostru va simte dragostea si relaxarea.. nu aveti de ce sa va temeti..



[gravi]33+ cu o minune de [baietel]

poze



#126
MaraAnisia

MaraAnisia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 01 iulie 2010 - 17:37


Draga Enik, multumesc pentru experienta impartasita [flo][flo].

Ai mesaj PM!

Sarcina usoara si bebe sanatos!

Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului





#127
ditza_ditza

ditza_ditza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 02 iulie 2010 - 22:14

multumesc Enik!

Asa credem si noi, este mai bine sa stie adevarul de mic.
Dorim sa-i cautam fratiorii care nu sunt adoptati si sa petreaca ceva timp impreuna,oricum se vor cauta ei mai tarziu.
Toate bune!


#128
Manuelita

Manuelita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 327 mesaje

Postat 09 iulie 2010 - 19:01

off, cat ma munceste si pe mine subiectul fratilor, si cat de mult as vrea sa stie de ei si sa iicunoastem, dar stiu ca traiesc in cu totul alte conditii decat noi si fiica mea e asa sensibila, ii e mila de orice, cred ca ar fi tare dureros, chiar daca nu are nici 4 ani....

Manuelita


#129
simo_75

simo_75

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 09 iulie 2010 - 21:24

dragele mele,
eu deja ii povestesc lui alex despre situatia lui.Sincer nici Scufita rosie si nici alte povesti nu-l pasioneaza cat il pasioneaza povestea lui.e foarte atent si ma pune sa o repet la nesfarsit.
Incep prin a-i spune despre mamica lui care din cauza ca era foarte bolnava l-a abandonat pe el si pe fratii lui,ca a facut tot posibilul sa le gaseasca la toti o mamica si un tatic si asa a ajuns si el la noi.Se uita la mine si imi spune -tu esti acum mami a meu si tati a meu!!Scurt si cuprinzator.
Il intreb daca e fericit langa noi si imi raspunde ferm DA MAMI!!Si are doar 2 ani si 7 luni!!E bine sa le spuneti de mici,sa le faceti o poveste din realitate astfel incat sa poate intelege ceva la varsta lui.Pe masura ce creste sa faceti povestea din ce in ce mai lunga ca el sa creasca cu notiunea ca este adoptat si astfel ii va fii mai usor sa inteleaga mai tarziu.
Noi deocamdata suntem la povesti mai scurte despre el ca sa priceapa ceva.
Ne-am uitat de ex la desene animate,la Ratusca cea urata! si am incercat sa-i explic cat sa inteleaga ce se intampla.Important era de fapt esenta povestii pe care a inteles-o si la sfarsit mi-a spus singur foarte fericit si cu ochii sclipitori- a venit la Mami a lui care l-a crescut!!Impresionat nu?cum a putut intelege el ce s-a intamplat acolo.



Mami de Alexandru....minunea mea!!!

#130
simi75

simi75

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 23 iulie 2010 - 22:49

Inainte de al avea pe Andrei, mi se parea simpla ideea de ai ii spune unui copil ca este adoptat, dar acum nu imi vine in cap nici o poveste prin care sa ii spun despre cum a ajuns el sa fie al nostru.Este stupid, stiu ca ar trebui sa incep usor , sa inteleaga, dar are 1 an jumate si desi e f istet si pricepe multe nu stiu cum sa incep.Cele care sunt mai inspirate poate ne ajuta un pic[pup]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -