Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vitamine prenatale - Elevit sau Materna?


65 raspunsuri la acest subiect

#21
irinadum

irinadum

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 31 august 2005 - 17:44

Lavi 02 si eu procedez ca si tine si nu pentru ca m-as fi culcat pe urechea bleaga ci si pentru faptul ca prin analize s-a vazut ca nu am nevoie de supliment de vitamine ( mai am de facut fierul in luna a7a ca de regula acolo apar carentze). Si doctorul meu a aspus ca necesarul de vitamine se ia din alimnetatie care cu cat e mai sanatoasa cu atat e mai eficienta. Irina 23+

#22
badjoke

badjoke

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 31 august 2005 - 18:08

quote:
Originally posted by toanca
badjoke ai luat Materna toata sarcina sau ai mai facut si pauze? Toanca si bebe Matei 20+ http://pg.photos.yah...el_24/my_photos
Am luat Materna pe tot parcursul sarcinii si inca doua luni dupa ce am nascut! Mami si Niko (24 sept 2004) "Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

#23
Adriana_C

Adriana_C
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 31 august 2005 - 21:05

Si mie mi s-a recomandat sa iau tot Materna, dar dupa 2 saptamani de luat vitamine m-am ingrasat 2 kg, asa ca am renuntat la ele. La prima sarcina mi s-a recomandat Prenatal, dar imi era tot timpul greata de la ele sin u le-am luat nici pe acelea. Copilul a fost sanatos si voinic, asa ca sper sa nu am nici acum probleme. Oricum, ei isi iau tot ce le trebuie de la tine, tu insa risti sa ramai fara daca nu stai bine cu analizele. EC

#24
maddy77

maddy77
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 31 august 2005 - 21:58

Am luat Materna pana in luna a 7-ea,m-am simtit in general bine,dar imi cam mareau pofta de mancare..apoi am avut ceva dureri in zona genitala si dr mi le-a schimbat cu Elevit..mie mi se par la fel amandoua.

#25
adriana15

adriana15

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 01 septembrie 2005 - 10:47

dr meu mi-a recomandat si mie materna si am inceput sa le iau acum 2 zile, desi imi e tare frica sa nu ma ingras mai mult decat ar trebui.oricum mi se pare ca am luat destul de mult pana acum:6 kg pana in sapt.25.asa ca am zis sa le iau o luna apoi vad ce si cum.daca observ ceva, renunt si o sa iau doar fier.

#26
deeapui

deeapui

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 381 mesaje

Postat 01 septembrie 2005 - 10:56

eu am luat materna inca de la inceputul sarcinii, cam sapt.8..si nu am pus decat 8 kile in 32 de sapt...asa ca nu e o regula ca daca iei vitamine te ingrasi..si am inteles ca e bine sa le luam si cand alaptam, fiindca atunci corpul e ft solicitat, poate chiar mai mult ca in timpul sarcinii... pupici pe burtici. bebe alex la purtator 32 sapt. http://photos.yahoo.com/andreeatitza

#27
toanca

toanca

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.954 mesaje

Postat 01 septembrie 2005 - 11:00

Si eu tot Materna am luat si sincera sa fiu nu am observat ca mi-ar face pofta de mancare. Cat timp am luat Materna am mancat la fel, nici mai mult nic mai putin. Cred ca depinde si de organism Toanca si bebe Matei 20+ http://pg.photos.yah...el_24/my_photos

#28
catutza

catutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.301 mesaje

Postat 01 septembrie 2005 - 14:34

Eu iau Magne B6 si Tardyferon Fol si pentru ca mi-am refacut analizele si sunt anemica mi-a recomandat sa mai iau Materna sau Prenatal.Dar la farmacia unde am fost eu nu aveau ieri Materna asa ca am luat Prenatal(farmacista a zis ca au aceeasi concentratie).Nu mai ia nimeni Prenatal?[gravi]catutza 30+

#29
Dandy

Dandy
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 01 septembrie 2005 - 21:34

Buna gravidute,eu am avut o sarcina mai dificila si in trim 2 nu am luat nimic, decat Tardzferon+Fol(mi+a spus ca vitaminele imi pot provoca contractii),desi fe era normal,dar a spus ca este nevoiede sange 40%, deci si de fe. Acum in trim 3 mi+a spus sa iau SANASOLpt. gravide ca acum are nevoie sa creasca bb, nu mai este pericol de avort spontan. Va pup si nastere usoara, Dandy, 34 saptamani

#30
toanca

toanca

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.954 mesaje

Postat 02 septembrie 2005 - 11:08

Dandy, vitaminele POT PROVOCA CONTRACTII???? Toanca si bebe Matei 21 fix http://pg.photos.yah...el_24/my_photos


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -