Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Roma


23 raspunsuri la acest subiect

#11
Dana_B

Dana_B

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 24 septembrie 2006 - 05:34

Buna,

Am fost la Roma exact acum un an. Am stat la hotel Giuliana http://www.hotelgiuliana.com/hg1.html care e cam la 10 min de mers pe jos de Termini aproape de Santa Maria Magiore. Intrtarea e cam ciudata, dar hotelul e dragut si zona e curata. Trebuie sa faci booking din timp la ei prin e-mail. Au mic dejun inclus, ceea ce e excelent pt ca mananci si pleci la vizitat. Este si ff aproape de un supermarket, asa ca mai puteti salva niste bani cu mancarea si ca timp de plimbare.

Noi am stat 4 zile si cu copil de 7 luni dupa noi veniti din Toronto, si am vizitat la pas tot ce era pe harta aia de la punctele de info turistic - harta e gratis si o au si la hotel. Daca aveam 5 zile, ca voi dadeam o fuga cu trenul pana in Pompeii.

Impresii... mai jos... le aveam deja scrise asa ca alegi ce-ti place.

_______________

Prin Roma

De la aeroport am luat trenul pana la Termini, care este un fel de punct de legatura pentru toate trenurile, metrourile, autobuzele din Roma.

Hotelul unde am stat era aproape de Termini, cam la 10 min de mers pe jos. Norocul a fost ca valiza mare nu s-a rupt si am putut merge bine. Am ajuns pe la 10, iar camera se elibera la 11, asa ca am lasat bagajele si am plecat la o biserica mare din apropiere (Santa Maria Magiore) - copilul era marait si Roma zgomotoasa, asa ca noi cautam liniste mai degraba decat inspiratie divina.

Hotelul avea intrarea cam ciudata si un lift mic si de la inceputul secolului, in care de-abia intra carutul, dar explicatia era ca ei aveau numai un etaj din cladire - adica 11 camere. Camera era foarte curata, spatioasa, cu frigider, aer conditionat, patut pentru bebe, baia de curand renovata - nu am ce reprosa, chiar era frumos. Micul dejun foarte bun, l-am mancat numai in camera (adus de mine).

Roma - mult mai mica decat mi-o imaginam, zgomotoasa, trafic mizerabil care nu e respectat nici de pietoni, nici de soferi, motociclete si scutere, piatra cubica, ruine romane, strazi cu trotuatul de juma' de metru latime pe care mai parcasera unii motocicleta, gelaterii la tot pasul cu inghetata excelenta, pizza buna dar scumpa (5 euro felia la "to go"), cafea care nu se poate lua "to go", multe magazine cu "calzature" - incaltaminte, vanzatori de suveniruri, hoti de buzunare, turisti puhoi.

Vremea a fost excelenta, ploua noaptea si era soare ziua, uneori era cam umed. In general 25 de grade.

Copilul a fost bun - a dormit pe ora Toronto si Roma combinate - adica destul de mult, asa ca noi am vizitat o gramada, am fost peste tot: Columna lui Traian, Forumul roman, Piete romane, Colosseum unde am intrat si am stat o gramada, Pantheon, Fontana di Trevi, nenumarate piete, ruine si puncte de interes. Am fost la Vatican - piata San Pietro, biserica San Pietro unde am stat la o coada imensa sa urcam in cupola, am intrat in Muzeul Vaticanului unde era o ingramadeala ingrozitoare si copilul s-a speriat si a urlat si Dan a trebuit sa iasa cu el afara chiar inainte de a vizita Capela Sixtina, pe care am vazut-o numai eu. Pe baby l-am hranit peste tot si schimbat de asemenea, cand s-a plictisit, l-am luat in brate. El a fost o veselica - se vede si din poze ca s-a simtit bine. La hotel sera il apuca chiuiala cate 2 ore, de ii tampisem pe vecini - motiv pt care aduceam micul dejun in camera sa nu dam ochii cu ei.

Gratie desenelor animate de pe RAI 1 si RAI 2 cu care mi-am pierdut diminetile tot liceul, m-am descurcat multumitor cu italiana - lucru care s-a dovedit foarte util avand in vedere ca italienii nu sunt multi care s-au obosit sa invete engleza. Singurii care stiau erau vanzatorii aia de suveniruri, dar pe strada sau la magazine, rar gaseai.

Hotii de buzunare erau la tot pasul, multi romani - si nu neaparat tigani (de care am vazut), ci oameni imbracati bine veneau langa tine si te "scanau". "Bastinasii" cunoasteau manevrele lor, dar turistii erau tinta favorita. In general tineai de geanta ca disperatul si te uitai in jurul tau ca radarul cand urcai intr-un mijloc de transport.

Apropo de turisti - o gramada de grupuri organizate de mosi (generatia 50+) care mergeau ca oile hipnotizate dupa un ghid, mai-mai sa te calce in picioare.

In aeroport: dezorganizare totala, stil coada in forma de turma haotica la toate ghiseele, funtionari care o luau mai moale ca e si maine o zi si de pierzi avionul nu-i bai ca vine altul.

Concluzia: ne-am simtit bine in Roma, si vom reveni cand cresc copii ca sa ne priasca si noua pizza.



DB

#12
Dana_B

Dana_B

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 24 septembrie 2006 - 05:49

Apropo de Termini, cineva a zis ca e o zona dubioasa - ff adevarat. Nu inchiria foarte aproape de gara si evita sa intri in vorba cu oricine, chiar roman. Ca turist e bine sa stai aproape de Termini ca distanta de mers pe jos, dar nu foarte aproape, ca intri in zona de operare a hotilor.

Review-uri la hoteluri aici - cel putin citesti si din experienta altora:
http://rome-hotels.t...zio-Hotels.html

Hotelul de care ti-am zis eu, Giuliana, avea seif in camera, lucru care ti-as recomanda sa cauti neaparat cand inchiriezi. Noi nu am luat nici un act dupa noi in plimbari, ci numai copii la xerox, iar cu bani, plecam numai cu "suma zilnica", de frica hotilor care misuna in Roma - restul lasam in seif.



DB

#13
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 24 septembrie 2006 - 11:47

mamma mia cite sfaturi si toate super adevarate ! Chiar cu riscul de a capata niste bite in cap iti spun ca e foarte bine sa nu intri in vorba cu nimeni, sa incerci sa nu te ratacesti ( e destul de greu sa te ratacesti mai ales cu harta in mina ) pt ca italienii nu prea dau relatii despre strazi, statii , autobuze .. alti turisti vor fii ca tine si deci mai ramin smecherii care sa te faca la buzunare sau sa inceapa sa iti cerseasca cine stie ce.

Sa nu cumperi nimic de la vinzatorii ambulanti ( aia pe trotoar ) care au in general marfa contrafacuta ( prin China sau cine mai stie pe unde... ) ceasuri de marca , genti de fitze ... in primul rind pt ca dc apare politia amenda pe care o primesti TU ajunge si pe la 2000 de euro ( da ai citit bine doua mii !!).

Roma e foarte umeda, cladirile sunt in general vechi si deci e tare usor sa gasesti un hotel plin de egrasie ( sau igrasie .. oare cum se zice ?) mai ales camerele de la parter.

Daca nu ai seif in camera sa lasi actele si banii sa iti faci sau sa iti cumperi in fel de buzunar de pinza ( eu aveam de blugi) cu un siret lung de agatat de git , in buzunarul-portofel pui actele si banii si le tii pe sub bluza. Oricum dc esti din bucuresti nu te vor speria hotii din Roma. La Napoli e mai periculos, turistii sunt avertizati sa nu aiba ceasuri scumpe la mina sau bijuterii care atrag aentia, hoti trec in general in scuter pe linga tine si iti fura geanta din mers... dar cum ziceam nu e mai periculos decit in trolebuzul 85 spre gara obor sau in unul de la big berceni spre pta resita sau in 368 in care tatalui meu 2 tineri care se prefaceau ca se saruta ( romani !!) i-au furat ochelarii crezind ca e mobilul [bang].

Atentie la soferii de taxi care sunt smecheri ca ai nostrii si incearca sa ii pacaleasca pe turisti ( in general pe japonezi ca aia sarmanii sunt victimele preferate dar nu se stie niciodata).

Nu uita la Fontana di Trevi sa arunci moneda cu mina stinga ( parca!) si peste umar... Si evident sa iti pui dorinta [:D]



Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."


#14
ioana_tzuchi

ioana_tzuchi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 24 septembrie 2006 - 14:08

Olivette, revin:

Site-ul pe care poti rezerva bilete pt Galeria Borghese este urmatorul http://www.ticketeri...orghese-ita.asp
Rezervarile sunt obligatorii, iar noi le-am facut cu 2-3 saptamani inainte, acum cred ca depinde de perioada. In februarie s-ar putea sa nu fie chiar asa aglomerat.
Cand ajungeti la San Pietro sa nu ratati intrarea spre cupola - e undeva la intrare, in dreapta (privelistea de sus e minunata! merita!), dar aveti grija ca sunt de urcat cca 500 trepte (fara lift) si cca 300 trepte (daca iei bilet cu lift), iar in cateva locuri scara e fff ingusta! Nu e recomandat cardiacilor si claustrofobilor!
Sunt cateva puncte de informatii turistice in zonele importante si acolo afli tot ce vrei, sunt persoane f dragute care iti explica tot ce vrei si iti dau si o harta turistica, de altfel cred ca fiecare hotel iti pune la dispoyitie la receptie o harta.
In ceea ce priveste mancarea, noi dimineata aveam mic dejun la hotel (era suficient) si in rest ne luam pizza de pe strada, sunt la tot pasul pizzerii, pretul era 10-15 Euro/Kg. Am mai cumparat cate ceva de mancare si de la supermarket-uri (era unul chiar langa hotelul nostru si langa Santa Maria Maggiore). Apropo, era plin de romani, ca de altfel intreaga zona Santa Maria Maggiore. Am mai mancat si pe la terase, in special seara. Sa fiti atenti la "coperta" si "servizio" (nu stiu daca asa se scrie), cca 1o% din consumatie. Noi am intalnit si terase la care se includea totul in pret si veneau la sfarsit cu o suma mai mare.

Mai scriu![pup][pup]

Ajutati-l pe Alex: http://forum.desprec...?TOPIC_ID=74100

ioana si matei (23.07.2004)

#15
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 25 septembrie 2006 - 10:48

Olivette pina la urma poti alege un hotel linga orice statie de metrou, nu neaparat chiar la gara. Important e sa stai atenta in metrou cu valizele si la intoarcere ( spre aeroport)si sa pleci cu mult timp inainte ca sa fii sigura ca apuci sa te urci in metrou ( care de multe ori e tare aglomerat).

Mincare la prinz inafara de faimoasa pizza " la bucata " pe care o poti minca si pe strada, mai sunt niste localuri numite "tavola calda " aici nu se plateste coperto si au de obicei scaune si mese. Apoi in toate barurile au si sandvisuri ( panini )sau exista magazin special ( paninoteca ) doar cu ac produse si cind cumperi unul ti-l incalzeste. Si aici au mese si scaune si nu platesti coperta deit dc astepti la amsa sa vina chelnerul, cind iti comanzi tu de la bar si iti cari singur farfuria sau cafeaua nu platesti in plus.. Mai exista "rosticceria " aici gasesti gen placinte ( foccacia )sau produse traditionale nu neaparat doar romane ci italiane in general .. ( bulgarii aia de orez cu umplutura= arancini) si multe alte feluri de mincare ( chair si salata beuf = insalata russa )pe care le gasesti si la tavola calda ..








Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."


#16
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 25 septembrie 2006 - 11:36

Woooow, cate raspunsuri! Au fost fetele harnice![flo]

Nu stiu inca sigur, dar se pare ca vom fi 5 persoane care plecam la Roma (saptamana asta ar trebui sa aflu sigur), si ne-am gandit ca poate ar fi mai bine sa inchiriem un apartament (suntem 2 cupluri si o persoana singura), deci 2 dormitoare si un living sau ceva de genul ar fi de ajuns. Ce ziceti? Ar fi mai convenabil asa? Ceva recomandari de apartamente?
[pup]

#17
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 25 septembrie 2006 - 13:04

Olivette n-ai fost atenta [:D].. Simona 27 a dat site cu apartamente... 3 camere 115 euroi e pomana curata, mai ieftin decit o camera dubla la hotelul din satul meu care n.are inafara de niste ruine etrusche si un cimp unde nazistii au ucis aproape toti locuitorii din citeva sate- nimic de vizitat... si apoi e in centru, linga metrou...

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."


#18
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 25 septembrie 2006 - 13:52

Citisem, dar in ameteala mea intelesesem ca a costat 115 Euro/camera[alcool]

Simona, voi care apartament l-ati inchiriat?


#19
Nane

Nane

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 26 septembrie 2006 - 16:05

Olivette si eu am fost acum cam 2 sapt in roma si am stat 4 nopti la Hotel Scheppers http://www.scheppers...l.it/index.html, care e aproape de autobuz. Noi am folosit si anul asta si anul trecut numai mijloacele de transport in comun in oras. La Scheppers am dat 80 eur/camera, hotelul este extraordinar de curat, zona f linistita si misto, hotelul e nou, micul dejun e ok.

Anul trecut am stat in campingul Flaminio http://www.villageflaminio.com, pe care ti-l recomand. Functioneaza si pe timp de iarna (au casutze dinalea de lemn) iar la restaurantul din camping am papat in fiecare seara cu 25-30 eur/ 2 persoane in conditiile in care prietenul meu manca supa, paste, pizza, desert si bea bere iar eu ori paste ori ceva friptura si desert. Oricum meniul cred ca este pus si pe site din cate-mi aduc eu aminte.

Sa nu ratezi "time elevator" - un cinematograf 3D fff dragutz.

#20
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 27 septembrie 2006 - 18:51

Eu am gasit niste preturi rezonabile cautind rome youth hostels pe google.O sa vezi ca preturile sint de la 15E/persoana.Presupun ca trebuie sa cauti un pic.Sint curioasa dupa ce le trimiti email-uri ce o sa gasesti.Te rog sa-mi spui ,ca si eu sint interesata de o vacanta in Italia.Cite zile sint optime pentru Roma?
Preturile la cazare 115E mi se par cam mari!

dulcetica


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -