Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cine a avut brida amniotica? HELP


10 raspunsuri la acest subiect

#1
alia_ro

alia_ro

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 21 septembrie 2006 - 19:34

Sunt insarcinata cu bebe 2 in 15 sapt, la ultima echo (adica azi) mi s-a depistat o brida amniotica.

Imi poate spune cineva care a avut asa ceva daca au fost probleme? Bebe s-a dezvoltat normal? Sunt f. speriata, intrucat am citit e net ca pot aparea probleme cu membrul/ organul pe care apasa. Multumesc.



poze cu Vladut (07 nov 2005)

#2
aiska

aiska

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 21 septembrie 2006 - 19:55

Uneori brida dispare de la sine.Alteori exista probleme asa cum ai citit tu pe net.Sper ca la voi sa fie okay.
sarcina usoara si sanatate multa

Sabina [gravi]21+
mamica lui Aleksi Joel [copil]

#3
andrruzza

andrruzza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 619 mesaje

Postat 22 septembrie 2006 - 13:41

La una din ecografiile facute in Spitalul Giulesti, dr. Sedan a spus ca am brida amniotica. Am plecat dispreata de acolo si m-am programat rapid la eco la dr. Iosup. Concluzia: nici o brida!


mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.web...user/andrruzzaR
________________________
"Neasteptatul se produce intotdeauna"


#4
alia_ro

alia_ro

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 23 septembrie 2006 - 11:01

Echograful la care mi s-a despistat este cel mai performant, VOLUSON, iar in poza se vede clar aceasta brida. In orice caz o sa repet echografia si o sa fac si triplul test. Daca si asta iese nasol, atunci decizia e clara, nu pot da nastere unui copil handicapat, mai ales ca mai am un bebe perfect. In cel mai rau caz care se poate intampla, cum se va uita bebe 2 in ochii mei si ai fratiorului?



poze cu Vladut (07 nov 2005)

#5
mariana_1976

mariana_1976

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 496 mesaje

Postat 23 septembrie 2006 - 13:10

Alia eu as zice sa mai astepti un pic.Stiu pe cineva la care s-a depistat acelasi lucru si dupa o perioada brida nu mai era deloc.Nu a fost nici la ea greaseala de ecograf.
A nascut totusi un copilas sanatos.Citisem despre cazuri usoare ca uneori copilul se poate naste fara un degetel, cu un membru mai slab dezvoltat sau lipsa.Daca ar fi insa vorba de organe interne sau handicap psihic iti inteleg perfect decizia,mai ales cind stiu ce inseamna in Romania sa ai un copilas bolnav.
Triplul test nu da intotdeauna rezultate exacte,eu as face analiza lichidului amniotic.
Sper totusi sa se retraga brida si sa fie totul bine


Mariana [gravi] 17+
mama de Monica, Matei si Markus


#6
Catrinel_17

Catrinel_17

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 02 octombrie 2006 - 20:43

Si mie mi-a gasit la un moment dat asa ceva. Dupa 3 saptamani nu s-a mai vazut nimica la echo si oana e perfect sanatoasa. Ai grija, INCEARCA sa nu te agiti mult, nu plinge, nu te stressa, nu-i face bine lui bebe si sansele sa nu fie nimica sunt MARI!! am scris la vremea aia si pe site la Dr. Tutunaru si mi.a zis ca a citit despre asa ceva, a vazut si la echo, dar in cariera lui nu a vazut copil sa se nasca cu malformatii produse de brida asta, ca-s EXTREM DE RARE. Stai linistita. Inca odata - sansele sa nu aiba bebe nimica, sau sa dispara brida de la sine sunt foarte mari!!!!




[flo] Catrinel, mama lu' Oana (23 martie 2006)

#7
Andre_lina

Andre_lina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.017 mesaje

Postat 15 iulie 2009 - 12:34

Citat:
citat din mesajul lui alia_ro
Sunt insarcinata cu bebe 2 in 15 sapt, la ultima echo (adica azi) mi s-a depistat o brida amniotica. Imi poate spune cineva care a avut asa ceva daca au fost probleme? Bebe s-a dezvoltat normal? Sunt f. speriata, intrucat am citit e net ca pot aparea probleme cu membrul/ organul pe care apasa. Multumesc.poze cu Vladut (07 nov 2005)
Stiu ca e vechi mesajul, dar as vrea sa stiu cum a decurs povestea ta cu brida. Tocmai am depistat si eu aceasta problema.Multumesc![gravi] cu [baietel]16+ Doamne, ajuta-ne sa trecem peste toate incercarile!ne gandim la nume! astept sugestii primele pozehttp://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_edit.asp?sqldtl=77922

#8
crissa.81

crissa.81

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 15 iulie 2009 - 22:53

buna andre.si eu sunt o graviduta in 26 sapt. si la 20 sapt. mi a depistat la eco o brida amniotica in partea dreapta.si eu am fost f. suparata si am plans dar cu ajutorul lui Dzeu cred ca va fi totul bine pt. fetita mea.ma rog in fiecare zi la Dzeu sa am o fetita sanatoasa si sper sa fie bine.sper sa fie bine si copilasul tau .sa fie sanatosi toti bebelasii care se nasc, sa nu mai fie atatea suferinte pe lumea asta.tu in ce parte ai brida?

#9
ruxi

ruxi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 16 iulie 2009 - 15:57

Buna fetelor,



Eu am avut in prima sarcina brida amniotica, depistata cam pe la 5 luni si am ajuns cu ea pana la 35 de saptamani cand am nascut prematur, nu se stie exact din ce cauza. Oricum pana la momentul nasterii, brida fiind in partea de sus, lateral stanga, acolo unde statea Clara cu piciorusele, nu a deranjat-o foarte tare. Poate daca as fi ajuns cu sarcina la termen, crescand, ar fi ajuns sa o incomodeze. Dar cum nu s-a intamplat asta, n-am cum sa stiu. Cert este ca si dr.mea si ecografistul au monitorizat aceasta brida la fiecare control.

Cel mai important este cum este aceasta brida pozitioanata si care este pericolul sa incomodeze vreun membru al copilului.



[:X][pup]

Ruxi cu Timeea aricelul, 21 dec 2006 si Clara pisicuta, 19 aug 2002, burticoasa in 29 sapt cu Victor

Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA



Povestea nasterii



#10
andreutac

andreutac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 906 mesaje

Postat 16 iulie 2009 - 18:20

Si eu am avut brida amniotica in prima parte a sarcinii, a fost depistata la ecografia de 13 saptamani, iar la 18 saptamani deja nu mai exista.
Din discutia cu medicul care mi-a urmarit sarcina si ecografistul am dedus ca in marea majoritate a cazurilor aceasta brida dispare de la sine, se rupe, odata cu marirea uterului. Mi s-a explicat ca in cazul meu, chiar daca nu s-ar fi rupt n-ar fi afectat deloc copilul avand in vedere pozitia ei. Totusi, la insistentele mele, ambii dr. mi-au spus ca sunt extrem de rare cazurile in care brida sugruma un membru/organ si ca ei n-au vazut niciodata.
Sarcini usoare va doresc

Andreea, cea mai fericita mamica de Eva Maria


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -