Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Duphaston in sarcina


23 raspunsuri la acest subiect

#1
Cosmina

Cosmina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 august 2005 - 23:11

Buna tuturor, sunt un membru destul de vechi al acestui forum dar de foarte mult timp nu am mai intrat. Probabil si pentru ca ajunsesem sa fiu destul de nelinistita din cauza ca nu mai aprea si la mine un bebelas. Oricum, acum pot in sfarsit sa intru din nou, deoarece de vreo saptamana am aflat ca voi fi mamica! Inca nu imi vine sa cred. Si ca la oricare viitoare mamica apar si intrbarile. Prima ar fi, si rog pe cine stie, sa-mi raspunda. A luat vreuna dintre voi Duphaston in timpul sarcinii? Daca da, cand, in ce luni si cat pe zi? Si poate dauna cumva Duphastonul la sarcina? Merci mult pentru raspunsuri. [pup] Cosmina [flo]

#2
ralirali

ralirali

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 20 august 2005 - 10:18

Felicitari pentru bebelas, Cosmina,[flo] sa fie intr-un ceas bun. Atat de mult ma bucur cand aud pe cineva care a reusit dupa indelungi asteptari.[bis] Eu am luat Duphaston de la inceputul sarcinii la recomandarea medicului pentru mentinerea sarcinii, am avut in permanenta contractii. La inceput luam cate doua pe zi, apoi in anumite perioade in care contractiile erau mai puternice luam pana la 3 pe zi, iar acum iau doar la nevoie cate unul sa doua deodata, in combinatie cu Nospa si Scobutil. La contractii mai puternice am luat si cate 2 Utrogestan pe zi. Cel mai bine intreaba-ti medicul, dar din cate am mai citit Duphastonul nu face cu nimic rau sarcinii si se ia pana in saptamana 16(atunci dispare riscul mare de avort), dar uite ca la mine e nevoie de mai mult. Sper sa termin si eu cat mai repede. Sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos. [gravi]Ralu 19+ http://pg.photos.yah...ali_p/my_photos

#3
pufumic

pufumic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 20 august 2005 - 11:23

Cosmina, Eu iau Duphaston cite doua pe zi si se pare ca il voi lua pina in saptamina 2o. Este de fapt progesteron sintetic. Nu dauneaza in sarcina. Daca il iei la recomandarea doctorului, bineinteles. Se da in caz de amenintare de avort, avort habitual, "minuni" de genul acesta, cand apar pe fondul deficientei de progesteron. Tu spui ca sarcina a aparut destul de greu. Cu siguranta de aceea ti-a recomandat doctorul Duphaston. Poate ca banuiese sau stie ca ai insuficienta de progesteron si ti l-a dat pentru sustinerea sarcinii. La multe saptamini inainte! (fara a depasi totusi termenul [;)]) [gravi] 14+

#4
irinadum

irinadum

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 20 august 2005 - 12:13

Cosmina ma alatur si eu la ce a spus Pufumic . Si eu am luat din cauza placentei care era putin desprinsa tot doua pe zi una dimineata una seara insa doctorita a repetat ca pana in saptamana 20 nicidecum peste ca nu e voie. Cert este ca mi-a facut bine si chiar daca palcenta se lipise doctorita a zis ca nu are ce sa strice din contra asa ca l-am luat pana in saptamana 20. Felicitari pentru bebe si sa fie intr-un ceas bun. Irina 21+

#5
Laura Ioana

Laura Ioana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.843 mesaje

Postat 20 august 2005 - 15:13

Si eu iau Duphaston 2/zi (una dimineata si una seara) si doua Utrogestan intravaginal seara, pentru ca am avut doua sarcini oprite in evolutie. Si fac si un Gravibinon la 5 zile.

Laura [gravi]9+
Puiutul meu

#6
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 20 august 2005 - 19:42

Si eu am luat preventiv Duphaston ( 2 pe zi) pana in saptamana 15. Crinuta si [copil] Rayan

#7
Cosmina

Cosmina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 august 2005 - 20:00

Ma bucur sa aud ca nu imi poate dauna cu nimic. Eu mi-m facut analize anul trecut si de fiecare data mi-a iesit insuficienta de progesteron si i-am spus medicului si de-aia mi-a recomandat Duphaston. Pana in saptamana 12 cate 2 pe zi. A si mai vreau sa va intreb ceva. Ati avut dureri de burta la inceputul sarcinii? Eu am o durere, dar e mai mult disconfort, si uneori o durere puternica ca o sageata mai bine zis in partea dreapta a burtii. E normal oare? Oricum merg joi la inca un medic pentru o a doua opinie. Crinuta vad ca ai bebelas. Ma bucur pentru tine. Cat timp are? Sa creasca mare si sanatos!! Eu am asteptat 5 ani copilasul asta si tratamente peste tratamente si acum fara nici un tratament s-a intamplat minunea!! Pur si simplu nu inteleg corpul alta al nostru!! E o enigma! Dar ma bucur enorm!! Va pup dulce pe toate! [pup] Cosmina [flo]

#8
pnt_loredana

pnt_loredana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 20 august 2005 - 20:23

Cosmina, sa fie intr-un ceas bun, felicitari!
Durerile acestea pe care tu le acuzi sunt frecvente si normale la inceputul sarcinii, uneori chiar si spatele, mai precis mijlocul te doare, insa pe parcurs ce sarcina evolueaza acestea vor disparea.
Duphaston si eu am luat pe tot parcursul sarcinii si citind acum la ce au scris fetele mai sus, se pare ca ar fi trebuit doar pana in saptamana 20, am avut contractii severe pana la sfarsitul sarcinii dar, la mine au avut si un efect secundar pe care l-am resimtit foarte acut: tahicardie si prolaps de valva mitrala, nu stiu daca m-am exprimat corect d.p.d.v. medical dar, in principiu cert este ca mi-a afectat remediabil inima si copilul a dobandit un suflu sistolic.
Este foarte adevarat ca fiecare organism se comporta diferit, deci reactioneaza altfel la acelasi tratament.
Bafta multa si sa auzim numai de bine!

LORI [zana]& ALEX [cavaler]

[flo][floare3][flo2]POZE[flo][floare3][flo2]

"Nu-ti pune mintea cu prostu' ca o are odihnita!"

#9
RalucaCostiurin

RalucaCostiurin
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 20 august 2005 - 23:10

Am luat Duphaston 2/zi din s6 pana in s33, deh! sarcina gemelara cu un fat oprit in evolutie, desprindere de placenta, contractii... Combinat tot cu no-spa, pe care l-am luat continuu pana in trimestrul 3 si acum, doar la nevoie. Cert este ca acum parametrii mei IR-urile, frecventa contractiilor, starea placentei si dezvoltarea bb-ului) sunt mai buni ca in trimestrul 2, de aceea dr mi-a oprit tratamentul. Nici eu nu am gasit ceva specific dpdv contraindicatii - desi pe unele site-uri franceze nu e indicat in sarcina, mai ales la fat de sex feminin - cica androgenizeaza. Cum eu am un baietel, ecografic pare-se ca si bine echipat, s-ar putea sa fie aici un adevar.... Pe de alta parte, dr mea de familie a luat permanent pana la sfarsitul sarcinii - gemelare, si are doi baieti faini-frumosi, si nici nu mi-a vorbit de vreun efect la ea.... Cine mai stie?! Loredana, intrebare: te-a facut ceva sa banuiesti in timpul sarcinii problemele de suflu sistolic ale copilasului tau? De exemplu, un raport sistolo-diastolic anormal, sau altceva? Raluca, mama Radului

#10
Simonaci79

Simonaci79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 21 august 2005 - 08:35

Cosmina- si eu am luat duphaston, 2/zi, din sapt 7 pana in sapt 20, combinat cu no-spa la nevoie. Am avut o sarcina oprita in evolutie cu un an inainte, fara a se afla motivul si aveam ceva contractii. Oricum, acum am un bebe f sanatos si din cate stiu eu duphastonul nu are efecte secundare. Medicul care mi-a supravegheat mie sarcina este total anti medicamente in timpul sarcinii dar pe asta mi l-a recomandat cu incredere. Iti doresc mult succes si un bebelus sanatos! Simona si Mario 22.07.2005


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -