Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Orele suplimentare si viata de familie


34 raspunsuri la acest subiect

#21
andira

andira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.106 mesaje

Postat 05 noiembrie 2007 - 10:58

Io zic ca depinde numai de noi. Si eu sunt manager intr-o multinationala, am obtinut program de la 8, si la 17 chiar sparg usa.

Mai nou, pt ca vreau sa plec de aici, mi-am cerut program de 6h, pt ca fetita mea cea mica nu are inca 2 ani. N-a fost nici o discutie (desi bine nu cred ca le-a picat), si la 14.00 plec acasa. Mi-am invatat echipa sa se descurce si singura, sa nu moara compania ca eu nu sunt la birou.
Nu incurajez nici eu statul peste program, ci incurajez viata personala.

Si am invatat sa imi cer drepturile, pentru ca am constatat pe pielea mea ca "cine nu cere, nu primeste".


#22
Rodica

Rodica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 05 noiembrie 2007 - 17:08

Bravo fetelor!!!!
Am avut si eu servicii bine platite, de la care plecam franta, si adormeam in drum spre perna. Dar, de copii se ocupa mama, Dumnezeu s-o ierte! Cand s-a prapadit, am mai rezistat jumatate de an, apoi m-am prabusit, dar nu s-a sfarsit lumea.
Acum la 16:30 -17:00 sunt in drum spre semiinternat de unde ii iau, ajungem acasa repede ca sa ne apucam de: gatit /sau lectii cu copilul de clasa a4 a /sau lectii cu cel de a 2a.
SAU= adica pe rand, exista zile cand si le fac singuri si nu-i verific= nota pe care o obtin este strict responsabilitatea lor.
Dragelor, e putin mai greu cu banii, dar n-am murit de foame, nevoile le-am adaptat, dar......de doua ori pe saptamana de la 19-20:30 eu si sotul meu mergem la un curs de dans-lectiile se tin in scoala copiilor- si venim transpirati si binedispusi de acolo.
Sambata si duminica jumate de zi facem treaba, dar obligatoriu iesim la plimbare in parc,sau la mall, sau la nasi, sau la cimitir la parintii nostri- acolo, la Bellu, tot un fel de parc este, dar ne aminteste ca nu suntem vesnici, si oricat ne-am zbate si orice am face, tot acolo mergem. Important este ce lasam in viata celor din jurul nostru. Iar mama mea a lasat foarte multe in inima mea.

va pup, si imi doresc sa ne gasim echilibrul si sa ne putem opri o secunda, ca sa ascultam ... linistea
[cheers]

#23
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 07 noiembrie 2007 - 10:01

problema mea mu e programul - de bine, de rau, pe ala mi-l aranjez singura. Ci faptul ca nu ma pot detasa 100% de belelele de acolo nici acasa. Asa ca nu-mi stric numai alea 8-10-12 ore, cite or fi.... afecteaza si restul.







Elise & BBLisa

#24
clyo

clyo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 278 mesaje

Postat 07 noiembrie 2007 - 19:36

ce te faci cand firma la care lucrezi este condusa de un expat??????????

la ora 5, cand toata firma se pregatea de plecare, a trimis un mail prin care cheama toti managerii la sedinta la ora 6 [bang][bang]

asa ca ma duc sa beau un pahar cu apa rece si sa ma calmez; mai bine stau aici, decat in trafic [xx(]


#25
ankalaura

ankalaura

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.302 mesaje

Postat 07 noiembrie 2007 - 22:59

Bai da' ce tupeu! Pai aia e ora de plecare pentru manageri ma??? [:-)))][:-)))][:-)))]

#26
clyo

clyo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 278 mesaje

Postat 08 noiembrie 2007 - 12:33

io vorbeam de restul firmei, nu de manageri; de cand sunt in firma asta, adica din aprilie, nu am vazut nici un manager sa plece mai devreme de 7, decat in cazuri exceptionale.

pot sa spun ca eu am plecat la 19.30 si lumea era inca aici.

chiar nu inteleg unde este comicul de situatie aici?
eu fac intre 1.30si 2 ore pana acasa; la cat ar trebui sa plec de la munca, in conditiile in care ajung la 8.30?



#27
andira

andira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.106 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 09:51

Io chiar imi respect progrmaul de 6h. Marti am avut sedinta de management, de la 16.00. Nu m-am dus, la ora aia eram deja acasa cu copiii.
Miercuri - alt tip de sedinta, tot cu managerii, de la 14.30. Ghinion, la 14.00 eu spargeam usa.

Ieri s-au invatat minte si au pus-o la 12.00, ca sa ma prinda in program. [:D]

#28
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 16:18

Bravo, fetelor, impuneti-va [:D]
din iulie, de cand ne-am mutat in sediu nou, avem program flexibil, adica putem veni intre 8-9.30 si pleca intre 16.30-18.00.
Eu vin la 9 si la 17.30 am plecat, fie ce-o fi.
In schimb de cateva luni s-a mutat sotzul la alt servici si are program de ajunge numai la 8-9 seara acasa. E drept ca face si aproape doua ore in trafic.

Ingrid si Cristi 4 ani si 8 luni

#29
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 16:19

Eu nu stau si nu voi sta niciodata peste program. Cata vreme nu-mi plateste nimeni orele suplimentare nu au niciun drept sa-mi ceara sa stau peste. Pentru mine nu-i nimic mai presus de familie. Asa ca eu la maxim 17.10 plec de la servici si pe la 18.30-19 ajung acasa. Desigur cand mai am niste treburi de terminat mai stau, dar nu se intampla prea des.



[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006)



#30
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 20:16

Eu la 4.30-4.40pm am tulit-o si la 4.50-5.00 sunt deja acasa. Dc. m-or da afara pana la urma, asta e. Si eu am evitat toata viata sa stau peste program, asta e un scop major in viata mea [:D]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -