Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Orele suplimentare si viata de familie


34 raspunsuri la acest subiect

#11
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 08 octombrie 2007 - 20:15

Am o cunostiinta - mamica si manager - avea 2 bone: una cu program de 8 ore, una la jumatate de norma-pe 4 ore= 12. Dupa 2 ani s-a mutat manager la alta companie si o vedeam dupamiaza in parc[:D].

Asta e si motivul pt care, cel putin deocamdata, nu am vrut sa urc pe scara ierarhica. Am un program flexibil (pot sa vin la 8 sau la 13 si sa muncesc cele 8 ore, cat a fost bb mic mi-au respectat programul de 6 ore), dar de la nivelul ierarhic imediat superior sau alte departamente... se schimba "calimera".[V]

Anya

#12
gudinde

gudinde

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.363 mesaje

Postat 08 octombrie 2007 - 22:08

Anya,

Puiule unde lucrezi ca-mi depun CV-ul?[:D]

#13
ankalaura

ankalaura

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.302 mesaje

Postat 13 octombrie 2007 - 12:00

Mai, eu cred ca depinde de noi in buna parte.
Poate ca eu am noroc de un top management mai luminat, asa ca daca ma duc cu argumente serioase si masuratori precise, ii conving ca normele pe functiune sunt corecte si ca atata timp imi trebuie pentru cutare activitate si atatia oameni pentru volumul de munca.
Am avut si noi perioade de stat mult peste program (cel mai mult stateau tocmai asistentii) si cand a inceput valul de demisii, top managementul a fost primul care a spus "asa nu se mai poate"
Asa ca acum lucram pe intregul lant, astfel incat sa obtinem materialele care ne trebuie mai repede, sa fie mai corecte, etc (la noi asa este - pe intregul lant, fiecare mai pune cate o "caramida". Daca nu e buna, urmatorul munceste sa repare > ei bine, eu incerc sa elimin complet chestia asta si in buna masura am reusit)
Cum se spunea si mai devreme, in unele cazuri este o iluzie programul incarcat, si o vad uneori si la mine in departament - sunt unii care vin la 9, pana fumeaza, pana beau o cafea se face 10, pana la 5 isi mai iau cateva pauze bune.... Ei bine, am inceput sa elimin si asta, nu de alta, dar cand eu pretind ca o regula sa fie respectata si eu sunt prima care o respect, atunci nu tolerez de la niciunul din oamenii mei sa nu faca la fel....
Drept urmare, ii incurajez sa gaseasca metodele potrivite pentru a-si termina treaba la timp, si sa plece cat mai aproape de incheierea programului. Iar eu fac la fel.
Ba chiar ii trimit eu acasa, pentru ca si maine e o zi - daca nu au deadline "maine". Cand au deadline "maine", stau ei singuri si termina, nu trebuie sa le spun eu nimic. Iar eu plec inaintea lor si nu se uita nimeni urat.
Ce fac eu cu timpul meu libr? Pai aproape nimic, pentru ca sunt atat de obosita cand ajung acasa....
Sa nu credeti ca la noi in firma e lejer! Din contra, se munceste la foc continuu - iar in cele 8-9-10 ore nu deschid nici o secunda internetul sau mailul personal, nu dau nici macar un telefon in interes personal, dar imi respect pauza de masa (ceea ce acum 6-7 luni nu faceam), si incerc sa imi completez cat mai multe din task-urile zilnice. Cand nu reusesc, rearanjez agenda zilei urmatoare. Uneori plec chiar si la 5 jumate de la birou, alteori plec la 7...
Asa ca seara pic din picioare, si nu reusim decat sa luam cina, sa facem cate un dus, si sa citesc copilului o poveste inainte de culcare. Mai pun rufe la spalat, ca sa nu se adune in weekend, ca nu am unde sa usuc atat de multe.
Ce fac in weekend: pai sincer, nu mai apuc sa fac nimic altceva decat casa > curat, gatit, spalat, calcat - in paralel cu asta sotul meu merge cu copilul afara, sau copilul isi gaseste de lucru printre picioarele mele, facem conversatie si mai ajut si eu la cate in desen sau un modelaj in plastilina...
De facut in exterior: ce nu intra in programul meu:
- epilat, coafor, manichiura > de astea ma ocup singura, de obicei duminica seara pe la 10;
- restaurant > asta e un lux din cauza lipsei de timp, si, de obicei, se leaga de vreun eveniment (deci, frecventa e de 2-4 ori pe an);
- shopping > asta e un lux si mai mare, si mergem la cumparaturi doar cand e absolut obligatoriu sa luam ceva, pentru ca ne lipseste cu desavarsire. In rest, ma descurc perfect cu cumparaturile de pe net.
E anormal, stiu! Dar este singurul compromis pe care l-am gasit - sa am si un venit multumitor, sa am si un strop de timp pentru familia mea, sa ma pot si lauda ca reusesc sa ma ocup de treburile casnice (am niste colegi care sunt sifonati ca vai de ei, ca au neveste ocupate!!!),....

Nu ma obliga nimeni sa fac ore suplimentare, si sunt platita la obiective, cum se spunea mai devreme
Obiectivele insa mi le fixez singura si tot singura ma organizez. Nu sunt putine, ci din contra.
Daca, insa, m-ar incarca cineva cu task-uri anormal de mari, daca mi s-ar da munca a 3 oameni (a 2 oameni o accept [:)]), daca mi s-ar bate obrazul ca plec mai devreme... atunci nu as mai sta pe ganduri nici o secunda, si mi-as cauta de lucru urgent! Chiar daca ar fi nevoie sa plec pe un salariu mai mic!

#14
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 15 octombrie 2007 - 02:00

quote:
Obiectivele insa mi le fixez singura si tot singura ma organizez. Nu sunt putine, ci din contra.




ei, bun, daca ti le fixezi singura te invidiez. [:D]

Eu le am deja fixate... in rest, treaba mea la cit vin si la cit plec, da' deocamdata n-am reushit sa gasesc vreo solutzie sa am doar 8 ore ocupate.



Asha ca imi impac si capra si varza.... cu 7-8 ore pe la job, alte 4-5 pe acasa dupa ce o adorm pe bb, 1-2 dimineatza de la 6 la 8, tot acasa, dupa ce ii dau laptik lu' bb si adoarme, si io oricum nu mai dorm ca trebe sa plec.



Si intre timp mai arunc si niste rufe in mashina si fac o sesiune de cumparaturi pe net. Cre' ca-s cel mai matinal cumparator intotdeauna.



Elise & BBLisa

#15
ankalaura

ankalaura

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.302 mesaje

Postat 15 octombrie 2007 - 22:03

Elise - ha! ce semanam!
Nu cumva ti-ai cumparat si tu o masina de spalat silentioasa, ca sa poti arunca rufele alea inauntru si dupa 10 seara? [:D] He he he!
Cu obiectivele... Nu sunt chiar de invidiat... Fixatul obiectivelor e o chestiune delicata, eu imi fac lista, the boss analizeaza, le discutam impreuna... Nu mi-a zis niciodata sa mai adaug, pentru ca sunt eu cam bizara si ma incarc singura, dar nici nu mi-a zis sa mai tai din ele. Mi-a zis insa, democratic - daca simt eu ca nu ma incadrez pe deadline-urile pe care mi le-am propus, sa ma duc sa spun si rediscutam. Doar sa nu ma duc la discutia pe obiective spunand ca nu am avut timp sa le fac [:D]

#16
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 15 octombrie 2007 - 22:56

ba da, ba da... si cu uscator, si neshifonabile - sa le scot dimineatza, in timp ce ma spal pe dintzi [:D], sa le imbrac si sa plec repede!!



E, cu obiectivele e mai complicat... oricum fie-mea o sa stie neste clauze comerciale pina o intra la gradi, ca eu tot vorbesc la telefon, ea ma tot aproba, convinsa ca ei ii povestesc de contracte shi bonusuri si penalitati, mai zice cite un "mdaaa..." din cind in cind.

Deci, in principal, obectivele mele's in asentimentu' kupilului.



Cind o sa ajungem sa ne spunem suav la culcare Scufitza Roshie, precis isi pune problema dak se livra potolul la bnka CIF, CIP sau DDP...



Elise & BBLisa

#17
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 16 octombrie 2007 - 12:23

Mda ce sa zic... decat ca de cateva zile am inceput sa inteleg de ce merita sa platesti pretul pentru tzoale non-iron.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

#18
herra

herra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 19 octombrie 2007 - 11:56

quote:
Originally posted by Elise

ba da, ba da... si cu uscator, si neshifonabile - sa le scot dimineatza, in timp ce ma spal pe dintzi [:D], sa le imbrac si sa plec repede!!



vreau si eu masina din asta - pe PM - vinde-ti-mi pontul!

#19
oana_noemi

oana_noemi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 26 octombrie 2007 - 22:20

Eu trag sperante ca datorita crizei de personal cu care suntem amenintati prin toate ziarele, sa obtinem si noi un program de lucru decent astfel incat sa ai timp si de viata personala si sa nu devii un frustrat ca le faci pe toate acasa in goana calului si nu poti sa-ti tragi sufletul 5 minute.

Am reusit saptamana asta sa mergem cu colegii la teatru! Ce bine a fost chit am ajuns acasa la 10:30 plecata de la 7:30 dimineata de acasa!



Oana&Erik

http://community.web...user/oana_noemi
http://www.bebelusi....ie.2003.home.ro


#20
ankalaura

ankalaura

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.302 mesaje

Postat 26 octombrie 2007 - 22:32

Eu am reusit asa:
- ieri: sa ma tund, sa platesc parcarea, sa fac niste cumparaturi urgente (adica de-ale gurii), sa merg la sedinta la gradinita.
- azi: sa fac (aproape complet) curat in casa si sa spal toate rufele adunate.
IERI SI AZI MI-AM LUAT CONCEDIU! [bis]

ps - aveti, de imprumut macar, o tanti curata si serioasa care sa ma mai ajute si pe mine la curatenie? Stam in sect 2. A mea, care era the best, s-a imbolnavit si nu mai poate munci deloc [:(]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -