Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Prezervative pentru adolescenti


108 raspunsuri la acest subiect

#21
EmmaT

EmmaT

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 268 mesaje

Postat 22 septembrie 2006 - 23:46

Am citit si eu mesaje voastre...si am ramas putin socata... totusi prezervative pentru varsta de 13-14 ani?!?!?!?!...mi se pare o tampenie!

Eu una mi-am inceput viata sexuala de cateva luni..dar am facut-o in momentul cand m-am simtit pregatita! ocazii au fost si inainte..dar de fiecare data s-a pus stop unde trebuia...cand m-am simtit in stare sa o fac..am facut-o si nu-mi pare rau...insa cand e vorba de 13-14 ani... nu prea pot spune nimic...mentalitatea intradevar s-a schimbat f mult dar totusi tine de educatie,anturaj, e viata lor si totusi o experienta atat de tineri...poate nu isi dau seama la varsta aia..dar mai tarziu....[bang]



[foto] Emma [8**]

Trenul vietii

#22
clayhanger

clayhanger

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 592 mesaje

Postat 23 septembrie 2006 - 00:56

quote:
Originally posted by EmmaT

Am citit si eu mesaje voastre...si am ramas putin socata... totusi prezervative pentru varsta de 13-14 ani?!?!?!?!...mi se pare o tampenie!



O tampenie este intr-adevar ca la 13-14 ani sa ai contacte sexuale.

Cu toate acestea, e la urma urmei ceva ce nu poate fi controlat. Si nu ar trebui sa ne ascundem dupa deget... problema exista.
Noi pur si simplu am avut norocul sa fim educate altfel, si poate sa nu auzim in jurul nostru de tocmai acele situatii care fac ca aparitia acestor prezervative sa aiba sens.

Fashion is a form of ugliness so intolerable that we have to alter it every six months. - Moda este o forma de uratenie atat de greu de tolerat incat trebuie schimbata la fiecare sase luni.
Oscar Wilde

#23
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 23 septembrie 2006 - 01:25

Unui pustiulica la 14 ani i se iveste ocazia...ce e de preferat? Sa contacteze SIDA sau sa fie capabil sa cumpere Durex (luind in calcul faptul ca parintii deja au discutat problema sexualitatii)?

Vrem sau nu, vremurile se schimba si un procentaj (mic sau mare) de adolescenti deja au contacte sexuale. Ce facem? Bagam capul in nisip pe premisa ca noi nu faceam asa ceva?



Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)

I used to be indecisive, but now I'm not sure.


#24
Lemoni

Lemoni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 23 septembrie 2006 - 01:56

Mentalitatea si timpurile sunt diferite, parerile la fel sunt impartite.Dar care este realitatea?
Realitatea este ca viatza sexuala se incepe mult mai devreme acum ,copii numai au frica , rusine si repect si plus au vazut prea multe si la televizor sa le mai poti ascunde (in comparatie cu ce vedeam noi in alea doua ore de din comunism)
In Canada din clasa a 7-a se da-u la scoala prezervative si se vorbeste despre sex deci e ceva normal nu stiu daca toti incep chiar asa devreme dar este o posibilitate si eu ca mama ma bucur ca macar ii invatza sa fie responsabili .

#25
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 23 septembrie 2006 - 02:41

Voi aveti baieti de 13-14 ani? Ca asa, povesti, stiu si eu sa discut. Pana dimineata.

Baiatul meu de 13 ani se uita la desene animate, ma scuzati daca ma isterizez cand aud ca s-ar putea sa-si inceapa viata sexuala maine [bang]



Nu certati copiii cand viseaza!



Poze





#26
bruxinha

bruxinha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 23 septembrie 2006 - 14:41

Doamnelor, ne place sau nu copiii nostri nu sunt cum am fost noi la varsta lor - eu de ex. la 14 ani inca faceam haine la papusi, si-mi ieseau chiar frumoase[hot]

Ca sa ilustrez cele afirmate, o sa va povestesc o intamplare reala, iar printre protagonisti s-a numarat si fi-miu, care are 8 ani jumate.

In vacanta fiind, l-am lasat cateva zile la bunici - curte, liniste, fructe, alti copii cu care sa se joace. Ei, intr-una din zile ma suna maica-mea - bunica copilului[:D] - si-mi zice "neaparat sa vii incoace sa stam de vorba, nu-ti pot spune prin tel".
Evident, fiarta bine in zeama proprie o zi intreaga, ajung la maicamea care incepe sa-mi zica: al meu copil, impreuna cu unul mai mic ca el - cam 6 ani, si o fetita de 5 au fost surprinsi in casa de bunica baietelului de 6 ani, ca se mozoleau/pipaiau_prin_cele_zone/calareau. Socata, femeia a intrat peste ei si i-a luat la intrebari. Si ce-a aflat, ca a luat-o capu', ca si pe mine mai apoi, cand mi s-a povestit. Se pare ca fetita i-a luat de mana pe cei doi si le-a propus cica "hai sa facem sex"[alcool] Astia doi ar fi zis ca ce-i ala sex si cum se face. Iar domnisoara a incercat sa le arate. Acuma, io sunt convinsa ca nu stia nici macar ea cum se face "de-adevaratelea", dar fapta ramane.
Astia doi, al meu si celalalt au fost chestionati apoi cu binisorul, cum de le-a venit ideea, de unde au auzit ei asta, daca au vazut pe cineva facand asta, etc. Se pare ca un alt baiat, mai mare (cam 13-14 ani, ca acuma-mi pica fisa...) pe strada la joaca le-a tot spus "luati-o ma pe aia, duceti-va-n parc si faceti sex" ba chiar le-a sugerat sa faca sex oral[alcool]. Am auzit cu urechile mele de la baietelul celalalt cum ca Bogdan_ala_mare le-a zis sa faca sex oral, iar ei se intrebau ce-o fi ala si cum s-o face...[alcool]
Eu personal marturisesc ca am avut un soc - ca nu mi-am dat seama cand a crescut copilul meu, asta 1, si no. 2 - cum frate de-i duce mintea la d'astea la asemenea varste...
Am avut o discutie cu copilul, asa, cat s-a putut, si evident l-am pus pe tat-su in priza sa vorbeasca cu el. Probabil ca undeva am gresit, cred ca n-am depistat la timp momentul potrivit sa discut si asemenea subiecte cu fi-miu[hot] In orice caz, am inteles ca tat-su i-a aratat un prezervativ, i-a explicat la ce foloseste, si i-ar fi spus "cand ti-o veni asta si n-o sta pe tine ca pantalonii bufanti, atunci esti pregatit sa faci sex".
No... astept pareri si sfaturi... ca io inca il vad pe fi-miu miiic mititel si nu cred sa-mi treaca curand[bang]

#27
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 23 septembrie 2006 - 17:32

Ma uitam aseara la comedia "Frumoasa si dictatorul", cu Fran Drescher in rolul principal. Fran ajunge intamplator profesoara celor patru copii ai dictatorului si are probleme cu una din fete, care vrea "sex, sex, sex".

Intrebata daca stie ce e ala sex, domnisoara raspunde, dandu-si ochii peste cap: "sa ma plimb, sa vorbesc despre filme, sa ascult muzica..."

[:-)))]



bruxinha, acum trei ani, baiatul cel mare a venit din tabara gata instruit despre ce inseamna sex. Mi-a povestit cum un coleg, contra unei sume de bani, i-a propus altuia sa faca sex anal, seara, in camera. Asta nu inseamna ca baiatul meu o sa-si inceapa viata sexuala maine.



Nu certati copiii cand viseaza!



Poze





#28
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 23 septembrie 2006 - 17:56

Baiatul meu are 14 ani.
Acum ceva vreme si-a uitat mess-ul deschis si a plecat la antrenament. Eu (si aici va las sa dati cu rosii) bineinteles ca m-am apucat de lecturat prin arhiva. Am avut si surprize placute, dar si mai putin placute.
Intr-una din discutii fi-miu il intreba pe un coleg daca a incercat sex-ul oral si daca ii place. Ghinionul meu ca ala n-a intrebat "dar tu?" si uite-asa n-am aflat concret ce si cum. Dar intrebarea era pusa asa...nu stiu cum sa zic, fie cerea un schimb de impresii, fie era o curiozitate care trebuia satisfacuta.
Oricum ideea e ca daca ma intreba cineva inainte, nici sa ma pici cu ceara n-as fi zis ca pe copilul meu il preocupa sexul in asemenea masura. Si inca sexul oral!

Altadata, intr-o discutie ziceam :"eu sunt nascuta in '69"
si numai ce-l vad mustacind cu o privire jucausa care spunea tot.
Asa ca vreau sau nu, cred ca trebuie sa-mi iau problema asta in serios. Si eu si el.
Curiozitatea asta, trebuie sa duca cat de curand si la o incercare concreta. Daca nu s-o fi intamplat deja.

Iulia



#29
betiana

betiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 385 mesaje

Postat 23 septembrie 2006 - 19:06

Citind mesajele incerc sa inteleg cu ce mare problema va razboiti.Pe la 16 ani fiica mea avea un prieten de aceeasi varsta, din alt liceu.A fost o iubire furtunoasa.Eu aveam incredere in ea.Invatau impreuna.Nu mic a fost socul cand peste inca doi ani (cand avea 18) am aflat ca a facut sex la 16 ani si ca ei i se pare normal ca viata sexuala sa se inceapa cat mai devreme, ca transformarile fiziologice in ziua de azi sunt mult mai rapide, ca noi, adultii avem mentalitati invechite.Ce sa va spun...Am suferit foarte mult.Nu dupa virginitatea ei pierduta,ci pentru modul in care ne percepea ea pe noi.Un fel de "jandarmi".Acum este adulta, dar si acum nu regreta nimic din ceea ce a facut.Parearea mea este ca toate tabloidele cu femei goale incita la visare sexuala, ca site-urile pentru adulti sunt o cale de a afla mai mult despre sex, ca anturajul are o importanta enorma.Din pacate, cromozomii isi fac de cap la varste mult mai fragede,iar riscul bolilor este foarte mare.Trebuie sa stati de vorba pe indelete cu copiii vostri,frumosi si neintelesi, sa vi-i faceti prieteni si nu sa-i spionati pe mess.

betiana

#30
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 24 septembrie 2006 - 17:48

Bineinteles ca nu-s deloc mandra de ce-am facut si n-am nici macar scuza curiozitatii.
Eu fiind pe post si de mama si de tata, chiar am stat de vorba pe indelete despre sex, insa simt ca deschiderea lui nu poate fi totala.
Undeva intervine jena si din pacate atunci ajunge sa intrebe sau sa ceara sfaturi/pareri in jur, la colegi, prieteni care eventual sunt si mai nestiutori ca el.

Oricum ideea e ca eu am descoperit ca baiatul meu e mai aproape de o experienta sexuala decat as fi crezut eu. Asa incat, unde ziceati ca-s prezervativele alea?


Iulia




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -