Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (12)


149 raspunsuri la acest subiect

#21
Pis

Pis

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 09 august 2005 - 14:40

Conchita, Ardit multumesc pentru primire. Ardit pe pisica mea o cheama Impuls (chiar daca este o ea) si culmea si ea este narcomana cu pantofii si ciorapii lui barbate-miu...[:D][:D][:D]. Flamingo cum iti ingrijesti tu violetele de parma, de sunt atat de frumoase ??? Am observat ca ai ghivecele nu foarte mici la ele, cu toate ca gradinarii spun ca trebuie sa le pui in ghivece minuscule, ca sa faca multe flori, altfel se vor inmulti frunzutele foarte mult... Incerc sa pun si eu niste poze cu cactusii mei , sper sa reusesc, daca nu mai incerc o data. http://community.web...com/user/mibist [pup][pup][pup] pentru toate fetele. Pis [pis]

#22
Miruna Enescu

Miruna Enescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 160 mesaje

Postat 09 august 2005 - 14:52

Flamingo, Sa-ti dea Dumnezeu sanatate, nici n-ai idee cat m-am putut framanta cu problema asta. Acum, pentru fetele din Bucuresti: aveti idee de unde se poate cumpara ingrasamant natural (adica balega fermentata)? Multumesc, va pup, Miru

#23
Miruna Enescu

Miruna Enescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 160 mesaje

Postat 09 august 2005 - 14:55

Aualeu, Pis, multumesc mult si tie, uitasem ca sunt doua pagini si abia acum am zarit-o pe a doua. Pupici, Miru

#24
Pis

Pis

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 09 august 2005 - 16:05

quote:
Originally posted by Miruna Enescu
Aualeu, Pis, multumesc mult si tie, uitasem ca sunt doua pagini si abia acum am zarit-o pe a doua. Pupici, Miru
Cu placere! Referitor la ingrasaminatul natural poti sa accesezi www.gardens.ro si stiu ca acolo se vand si plante, arbusti, arbori etc...dar si alte materiale pentru gradina si pamant. Vezi poate au si mranita. Cu drag, Pis [pis]

#25
ardit

ardit

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 09 august 2005 - 17:46

flamingo asta este, o sa astept o kila de ani sa am gradina, si sa vezi atunci ce lalelute frumoase...[il] pis o fi un miros excitant, mai ca-mi vine sa incerc si eu[:D] si cand ma gandesc ca atatia ani i-am facut educatie lui barbata-miu si acum pune ciorapii in cosul de rufe si nu ii mai lasa ca la inceput sub pat in dormitor, ce am ratat, va dati seama?!![:p] miruna daca treci prin bran, te trimit la bunica si iti da cat vrei, gratis, nu glumesc, provine de la vacutza dumana [biz]

#26
Miruna Enescu

Miruna Enescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 160 mesaje

Postat 09 august 2005 - 18:05

Pis, cu toata rusinea, da' ce-i aia mranita? Ca eu am cartile de gradinarit in engleza, poate oi fi citit despre ea si nu stiu ca-i zice asa. Oricum, merci mult de site, cred ca o sa le fac si o vizita, ca-i mai sigur. Ardit, saru' mana,da' anul asta deja au fost baietii mei doua saptamani la Bran, asa ca poate ramane pentru la anul. Miru

#27
ardit

ardit

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 09 august 2005 - 19:09

miru pacat, chiar are in permanenta, il lasa afara intr-un spatiu amenajat sub ploaie ca sa fermenteze mranita din ce am vazut eu cand am folosit, este un pamant gras si frunzos cu bucatele de lemn scorojit prin el, asa arata, acum din ce este facut nu stiu, dar se amesteca in pamantul de flori [biz]

#28
Pis

Pis

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 09 august 2005 - 22:11

Miru mranita se obtine prin descompunerea gunoiului de grajd timp de 1-2 ani, si se transforma intr-un pamant foarte gras, bogat in substante nutritive, care se poate folosi si ca ingrasamant. Asa cum spune si Ardit el poate fi folosit si in amestec cand faci pamantul pentru flori , de exemplu stiu ca soacra-mea face pamantul pentru flori in urmatoarea proportie: 1/3 mranita, 1/3 pamant de padure,1/3 nisip mai mare. [flo][flo][flo]pentru toate fetele. Pis [pis]

#29
flamingo

flamingo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 09 august 2005 - 23:51

Pis se pare ca soacra ta stie....asa este cele 3 ingrediente sunt esentiale pt. ghivecele de flori. Doar o singura problema ar fi...mranita sau pamantul de padure pot stoca larve...si alte ganganii. Eu mai obisnuiam sa-l ard...in cuptor afara, la tara... Violetele de parma le tin la lumina, la geam unde au doar cateva ore (1-2) de soare, geamul este orientat N_V, soare am un pic de soare dupa amiaza. pamantul este cumparat de aici si este SUPER. Alte ingrasaminte nu folosesc. Ghivecele sunt chiar mari adica au 20 cm diametru si cam 15-20 adancime, la florile mature, iar la cele mai tinere sunt mai mici. Le-am inmultit multe, din frunze, primavara. PAmantul cred ca este cel care le da startul deoarece am frunze care odata cu puiutii au facut si flori, au frunze mici cat unghia si flori- nu-mi vie sa cred...am sa pun poze zilele astea. De udat le ud cand pamantul devine uscat la suprafata, cu apa direct de la chiuveta, cam la o saptamana. Flori frumoase si pe curand.

#30
flamingo

flamingo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 09 august 2005 - 23:57

Pis ai flori foarte frumoase, mai ales cactusul este o minunatie, 4 flori deodata....Observ ca ai ceva cactusi si o aloe mare. Te astepatam cu mai multe poze. http://community.web.../user/flaminggo


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -