Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (12)


149 raspunsuri la acest subiect

#11
ardit

ardit

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 08 august 2005 - 12:53

buna gradinarese frumoase! am fost la mare si va spun sincer in dobrogea stiu sa ingrijeasca florile, peste tot pana si in strada la marginea drumurilor numai flori! flamingo ce flori superbe ai! acum m-am uitat si eu, si lalele sunt superbe, preferatele mele, laleaua neagra si cea papagal, din pacate nu le place sa creasca in balcon in jardiniera ca mi-as pune si eu cateva, glioxinia este superba, am vazut odata si imi aduc aminte ca daca iti afunzi nasul in trompetica miroase a piper, multumesc de detaliile referitor la cactus, i-am pus pamant special de cactus cand l-am pus in vasul albastru si de atunci a crescut peste noapte, extraordinar ce mult conteaza pamantul, ai dreptate, de inflorit nu imi fac sperante ca la mine nu prea infloresc cactusii, nu stiu de ce ca sunt spre sud, dafinul este luat de aici acum doi ani, de la sera aia din capatul saftica-i de pe dn1, este intradevar superb, e cam greu de tinut in balcon, dar este superb, tot asa am creat un leandru cu tulpina, si mai este si japonezul galben tot cu tulpina de copacel, timp sa am ca toata ziua as sta cu mainile pa ele, japonez alb nu am vazut cel putin in romania nu egzista, mimosa are si floricele frumoase, asa cu firisoare aeriene roz, cred ca se inmulteste prin samanta, eu le-am luat de la gradina botanica din cluj, le-am chinuit in masina pana la bucuresti de credeam ca le cad toate frunzulitele[:D] dar uite ca au rezistat, si ar trebui sa le pun in ghivece ca lumea, dar nu ma indur ca tot timpul au dat flori si au facut si pastaile alea cu seminte, ma gandesc ce trauma o sa fie pe bietele plantute ca nu suporta sa le atingi, nu numai ca se strang frunzulitele dar cade in jos toata ramificatia, cred ca azi ar trebui sa-mi fac curaj sa fac operatia, ca este racoare si umezeala afara pis ce culori deosebite de flori, leandru galben nu am vazut niciodata, uimitor! nu uita ca ii place apa multa mai ales pe canicula, totusi sa nu balteasca in farfuriuta [biz]

#12
Pis

Pis

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 08 august 2005 - 13:20

Flamingo ai flori foarte frumoase, dar Violetele de Parma sunt deosebite ! Am sa-l bat pe barbati-miu la cap in seara asta sa-mi puna pozele pe net ca sa vi le pot arata si eu. Ardit ti-am vazut pisica in poze si este tare haioasa, si eu am o alintata de [pis] !!! care citeodata imi mai rupe din flori, ii plac si ei si se aseaza in mijlocul lor, si pentru asta mananca putina bataita . Toate cele bune si [flo][flo][flo] cat mai frumoase! Pis [pis]

#13
Miruna Enescu

Miruna Enescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 160 mesaje

Postat 08 august 2005 - 13:47

Stimate doamne profesioniste, In sfarsit peticul meu de gradina este aproape gata: magazia este construita si astept pamantul zilele astea. Am citit toate cartile de gradinarit care mi-au picat in mana (de cate 3 ori), dar tot mai am nelamuriri, si pentru astea ma gandesc ca numai voi ma puteti lumina. De exemplu, cartile spun ca trebuie sa sapi pamantul toamna si primavara, si sa incorporezi ingrasamant. Minunat, dar eu vreau sa pun multi bulbi (de lalele si alte flori de primavara in primul rand). Cum functioneaza asta? Daca sap, nu deranjez bulbii, sau chiar ii pot taia? Daca nu sap, nu este si mai rau? Voi ce faceti? Mii de multumiri, cu drag, Miru

#14
flafi

flafi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 932 mesaje

Postat 08 august 2005 - 14:14

Buna! Mie nu imi prea merg florie... Am un leadru, care imi doresc din tot sufletul sa faca flori. Nu stiu ce culoare este, l-am luat anul trecut de la gradina botanica. De atunci a crescut vreo 10 cm. Acum e o tija lunga de vreo juma de metru. Trebuie sa-l tai? Cad se taie, de fapt ca sa se faca pomisor frumos cu crengi? Puop "So if you tried to understand me Would you crucify or damn me Or stand by me Like smoke around the flame" Vaya con Dios http://community.web...com/user/flafi1 http://tickers.Ticke.../c25d/event.png

#15
ardit

ardit

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 08 august 2005 - 14:42

flafi trebuie sa pui un bat care sa sustina tulpina ca sa creasca dreapta, chiar pe langa tulpina sa o legi de el, de taiat eu am taiat varfurile in tot timpul anului, totusi am observat ca primavara sau toamna este cel mai bine, cand tai sa lasi cel putin un rand de frunze (cresc cate 2 sau trei) ca din nodul respectiv sa se ramifice pis mota mea are si nume de floare (narcisa) este topita sa miroasa florile, dar cel mai mult ii place sa miroasa in adidasii lui barbata-miu, mor cand o vad cum isi afunda nasul in ei si trage ca narcomanii[:D] miruna din cate stiu eu bulbii de lalele se tin peste iarna undeva intr-o cutie sau sertar la racoare si intuneric si se replanteaza primavara devreme, asa ca poti sa sapi intr-o veselie tooata iarna pamantul[:D], sper sa nu gresesc ca si eu am cunostinte doar teoretice in privinta asta [biz]

#16
flamingo

flamingo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 08 august 2005 - 18:15

Miruna din cate stiu eu florile astea bulboase de primavara se pun prin sfarsit de august -septembrie in pamant (daca vrei sa-ti infloreasca in primavara ce urmeaza). Este indicat sa le sapi pe toate intr-o zi cu soare, verifici toti bulbii, sapi pamantul pui ingrasamnt si apoi pui bulbii inapoi. Precizez ca este bine sa desparti bulbii (aia de maturi de pui) in felul asta ii inmultesti...si dai si la altii[flo] sa-si planteze. Tot prin august sapi si crinii aia imperiali sau pui bulbi in pamant. Nu e o problema daca le pui si primavara foarte devreme (cum precizeaza Ardit)numai ca tre sa-i pui devreme si sa ii tii peste iarna la rece, ferit de pericolul mucegaiului si umezelii din beciuri..sau caldura din case. daca este vorba de bulbi cumparati din magazin poti sa-i pui primavara caci oricum vor inflorii (sunt tratati in prealabil sa infloreasca). Tot in august se pun butasi de trandafiri cu borcan in cap[alcool] se muta crinii, se ciupesc crizantemele, alea de toamna, sa faca cat mai multi boboci.

#17
flamingo

flamingo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 08 august 2005 - 18:31

Ardit si Pis multumesc ca mi- ati admirat florile, si eu sunt foarte incantat de ela as sta numai de ele toata ziua. Ardit te inteleg cand spui ca in zona Dobrogei au flori frumoase...sunt un pic parca mai orientali asa si am vazut pe acolo specii ce cresc prin zone tropicale...imi amintesc ca mereu admiram smochinii plini de fructe prin Mangalia...si nu numai Ai dreptate lalelele nu o duc bine in jardiniere, sansele sa cresti lalele in balcon sunt putine, cresc anemice si subtiri. MAi ales ca iarna tre sa stea la frig iar ghivecele ingheata foarte repede...in casa este prea cald si le da varful prea repede iar floarea nu se formeaza cum trebuie. Eu am cumparat 100 de bulbi (la oferta) pe care urma sa-i trimit in Ro, dar treburile nu au mers cum trebuia, lalelele au crescut prea mari si nu am mai avut cum le trimite..asa ca m-am chinut cu ele prin ghivece...dar le fac pasaport de Ro acum in august.Cactusul litopus infloreste dar cu putina rabdare...trebuie sa stea cateva ore pe zi in soare...nu e pretentios...este foarte special.Gloxinia o poti inmulti din frunze , am pus o poza cu puiutii, asa ca daca vezi pe undeva vre-o floare...sa stii[8)] Mota este tare draguta si m-ai facut sa rad de cum miroase ea papucii...[olala] Pis abia astept sa vad florile...nu egreu sa le pui, poti sa incerci si tu...Violetele de parma sunt asa cum multa vreme mi-am dorit...iar in Ro nu avean niciodata asa violete, importanta este lumina si pamantul. Le-am inmultit din frunzulite...ca am facut o droaie...primavara imi iese cel mai bine inmultirea lor.

#18
flamingo

flamingo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 08 august 2005 - 19:27

Flafi oleandrului ii place sa stea in soare Iarna nu este pretentios la frig rezista si la -5 grade...dar ii trebuie lumina. Daca vrei sa-i dai o forma poti sa-i dai jos toate crengile de pe tulpina cea mai groasa, apoi pe asta o indrepti cu ajutorul unui bat mai puternic, sau o legi de ceva fix sa stea cat mai vertical.In varf ii lasi doar cateva crengute sa-si formeze o coroana ...tai varfurile, primavara in special...dupa cum am vazut florile se formeaza pe crengutele tinere si nu pe ramurile lemnificate, asa ca daca il tunzi o sa-i dea ramuri noi si normal ca si flori. Vatfurile se taie NUMAi de deaspra unui nod, de la nodul care ramane ii vor da crengute noi. CA sa iti inchipui cam ce conditii ii trebuie oleandrului gandestete ca el creste afara in curti, prin Italia, Grecia, deci mult soare . http://community.web.../user/flaminggo

#19
Pis

Pis

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 09 august 2005 - 14:10

Flafi, asa cum ti-a spus si Flamingo leandrul se taie de deasupra unui nod pentru ca de acolo vor da 2-3 crengute pe care se vor forma florile. Florile la leandru se formeaza numai in varful ramurilor, iar eu fac taierea numai primavara. Ce alte floricele mai ai si nu merg bine??? [flo][flo][flo] cat mai frumoase!! Pis [pis]

#20
Pis

Pis

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 09 august 2005 - 14:25

Miruna si eu m-am mutat acum 2 ani la casa, unde am si o mica curte. Primul an nu prea au fost cine stie ce florile mele de primavara , dar anul acesta am procedat in felul urmator: toamna trecuta la sfarsitul lui septembrie inceputul lui octombrie , in zile insorite, am sapat bine parcela de pamant,am greblat, am lasat sa treaca o ploaie peste, dupa care cu plantatorul de bulbi am pus bulbii de lalele, narcise, zambile, muscari etc... Am avut bulbii stransi pe culori, astfel incat, am creat si niste pete de culoare. Ai grija si nu pui bulbii foarte adanc, de 2-3 ori inaltimea bulbilor adancime este suficient. Anul acesta dupa ce s-au uscat frunzele de la suprafata pamantului, sfarsitului lunii iunie, eu am scos bulbii, am despartit bulbii-bebe de pe bulbul principal si i-am pus intr-o ladita, in magazie, unul langa altul. La sfarsitul lui septembrie ii replantez. Eu asa ma facut si au fost frumoase. [flo][flo][flo] foarte frumoase iti doresc ! Pis [pis]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -