Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (12)


149 raspunsuri la acest subiect

#141
ANDRUSHKA

ANDRUSHKA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 04:10

Ufff, cat am cautat ca sa dau de subiectul asta...a ajuns taman pe pagina 5... se pare ca toate gradinaresele sunt ocupate cu intretinerea plantelor [flo], numai eu am dileme (ca de obicei, de altfel...:)) In primul rand vine frigul si va trebui sa-mi aduc muscatele in casa. Iarna trecuta le-am tinut la caldura si lumina si mi-au supravietuit numai vreo 3. Anul asta am peste 30 si nu vreau sa le mai las sa moara. Cineva mi-a spus ca trebuie duse la intuneric si mai frigut ca sa-si intrerupa ciclul de vegetatie. Am inteles eu bine? Le pot duce in basement unde e semi-intuneric permanent si frig cat incape :)) Partea a doua este o problema... stinkoasa. Nu stiu de unde m-a pocnit ideea sa-mi fac singura compost, sa reciclez tot ce se poate si la primavara sa am pamant gras de imprastiat prin gradina. Mai ales ca pamantul meu, bag seama ca e foarte sarac in nutrienti, abia cresc plantele. Am stropit cu fertilizer solubil si am facut mai rau, ca le-am ars frunzele. Am tot citit, e treaba serioasa asta cu compostul, dom'le, dar eu nu vreau sa imi iau echipamente scumpe si alte ustensile. Ma gandeam sa iau un tomberon din ala de se inchide ermetic, sa pun in el treptat tot ce am de prin bucatarie si acum de la frunze uscate, iarba tunsa, etc, apoi din cand in cand sa-l mai agit, sa se aereze imputzoshenia. Cica e bine pentru viermisori si alte bacteriutze. Voi ati facut asa ceva, e complicatie inutila sau da rezultate? (In alta ordine de idei, ma gandeam ca, in Romania nu ma vedeam facand asa ceva de la inaltimea tocurilor mele de 10 cm... nicicum sa ma fi maritat cu unul care imi ofera o viata cu asa perpective... Aici, mi se pare de bon-ton sa-mi cultiv noua mea pasiune -gradinareala, si un motiv de mandrie sa dirijez ce se intample si sub pamantul gradinei mele:))) Acestea fiind zise, astept ideile voastre si va salut cu drag. ***************** I have two X chromosomes and I'm not afraid to use them!

#142
nematics

nematics

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.291 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 04:42

aici in Colorado e la moda sa faci compostul pentru gradina ta; se tine chiar in bucatarie un tomberonash mic, cu capac, unde se aduna toate resturile de la legume, fructe, zatul de cafea etc si se goleste periodic in cel mare din fundul gradinii, in care se mai aduna cazaturile din gradina, nu insa si buruieni, sa nu-si lase semintele in compost. Am vazut chiar facut in loc de tomberon un tzarc din lemn, inalt de juma de metru, lung de vre-un metru jumate si lat de vreo juma de metru in care se pun toate astea, e sub cerul liber, mai ploua in el si le mai putrezeste si ploaia. Intr-o carte de agricultura din Ro am citit despre tehnici speciale de preparare, se mai pune si balega, dar aici cam greu - doar daca trec pasari calatoare pe-aproape (aici unde sunt eu, de exemplu, toamna vin niste stoluri de ratze salbatice din Canada sa-si petreaca iarna la noi si daca se odihnesc juma de ora si-si fac siesta dupa masa de prinz pe terenul tau de basket sau pe asfalt, apoi stai sa cureti dupa ele! Acum, cu gripa aviara, insa nu cred ca le poti baga in compost daca vrei sa cultivi legume...

#143
ANDRUSHKA

ANDRUSHKA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 06:08

Ma gandeam ca daca-l las sub cerul liber ma dau vecinii in judecata, desi, cica e o arta sa tii si ...mirosul sub control. Daca pute, cica trebuie sa adaugi kestii bogate in carbon, sa se echilibreze. Am sa incerc, sa vad ce iese. Exact la asta ma gandeam si eu, sa-mi pun un container mic unde sa arunc zatul de cafea, pliculetele de ceai, cica si par [xx(], scamele de la dryer, carton umezit, ziare, coji de oua, etc. Acum mi-am amintit de unde mi-a venit ideea: am inceput o carte de Isabel Allende, unde povesteste de un fermier care avea cel mai mare succes cu reteta lui de compost la care adauga orice, pana si capatani si maruntaie de peste. Mi s-a parut scarboasa imaginea, de-aia mi-a ramas in cap. Si, by the way, cica e no-no sa pui resturi de carne pe-acolo, atrage ale lighioane si alte minuni... N-am gasit nicaieri o declaratie clara care sa zica cam cat dureaza compostatul asta... adica daca incep de-acum, din tomana, am pamant pana la primavara, sau la toamna ailalta? ***************** I have two X chromosomes and I'm not afraid to use them!

#144
nematics

nematics

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.291 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 06:42

nu ai zis daca vrei sa cultivi si legume - daca da n-as pune ziare, cartoane, ca au cerneluri toxice. Din ce am citit in cartea aia de agronomie, nu se pune carne (mortaciuni???) da mai stii? Se tine pina putrezeste bine ce e acolo, apoi se strecoara prin sita si se amesteca cu pamintul unde-l pui uite aici ceva amanunte, dar e pe scara industriala :( http://www.bursaagri...id_info_categ=3

#145
ANDRUSHKA

ANDRUSHKA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 06:54

Multumesc, nematics.[flo] Parca vad ca la anul ma apuc de crescut ciuperci....fac si-un ban....:) Fetelor, nu ma uitati cu muscatele alea, va rog, eu! Is niste frumuseturi, nu vreau sa moara... ***************** I have two X chromosomes and I'm not afraid to use them!

#146
nematics

nematics

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.291 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 09:54

am o cunostinta din Buc. care pleca cite 4-5 luni la fiul ei in US, in timpul iernii, si-si lasa muscatele in beci pina primavara cind sosea ea; parca -mi zicea ca le scurta dar nu chiar de tot; un sfat cu muscatele: sa le uzi cit mai rar iarna (la o luna), daca le tii in casa.

#147
heny

heny

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 11:30

Nu stiu la ce soi de muscate te referi, dar iti impartasesc din propria-mi experienta. De 5 ani cresc pe balcon doar muscate curgatoare si abia de 2 ani, dupa numeroase experiente si documentari, am reusit sa gasesc solutia pastrarii lor peste iarna. Inainte de caderea gerului, cam la sfarsitul lunii octombrie, le curat de frunzele si florile ofilite si le bag intr-o camera luminoasa la temperatura de cel mult 18°C. Le asez langa geam sau chiar pe pervaz dar acopar geamul cu hartie alba de impachetat (sa nu cada lumina soarelui direct pe ele). Le ud o data la o luna si adaug si ingrasamant lichid. La inceputul lui martie cresc frecventa udatului. Primavara scurtez tulpinile destul de mult (le tai fara mila) si plantez butasii in jardiniere . Pamantul il schimb o data la 2-3 ani doar primavara. Succes !

#148
ANDRUSHKA

ANDRUSHKA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 06:17

Am notat treaba cu udatul la o luna... iarna trecuta am observat ca tulpinile li se stafideau, se uscau si se innegreau...si aleluia muscata mea! Cele 3 care au rezistat, culmea, erau cele mai inalte, nu le-am taiat deloc, dar nici nu au facut flori cine stie-ce. Mi-e mila sa le tai, dar daca trebuie, trebuie! majoritatea sunt muscate normale, dar am si una bogata, curgatoare. Multumesc mult! ***************** I have two X chromosomes and I'm not afraid to use them!

#149
ardit

ardit

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 14:13

buna gradinarese muscatele mele sunt zbarlite rau dupa potopul lui noe care estte in bucuresti de o luna! in schimb japonezu'... ehh este deliciul meu si al tuturor! muscatele le tin peste iarna la sora mea care sta tot la bloc dar nu are balconul deschis ca mine ci logie cu neste geamuri aiurea puse, adica nu este inchis dar este destul de protejat mai ales ca geamul din bucatarie deci si un pic de caldura da in acest balcon.. ele se luuuungesc spre lumina si in februarie le tund [biz]

#150
ardit

ardit

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 14:30

dragi gradinarese odata cu inceputul toamnei va invit la capitolul 13 din 'Despre gradinarit':

Despre gradinarit (13)


[biz]



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -