Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (12)


149 raspunsuri la acest subiect

#111
Miruna Enescu

Miruna Enescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 160 mesaje

Postat 30 august 2005 - 16:45

Buna, Ma tin de cuvant sa va povestesc ce mi-a spus tipa cu pamantul. Mi-a cerut 5 milioane pentru un camion de pamant (cu pus si tasat cu tot) si inca 8 - 10 milioane restul (adica pavelele pentru alei, stalpi, plase de sarma si plante, incluzand tufele, agatatoarele, florile perene si anuale). Mie nu mi s-a parut exagerat, mai ales ca a fost extrem de maleabila (dispusa sa punem orice vreau eu si de unde vreau eu si sa modificam bugetul in consecinta). Asa ca acum o sa ma asez sa caut niste tufe care sa infloreasca primavara, sa suporte umbra si sa nu fie Forsitia. Foarte frumoase violetele, Ioana, tu le pui vreun ingrasamant, ca Flamingo zice ca ea nu le pune, si eu le-am pus de-ala de inflorire si tot am mai multe frunze decat flori. Va pup, Miru

#112
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 30 august 2005 - 16:54

quote:
Originally posted by IoanaM
E adevarat ca lucrez la Universitate. Mi-ai fost cumva studenta?Vad ca ai 26 de ani. Si esti economista, deci, e clar...E mica lumea, intr-adevar!Ce sa zic, imi pare bine ca ne intalnim si asa, pe net!Si poate in curand si "pe viu", nu?Ioana
Da, daca e vorba de Facultatea de Stiinte Economice din Oradea, e asa, am fost studenta dumneavoastra.[:D]Acuma ca stiu exact despre cine e vorba, imi cer scuze ca am vorbit la "per-tu" pana acum, dar pe net nu poti sa stii exact cu cine vorbesti.Aici suntem toti ca o familie mare:[dc] si ne simtim bine impreuna.Asa ca ma bucur sa va intalnesc si aici si daca doriti puiuti de plante din ce am eu, vi le ofer cu placere!Mai vorbim!Siminaalbum foto1 si album foto2

#113
IoanaM

IoanaM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 30 august 2005 - 17:05

Sa stii ca acum le pun ingragamant, pentru plante cu flori. Mai demult sa stii ca nu le puneam, si imi faceau aproape la fel de multe flori. Din experienta mea, iata cateva secrete pentru a avea violete frumoase, si cu multe flori: - lumina e esentiala: daca ai un geam orientat spre est, nord sau eventual vest, poti sa le tii pe pervaz. Geamul meu e pe nord-est, deci au soare doar un pic, dimineata. Pentru a face flori, violete au nevoie de cat mai multa lumina. Si cand zic lumina nu ma gandesc la soare! Soarele puternic le arde frunzele. - nu le place sa fie mutate. Din pacate, m-am mutat acum doua luni, si drept rasplata, am doar cateva violete cu flori. Ce ati vayut voi sunt numai o parte, mai am cateva, pe care vi le arat imediat ce infloresc. - nu le pun foarte multa apa, aproape ca las pamantul sa se usuce intre doua udari. Puteti incerca sa vedeti ce se intampla cu o violeta pe care nu o udati: i se vor inmuia frunzele. Cum ii puneti apa, isi revine. Aveti grija insa sa nu uitati sa ii puneti apa de tot! Deci: mai bine mai putina apa, decat mai multa. Se spune ca florile mor sigur, si rapid daca au multa apa, deoarece le putrezesc radacinile. In schimb, daca nu au apa, supravietuiesc cat de cat. oricum, mor mai greu... - le face bine si un pic de ingrasamant, dar atentie, sa nu udati cu apa cu ingrasamant florile la care pamantul e uscat! Udati florile cu apa, scapati de apa in exces, dupa care puneti apa cu ingrasamant. In caz contrar, puteti arde radacinile. - frunzele din exteriorul rozetei se rup, cam 2-3 frunze pe luna, pentru a stimula inflorirea. De asemenea, se curata planta si de florile vestede . - si ... nu in ultimul rand, tratati-le cu multa dragoste! http://community.web...om/user/imester

#114
IoanaM

IoanaM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 30 august 2005 - 17:14

Simina, nici o problema, Putem fi la per-tu si in continuare!!! Ar fi dragut daca am schimba puiuti de plante, nu? By the way, Gardenia mea este inca ok, i-a cazut cate o frunza la 2 zile, nu stiu inca de ce...o stropesc cu apa distilata (!!! pt ca nu are calcar) dar mi-e frica sa o ud cu apa cu otet... Ce zici? Are boboci, si am observat ca cei mici au crescut, chiar destul de mult, si da frunze noi, multe multe,, si ramurele cu boboci... http://community.web...om/user/imester

#115
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 30 august 2005 - 17:46

Bine Ioana, am sa ma adresez in continuare la per-tu, daca nu te deranjeaza, cel putin, aici pe forum mi-e mai usor asa, fiindca suntem toti "una", fie ca mai tineri, fie ca mai in varsta, fie din RO sau din alta tara,indiferent de profesie, ce mai conteaza...

Cata pasiune pentru violete!
Anul trecut in mai de ziua mea am primit prima violeta si pana azi am 3 feluri: alba, ticlam si a treia e surpriza: inca n-a inflorit, dar presupun ca e mov, finndca are marginile frunzelor crestate si una din aceea mi-am cumparat si eu anul trecut dar a murit la vreo 4-5 luni.
Eu caut cu disperare o gloxinie, dar n-am vazut in Oradea si nici la cunoscutii mei. E una din florile care mi le doresc si-mi lipseste.
Cred ca gardenia ta e pe drumul cel bun, si ma bucur, macar tu sa reusesti s-o vezi inflorind si sa-i simti parfumul florilor, ca eu n-am avut ocazia.
Spune-mi ce flori din ce-ai vazut la mine in albume ti-a placut si daca am pui iti dau cu placere. Eu de azi sunt in concediu o saptamana, asa ca ne putem intalni intr-o zi.


Simina
album foto1 si album foto2



#116
IoanaM

IoanaM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 30 august 2005 - 19:44

Din pacate nu am Gloxinia, am doar violete, palmieri, si mai nou mi-am pus si niste muscate. Muscatele englezesti sunt ale tale? Cele mov in doua nuante? Legat de violete, pot sa iti dau frunze sau chiar puiuti, am mai multe plante care au pui, asa ca... Violeta ta cu frunze crete, pe care am vazut-o in album, probabil este albastru inchis. Am avut si eu una, face flori destul de putine, si ... rahitice ... nu rade! Nu sunt sigura, dar am vazut undeva prin oras o violeta din aceea cu marginile frunzelor crete, cu flori albe. Deci, sau alb, sau albastru. http://community.web...om/user/imester

#117
IoanaM

IoanaM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 30 august 2005 - 19:55

SIMINA am o banuiala, de fapt sunt aproape 100% convinsa: nu-i asa ca ai facut cursul de arta fotografica la Fotoclub Nufarul? sper sa nu ma insel...[foto] http://community.web...om/user/imester

#118
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 30 august 2005 - 20:44

quote:
Originally posted by IoanaM
SIMINAam o banuiala, de fapt sunt aproape 100% convinsa: nu-i asa ca ai facut cursul de arta fotografica la Fotoclub Nufarul?sper sa nu ma insel...[foto]http://community.webshots.com/user/imester
Cu toate ca imi plac la nebunie pozele n-am facut acel curs, desi e o idee interesanta. Poate cine stie vreodata ma apuc de el.Siminaalbum foto1 si album foto2

#119
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 30 august 2005 - 20:56

quote:
Originally posted by IoanaM
Muscatele englezesti sunt ale tale? Cele mov in doua nuante? http://community.web...om/user/imester
Da, sunt ale mele, dar in prezent aceste muscate nu mai au flori. E primul an cand am acest tip de muscata si pe mine m-a surprins cu frumusetea florilor ei dar as fi curioasa daca pot s-o inmultesc. Am sa incerc sa pun in apa o ramificatie sau iti dau tie si vezi ce iese.[:)]Siminaalbum foto1 si album foto2

#120
Miruna Enescu

Miruna Enescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 160 mesaje

Postat 31 august 2005 - 12:58

Buna! Ioana, multumwesc de sfaturile despre violete, unele lucruri le stiam dar unele nu, am printat si voi tine cont! Miru


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -