Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (12)


149 raspunsuri la acest subiect

#101
IoanaM

IoanaM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 26 august 2005 - 23:54

Salutare tuturor! Intrebare: cum convingi o gardenie sa nu se sinucida? De fapt vreau sa va intreb pe cele care aveti gardenie, cum o ingrijiti? Sunt mama florilor, adica imi plac tare tare mult florile, la toate le merge tare bine, cu gardenia in schimb nu ma inteleg defel. Am avut pana acum trei,si toate au dat chix... Da nu vreau sa ma dau batuta, asa ca...va cer sfatul, acum ca mi-am cumparat-o pe a patra. Sic! Se pare ca ii merge destul de bine, o am de vreo doua saptamani, si am udat-o numai cu apa distilata - am citit intr-o carte ca nu ii place apa calcaroasa. Alta solutie mai buna nu am gasit... O si pulverizez din cand in cand, tot cu apa distilata. Problema e ca va trebui sa ii pun la un moment dat si ingrasamant, si tocmai aici e problema - cred ca pe celelalte trei eu le-am omorat, cu ingrasamantul pe care l-am pus in apa... Sfaturi, please... Thanks! "

#102
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 27 august 2005 - 15:05

Pai si eu am avut o gardenie si a murit in 2-3 luni de la cumparare. A fost asa frumoasa la inceput, plina de boboci, dar nici unul n-a apucat sa se deschida.
Am inteles ca ii trebuie lumina multa, dar nu cu soare direct pe ea, trebuie pulverizata cu apa (eu am aflat asta abia dupa ce a murit). A mea a avut si niste ganganii mici in pamant, pe care le-am detectat dupa o luna de la achizitie, drept pentru care am schimbat pamantul, dar degeaba. Am inteles ca ii trebuie ceva "chelati de fier" si ca e cea mai pretentioasa planta de apartament. Deci am renuntat definitiv la ideea de a avea o gardenie.

Ioana, iti doresc bafta cu cea de-a patra gardenie!

Simina
album foto1 si album foto2



#103
IoanaM

IoanaM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 27 august 2005 - 22:12

Simina, ce bine ca esti din Oradea! Cautand pe net ce este chelatul de fier, te-am gasit si pe alt forum ... Nu vrei sa facem schimb de puiutzi? Eu am mai multe violete de Parma din care as putea sa iti dau frunze sau pui! Ce zici? Ioana

#104
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 28 august 2005 - 09:56

Ioana, vezi ca numai acum am observat ca esti si tu din Oradea! Bine ca mi-ai atras atentia.
E adevarat ca ma mai "plimb" si pe un alt forum specializat pe plante si flori, unde multi membri se intalnesc si fac schimb de plantute. [:)]
Chiar aseara aveam asa o parere de rau ca nu e nimeni din Oradea cu care sa fac schimb de flori, majoritatea sunt din Bucuresti, Constanta, Iasi, Craiova si alte orase din Ro.
Eu zic sa te uiti la florile mele din albume, imi spui ce-ti place si daca pot, iti dau si tie puiuti din fiecare. Vezi ca nu toate florile din album sunt ale mele, eu am "mania" pozelor asa incat tot ce vad frumos, fotografiez.
Putem discuta despre asta si pe privat/email.
Ah...si te astept si la subiectul "Oradea", cativa din membri DC ne-am intalnit deja in parc la Artima. Te asteptam si pe tine printre noi!

Simina
album foto1 si album foto2



#105
Pis

Pis

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 28 august 2005 - 22:15

Buna seara fetele, am revenit si eu...Ma bucur mult sa va regasesc, aici, cu pofta de ingrijit plantute... Eu m-am intors din Germania cu parerea de rau ca nu am vazut nicaieri in Romania flori atat de frumoase... Fiecare casuta are jardiniere pline de flori ca sa nu mai vorbim de cei care au curte...pun ghivece cu flori si pe trotuar...la noi ori le-ar fura ori le-ar da un picior ca sa le sparga...Oricum este clar, clima mult mai blanda , nu cu extreme atat de mari in anotimpuri, face ca muscatele si petuniile lor sa se mentina mult mai bine. Eu nu m-am putut abtine si am venit pe avion cu o violeta de parma (albastru, bleu , alb in degrade) si o ...orhidee mov deschis...superbe, superbe... Flamingo [pup] acum am orhideea , te rog sa-mi spui cum sa o ingrijesc... Miruna felicitari pentru gradinita, vad ca esti destul de inaintata cu aranjarea ei...Eu acum 2 ani,toamna, cand m-am mutat la casa, am adus mai multe camioane cu pamant, au fost intinse prin gradina, dar nu am plantat nimic pe el.Asa am fost sfatuita de un agronom, l-am lasat sa treaca o iarna peste el,oricum el s-a mai "aranjat", tasat, asa ca in primavara era cu vreo 10 cm mai jos decat nivelul la care il pusesem, am completat cu pamant, am imprastiat peste el o substanta pentru distrus buruieni si de abia peste vreo 10 zile am inceput sa punem gazon, sa plantam floricele etc. Pentru toate fetele [flo][flo][flo] cat mai frumoase si [:X]. Pis [pis][pis] PS: am pus doua pisicute pentru ca motanca mea a "facut" un puiut. Am sa mai pun niste poze zilele astea si cu florile si cu motanca si puiutul.

#106
Miruna Enescu

Miruna Enescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 160 mesaje

Postat 29 august 2005 - 14:56

Buna Pis, sa-ti traiasca pisoiasul cel nou! Chiar trebuie sa astept un an?!? Sa n-am eu lalele la primavara? Plang! N-o sa rezist sa nu pun nimic. Ce-o da Dumnezeu! Macar daca se lasa pamantul, sper ca nu o sa ma trezesc cu bulbii la suprafata! Va pup, Miru

#107
IoanaM

IoanaM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 29 august 2005 - 23:42

Fetelor! Am invatat sa uploadez poze... asa ca iata prima mea incercare: http://community.web...om/user/imester Maine mai fac poze, si le pun si pe alea... Pupici cu lipici

#108
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 30 august 2005 - 09:48

Buna Ioana, am vazut pozele, ma bucur ca ai reusit sa pui in album cateva din florile tale sa le vedem si noi.
Cu toate astea, am impresia ca ne cunoastem de la facultate. Poate gresesc, dar am presimtirea asta. Si daca e asa, pot sa zic inca o data: "Ce mica e lumea!"

Simina
album foto1 si album foto2



#109
IoanaM

IoanaM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 30 august 2005 - 11:08

Simina, Tot ce e posibil... De unde vine banuiala ta? E adevarad ca lucrez la Universitate. Mi-ai fost cumva studenta? Vad ca ai 26 de ani. Si esti economista, deci, e clar... E mica lumea, intr-adevar! Ce sa zic, imi pare bine ca ne intalnim si asa, pe net! Si poate in curand si "pe viu", nu? Ioana

#110
IoanaM

IoanaM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 30 august 2005 - 13:29

Violetele mele inflorite... http://community.web...om/user/imester


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -