Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu stiu ce sa fac!


23 raspunsuri la acest subiect

#11
brendamitran

brendamitran

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 04 august 2005 - 18:52

Violeta,problema ta este de fapt relatia cu acel tip,nu ceea ce s-ar putea intimpla la divort.Iti spun din surse sigure si din proprie experienta,ca nu-ti poate lua copilul la divort fostul sot.Foarte rar se intimpla asta,foarte greu se acorda copilul tatalui.Pe urma,gindeste-te ca,daca el are o alta relatie,tipa respectiva nu cred ca se va lega la cap cu un copil gata facut si care nu e al ei....Deci,stai linistita,am auzit de cazuri cind s-au dus probe cu mama surprinsa facind sex cu diversi tipi si tot ei i-a revenit copilul. Sentimentele tale zic eu ca sint mai importante si,asa cum ii spuneam altei forumiste de pe aici,cred ca daca l-ai fi iubit pe barbatul respectiv ai fi simtit asta,fara sa mai ai dubii.Oricum e prea devreme si pt tine si pt copil.Mai ales copilului trebuie sa-i dai timp sa se impace cu ideea despartirii voastre,pt el va fi foarte greu si nu cred ca e momentul sa apara cineva strain in viata lui.Pastreaza relatia daca e frumoasa,dar nu te grabi,trebuie mai intai sa te regasesti pe tine. Bafta! BRENDA "Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"

#12
violeta69

violeta69

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.547 mesaje

Postat 05 august 2005 - 10:07

Brenda(Brenda e si cea mai buna prietena a mea....) iti multumesc pt. mesaj.... tb. sa spun ca el nu prea are treaba cu acest copil,adica nu a fost atasat de ea de la inceput......am avut tot timpul senzatia ca il deranjeaza si abia in ultimul an s-a apropiat de acest copil! Deci nu e nici o problema ca s-ar gandi sa mi-l ia, iar lucrurile astea le-am stabilit si in declaratia aceea de divort si la autoritatea tutelara......in plus nu s-ar descurca cu un copil asa mic cand el vine de la serviciu dupa ora 19...cel mai devreme! Si asa cum spui si tu,amanta nu are de ce sa aiba grija de copilul alteia........il are pe-al ei,pe-al lor!!! Cat despre mine, si despre noua mea relatie.....e prea devreme sa pot fi indragostita,dar cred ca incep........ Eu sunt echilibrata intr-un fel,pt. ca dupa atatia ani am avut si am trecut prin toate starile posibile,si de-clicul s-a produs de multa vreme,cam din iarna,de cand am aflat de copilul amantei.......deci cred ca-mi prinde bine sa stiu ca cineva se mai poate gandi la mine.......si eu ma pot gandi la altcineva! E o problema intr-adevar cu fetita, ea nu intelege ce e cu tatal ei.....dar poate am un avantaj ca el o sa fie plecat din tara aprox. 6 luni si in timpul acesta o sa-i spun ca tatal ei e in delgatie si in timp sa o fac sa inteleaga ca noi nu mai stam impreuna ....... Multumesc pt tot si lui Simona[flo] ....si la toti cei care sunt alaturi de mine[flo][flo][flo] [/blue[blue]]......si multi.....[pup][pup][pup][pup] Elena-V.

#13
AllyMcBeal

AllyMcBeal

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 05 august 2005 - 14:16

Din punc de vedere legal,din momentul in care el a parasit domiciliul conjugal (adica v-ati despartit in fapt),nu mai are nici o relevanta conduita ta vis-a-vis de el.El nu poate invoca actiunile tele ca motiv de divort. Eu zic ca ai timp sa-ti refaci viata,ia-o incet,nu te arunca cu capul inainte.Dupa o anumita experienta de viata,e normal sa nu te indragostesti subit de cineva (cu exceptia dragostei la prima vedere - insa nu doar aceea e dragoste),asa ca daca o fi el sau altul,lasa timpul sa decida.Acum esti mai vulnerabila emotional. Sanatate !

#14
brendamitran

brendamitran

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 05 august 2005 - 20:35

Violeta,e firesc sa-ti doresti un refugiu din punct de vedere emotional si,daca simti ca-l primesti,sa te simti bine.Dar de aici pina la dragoste e cale lunga..... E mare lucru ca ai gasit pe cineva care sa tina la tine,eu am divortat de 4 ani si nici acum nu am gasit pe nimeni cu care sa am o relatie bazata pe sentimente. In privinta copilului......eu zic sa nu mai amini,e mai rau pt ea,mai ales ca,la un moment dat il va cunoaste pe actualul tau prieten.Explica-i simplu,fara sa dramatizezi,ca si cind toata povestea nu te afecteaza prea mult,cauta sa-i ridici moralul si mai ales,pune accent pe faptul ca el va ramine in continuare tatal ei,indiferent de ceea ce va fi intre voi.De aici incolo,e numai si numai roblema lui daca va mentine relatia cu copilul sau nu. Te pup,mai vorbim! BRENDA "Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"

#15
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 07 august 2005 - 16:57

Violeta, nu stiu daca esti in cea mai buna "forma" sufleteasca sa poti raspunde la intrebarile ce ti le pui. Ai rabdare, ce te grabesti sa gasesti asa iute adevarul? Simte-te bine, repara-te, vin ele si raspunsurile... http://community.web...com/user/tora97 "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#16
Loma

Loma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 446 mesaje

Postat 10 august 2005 - 17:35

quote:
Originally posted by violeta69
Mihaela, nu cred ca ar putea sa ma invinovateasca tocmai el de adulter cand adulterul il face chiar el!!! Adica el e cel care a plecat la amanta..........deci poate eu ar trebui sa-l invinovatesc de chestii din astea........... Elena-V.
Elena, si eu stiu povestea ta, sfatul meu este sa iti vezi de viata inainte, si nu te teme ca el ar putea sa te invinovateasca de adulter, tocmai cand el de 4 ani numai asta face, pai mai are tupeu sa zica ceva?, eu sincer nu cred. In alta ordine de idei, probabil tu ai introdus actiunea de divort, nu?, in cazul acesta, tu ai solicitat desfacerea casatoriei din vina lui, parasire camin conjugal, neindeplinirea obligatiilor catre familie, etc... ..iar desfacerea cas. din vina ta ar fi un non sens, ar insemna respingerea actiunii, insa atat timp cat tu ai dovezi clare ca el e vinovatul nu se poate intoarce impotriva ta totul, sa fim seriosi, chiar cu toate manarelile care s-ar putea face nu cred... iti urez succes mai departe, [pup] Loma Smerenia este regina virtutilor.

#17
adrienne12

adrienne12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 12 august 2005 - 04:25

Violeta iti inteleg frustarea si dorinta de a fi/cunoaste alti barbati chiar daca nu-i iubesti. Probabil ca vor mai fi si altii. Sfatul meu este urmatorul: ai grija de fiica ta. E mica acum dar are ochi si vede. Daca te vede pe tine cu multi barbati, eventual te simte singura si neajutorata sau iti simte dispretul fata de barbati (nu stiu care e adevarul,...) cind va ajunge la adolescenta va intelege ca e ok sa schimbi barbatii ca pe ciorapi sau sa fii cu un barbat chiar daca nu-l iubesti. Sfatul meu este sa fii sincera cu ea, sa-i spui ca vrei un prieten, un om bun care sa va iubeasca pe amindoua si ca il cauti. Nu stiu ce sa te sfatuiesc acum daca sa iesi cu barbati pina la pronuntarea divortului dar ce au spus fetele e f. posibil. Mie mi se pare mai grav si mai important ce exemplu dai fetei pt. ca crede-ma, adolescentii sint f. dificili si te judeca cum nu ai crede. Eu de pilda m-am intilnit cu destui loosers dar i l-am prezentat lui fiu-meu numai pe actualul meu prieten pt. ca am o relatie f. serioasa cu el. cruise:http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

#18
violeta69

violeta69

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.547 mesaje

Postat 12 august 2005 - 09:33

Loma, actiunea de divort a dat-o tot el........cica din culpa comuna,ca nu ne mai intelegem! Si ca oricum cum pot eu demonstra ca m-a inselat ce l-am prins in flagrant si l-am filmat? Ca ce se intampla acolo in intimitate nu pot eu demonstra....... As putea sa-i fac rau si sa spun ca a parasit domiciliul conjugal,dar probabil ca actiunea de divort existand deja nu mai e mare lucru de facut.....si oricum nu eu trebuie sa ma razbun.....stiti cum se spune:razbunarea e a lui Dumnezeu!.....si totusi nu-i doresc raul! Adrienne, Copilul meu nu e inca adolescent,abia a implinit 5 ani....stiu ca nu-i va fi usor sa accepte pe altcineva si apoi eu cred ca vreau sa raman cu acest barbat,dar nu se stie niciodata..........insa, daca nu voi fi cu el, sigur ca nu o sa ma afisez cu toti cei pe care o sa-i intalnesc! Tocmai chestia asta o urasc,sa ajung sa ma intalnesc cu o gramada de barbati......nu sunt genul si nu imi doresc ca fetita mea sa ma judece mai tarziu....... Intelegeti voi ce vreau sa spun!!!! va pupic pe toti......si sper sa ne "vedem" peste 3 saptamani cand ma intorc din concediu, Elena-V.

#19
brendamitran

brendamitran

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 12 august 2005 - 17:42

Violeta,daca a intentat divortul din culpa comuna,lasa-l asa! Se termina repede si fara neplaceri. Eu,dupa relatii extraconjugale,bautura la greu,nopti lipsite de acasa si multe altele,as fi putut sa-l fac praf la divort,dar insemna mult banet cheltuit (inutil) si prelungirea procesului mai mult decit ar fi fost necesar,ca sa nu mai punem la socoteala nervii..... Asa,intr-o luna si jumatate,s-a terminat totul si am putut sa-mi vad de viata mea.... Succes! BRENDA "Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"

#20
vanessa ionescu

vanessa ionescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 322 mesaje

Postat 15 august 2005 - 18:26

Violeta, si eu zic ca daca a intentat el divortul din culpa comuna nu mai are rost sa ceri tu culpa lui. se poate (actiune separata si conexarea dosarelor sau reconventionala), dar ar duce la un mare scandal, martori, injuraturi si alte chestii din astea. Si asa va trebuie martor dar puteti avea un martor comun care sa nu zica mare lucru. Inteleg ca, nu are pretentii asupra copilului, deci nu ai de ce sa faci scandal. e mai civilizat asa mai ales ca peste ani copilul vostru poate citii hotararea. Iar tu legal te poti intalni cu cine vrei atat timp cat sunteti in divort nu ti se poate imputa nimic din punct de vedere juridic. Iar cea mica atat timp cat nu te expui prea tare poate nu v-a sesiza la inceput ce se intampla. Si poate chiar iti face bine sa iesi din cand in cand cu cineva si te va ajuta sa treci peste hopul asta. chiar e mai bine daca nu te implici prea mult Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -