Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Certificat prenuptial


21 raspunsuri la acest subiect

#11
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 06 februarie 2006 - 21:37

Subiect initial: "Certificat prenuptial" postat de Lady_Hawk, 06/02/2006, 09:42:06 Scumpelor, va rog lamuriti-ma si pe mine de unde pot obtine acest certificat prenuptial pentru dosarul pe care trebuie sa-l depun la Primarie...de la medicul de familie...sau cum???Va rog frumos sa ma lamuriti in aceasta privinta!Va pup!!! Eu raspuns postat de olguttza, 06/02/2006, 10:29:09 De la medicul de familie sau de la orice policlinica cu plata. In ambele cazuri, el se elibereaza in urma unor analize (VSH, HIV etc.), pentru fiecare dintre parteneri, dar preturile difera. Au valabilitate doar 24 h, astfel ca data inscrisa pe certificate trebuie sa coincida cu data depunerii actelor la primarie. raspuns postat de Freia, 06/02/2006, 11:25:37 Certificatul Prenuptial il elibereaza medicul de familie si costa 100.000 ROL (lei vechi). Are valabilitate 14 zile. Adica exact termenul de depunere a actelor la Starea Civila. Pentri completarea Certificatului Prenuptial, medicul tau de familie iti da o trimitere pt efectuarea unor analize. Rezultatele ies in 2-3 zile. Intrebi cand te duci sa faci analizele. Mergeti impreuna nu separa ca sa rezolvati in aceeasi zi amandoi. Succes, Freia si Alexa raspuns postat de lavinai, 06/02/2006, 13:35:12 faza cu analizele, nu se mai prea fac. (cel putin la noi in timisoara). mergi al medicul de familie iti completeaza o hartie (una pt fiecare) in care scrie ca esti clinic sanatos, platesti (al noi costa 200.000) si asta este tot. cu valabilitatea nu prea mai tin minte dar stiu ca in ziua in care le-am scos le-am si depus la primarie. lavinia raspuns postat de Darria, 06/02/2006, 18:34:04 Se obtin de la medicul de familie sau de la orice policlinica(eliberate de un medic de la un cabinet de planificare familiala). Noi am mers la o policlinica si ne-a spus medicul ce tb: analize la sange(hiv, sifilism si mai era una dar am uitat) si radio. la plamani dupa care iti elibereaza ca nu ai tbc; timbru de 5 sau 10.000(nu mai tin mite), o declaratie pe propia raspundere ca nu am boli cronice(ca sa nu mai fac teste si analize). Am platit pe certificate 10 sau 20.000 lei bucata. Pt. ca am facut analizele la o policli. cu plata am avut rezultatele pe loc(la plamani) si in cateva ore la sange. Sunt valabile 24 h din momentul eliberarii, de aceea data elib. tb. sa fie si data depunerii. Analizele sunt valabile 6 luni(asa ne-a spus medicul). Daca ai o "pila" la medic poti face rost de certif. fara a face analize

#12
a.cicel

a.cicel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 581 mesaje

Postat 07 februarie 2006 - 11:11

Eu am fost azi pt analize medicale.
Am platit la caseria policlinicii 400.000 pentru 2 certificate prenuptiale, la o alta caserie 153.000 mRF (numai iubi face ca eu sunt insarcinata), si la laborator inca 400.000 analizele pt amandoi, analize care cuprind VDRL, Glicemia si examen sumar de urina + sedimente.
Cu toate analizele si chitanta de 400.000 pt cerificvate mergem la planificare familiala unde ne elibereaza cerificatele prenuptiale.
Si ceva de care am uitat: adeverinta de la medicul de familie ca nu suferiti de boli cronice....etc.


[gravi]12+
Mai am 18 de zile pana la nunta
POZE


#13
M&M

M&M

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.583 mesaje

Postat 02 iulie 2006 - 21:18

Fetelor voi unde v-ati fcaut certificatele prenuptiale???
La medicul de familie merge facut??? Si in cat timp sunt gata??
Saptamana care vine trebuie sa le facem, sunt disperata!!!!





eu
diverse

Mireasa de 22 iulie [zana]

#14
Raza de soare

Raza de soare

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.618 mesaje

Postat 03 iulie 2006 - 17:28

quote:
Originally posted by cristina_26
Fetelor voi unde v-ati fcaut certificatele prenuptiale???La medicul de familie merge facut??? Si in cat timp sunt gata??Saptamana care vine trebuie sa le facem, sunt disperata!!!!
Noi am facut testul HIV pe bune, de restul...s-a ocupat o prietena. [;)] Am avut certificatul, cu ziua asteptata pt HIV, in 2 zile.Analizele - unde am facut noi - sunt gata a 2 a zi, dar depinde unde le faci...poate dura mai mult.Dak vrei sa vb cu med de fam, du-te din timp!Proaspat casatorita !Foto

#15
Carmen_Marieta

Carmen_Marieta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.506 mesaje

Postat 03 iulie 2006 - 17:38

de la medicul de familie se ia in max 1/2h... cel putin la noi asa a fost....

Poze diverse
Poze nunta....


De-as avea trei dorinte astea ar fi:
Sa fii langa mine/sa fiu langa tine/sa fim impreuna.


#16
M&M

M&M

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.583 mesaje

Postat 03 iulie 2006 - 20:45

Tocmai m-am intors de la med. de familie...o mare scarba de , asa ca trebuie sa le fac in lata parte. NU a vrut sa ma ajute...CE femeie!!!!


eu
diverse

Mireasa de 22 iulie [zana]

#17
Raza de soare

Raza de soare

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.618 mesaje

Postat 04 iulie 2006 - 11:09

quote:
Originally posted by cristina_26
Tocmai m-am intors de la med. de familie...o mare scarba de , asa ca trebuie sa le fac in lata parte. NU a vrut sa ma ajute...CE femeie!!!!
Asa sunt unii, Cris!... nu te intrista! ai o alta varianta? edit: ca m-am enervat! cu ce drept te refuza??? atata timp cat esti inscrisa la ea, tb sa iti elibereze tot ce-i ceri, sa-ti faca analize, etc. asta i-ai spus? ca ia si banii tai, printre alti pacienti, ca lucreaza pt tine?Proaspat casatorita !Foto

#18
M&M

M&M

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.583 mesaje

Postat 04 iulie 2006 - 11:33

Am sa imi retrag de la ea fisa dupa nunta; vreau sa ma mut la doctora de familie a sotului meu. [:D]


eu
diverse

Mireasa de 22 iulie [zana]

#19
Raza de soare

Raza de soare

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.618 mesaje

Postat 04 iulie 2006 - 13:24

quote:
Originally posted by cristina_26
Am sa imi retrag de la ea fisa dupa nunta; vreau sa ma mut la doctora de familie a sotului meu. [:D]
Bine faci! dak nu e-n stare sa lucreze... cu certificatul, repet, ai o alta varianta? [biz]Proaspat casatorita !Foto

#20
M&M

M&M

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.583 mesaje

Postat 04 iulie 2006 - 15:05

DA!!! AM rezolvat cu certificatul!!!!Doctora viitorului meu sotior e tare dragutza!!! MAine dimineata ne-a chemat pe amandoi ca sa rezolvam odata cu aceste certificate!!!
Multumec mult RAza de Soare ca m-ai sustinut psihic!!!![pup][flo]


eu
diverse

Mireasa de 22 iulie [zana]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -