Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce papa bebe in concediu?


25 raspunsuri la acest subiect

#1
tomecica

tomecica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.383 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 17:21

Vrem sa plecam cu bebe in concediu si nu prea stiu cum sa procedez cu masa de prinz.cu masa de fructe si cu lapticul cu cereale nu-i problema dar ce ma fac cu prinzul?sa-i dau oare borcanele? am vazut ca nu-i prea plac. si chiar daca as gasi vreun sortiment care sa-i placa, le pot da oare cu incredere? sunt bune? bebeii vostri ce au papat? Dar biberoanele le-ati mai sterilizat cit ati fost in concediu? [mamica] va multumesc pt sfaturi luminita mamica ALEXIA[ 9 luni] si ADRI [6ani si 9 luni]

#2
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 17:32

Incerci acasa toate tipurile de borcanele si in concediu ii ei doar ce-i place. Robotul, blendarul si fructele sa nu-i lipseasca si rabdare sa le faci .
Concediu placut si vreme buna.

[pup]




Paula[gravi]16+Alexandra [loveyou]


#3
rachel owen

rachel owen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 22:59

Nestle si Hipp, garantat! Dar sa ii placa.
Eu plec la mare 10-14 zile, cum o fi timpul.
O sa iau setul de perii pt spalat biberoane, sterilizator, fierbator. Nu stiu unde pleci tu, dar cred ca oriunde ai merge tot ai apa si curent.
Ia cu tine razatoare pt ras mere, morcovi, tifon sau stiu eu unde le storci, sau storcator daca ai. Acuma e clar ca nu ii vei putea da supica si altele pe care le papa acasa, dar poti improviza.
Eu sunt cam lenesa si nici nu-mi iasa mancarea preparata in casa ca si cea din borcanel. Puteti da cu pietre daca vreti, asta e. Eu ii dau aproape numai de la borcanel. Mai nou am inceput sa mergem cu tati la lucru si suntem plecati toata ziua si sunt binevenite. Sortimente sunt cate vrei, cu fructe, legume, carnita. Eu sunt vegetariana, amandoi suntem, si nu o sa gatesc cu carne nici pt bebe, dar am zis ca dupa 8 luni o sa ii dau o data pe saptamana mancarica din borcanel si cu lagume si carnita. Deacamdata, maine face 6 luni si mai este pana atunci.
Sper sa te fi ajutat un pic. Eu am intrat aici ca sa ma inspir, nu sa dau sfaturi, dar uite ca asta facui.
Pupici si concediu placut la toata familia

POZICI:
Omuletul_meu_drag
Omuletul_meu_drag_2
Omuletul_meu_drag_3

BABY_LAND




Rici, cea mai fericita mamica [mamica] si omuletul ei drag [copil]

______________________________________________________________

„Dumnezeu sã te tinã în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui sã te îndrume mereu.”

#4
gangurici_licurici

gangurici_licurici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 23:23

Si noi plecam saptamana viitoare, dar vom sta la o cabana unde avem masina de gatit, microunde, de toate, asa ca o sa-i pot prepara cam ce -i prepar si acasa. Oricum, pt. ca totusi e concediu, o sa iau si borcanele, daca nu am chef sa gatesc, sa am planul B. Fructele o sa le iau cu noi, bananele si piersicile rezista o saptaman, la fel si portocalele. Ne descurcam noi cumva... A, mai vreau sa iau si lapte ca sa-i fac branza dulce, ca nu stiu daca voi gasi acolo de cumparat. Iarasi biscuitii se pot lua, si amestecati cu iaurt fac o masa gustoasa. Vezi sa nu uiti instrumentele de hranit: farfurie, linguita, bavetica...

#5
daniela28

daniela28
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 23:39

Noi am venit din concediu saptamana trecuta. Am fost la Olanesti la o vila si i-am facut Alessiei care are 9 luni si jumatate supa o data la 2 zile. In rest, am avut la noi fructe, iaurt, biscuiti, cereale. Cu biberoanele nu stiu ce sfat sa-ti dau pentru ca Alessia nu foloseste biberonul. Concediu placut si vreme buna! Daniela si Alessia

#6
lidiadanaila

lidiadanaila

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 23:54

Si acasa , eu pregatesc mincarea pentru Dragos [ un an si 2 luni ], pentru 6 zile si o pun fierbinte in borcanase din alea de la nestle si le congelez. Asa voi proceda si in concediu, ca nu ma risc sa-i dau nimic de la restaurant. Le pun in geanta frigorifica pina la destinatie si acolo am frigider.Si acasa le scot dimineata din congelator si le las sa se dezghete.Daca laptele de mama se congeleaza bine merci , de ce nu si papica ?....eu asa procedez de cind l-am diversificat , ca nu am timp sa-i fac papa zilnic. lidia

#7
lidiadanaila

lidiadanaila

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 26 iulie 2005 - 00:01

Si acasa , eu pregatesc mincarea pentru Dragos [ un an si 2 luni ], pentru 6 zile si o pun fierbinte in borcanase din alea de la nestle si le congelez. Asa voi proceda si in concediu, ca nu ma risc sa-i dau nimic de la restaurant. Le pun in geanta frigorifica pina la destinatie si acolo am frigider.Si acasa le scot dimineata din congelator si le las sa se dezghete.Daca laptele de mama se congeleaza bine merci , de ce nu si papica ?....eu asa procedez de cind l-am diversificat , ca nu am timp sa-i fac papa zilnic. lidia

#8
marilena_ral

marilena_ral
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 26 iulie 2005 - 00:07

Noi tocmai ne-am intors din prima parte a vacantei Buburuza noastra are 1 anisor si la pranz am ales sa-i dam mancare de la restaurant. Numai la recomandarea ospatarilor. Nu am avut nici o problema cu ea. Le spuneam din start ca dorim o ciorbita pentru copil si ei ne recomandau ce este proaspat. Mi-am spus ca macar in vacanta sa nu stau sa gatesc. In rest cerealele, lapticul, fructele, iaurtul si fructele i le-am preparat pe moment. Acum urmeaza sa plecam la mare si vom proceda la fel. Nici ei nu-i place mancarea din borcanele. Concediu placut!

#9
mariussimiuc

mariussimiuc

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.915 mesaje

Postat 26 iulie 2005 - 00:12

Ideea Lidiei mi se pare super.Eu nu sunt adepta borcanaselor,mai ales ca,la fel fiind impinsa de imprejurari i-am dat intr-o zi mancare de la borcanel si a doua zi avea o diaree crunta... Miha si puiul Robert http://pg.photos.yah...imiuc/my_photos

#10
tomecica

tomecica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.383 mesaje

Postat 26 iulie 2005 - 01:13

Multumesc pt sfaturi.o sa iau jumatate de portbagaj pt bebe iar cealalta jumatate pt ce mare[role,saltea , piscinuta , etc].totul e sa avem vreme buna .suc de fructe nu prea ii mai dau asa ca nu-mi trebuie storcatorul.Iar de robot ma pot lipsi 10 zile pt ca ii dau pasat cu furculita iar ce du merge pasat ii dau pe razatoarea de sticla.o sa iau sterilizatorul.Dar apropos;pina cind mai tot sterilizam?[pup] luminita mamica ALEXIA[ 9 luni] si ADRI [6ani si 9 luni]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -