Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tratament azoospermie


8 raspunsuri la acest subiect

#1
emanuelfg

emanuelfg
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 11:07

Stiu ca aici discuta in general fetele care vor sa devina mamici... De aceea imi si cer scuze ca scriu aici, dar sunt disperat. Am facut 3 spermograme si mi-a iesit azoospermie (lipsa totala!). Imi doresc cu disperare un bebe, sotia este super OK cu analizele, a mai urmat si tratamente naturiste diverse, pentru ca am crezut in prima faza ca la ea ar fi o problema. Si atunci am zis sa vedem la mine.Ultima spermograma este facuta la medsana, la insistentele Dr.Ancar... Problema este ca si noua ne-a zis direct ca se poate face cu extragere de celule din testicule etc. Dar pana acolo, care inseamna si bani multi si sa imi chinui sotia (tratamente hormonale, extragere ovule, procent de reusita mic)? Ecografia a iesit OK,la fel si analizele hormonale. Oreion am avut cand eram mic, pe la 2-3 ani... A fost cineva cu cazuri asemanatoare,ce tratament a urmat, cu cine a vorbit...

#2
MirelaV

MirelaV

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.194 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 12:58

ia vezi aici mai multe amanunte

[flo] MirelaV
pupicei pe burticei

Racusori

#3
musete

musete

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 15:20

Emanuel, nu dispera ! Cu tratament homeopatic si naturist, totul este posibil. Mai incearca si tu TRIBESTAN, care are rezultate remarkabile in domeniu. Orticum, laudabil, din partea ta, ca te gandesti sa faci TU ceva, astfel incat, sotioara ta sa nu se mai chinuiasca cu tot felul de investigatii supimentare si dureroase. Succes! Pupici,Musete

#4
Tabitha

Tabitha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 15:59

Emanuel, Si noi suntem in aceeasi situatie. Sotul meu are azoospermie. In plus, acum vreo 10 ani eu am fost insarcinata, asa ca sanse ar trebui sa fie ca in urma unor tratamente sa dispara azoospermia. Cu toate acestea am hotarat ca cel mai sigur este biopsie testiculara, lucru pe care sotul meu l-a si facut. Aceasta ne-a fost recomandata de toti doctorii la care am fost. Conteaza foarte mult fiecare luna care trece, asa ca nu ne-am fi permis sa incercam cu madicamente naturiste. Am facut biopsie (desi sansele de a gasi ceva material calitativ la cei cu azoospermie este de 15%) si spre norocul nostru totul a fost OK. Iar acum ma pregatesc de ICSI. Stiu ca ne costa f. mult, dar ne-am decis sa riscam. Bafta multa si nu dispera. Fiecare are sansa sa. Tabitha

#5
dariana

dariana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 25 iulie 2005 - 22:10

Tribestanul este foarte bun dar se gaseste numai in Bulgaria, in schimb poti sa iei de la noi de la plafar tribulus terestris, este acelasi lucru numai ca denumirea difera. Iti recomand deasemenea tinctura de branca ursului, Zn, vitamina E sau si mai bine un tratament homeopat. Zici ca hormonii au iesit bine? Si prolactina?

#6
ceciserban

ceciserban

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 28 iulie 2005 - 13:06

Emanuel in primul rand bine ai venit printre noi[cheers] si te felicit pt.curajul tau de a ne impartasi problemele tale pt. ca daca ai observat mai mult femei scriu si ffffff.putini barbati. Eu admir faptul ca vrei sa-ti protejezi sotia,dar in cazurile de azoospermie si oligospermie grava destul de rar functioneaza naturistele sau orice ce alt medicament.Sunt cazuri fff. rare in care apare o sarcina si oricum aceste tratamente dureaza ffff.mult si costa nu fffff.putin.Ca si in cazul nostru ICSI/noi facem acum in toamna la Medsana/ e cel mai indicat.Stiu ca e ff.scump si cu sanse mici,dar totusi niste sanse mult mai reale decat cele cu med.naturiste.Si cu cat sotia e mai tanara,adica nu mai pierdeti timpul sansele cresc.Va doresc sa va impliniti visul cat mai curand posibil indiferent prin ce metoda.[dual][dual][dual] cecilia

#7
diciu

diciu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 497 mesaje

Postat 01 august 2005 - 23:43

Buna la toata lumea... Si noi suntem intr-o situatie rea[bang]...cel putin dupa prima spermograma a sotului meu care a iesit cam asa: volum 2 ml...nr 0,1/ml....mobilitate 20 %....morfologie normala 30%... eu trebuie sa fac analizele insa imediat ce imivine ciclul...si sotul meu sa repete spermograma... acum el ia branca ursului, apilarnil si maca...si speram ca urmatoarea spermograma sa iasa mai bine...sau sa fi fost o greseala....pentru ca asa cum se prezinta acum....si la varsta mea 34....sansele sunt mici...si suntem tristi... asteptam vremuri mai bune.... si caut aici pe forum...situatii asemanatoare care au avut sorti de izbanda... va doresc succes tuturor...in a avea bebe... [bis]

#8
diciu

diciu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 497 mesaje

Postat 02 august 2005 - 23:56

[biz]

#9
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 19 ianuarie 2006 - 17:57

Emanuel, sotul meu are azoospermie. confirmata la Giulesti, Medsana, Sabyc. Noua ni s-a spus ca, in general, azoospermia e curabila - mai putin atunci cind cauza este un defect cromozomial (cazuri foarte rare). Trebuie facute o gramada de analize - echo, endocrinologice, etc. Tot cautind pe net, am dat peste urmatoarele info:
quote:
"9.4 Sterilitatea masculina E cunoscut faptul ca reproducerea umana are loc in urma fecundarii ovulului matur cu spermatozoidul.Examenul spermogramei este obligatoriu la inceputul examinarii cuplului steril. Inainte de a stabili cauzele sterilitatii masculine,vom analiza spermatogeneza si caile de evacuare a spermei. Sterilitatea masculina poate fi : excretorie secretorie imuna combinata Cauzele sterilitatii masculine : Endocrine :hipogonadotrope si hipergonadotrope Defecte izolate ale spermatogenezei Obstructii ale canalelor seminale congenitale sau dobindite, tulburari ale glandelor accesorii(prostatite),lipsa congenitala a cordonului spermatic si veziculelor seminale Imune:anticorpi,antispermali Dereglari cromozomiale Dereglari ale actului sexual Boli sistematice Idiopatice Forma hipogonadotropa In acest sindrom tractul olfactiv nu e dezvoltat si clinic se manifesta prin retinerea dezvolatrii sexuale si anosmie. Tratamentul se recomanda sa se inceapa cu gonadotropina deoarece duce la dezvoltarea testiculelor,semnelor sexuale secundare,la restabilirea spermatogenezei si fertilitatii. Insuficienta hipofizara Se manifesta clinic in functie de virsta la care a aparut.Tratamentul consta in terapia de substitutie. Caracterele ejaculatului in norma Cantitatea ejaculatului variaza de la 2-6 ml pinaa la 3-6 ml.O cantitate mai mica de 2 ml denota un deficit de androgeni,o cantitate mai mare-dereglarea fuctiei glandelor accesorii.Lichidul seminal ejaculat este viscos, dens,alb-galbui,cu miros caracteristic. Este importanta aprecierea mobilitatii si caracteristica citomorfologica a spermatozoizilor. In diagnosticul sterilitatii masculine un rol important are studierea anamnezei, datele examenelor clinic si speciale.La examenul obiectiv se tine cont de dezvoltarea semnelor sexuale secundare,constitutiei,greutatea si talia corpului,caracterul raspindirii tesutului adipos,pilozitate,mai ales cresterea barbiei. Examenul hormonal Se aprecieaza FSH in azoospermie,nivelul Pr la oligospermie, micsorarea potentei.La bolnavii cu un nivel ridicat de FSH si azospermie se presupune afectarea testiculelor. Tratamentul sterilitatii masculine Va depinde de cauza ce a provocat-o.Pentru barbatii cu sterilitate ideopatica exista o metoda nespecifica de tratament.Ea consta in obtinerea efectului prin administrarea de clomifen,tamoxifen,testosteron.In insuficienta gonadotropa,spermatogeneza se stimuleaza cu GH sau decapeptil care se administreaza in ritm pulsator timp de 6 luni."
http://www.referatel...eratele-com.php Elise


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -