Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ati botezat copii?


51 raspunsuri la acest subiect

#21
dana p.

dana p.

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 330 mesaje

Postat 09 mai 2005 - 16:48

Si eu am botezat un baitel ,care la vremea respectiva avea deja 3 ani si 9 luni.Parinti nu l-au botezat pana atunci pentru ca el era tatar si ea romanca si nu stiau in ce religie sa boteze copilul, pana la urma au ales religia ortodoxa.Eu i-am luat hainute la copil pentru botez si i-am facut si scaldatoarea pentru care i-am luat crasma (un material foarte mare ca pentru cearceaf)si alte hainute dupa scaldatoare.
Ce-mi pare mie rau acum este faptul ca parinti pustiului sunt foarte reci in relatia cu noi si mai sunt si snobi( cred ca tot ce este scump este si bun sau ca fac parte dintr-o categorie sociala mai aparte daca au sa zicem aparat foto digital[bang]). Acum de sarbatori nici macar un telefon n-au dat si nici de ziua sotului.Nu ca as avea pretenti de la ei dar macar un telefon cred ca pot da si ei.Oricum nu-mi pare rau absolut deloc pentru bani pe care i-am cheltuit atunci cu botezul, asta sa-mi fie mie paguba ca de atunci slava Domunului mi-au mers lucrurile bine acasa.
Mai este o vorba care mi-a zis-o si mie cineva referitor la faptul ca este bine sa botezi "Cununia e fudulie si botezul omenie".
La cat mai multi finutii si finute!!
Dana

#22
carmenutza

carmenutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 09 mai 2005 - 18:45

eu am un finut...Luca..si in iulie voi mai boteza inca un baietel, Matei...va dati seama ce finuti am? Luca si Matei....sper ca pe al treilea sa il cheme Ioan.[:D]

________________________
I Was Borned Intelligent, But Education Ruined Me!

#23
DanaRosu

DanaRosu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 09 mai 2005 - 20:15

Eu mi-s nasa a tri baietz cucuietzi (Cristian, Andrei si Alexandru) si a unei fetite (Ioana, a Larei, garda veche stie [:D]) iar duminica asta voi mai boteza o fetita, Teodora Maria. Si am niste imotzii...

Dana
And, yes, I am a blonde!

#24
danamunti

danamunti

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 11 mai 2005 - 02:29

quote:
Initial creeata de lz_cecilia
Se zice ca e foarte bine sa botezi cati mai multi copii..Voi ce parere aveti? ati botezat? ce obiceiuri de botez exista in zona voastra si ce indatoriri are o nasa vis-a-vis de un fin ?...sunt fff curioasa.Pa si pusy!![flo]
Da asa se zice ca e bine.Eu am botez o fetita si anul viitor,daca totul merge bine s-ar parea ca mai botez un bebe care deocamdata e in burta la mami lui.Obiceiuri:pai ce tine de biserica se ocupa nasii(luminare,preot).Apoi nasa trebuie sa imbrace copilul la botez.A doua zi se ia mirul la copil si iar trebuie sa-l imbrace nasa.Copilul trebuie dus la biserica de catre nasi(asta au mai spus-o si fetele).Sper ca nu am uitat ceva.[url="http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/munteanu_iuliana1979/my_photos"]Eric Gabriel[url]

#25
Darria

Darria

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.695 mesaje

Postat 11 mai 2005 - 09:23

quote:
Initial creeata de lz_cecilia
ce indatoriri are o nasa vis-a-vis de un fin

Nasii sunt parintii spirituali ai finutului/finutei.

#26
ana maria

ana maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 11 mai 2005 - 09:33

Noi am botezat o fetita si un baietel car ne sunt tare dragi. Ca indatoriri.... cred ca e important sa faci ce simti. Suntem buni prieteni cu parinitii si am incercat sa-i ajutam cat mai mult. Dar nu am facut nimic din indatorire, am facut mereu ce am simtit.

Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

#27
hosen

hosen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 11 mai 2005 - 22:43

[hopsieu]sa sti-ti ca am botezat si eu copii doi baeti gemeni a fost super mea placut,dar am botezat la biserica dar pe fimea am botezat-o,acasa,a venit un popa si un preut de la manastire,si a fost frumos cu okaziea asta am sfintit si casa asta afost cind eram inca-n RO

hosen

#28
valiburu

valiburu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 14 mai 2005 - 17:04

irina.c. ai pus punctul pe "I"! Conteaza ce faci dupa botez, sa-l indrepti spre Impartasanie, Spovedanie.
Nu stiu de ce la noi f multi se gandesc numai la bani, la haine scumpe, jucarii sofisticate si aici ma refer in special la parintii copilului, care de multe ori cauta oameni cu posibilitati.
Si de ce atunci cand nasii dau sfaturi bune incep sa fie ocoliti? Adevarul este dureros uneori, dar sanatos!
si eu am o finuta, Ioana-Daciana si asteptam sa nasca a doua fina cununata in vara trecuta!
Sa va traiasca tuturor finii si finutele!

#29
urziceanu

urziceanu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 14 august 2005 - 21:02

si eu am la activ 4 botezuri de baieti,4 taieri de mot,un mosit de baiat si un mosit de fetita.Noi nu avem inca bb,dar e posibil ca intr-o saptamana sa avem.Finii nostrii sunt raspanditi in mai multe zone,tinem legatura destul de des.Consider ca este nedrept sa astepti ca numai nasii sa fie cei care" dau" mai mult.Si finii trebuie sa poarte respect celor care le-au tinut lumanarile atat lor cat si copiilor lor.Sa-si educe copii sa -i sune pe nasi si sa le zica macar"sarut mana".De multe ori o vorba conteaza mai mult decat un vagon de daruri.
pupici

corina urziceanu

#30
aime

aime

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 776 mesaje

Postat 15 august 2005 - 12:44

Sa va spun si eu, povestea finei mele...am botezat-o cand eu aveam doar 7 ani, cu parintii, bineinteles, dar eu am fost cea care a tinut-o in brate...si era ffff grea ptr mine...acu' vine partea interesanta...dupa 27 ani, am si cununat-o [popa], ei fiind a treia pereche de fini cununati de noi.Acu' asteptam cu interes vreun urmas al lor pe care cu drag si fericire o sa-l crestinam.
...si mai vreau sa zic ceva...ptr Vladimir, puiul meu, nasii sunt a doua familie(din toate punctele de vedere), iar ptr ei, Vladimir e ca si copilul pe care soarta...nu li l-a daruit. le sarutam mainile si-i pupam dulce-dulce...

aime, mami de vl[bibe]dut din 15.11.2004


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -