Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

dilema vietii mele ... am nevoie de un sfat bun !


53 raspunsuri la acest subiect

#11
flafi

flafi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 932 mesaje

Postat 15 iulie 2005 - 12:48

Nu sunt in situatia de a da un sfat, dar m-a impresionat f mult povestea ta, vroiam doar sa iti urez multa putere pt tine si minunea ta si ma gandesc ca pana la urma Dumnezeu ti-a dat copii la un anume momnet, ci nu cand ai vrut tu, nu stiu ce inseamna asta... Multa sanatate, putere si curaj![pup][pup] "So if you tried to understand me Would you crucify or damn me Or stand by me Like smoke around the flame" Vaya con Dios http://community.web...com/user/flafi1 http://tickers.Ticke...bd7e/weight.png

#12
miris_

miris_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 15 iulie 2005 - 12:58

Motanutz, e greu sa-ti dau un sfat, dar am sa iti spun ca povestea mea este aproximativ identica, inceputul, iubirea, etc... am pierdut 2 sarcini dupa care s-a descoperit ca am toxoplasmoza, am facut tratament si dupa 2 ani am primit "liber" pentru a avea un copil. Copil pe care eu l-am dorit foarte mult, fostul sot ...doar in ideea ca trebuie sa avem la un moment dat un copil... Trist. Nasterea ne-a indepartat, dupa 2 ani a plecat de acasa cu o tipa de 18 ani, el avand 34 ( si eu 29-atunci). Suferinta mea a fost mare, in fine, m-a intarit responsabilitatea pe care o am si mi-am luat viata in piept. Referitor la problema ta materiala, am sa iti spun ce fac eu acum: pt ca exul nu mi-a dat nici un ban pt baietelul nostru din 2003 si pana acum, l-am dat in judecata, am sa obtin o hotarare judecatoreasca ce il va obliga sa imi plateasca pensia pt copil, de la data cand am introdus actiunea de divort ( martie 2004), i se vor pori banii la salariu si mi se vor vira mie pe card. Deci, daca nu vor sa fie tati, ii obligam macar sa-si asume intretinerea copiilor lor. Ti-am povestit toate astea pt a vedea ca nu e neaparat problema banilor la tine, ci sa te hotarasti daca pastrezi copilul. Ai trecut printr-o sarcina, stii care sunt etapele de dezvoltare ale embrionului, fatului apoi, si... iti dai seama ce inseamna asta, mai ales ca e facut din dragoste. Acea dragoste de o zi, cand sentimentele au revenit. Eu as pastra sarcina, copiii nu au nici o vina ca tatal lor nu ii vrea, dar vor avea o mama devotata, luptatoare si puternica alaturi de ei. Astept sa ne spui ce hotarare ai luat, si sa stii ca noi suntem alaturi de tine. Poate te adresezi si unui avocat, cu privire la partea amteriala. Pupici si sanatate multa!

#13
alexandrina

alexandrina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.504 mesaje

Postat 15 iulie 2005 - 13:08

Am impresia ca nu te lasa inima sa lasi acest copil si as vrea sa te incurajez (de aici din relativul meu comfort emotional). Stiu ca-ti va fi enorm de greu cu doi copii dar daca amandoi sunt miracole, vei stii pentru ce lupti. As vrea sa-ti fiu alaturi cumva, oricum, fi binecuvantata minunata mamica! A, si as mai adauga, nu inchide poarta altor iubiri, sunt convinsa ca nu ai varsta emotionala atat de inaintata... Ai incredere ca esti minunata si ca cei doi copii iti adauga un plus de minunatie.
"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore) [flo]Alexandrina.

#14
Alebasi

Alebasi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 iulie 2005 - 13:09

Nu pot sa inteleg de ce barbatii isi parasesc iubitele atunci cand le aduc cel mai frumos si pretios dar din lume: un copil. E ceva peste puterile mele de intelegere. Stiu ca se spune ca Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce, dar chiar si asa, uneori ne simtim coplesite de greutatile de umerii nostri. Citeam foarte atenta ceea ce scriai despre nenumaratele incercari de a face un copil si esecurile care au urmat si, dincolo de orice, chiar ti se intampla o minune. Sa nu regreti niciodata ca ai facut pasul catre el. Sunt constienta de cat iti este de greu, dar ai fost din nou binecuvantata. Ca nu inteleg de ce se intampla ca lucrurile sa stea asa, asta e altceva. Sa nu renunti la minune. Sa fii fericita ca fetita ta nu va fi singura. Aveti grija de voi si mergi pe drumul pe care ai apucat. Cred ca la un moment dat va veni si binele mult visat. Cred si sper cu toata taria. Multi pupici si multa sanatate! Alebasi

#15
ana_radu

ana_radu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 15 iulie 2005 - 13:56

Daca te descurci financiar si ti-l doresti cu adevarat lasa sarcina restul nu mai conteaza, poate intr-o zi iti vei gasi si tu linistea langa o persoana care sa te aprecieze cu adevarat. anar

#16
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 15 iulie 2005 - 14:33

------------ În ceea ce priveste aspectul financiar, sînt o persoana care detesta sa ceara... Nu am început nici o procedura legislativa pentru a beneficia de o pensie alimentara; poate ca ar trebui s-o fac (nu "poate", ci "sigur") dar pentru moment nu am facut-o. --------------- Nu ceri pentru tine, ci pentru copiii vostrii. Asa ca cere, nu sta pe ganduri. Daca, Doamne fereste, se intampla ceva cu serviciul la care lucrezi ce faci? Nu te baza doar pe tine, caci soarta ta nu esre doar in mainile tale, iar copiii nu sunt doar ai tai. O sa ma rog pentru tine. Daca ai un preot prin apropiere, du-te si vorbeste cu el, te va alina.

#17
Rodica P

Rodica P

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 15 iulie 2005 - 15:37

Mami, de obicei nu prea dau sfaturi dar daca Dumnezeu ti-a dat aceasta a doua minune, e numai ca sa iti faca viata mai frumoasa, eu cred ca stie el ce face. Lasa gindurile negre si nu curma viata unui copil care nu are nici o vina, ti-e greu asa e, dar gindeste-te la zimbetul lui!
Mult curaj! [pup]

Rodica si [copil] Stefan-Daniel [i]
poze o-1 an , poze , Poze noi!

#18
spic de grau

spic de grau

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 15 iulie 2005 - 15:50

Motanutz - imi pare tare rau ptr suferinta ta. UIta-te si la partea buna a lucrurilor: Dumnezeu ti-a dat 2 minuni! Stiu ca iti este greu..Ai sa vezi ca in timp lucrurile se vor aranja.
IN Ro nu mai ai familie care te pot ajuta cu copii - ma gandesc sa vina si sa te mai ajute cu ei? Ah - vezi sa te inscrii cand vei fi insarcinata in 4 luni, la cresa! (eu nu am facut-o si acu nu mai avem loc).
Apoi..Aici cum stai? Ai acte in regula? Ai drept de munca? Statul nu te poate ajuta (ma gandesc pe langa alocatia care oricum ti se da pana la 3 ani)? Nu stiu - mergi la Primarie si vezi care iti sunt drepturile. Nu este posibil ca El sa treaca asa, fara nici o responsabilitate - stii tu: "la placinte inainte la razboi inapoi".

Pupicei multi!

[cit]Lumy- mamica lui [bibe]David Andréi[bonjovi] (11 Martie 2004)




Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT


#19
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 15 iulie 2005 - 19:52

Verisoara sotului este divortata si are 2 fetite minore. Statul o ajuta destul de mult, chiria este aproape in intregime platita de CAF, impozit nu plateste. Pensie alimentara nu ia nu pt ca nu ar vrea ci pt ca ex-ul este cam SDF (fara domiciliu fix) asa ca n-are de unde. Fetita ta peste un an va merge la gradinita, deci nu vei mai plati o asistenta maternala decit pentru 1 copil. Tot pe acest forum, la sectiunea "Prieteni dintotdeauna" este topicul "La France". Te asteptam cu drag (si) acolo [flo]. Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

#20
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 16 iulie 2005 - 23:02

Draga mea, ma surprinde ca tot ce povestesti imi pare f. cunoscut, cu diferenta ca mie mi se intimpla in 92-93, aveam 21 de ani si in Romania stii si tu cum era. Nu am renuntat. Am nascut singura si al doilea copil, impotriva tuturor care spuneau ca sint nebuna. Singurul sfat pe care ti-l pot da este sa ai curaj si sa-ti asumi responsabilitati, sa stii ca toti copii au dumezeul lor care ii apara. Acum am 33 de ani si am linga mine un om extraordinar, dar am muncit mult pt. asta si am si suferit multe deceptii dar nu am renuntata niciodata. Doreste-ti mereu ceva mai bun decit ai avut si nu da un pas inapoi,asta a fost deviza mea Multa bafta. P.S. Eu as veni acasa la parinti, ei te iubesc indiferent de situatie, cucu alina


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -