Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Spitalul ELIAS, orice vreti sa stiti.


195 raspunsuri la acest subiect

#1
kay

kay

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.612 mesaje

Postat 26 septembrie 2007 - 17:45

buna ziua, burtici.



daca are cineva nevoie de info despre spitalul Elias, poate sa intrebe pe PM. Am stat o luna acolo si pot sa va raspund la absolut orice intrebare !!!



Succes si sarcini usoare si bebei sanatosi !



oana



oana si [fetita] Sosonica 6.06.2007 [foto]Sonia

ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




[fetita]asa creste Sonia



50.000 USD pt a salva viata Sosonicii !

#2
kay

kay

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.612 mesaje

Postat 26 septembrie 2007 - 23:43

buna seara, burtici. mi s-a sugerat sa povestesc experienta mea la Elias, ca sa nu raspund la PM pe rand... eu in continuare sunt disponibila sa raspund la intrebari la care nu se poate raspunde pe forum...



deci.



Din saptamana 14 am avut IR marite, (0.71, 0.78), am facut tratament cu Pregnyl, o inhjectie la 4 zile. Degeaba. La 28 sapt deja era cu tensiune 150/80. Am inceput tratament cu antihipertensive. Degeaba iar. La 33 sapt m-am internat dupa o criza de preeclampsie (210/150), cu toate ca luam 6 pastile pt tensiune zilnic. In spital tensiunea imi crestea la 180/100, 160/110... si uneori imi scadea la 80/40... deci eram VARZA ! v-am scris ce era cu mine ca sa intelegeti cat de rau eram si prin ce am trecut acolo.

ELIAS: am fost "cazata" in spital la 12 noaptea. fara sa intrebe nimic m-au trecut imediat pe injectii cu litice (no-spa si scobutil) care costa cam... 10.000 lei vechi pt o zi si pe care nu le aveau, asa ca am trimis sotul sa le cumpere in miez de noapte... si asa am facut vreo 80 de injectii inutile... ba mai mult bagau diazepam in mine de ma tampisem total... astea erau pt contractii, pe cand eu n-am avut nici o contractie... am trecut peste lipsuri si am inceput razboiul cu asistentele... care... culmea... NU MA CREDEAU !!! pt ca aveam fluctuatii extrem de bruste de tensiune, pana veneau ele imi mai scadea si ziceau ca sunt eu paranoica... ajunsesera sa "ma parasca" medicului meu ca cer sa mi se ia tensiunea si ma plang... pana la urma am aflat de la chirurgul care a operat-o pe Sonia ca de la malformatiile ei aveam eu toate astea... da daca stau bine sa ma gandesc astea toate n-au nici o relevanta. hai sa va zic la obiect ce-o sa va intereseze pe voi si ce n-o sa va zica nici medicii, nici nimeni :



- asistentele la gravide+lauze sunt absolut minunate, daca ajungi sa le cunosti, eu am ras cu ele dupa ce am plans din cauza lor... am dat spaga cred ca de vreo 3-4 ori, in prima zi si pe urma m-am plictisit si mi-era rusine, asa ca am investit banii in inghetata ! in afara de asistenta STEFI, care e cel mai odios om existent pe lumea asta si care facea antibioticul care ustura ingrozitor cu o viteza de tasnea din branula si durea de imi venea sa ma impusc, celelalte sunt extrem de dragute, daca te plac din prima... eu am devenit prietena cu ele dupa ce am zacut in spitalul ala de mi-a venit rau...



CONCLUZIE : spaga nu e necesara, cu sau fara tot aia e.



- asistentele de la NEONATO : aici ma cam incurc, pt ca Sonia a stat la terapie, era mai "speciala", dar aici am dat bani la toate asistentele, la fiecare tura, de fiecare data... si am dat cate 100, 150 mii ca sa fiu sigura ca-i prinde vena bine, ca nu o chinuie rau... dar, nici aici nu depinde. se poate sa se poarte extrem de frumos cu tine si copilul, fara bani, sau se poate sa poarte normal, chiar daca ai dat bani. ah, si am dat si la infirmiere. cate 50mii, la fiecare tura, de fiecare data. mai nou am auzit ca nu se mai sterilizeaza, vii cu sterilizatorul de acasa... si se hranesc copiii doar la san, exceptie facand cei de la terapie intensiva...



CONCLUZIE : nici aici nu e spaga obligatorie, dar eu am dormit mai linistita stiind ca am dat bani.



- in spiatl exista o infectie cu PIOCEANIC, extrem de nenorocita bacteria... un copil care a "cules" porcaria asta nu a luat in greutate decat atunci cand a inceput diversificarea... deci mare grija.



- nu stiu ce s-a intamplat dupa ce am plecat, dar pana si a mea care a stat la incubator a primit cadou un streptococ auriu... 2 copii au facut meningita, pe unul l-a taiat pe cap in timpul cezarienei, oricum , numai nenorociri. cica a fost luna "neagra" mai-iunie... si mai stiu, dar sunt informatii cu caracter personal, asa ca nu le pot divulga.



- ah, am uitat sa va zic de medici : unii nu au nici o jena sa ia bani. adica in salon de 5 persoane, dr. vorbea cu pacienta care i-a strecurat frumos banii in buzunar si el nu a zis nimic. ba mai avea putin si ii si departa marginile buzunarului ca sa intre mai usor.



- daca tot suntem la medici, vreau sa va zic ca fetita mea nu s-a mai dezvoltat de la 35 sapt, iar eu, cu tensiune mare, nu am primit acordul pt cezariana de la seful de sectie, ba mai mult, m-a trimis acasa. deci Sonia a stat in burta 2 sapt jumate fara sa mai creasca. adica degeaba. e tare nasol cu nasterile prin cezariana. mi s-a zis ca nu sunt locuri, iar eu ma scurgeam pe acolo, pe cand altele veneau, intrau in cezariana si ieseau... fara sa aiba vreo problema... deci depinde si la ce medic esti... sunt cativa prioritari.

- mancarea e tare buna, si turta-dulce, extrem de dulce, eu am adunat-o s-o vand la tatici hipoglicemici ce asteapta sa li se nasca bebelusii [:D]

- portarul, nicu(cred) noi ii spuneam Swartz, e tare dragut si el, daca il cunosti. nu trebuie sa te certi cu el, ca e nasol pe urma.

- ce sa mai zic... ah, banii la nastere. eu am dat doar la anestezista, 150 RON. atat. anestezie generala, rapid si fara dureri. doar ca, la anesteszie generala ti se baga un tub pe gat pt siguranta, ca sa nu se obtureze caile respiratorii, iar a doua zi zici ca ti-a arat cineva gatul. deci cateva pastile de STREPSILS sunt life saver !!! e oribil, mai ales ca esti taiata si abia poti sa stai deapta si sa mergi, de ras si tusit nici nu se pune problema !!! deci, si aici depinde de medic, si cred ca ma dau afara de pe forum daca incep cu lista de medic-suma... asa ca pe PM raspund la fiecare medic, fiecare suma. mie una mi-a picat fatza cand am auzit unele sume... deci curaj si buzunare adanci !



nu prea mai stiu ce sa va zic... e cam incoerent, o sa le mai asez maine. si daca-mi mai vine vreo idee, sau daca ma intrebati ceva, va raspund cu drag daca nu sunt lipita de Sonia s-o "dragalesc" !



noapte buna, fara contractii !



oana [mamica] de [copil] Sosonica 6.06.2007 [fetita]asa creste Sonia



[foto]Sonia

ACTE diferite interventii, diagnostice etc.








50.000 euro pt a salva viata Sosonicii!!!www.helpsonia.com



mai trebuie 20.000 euro !



#3
irinouka

irinouka

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.808 mesaje

Postat 27 septembrie 2007 - 15:35

draga kay, in primul rand, te felicit si te admiri din toata inima pt ca ai rezistat incercarilor prin care ai trecut pana acum si pentru ca ai si curajul sa avertizezi si alte fete.
la elias as fi si eu "abonata" sa nasc, ma intereseaza f mult toate detaliile pe care ai ajuns sa le cunosti. ca sa pastrez si eu discretia de care dai tu dovada, am sa iti dau pe PM mai multe date. recunosc ca nu mai sunt atat de sigura ca locul meu e acolo. sa vedem ce mai urmeaza, desi asa mult timp n-ar mai fi.
te imbratisez!


irina [gravi] 24+ [baietel]
http://www.flickr.co...s/10189719@N06/

http://bd.lilypie.com/APump3.png

#4
kay

kay

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.612 mesaje

Postat 27 septembrie 2007 - 19:52

irinuka, n-am NIMIC de pierdut. absolut nimic. si ma bucur ca pot sa va ajut. stiu atat de multe ca ar tb sa ma plateasca sa tac [:D]!!! glumesc. la noi se practica aruncatul cu capul inainte, se ascund chestii importante ca sa nu sufere renumele spitalului, si multe altele. dar numai mamicile care au suferit pe langa copiii lor chinuiti cu ace si intepaturi si sange inchegat peste tot stiu ce inseamna neglijenta unui medic, spital infectat, indiferenta si bataie de joc. sper doar sa va ajut cat mai mult, sa va impartasesc din experienta la "MARELE ELIAS", spital la care a mers de mica, locuind foarte aproape. eram fan Elias, acum fug cat pot. si nu numai de spitalul asta ci de intreg sistemul sanitar din Romania. suntem departe de civilizatie.



pup mult



oana [mamica] de [copil] Sosonica 6.06.2007 [fetita]asa creste Sonia



[foto]Sonia

ACTE diferite interventii, diagnostice etc.








50.000 euro pt a salva viata Sosonicii!!!www.helpsonia.com



mai trebuie 20.000 euro !



#5
numeioana

numeioana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.513 mesaje

Postat 27 septembrie 2007 - 21:25

Nu spun ca preferam sa nu stiu fata neplacuta a Eliasului, dar dupa ce am citit ma duc la nastere cu inima stransa...



Fetelor, fiti constiente ca la fel e in toate spitalele din Romania, deci nu sunt sigura ca puteti gasi ceva mai bun. Inchipuiti-va atunci cum e in maternitatile din provincie si in ce conditii nasc mamele de acolo.



Offff, e greu, dar nu avem ce face! Suntem la mana lor!



Ioana

[gravi]18+

burtica






Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

#6
irinouka

irinouka

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.808 mesaje

Postat 27 septembrie 2007 - 21:44

kay, multumesc mult pt mesaje.

simt si eu exact ce spune numeioana: inima stransa. mi-e greu sa mai am incredere, mai ales ca nici pana acum nu m-au dat pe spate nici medicul, nici stilul lui de a consulta. de conditiile din maternitate nu zic pt ca nu le stiu, n-am vazut nimic dar ce a scris kay confirma ceva ce mai auzisem, anume ca sectia de neonato de la elias e mult sub cerinte din punct de vedere profi. de fapt, un coleg f bun cunoscator al situatiei medicinei din romania mi-a spus acum 2 zile ca dintotdeuna la elias au fost printre cele mai bune conditii si cei mai slabi medici. iar la giulesti, fix pe dos. cel putin in zona asta gineco-obstetrico-neonato.

stiu a e usor sa iti pierzi increderea si sa incepi sa sovai mai ales cand e vorba de un medic. nu stii la ce sa te astepti, cum o sa fie, daca nu cumva o sa greseasca fix in cazul tau. numai ca in momentul asta ma intreb daca am avut vreodata incredere in medicul meu de la elias. caruia, pe hartie, nu am ce sa ii reprosez pana acum dar nu am simtit nici ca l-as putea suna oricand, nici ca as merge pe mana lui orice ar zice. nici macar nu stie cum ma cheama, desi ma urmareste din saptamana a sasea. si explicatia este ca daca nu am avut probleme pana acum, normal ca nu m-a retinut. suntem intr-o perioada ceva mai sensibila, eu sunt si la prima sarcina si cred ca mi-ar fi placut sa interactionez cu un medic pe care sa il simt ceva mai aproape. poate aberez. nu stiu, pur si simplu mesajul asta se scrie singur.

mi-am facut deja o programare la cineva de la filantropia, sa ma vada. e un medic pe care il cunosc de multi ani dar la care nu m-am dus tocmai in ideea ca de ce m-as duce la acelasi medic cu care s-a nascut fratele meu mai mic. acum, culmea, simt nevoia exact de asta - sa ma vada cineva cunoscut, care stie cum ma cheama, care stie ce probleme am mai avut si pe care sa-l simt mai langa mine.
sa vedem ce-o sa iasa.

pup mult.


irina [gravi] 24+ [baietel]
http://www.flickr.co...s/10189719@N06/

http://bd.lilypie.com/APump3.png

#7
kay

kay

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.612 mesaje

Postat 28 septembrie 2007 - 00:30

numeioana, tin sa te contrazic total.



1. ce e in provincie? exista orase care au maternitati bune si frumoase si curate si medici normali. tind sa cred ca nu suntem atat de incapabili incat sa mnu alegem ce e mai bun pt noi si pt copiii nostri... exista maternitati private, de ex MEDLIFE. aici se ofera conditii si siguranta curateniei.





2. pana nasti tu mai trece ceva apa pe Dunare... deci ai timp sa verifici printr-un simplu search pe google... chiar nu cred ca e greu sa gesesti o solutie si sa nu mergi sa nasti cu inima stransa. eu sper ca o sa faci alegerea cea mai buna pt tine !



Irina, stiu cum e cu increderea in medici, eu bagam mana in foc pt Iosup... si na ca m-am ars pana la os ! pana la urma nu conteaza nici medicul, nici spitalul, ci norocul pe care il ai. daca e sa fie, oricum e. dar exista unele chestii pe care ai putea sa le eviti, stiind ca un spital e infectat, ca un medic e nu-stiu-cum...



ma bucur ca va lamuresc, astept si alte intrebari !



oana [mamica] de [copil] Sosonica 6.06.2007 [fetita]asa creste Sonia



[foto]Sonia

ACTE diferite interventii, diagnostice etc.








50.000 euro pt a salva viata Sosonicii!!!www.helpsonia.com



mai trebuie 20.000 euro !



#8
irinouka

irinouka

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.808 mesaje

Postat 28 septembrie 2007 - 00:35

kay, sunt curioasa de cate ori ai fost la eco la iosup?

numeioana, sunt de acord cu tine ca suntem la mana hazardului. numai ca avem sansa, din cand in cand, sa aflam cu certitudine niste lucruri, niste detalii, amanunte, oricum le-am spune, care poate ca nu ne pun neaparat pe o calea dreapta dar ar putea, cel putin, sa ne abata de la una care aproape sigur nu e buna. oricum, asa cum a zis si kay, daca si cand e sa ai noroc, il ai si gata. la fel si cu ghinionul, din pacate.

irina [gravi] 24+ [baietel]
http://www.flickr.co...s/10189719@N06/

http://bd.lilypie.com/APump3.png

#9
estella

estella

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 28 septembrie 2007 - 00:59

Salutare
am sa intru si eu in aceasta conversatie care sincera sa fiu m-a cam speriat. Eu merg la Elias de la inceputul anului am avut descoperit un chis ovarian care s-a rezolvat rapid de catre doctorul pe care il am acum. Am fost extrem de multumita de modul in care m-a tratat asa ca deupa ce in august am ramas insarcinata am mers tot la acest doctor. Nu pot sa spun ca nu are grija de mine, ma cunoaste, imi explica tot ceea ce mi se intampla ( am avut sarcina usor desprinsa) dar nu imi place ideea de a merge intr-un spital unde riscurile de a ma imbolnavi eu sau bebeul sa fie mari.
Problema este ca nici nu stiu alte spitale care sa fie mai safe si de altfel ce este de preferat sa ai incredere in doctor sau sa alegi spitalul?
E o dilema la care inca meditez poate ma ajutati voi.


#10
kay

kay

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.612 mesaje

Postat 28 septembrie 2007 - 01:50

Irina, la Iosup am facut morfologiile de 14 si 20. dar am mai facut 2 morfo la SANADOR la Diana Piroiu si Ruxandra Vladescu, la 26 sapt si nu mai stiu, dar mai tarziu. si am fost si la MEDLIFE. si nimeni, dar nimeni nu a vazut nimic. ba mai mult, au scris ca totul e ok, ca are inima in stanga, ca are artera pulmonara si emergenta vaselor mari e normala. pe cand ea are inima central dreapta, nu are artera pulmonara, ergo emergenta nu e normala. da nu mi-am pus baza in clinicile astea, ci in Iosup. si intentionam sa mai merg la o morfo la 30si de sapt, dar la 33 m-am internat si n-am mai iesit de acolo.



estella, medicul conteaza enorm. sa ai incredere e cel mai important. dar si sa nu fie risc de infectie, e si mai important. nu stiu ce sa te sfatuiesc, dar eu dupa ce am vazut conditiile din spitalul din Germania, eu nu mai calc in spitale de stat. clinicile particulare sunt singurele care mai ofera o siguranta, dar nici alea au hibele lor.





SA NU MA INTLEGETI GRESIT, EXISTA MAI MULTE CAZURI FERICITE CARE AU VENIT, AU NASCUT SI AU PLECAT DIN ELIAS. DAR CE TE FACI DACA TOCMAI TIE TI SE INTRAMPLA? nu e mai bine sa stiti? in cunostinta de cauza e mai usor sa suporti consecintele !



oana [mamica] de [copil] Sosonica 6.06.2007 [fetita]asa creste Sonia



[foto]Sonia

ACTE diferite interventii, diagnostice etc.








50.000 euro pt a salva viata Sosonicii!!!www.helpsonia.com



mai trebuie 20.000 euro !




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -