Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calculul lunilor de sarcina


9 raspunsuri la acest subiect

#1
Ina869

Ina869

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 571 mesaje

Postat 22 iunie 2005 - 17:32

Dragi burtici, mamici, sint multe controverse pe tema acestui subiect; cum se calculeaza de fapt lunile, cite sapt.are o luna de sarcina? Multumiri anticipate! [pup] [gravi] & puisoru'16+ Ina Virsta puisorului meu: http://tickers.Ticke...k/f560/preg.png Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.

#2
pufumic

pufumic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 22 iunie 2005 - 17:49

Am citit pe aici pe forum pe undeva ca se considera lunile impare de sarcina ca avind 4 saptamani si cele pare 5 saptamani. Mi se pare cea mai OK metoda de calcul. Altfel, ar trebui sa consideri fiecare luna ca avind 4,44 saptamini. Sau daca ai DPN-ul pe data de 22 noiembrie sa zicem, sa consideri ca ai intrat intr-o noua luna pe data de 22 a fiecarei luni.

#3
simona79

simona79
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 22 iunie 2005 - 17:54

Buna Ina Numararea saptamanilor de sarcina incepe din prima zi a ultimei menstruatii a ta. Prima zi este si prima zi de sarcina. In mod normal, sarcina are 40 sapt dar poate marge pana la 42 dupa care este indusa! O luna are 4 sapt dar tu nu vei mai naste in luna a 9-a cum stiai pana acum ci in luna a 10-a (dupa ce treci de sapt 36 e ok daca nasti, cel putin asa se spune!) Sper ca am fost destul de clara. Mai intra si tu pt calculator aici: http://www.medicalin...nu.php?s=gineco Succes, Simona [gravi]si [copil]Mario 34+

#4
Denisam

Denisam

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 22 iunie 2005 - 18:10

Eu sunt de acrod cu pufu mic, si e clar ca nastem in a 10 luna din cauza ca se incepe numaratoarea de la prima zi a ultimului CM.
Ina tu ai numarat sapt de la conceptie sau de la CM?

Denisa
[gravi]8+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!


#5
Kittycat

Kittycat
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 22 iunie 2005 - 18:54

quote:
Originally posted by simona79
Buna Ina Numararea saptamanilor de sarcina incepe din prima zi a ultimei menstruatii a ta. Prima zi este si prima zi de sarcina. In mod normal, sarcina are 40 sapt dar poate marge pana la 42 dupa care este indusa! O luna are 4 sapt dar tu nu vei mai naste in luna a 9-a cum stiai pana acum ci in luna a 10-a (
Asa e! Andra,[mamica]de printesa [fetita](15 noiembrie 2004)

#6
mirabilis

mirabilis

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 22 iunie 2005 - 20:20

Uitati un alt link. Sper sa nu va incurce mai rau. http://pregnancytoda...e/themonths.htm Cate capete, atatea pareri...Intr-adevar, singurele sigure sunt saptamanile, si medicii le folosesc. Numai in articolele din reviste si asa, la modul general am auzit sa se refere la luni (de genul in primele luni e interzis....etc) Sarcini usoare!

#7
Lavi

Lavi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 10:59

Subiectul asta din 2002 il discut cu Victor si am vazut ca majoritatea parerilo, in mare si ale voastre cad de partea lui Victor, deci eu la 19+ am 4 luni di jumatate.! In sfirsit capat si eu raspunsuri si nu raspuns. Super[cool] Lavi http://community.web...user/lavinia295

#8
roxica

roxica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 12:58

sa va spun eu cum mi-a explicat mie nenea docotrul acum citeva zile la eco tridimensionala....primele 4 luni au cite 5 saptamini si urmatoarele 5 au cite 4..asa se aduna 40 saptamini la cele noua luni....mai multe nu stiu...si eu sint in saptamina 20 deci am intrat in 5 luni....am facut 4 si am intrat in 5...adica exact teoria doctorului...dar eu nu prea tin socoteala cu saptaminile ci pe cea cu lunile mai mult... pupici

#9
jadi

jadi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 13:46

calculind de la prima zi a ultimei menstruatii veti avea saptaminile de sarcina. Mai jos am gasit pe un site si in cite luni poti fi in functie de saptaminile pe care le aveti. luna 1= 1-5 sapt luna 2= 6-9 sapt luna 3= 10-13 sapt luna 4= 14-18 sapt luna 5= 19-22 sapt luna 6= 23-27 sapt luna 7= 28-31 sapt luna 8= 32-36 sapt luna 9= 37-40 sapt Jadi 24+

#10
joy04

joy04

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 23 iunie 2005 - 13:49

Buna burtici si mamici Sa fiu sincera si eu sunt un pic in ceata. Dr meu considera ca am 4 luni din momentul incare am 3 luni pline si o zi. Adica nu vb cu mine in saptamani cum m-as fi asteptat. Dar m-am invatat sa zic de saptamani si nu de luni...Asa ca eu am cum 16 saptamani si 3 zile. In luni as zice 4 luni implinite, mai ales ca Lavi tu ai facut cam acelasi calcul. pupici la burtici joy + [copil] 16+


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -