Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lucian , la 2 ani si 10 luni cu leucemie


90 raspunsuri la acest subiect

#11
adusca

adusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 826 mesaje

Postat 24 iunie 2005 - 14:39

am sunat parintii si le-am dat adresa spitalului St. Jude, poate medicul reuseste sa-i convinga pe cei de-acolo sa accepte cazul lui Lucian. multumesc ladybug
adriana, sper ca articolul din JN sa aduca solutii pt micut, adevarul ca sunt in criza de timp, saru'mana pt ce-ai facut.
rog o fata care stie italiana sa scrie un mesaj frumos pe forumurile a caror adresa le-a dat andora si sa posteze si link-ul lui Lucian (am vazut ca are varianta si in limba italiana), poate mesajul ajunge la inima unui italian cu suflet mare. multumesc inca o data andora pt link-uri.

Fetele de pe DC babusca adusca

Tu borg or not tu borg...asta-i intrebarea parca..

#12
ladybug

ladybug
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 iunie 2005 - 16:06

Am vorbit si eu la telefon cu mama copilului si i-am spus de St. Jude, si a parut cam neincrezatoare. I-am spus sa insiste la doctorul din Romania care a diagnosticat copilul sa citeasca paginile de web de la St. Jude si sa ia contact cu ei, dar a zis ca pentru a trata copilul la alt spital, ii trebuie negatie de la spitalul din Romania (nu prea stiu ce e asta), si spitalul din Romania nu da negatie pentru ca se teme ca spitalul din strainatate o sa-i puna sa suporte ei (spitalul) cheltuielile, sau sa faca dovada ca au banii strinsi in banca. Cretinatati ale sistemului de sanatate din Romania. Aici am o intrebare. De unde a aparut suma asta de 150 000 de euro? Au vorbit cu vreun spital din strainatate? Am intrebat-o daca ii ajuta cineva, daca are acces la internet (a zis ca ar putea sa incerce pe la interneturile alea de-acolo, ceea ce inseamna ca nu se duce), si ca se mai descurca ea la engleza. I-am spus sa scoata la imprimanta paginile relevante de la St. Jude si sa se duca cu ele la doctor, sa insiste, pentru ca exista salvare, daca incearca. N-a parut sa-si noteze nimic, si ma-ndoiesc ca se duce. Tot ce trebuie sa faca doctorul din Romania este sa trimita niste faxuri sau e-mailuri la St. Jude cu diagnosticul si analizele pe care le-au facut copilului. Uitati, spune aici clar ca trateaza pe toti copiii, indiferent de rasa, nationalitate si posibilitati financiare: http://www.stjude.or...53_3419,00.html Aici spune cum sa faca trimitere: http://www.stjude.or...87_5792,00.html Din convorbirea pe care am avut-o la telefon cu mama copilului, mi se pare ca e nevoie de cineva care sa le dea speranta si sa le arate ce sa faca, pas cu pas. E cineva din Gorj (presupun), care ar putea sa se intilneasca cu ei si sa-i duca la internet, si sa le arate chestiile astea, sa le scoata la imprimanta si sa le arate doctorilor? Am ramas cu impresia ca nu prea cred ei in chestii de astea, si ca e nevoie de cineva sa-i impinga de la spate. Mare pacat daca nu se face nimic, in conditiile in care exista o solutie.

#13
pashosha

pashosha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 24 iunie 2005 - 16:50

Compuneti-l voi in romana..scurt si la obiect si eu il traduc si il dau si pe site urile de chat italiene..lycos, virgilio si alte alea... cu ce pot va ajut din suflet ma rog domnului pentru micut pashosha mami lui luca si maia

#14
pashosha

pashosha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 24 iunie 2005 - 16:51

De fapt il traduc pe cel de sus, daca vreti altceva dupa aia sa imi spuneti..

#15
adrianangi

adrianangi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 24 iunie 2005 - 17:32

La aceasta adresa exista un anunt despre Lucian: http://www.radiotargujiu.ro/anunt.php Cei de la Radio pot fi contactati pe e-mail-ul radio@targujiu.rdsnet.ro ladybug - scrie-le tu, te rog, un e-mail, esti cea mai in masura sa le explici cum ai ajuns la solutia asta. Referitor la discutia cu mama: si cu noi a fost destul de reticenta. Cred ca e depasita de situatie si habar n-are ce trebuie sa faca... Medicii din Ro nu se implica in trimiterea corespondentei pentru un caz anume... Parerea mea e ca trebuie contactat Spitalul St. Jude, sa vedem daca pot primi copilul. Si in ce conditii, ce acte medicale trebuie trimise inainte... Daca trebuie scos ceva de la Fundeni, incercam noi. Daca e nevoie de vreun act care e la mama, zic sa se ocupe cei de la radio Targu Jiu. PS. Teoretic, transportul poate fi sponsorizat de cei de la Tarom. Inca o idee: haideti sa trimitem acest caz pe adresa http://www.guv.ro/le...ail-premier.php, in atentia d-lui Tariceanu... Poate il impresioneaza si gasesti fonduri si pentru acest copil. http://adriana.freew....com/photo.html "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

#16
adrianangi

adrianangi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 24 iunie 2005 - 17:44

ANUNT IMPORTANT: Dr. de la Fundeni care se ocupa de copil se numeste Dumitrache Luminita iar numele de cont corecte, deschise la BCR Tg. Jiu sunt: Lei 064RNCB2800000387810001 Euro RO37RNCB2800000387810002 http://adriana.freew....com/photo.html "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

#17
pashosha

pashosha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 24 iunie 2005 - 17:48

Il mio nome e Mihai Lucian Grigore, ed ho 2 anni e 10 messi ed soffro di leucemia bifenotipica (limfoblastica ed mieloblastica). I dottori hanno detto ai miei genitori che mi sono rimaste 2 messi per vivere. Per sopravvivere ho urgentemente bisogno di un trapianto di midollo ma solo con il tuo aiuto economico potro effettuare tale intervento. Il intervento costa 150.000 Euro. La mia famiglia e disposta ad ogni cosa per poter salvare la mia vita, includendo un'adozione verso una persona che possiede un assicurazione che puo coprire la mia malattia. Se mi puoi aiutare, con quanto poco potrai, continua mandare questo messaggio a le tue conoscenze quanto presto possibile o fai un donno nel conto aperto a http://www.intergorj...~horia/lucian/>

#18
pashosha

pashosha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 24 iunie 2005 - 18:31

imi pare rau, am tradus textul si l-am postat aici. Se pare ca nu este voie , deoarece moderatorii l-au scos..cui trebuie sa i-l trimit in italiana? eu deja am intrat pe site uri italiene si am transmis mesajul..pe lycos, pe virgilio..si mai vedem.. cui trebuie trimis textul? pashosha mami lui luca si maia

#19
adusca

adusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 826 mesaje

Postat 24 iunie 2005 - 19:13

pashosha, mesajul tau nu a fost sters, el a aparut un pic mai tarziu pana a fost aprobat de un moderator, asta se intampla cu toate postarile de la umanitare, multumim din suflet ca ai postat mesajul lui Lucian pe forumurile italiene, sa speram ca va da roade.

In alta ordine de idei io cred ca nu parintii au sustinut campania pe internet ci probabil o ruda sau o cunostita apropiata, pacat ca pe acel site nu este si o adresa de mail pt contact. Am scris insa la radio@targujiu.rdsnet.ro poate sunt ei in masura sa faca ceva.


Fetele de pe DC babusca adusca

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

#20
adusca

adusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 826 mesaje

Postat 24 iunie 2005 - 23:44

Am reusit sa-i scriu si domnului premier Tariceanu si sa-i prezint cazul lui Lucian, poate cineva din echipa sa va citi acest mail si va fi impresionat de caz.

Fetele de pe DC babusca adusca

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -