Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Rana pe col care e solutia?


49 raspunsuri la acest subiect

#41
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 04 decembrie 2005 - 10:23

Fetelor, nu am apucat sa citesc chiar tot ce ati scris, dar as avea o intrebare: se vede doar la un consult ecografic rana pe col? ce simptome insoteste aceasta rana?
Multumesc[flo]

Codruta & [copil] Petra (9 august 2005)

Poze cu noi

Povestea nasterii & Varsta lui Petra



#42
Loreena

Loreena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 04 decembrie 2005 - 18:22

la mine a vazut la simplul consult ginecologic si apoi mai bine la colposcopie

Carla-Maria

Poze cu toata Familia


#43
CristinnaP

CristinnaP

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 21 decembrie 2005 - 16:07

Eu cred ca am ales bine : am facut cauterizarea acum 5 sapt, la ultimul control tesutul era vindecat, am primit ok si la ...[pathot]-mai bland in prima saptamana! In sfarsit, am scapat de ovule (am folosit de vreo 3 tipuri, inainte si dupa, in interval de 2 luni!) Acum ma rog sa fi trecut si sa nu mai am MACAR astfel de probleme...ca restul belelelor curg garla! Sanatate multa si Sarbatori fericite!

#44
pink_martini

pink_martini
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 mai 2006 - 01:06

asa vrea sa aflu daca la o cauterizare de face anestezie ( eu una asa am auzit ) si daca este adevarat unde anume se face anestezia ? si mai este adevrat k dupa cauterizare nu mai ai voie sa ai contacte sexuale timp de 6 saptamani ? va rog sa nu-mi ocoliti raspunsul , va multumesc anticipat

#45
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 23 mai 2006 - 13:29

pink_martini, mie mi-a zis medicul care mi-a facut cauterizrea acum 3 luni ca nu se face anestezie in col pt ca nu are terminatii nervoase si nu prinde. nu cred ca m-a mintit, desi unele fete spun ca lor li s-a facut ceva local. Se poate sa functioneze ca efect placebo. De durut a durut dar a tinut max 3 min poate chiar mai putin si aparatul nu a fost prea sofisticat. Ma gandesc ca cu unul mai prformant, cu laser este chiar mai bine. contact sexual mie mi-a spus ca nu am voie 1 luna dar am tinut mai mult. Nu am avut nevoie de pansat doar de ovule cu betadina dupa o sapt de la cauterizare, vit A si E. Cam la 2 sapt a inceput sa cada crusta si la ultimul control, cam la 1 lun dupa cauterizare totul era in ordine. Nu amanati aceasta cauterizare. Eu am descoperit rana cu un an in urma si era micuta. Dupa un an mi-a cuprins aproape tot colul de mai aveam un pic si ajungeam la conizatie. Plus ca rana pe col intretine infectiile iar infectiile intretin rana. Asa ca trebuie eliminate pe rand. Nu stati sa ajungeti sa va taie din col mai ales daca nu aveti copii inca. Curaj! ca nu e mare scofala si nu cred ca a murit nimeni din asta. Durerea e prea mica si de prea putina durata. Ganditi-va ca e mai rau daca se ajunge la cancer. sanatate va doresc si sa auzim numai de bine! pa pa [biz] Crinutz codita de maimutz "What a piece of work is a man! How noble in reason, how infinite in faculties, in form and moving, how express and admirable in action...the beauty of the world" (W. Shakespeare)

#46
pink_martini

pink_martini
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 mai 2006 - 18:51

oh shit ... tare mi-e frica de rana asta pe col ...de fapt ar fi simplu daca m-ar trimite direct la cauterizare dar tare mi-e frca k o sa-mi dea si mie ovule & stuff . eu am 19 ani si nici macar nu stiu ce sunt alea ovule si spalaturi si nici macar nu vreau sa fac . nu-mi place de loc treaba asta [bang]

#47
luxor

luxor
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 24 mai 2006 - 12:26

fetelor nu e de glumit cu ranile dupa col. mie mi-au spus la spital la bucuresti ca ranile netratate duc automat spre cancer care dupa aceea evolueaza cu o repeziciune mare.parerea mea este ca nu trebuie sa ne jucam cu sanatatea noastra si nu cred ca ne trbuie timp pentru sa ne facem curaj.mie doctorii de la slobozia mi-au spus ca corpul meu se pregateste de menopauza(n-am decat 34 ani) nu au vazut ca aveam rana si m-au consultat nu unul ci mai multi medici.i-am luat pe toti la rand.daca stateam dupa ei acum poate ori eram moarta ori ma luptam cu cancerul.prietena mea a murit la 36 ani din cauza ca i-a fost teama sa mearga la doctori si cancerul de san a fost foarte avansat(se extinsese)si degeaba s-a luptat dupa doi ani a murit lasand in urma doi baieti gemeni de numai 11 ani.asa ca parerea mea este sa mergem sa consultam mai multi medici chiar daca unii dintre ei sunt medici buni.o parere in plus nu strica niceodata.sanatate si multi pupici. flory

#48
luxor

luxor
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 24 mai 2006 - 12:26

fetelor nu e de glumit cu ranile dupa col. mie mi-au spus la spital la bucuresti ca ranile netratate duc automat spre cancer care dupa aceea evolueaza cu o repeziciune mare.parerea mea este ca nu trebuie sa ne jucam cu sanatatea noastra si nu cred ca ne trbuie timp pentru sa ne facem curaj.mie doctorii de la slobozia mi-au spus ca corpul meu se pregateste de menopauza(n-am decat 34 ani) nu au vazut ca aveam rana si m-au consultat nu unul ci mai multi medici.i-am luat pe toti la rand.daca stateam dupa ei acum poate ori eram moarta ori ma luptam cu cancerul.prietena mea a murit la 36 ani din cauza ca i-a fost teama sa mearga la doctori si cancerul de san a fost foarte avansat(se extinsese)si degeaba s-a luptat dupa doi ani a murit lasand in urma doi baieti gemeni de numai 11 ani.asa ca parerea mea este sa mergem sa consultam mai multi medici chiar daca unii dintre ei sunt medici buni.o parere in plus nu strica niceodata.sanatate si multi pupici. flory

#49
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 24 mai 2006 - 15:26

pink_martini imi dau seama ca n-ai chef de toate astea la varsta ta dar trebuie sa le faci. Crede-ma, ovulele sunt cea mai usoara chestie din toata povestea cauterizarii. Apoi nu trebuie sa faci sex vreo luna, doua, asta e mai nasol. dar trec repede si stii ca esti sanatoasa. hai curaj si fa-o cat e mica rana. ca scapi repede. pupici pa [biz] Crinutz codita de maimutz "What a piece of work is a man! How noble in reason, how infinite in faculties, in form and moving, how express and admirable in action...the beauty of the world" (W. Shakespeare)

#50
dianaiulie2009

dianaiulie2009

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.733 mesaje

Postat 01 iulie 2006 - 00:57

Si mie mi-a descoperit dr. o rana pe col sangerand , am primit ovule lomexim iar pentru sotul meu unguent lomexin . Mi-a mai dat ceva medicamente orale . tratamentul dureaza in total vreo 3 saptamani . Dr. zicea ca spera sa se inchida rana doar cu tratament fara sa fie nevoie de cauterizare . La papanicolau mi-a iesit PAP I , iar la secretii mi-a iesit ceva micoza . Eu sper sa se rezolve problema fara cauterizare .

Numai bine tuturor !!!

albumele noastre


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -