Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Acnee la nou-nascut


11 raspunsuri la acest subiect

#1
ChrisDun

ChrisDun

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 485 mesaje

Postat 13 iunie 2005 - 14:40

Acest diagnostic a fost pus de la un medic de la Spitalul de Dermatologie (de pe Calea Serban Voda). Cauza ar fi de natura hormonala, am inteles. V-ati confruntat cu asa ceva? Daca da, ce tratament ati aplicat? Este cumva o eroare in diagnostic?? Va multumesc mult pentru raspunsuri. Christina p.s.: nu stiu exact cum functioneaza forumul DC, de aceea incerc sa pun aceeasi intrebare si la "Clubul Scutecelor"

#2
daniela1075

daniela1075

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 13 iunie 2005 - 15:12

Acneea nou-nascutului este o eruptie pe piele(asemanatoare cu acneea) cauzata de hormonii mamei. Schimbul de substante provoaca la copil o eruptie patata a pielii care consta in niste cosuri mici si galbui. Acestea dispar de la sine. Dana si Alexandru(28.06.2004)[copil]

#3
Ana_Alx

Ana_Alx

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 13 iunie 2005 - 15:38

ce zice daniela1075 e adevarat...eu ii dadeam cu o solutie formata din apa fiarta si racita la care adaugam o linguritza de bicarbonat alimentar....eu am folosit la fiimea cand avea o saptamana doar.se curatza f repede...numai bine! Ana

#4
ChrisDun

ChrisDun

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 485 mesaje

Postat 13 iunie 2005 - 17:06

va multumesc din inima pentru raspunsuri. sunt la primul copil si era s-o iau razna vazand-o asa buboasa! noi avem doua saptamani si jumatate... intr-adevar, si asistenta pediatra mi-a recomandat tot apa bicarbonatata, insa medicul dermatolog la care am fost azi mi-a zis s-o spal cu galbenus de ou indoit cu apa plata... va multumesc inca o data. Christina

#5
Ana_Alx

Ana_Alx

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 13 iunie 2005 - 18:05

deaia m-am grabit sa iti scriu pentru ca mi-am dat seama ca esti la primul bb.Asa am patit si eu: cand am vauzt ce bube are pe ftaza ma ofticam nashpa.Si din pacate eu nu stiam pe atunci de DC si a trebuit sa caut prin carti pana am gasit remediu.Ei spun ca pana la urma ii trece lu bb si fara nici o chestie,si ca mai deranjant e pentru parinti decat penrtu el,insa ca remediu dadeau cum am zis apa cu bicarbonat.Anyway....sper sa functioneze si la voi asta si sa iti traiasca bb sa fie sanatos si el mamica lui. Ana

#6
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 13 iunie 2005 - 18:34

Si eu i-am dat pe fata cu creme si ceaiuri si ...ioc. Trece de la sine, cred ca i-a trecut dupa 3 luni, i-a ramas fata curata si frumoasa.

#7
fundita

fundita
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 iunie 2005 - 14:31

Si bb al meu are cosulete, dar trei luni a durat la voi, Natasa? Am fost sfatuita sa folosesc musetel si spirt. Sper sa-i treaca repede. Va pup. asiei

#8
ancuzza

ancuzza
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 iunie 2005 - 14:46

spirt???? pe fata la bb?? hmmmmm.... noi am trecut prin asta si e greu...mai greau pt tine sa-ti vezi odorul asa...fetele, apa si sapun delicat. atat. [pup] http://community.web...om/user/ancuzza

#9
mariussimiuc

mariussimiuc

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.915 mesaje

Postat 14 iunie 2005 - 15:10

Eu cred ca pielicica bebelusilor,mai ales cea de pe fata,este mult prea fina si sensibila pentru a da cu spirt.E adevarat ca usuca,de fapt mai mult arde,dar mai bine incearca niste metode mai...umane.La noi a functionat ceaiul de galbenele si Bepanthenul.Bepanthenul pentru noi este sfant.Functioneraza la orice fel de iritatie,aproape.

Miha si puiul Robert

Pozele noastre

Uneori cand viata inchide o usa deschide o fereastra.



#10
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 14 iunie 2005 - 17:13

Si bb al meu are cosulete, dar trei luni a durat la voi, Natasa? Am fost sfatuita sa folosesc musetel si spirt. Sper sa-i treaca repede. Va pup. asiei Da, din pacate atit a durat si am dat cu toatel minunile. Nu au trecut decit cind au avut ele chef si au stricat si pozele de atunci :). Si eu m-am speriat-ingrijorat, sa nu ramina baiatul cu bubite pe fata, dar nu a fost cazul. Au trecut fara sa lase vreo urma si acum are tenul curat. Foarte important e sa nu umbli la ele, sa nu incerci sa le scoti!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -