Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copil filozof


42 raspunsuri la acest subiect

#1
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 21 aprilie 2005 - 17:53

La 16 ani, baiatul meu cauta raspunsuri filozofice la intrebarile existentiale pe care si le pune singur. Cred ca nu-si prea gaseste colegi cu care sa vorbeasca pe aceste teme si nu-mi dau seama daca se simte sau nu frustrat din cauza asta. De altfel, cam asa a fost de mic si nu stiu daca sa-l incurajez sau nu in aceasta directie care
s-ar putea sa-l izoleze de cei de-o seama cu el. De altfel, este un copil mai linistit care prefera sa observe decat sa se implice. Are cineva un asemenea "filozof" precoce acasa?

#2
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 22 aprilie 2005 - 18:38

Ma tot gandesc cum sa-ti raspund fara sa par ca "scuip in farfuria de unde mananc".
Fata mea nu e o filozoafa precoce...cel putin nu in orasul de unde venim.
Cand eram in orasul nostru de bastina,gasea mereu pe cate un/o colega/prietena eu si si familia,cu care sa discute despre astfel de framantari.
Dar de cand am venit aici lucrurile s-au schimbat foarte mult.
Suntem socotite tacit un pic cam ciudate din cauza asta si un pic cam invidiate,lucru care nici nu stiu daca e de bine sau nu.

Eu zic sa nu-ti faci probleme.Sugereaza-i sa frecventeze medii unde sa se simta in largul sau.

#3
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 22 aprilie 2005 - 19:15

Marcellinna, nu-mi fac probleme pt. mine, ca mama, ci pentru el si pt.felul in care ar putea fi privit de colegi, chiar daca banuiesc ca nu le impartaseste din "panseurile" care il framanta. Si ma mai gandesc ca poate n-ar trebui sa fie atat de preocupat de toate lucrurile astea care ii pot naste ganduri usor amare. Ieri, de exemplu, m-a intrebat daca prieteniile sunt adevarate si cum poate el sa stie daca cineva chiar ii este prieten. Ma infioara gandul ca ar putea suferi prea rapid din cauza dezamagirilor... El este, cum sa-ti spun, prea pacifist, prea pur, prea inocent.


#4
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 22 aprilie 2005 - 23:53

Pai am inteles din start ca pt el te ingrijorezi.
Te temi ca socializarea lui va fi oarecum limitata de faptul ca el e facut dintr-un fel de alt aluat decat cei din jurul lui.
Nu poti sa-l faci sa se schimbe si nici nu trebuie.

De ex ai putea sa-i raspunzi la intrebarea despre prieteni cu maxima aia "un cerc de prieteni nu se face cu compasul"...sunt sigura ca va intelege.

Nu te ingrijora,va fi totul bine.Sunt sigura ca va gasi cu cine sa-si discute dilemele filozofice.
Gandeste optimist si aminteste-ti "mai bine cu putini in jur decat in companie de proasta calitate".

Incearca sa nu-l faci tu sa simta ca ar fi un soi de exclus din vina lui.
Cred ca dealtfel esti mandra de el ,fa-l sa simta ca esti mandra de faptul ca el e asa cum e.Nici nu ai de ce sa nu fi.
Filozofeaza cu el(dealtfel cred ca o faci) ,o sa-ti placa.
Sti doar ca tinerii din generatiile de azi sunt un pic diferiti decat cei ce noi ne amintim ca am fost la varsta lor.




#5
anamari

anamari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 16 iunie 2005 - 03:13

toti copiii sunt inocenti, tocmai prin faptul ca sunt copiii...si la 14 ,si la 16 ani...mai tarziu incepe adevarat corupere...



eu ma gandesc ca sunt doua explicatii posibile:

e o chestie de varsta- nu e singur, si eu aveam colege in liceu cu care discutam astfel de lucruri...si nu am facut toate Filosofia...

chiar e "croit" pentru filosofie. si atunci ar trebui sa citeasca o carte de filosofie sa-si dea seama daca ii place -uite despre prietenie este Lysis a lui Platon.



cat despre prieteni- decat sa se prefaca ca e altceva pentru a fi parte din "gasca" , mai bine sa fie ceea ce e el si-si va gasi un "prieten adevarat". Poate se intreaba despre prietenie pentru ca un amic de la liceu l-a dezamagit ...sau a realizat ca ceea ce credea el a fi o prietenie trainica se baza doar pe aparente si circumstante...



si inca ceva -nu toti cei care aleg filosofia sunt niste ciudati, singuratici si asa mai departe...din contra...



Dar un sfat: daca vrea intr-adevar sa studieze filosofia sa va ganditi impreuna la posibilitati de cariera- nu sunt limitate, dar nu iesi cu "meserie" din facultate...



anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005

poze de copii cuminti



povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

#6
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 16 iunie 2005 - 11:13

Iti multumesc, Anamari, pt. raspuns. I-am gasit deja niste "introduceri" in filozofie (Platon, Jung, Freud, Einstein) si le-a devorat. Cel mai mult i-a placut Platon. Acum a inceput sa citeasca Dostoievski. Trebuie neaparat sa caut Lysis pe care mi-ai recomandat-o. Eu n-am citit-o; e accesibila pt. un copil de 16 ani?
Probabil sub influenta acestor preocupari noi, este pentru prima data cand isi contureaza o parere despre ce i-ar place sa faca in viitor: psihanalist (?!?). Desigur, este o prima optiune. Vor mai fi si altele, pe masura ce creste si descopera noi orizonturi.

#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 29 iunie 2005 - 22:44

Din nu stiu care motiv, nu am vazut subiectul...
Un filozof, sau macar un pasionat de filozofie, nu are varsta; toata admiratia pentru unul de 16 ani. Ca nu se acomodeaza cu ceilalti? pierderea alora; daca asta este placerea lui, sigur ca trebuie incurajat.
Mi-a facut placere sa citesc cele cateva cuvinte despre un copil cu o pasiune de acest fel...

http://community.web...com/user/tora97

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#8
anamari

anamari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 30 iunie 2005 - 02:24

sper ca i-a placut Lysis.Platon e accesibil si foarte frumos.Si eu tot cu el am inceput si tot la 16 ani, la recomandarea profesorului de filosofie...



ma gandesc ce mai poate citi la varsta asta si sa-i faca placere...

Eliade-desi e istoria religiilor, Augustin-De magistro, Descartes-poate?...ma mai gandesc





anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-16+

poze de copii cuminti



povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

#9
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 30 iunie 2005 - 18:08

Ce draguti sunteti, Anamari si tu, Rufus, ca ma incurajati in privinta micului meu filozof. Trebuie sa marturisesc ca in ultimul timp s-a cam "incalcit" in atatea idei si i-am sugerat sa mai faca o pauza de citit filozofie. Este si la o varsta tare dificila,
nici n-am crezut ca blandul si docilul meu baietel va ajunge, acum, la 16 ani, sa nu mai incapa parca in propria piele, sa fie preocupat de faptul ca ii sare tandara prea usor si ca i-o iau gandurile razna. Incerc sa-l ajut cat pot, ma bucur ca macar vorbeste despre toate astea, pt. ca tare mai era mutulica pana nu de mult si nu-si spunea of-urile. Acum, ca este vacanta, i-am propus sa prefere exercitiile fizice si incerc sa-l angrenez in antrenamente in echipa, cu un instructor sportiv. Sper ca astfel sa-si simta gandurile mai usoare si mai limpezi.
Anamari, n-am gasit inca Lysis. Daca mai ai si alte titluri care crezi ca ar fi potrivite pt. "nelinistitul" meu, te rog sa mi le recomanzi.
Si inca o data multumesc pt. incurajari si tie si lui Rufus.

#10
anamari

anamari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 01 iulie 2005 - 04:36

Platon - orice ar fi bun, dar dialogurile mai scurte precum Lysis sunt mai captivante...depinde la ce biblioteci aveti voi acces, eu de exemplu citeam din biblioteca liceului, care era destul de bine dotata...uite la biblioteca GDS pe Calea Victoriei langa Humanitas(biblioteca din fund)-acum eu sper ca tot acolo e, si clubul Green Hours se gasesc Phaidros si Banchetul al lui Platon,De Magistro al lui Augustin,Berdiaev-daca tot zici ca e interesat de Dostoievski, Noica -Mathesis sau Jurnalul filosofic, John Stuart Mill-despre Libertate,Tocqueville-Despre Democratie in America si cam ar fi de ajuns, nu?Sunt reprezentate diferite directii si perioade, accesibile dupa parerea mea, poate sa le citeasca acolo sau poate imprumuta acasa...Nu recomand insa Nietzsche sau Cioran-nu ca nu mi-ar place mie dar la varsta lui pot fi intelesi gresiti si duc la concluzii cam negative.



E bine si sa faca sport, dar daca lui ii place sa citeasca nu-l descuraja, pan' la urma se descalceste el...Cine stie , poate vine si Rufus cu niste idei...



anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-17

poze de copii cuminti



povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -