Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Amenajarea apartamentului


173 raspunsuri la acest subiect

#21
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 03 mai 2005 - 14:45

Si noi ne-am amenajat apartamentul de 3 camere (+ 2 bai + 1 balcon) de la bloc, acum vreo 2 ani. De fapt, lucrarile au inceput acum 2 ani, dar finisarile mai dureaza si acum.

Avem gresie pe holuri, in bucatarie, in bai si in balcon, in baia 1 pe bleu(cu faianta asortata, cu 2 briuri intre care faianta alba), in baia 2 pe vernil si in rest un maro roscat.
Atentie mare la gresie, daca se aplica pe mozaic (pe ciment din acela "pepit"), atentie mare cum o aplica, pt ca nu adera bine ! Noi a trebuit sa dam jos 2,5 mp in bucatarie pt ca nu aderase la podea, si nici a doua oara cind a pus-o nu a iesit mai bine ... Nu stiu ce trebuie facut, poate-mi da si mie cineva vreun sfat pt viitor ...

Termopane in toata casa, cu exceptia balconului, care era inchis normal si nu l-am mai schimbat. Jaluzele orizontale de aluminiu in camere, asortate cu peretii; tin bine umbra, sa nu luati de plastic (nici nu prea se mai fabrica) ca nu tin deloc umbra. Bine, nu fac chiar intuneric, dar mie mi se pare suficient. Perdelele sunt inca "in constructie".

Apropo de perdele - poate stie cineva unde pot gasit galerii metalice (pe inox) de 3 m lungime ... ca eu n-am gasit pe nicaieri si nu stiu cum sa-mi pun perdelele ... Galeriile din lemn nu mi se pare ca se potrivesc la noi.

Mobila din pal, in bucatarie fete de usi din MDF.
FOARTE UTIL: patul matrimonial cu sertare: am facut sub pat 4 sertare, extrem de utile, in care-mi tin asternuturile, paturile si, o sa rideti, pantofii (si ce comod este ...).
IAR FOARTE UTIL: cuptorul la semiinaltime: am cuptor incastrabil, pe care nu l-am pus clasic, sub plita (ca atunci ce rost mai are sa fie 2 piese separate), ci l-am cocotat la nivelul blatului, incastrat intr-un dulap in care tin lucruri rezistente la caldura. Este extrem de practic, nu te mai apleci toata ziua sa vezi ce-i inauntru.

In rest ... nimic spectaculos. Poate doar cabina de dus; daca aveti posibilitatea si spatiul, merita, noi folosim aproape in exclusivitate dusul, nu stiu daca o data sau de 2 ori am folosit cada.

Acum sunt in cautare de corpuri de iluminat... Este o adevarata provocare, nu gasesc neam ceva si asortat, si luminos, si cit de cit rezonabil ca pret. Poate ma ajuta cineva ...???


Boghi

http://community.web...m/user/bogdanai

#22
LauraM

LauraM
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 03 mai 2005 - 14:52

Eu am luat galerii metalice (albe si destul de inguste) din Expo Construct (e pe langa Valea Cascadelor, de fapt la intrare).

#23
lucas

lucas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 275 mesaje

Postat 03 mai 2005 - 17:06

laura,
1. lustre - incearca Mobexpert la cele 3 magazine, sunt mai ieftine unele decit in Practiker. dar fii atenta r trebui sa te duci in toate 3 ptr. ca unele din marfuri nu sunt la fel. eu am luat numai de la MObexpert, datorita pretului. adica aplice de tavan de la 600-800.000 pina la 1.800.000
2.masuta de cafea: depinde din ce vrei sa fie, de sticla de lemn, incearca Mobexpert, Belona (cum te duci spre OTOPENI pe dreapta), Elite, este un centru linga Home Design, daca ai modelul, te poti duce pe B-dul Decebal, cum vii de la P-ta Alba Iulia spre Muncii, pe Stinga, este unul de mobila la comanda, foarte dragut, si preturile sunt acceptabile, apropo si mobila de Bucatarie f. misto tot la ei.
3.cos de rafie, se gaseste dupa Sinaia, acolo unde vind chestii din astea de lemn, sau in P-ta la OBOR, am vazut la un moment dat.
-usa glisanta, este cea care se face armonica (ca sa zic asa) e f. buna, puteti sa o puneti si singuri, iti spun de unde am luat noi, pe Stefan cel Mare, intersectie cu Lizeanu, vis a vis de Mega Image este DO it Your self (magazin cu de toate, este in jur de 2 mil.)
- izolatie balcon, sa fiu sincera nici nu mai stiu cite au pus, vata minerala foarte groasa, poliuretan , niste chestii care retin umezeala, era un fel de plastic, apoi rigips din ala verde. cum am scris mai sus cauta UTIL parca din Feb.e un articol separat de izolatie balcon.

#24
CristinaT

CristinaT

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 03 mai 2005 - 17:35

lucas, mi-ai dat o idee nemaipomenita cu usa glisanta, as vrea sa renunt la usa de la camara din hol, dar e cam mare si dubla, chiar am sa masor cand ajung acasa... sa vad cat are, dar eu nu cred ca m-as descurca sa o montez singura... nici nu cred ca as sti sa o dau pe cea veche jos...

cu programelul meu nu stie nimeni, nimic...?



5 ani -14 februarie 2005




#25
LauraM

LauraM
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 03 mai 2005 - 18:57

Lucas, multumesc mult de raspuns [flo]

Zambeste, maine poate fi mai rau

#26
lucas

lucas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 275 mesaje

Postat 03 mai 2005 - 19:51

Program stiu ca exista, "casa mea" sau nu stiu cum se numeste, dar la ce iti trebuie?? eu am facut asa: am desenat pe o hirtie A4, un dreptunghi care era living-ul si apoi am decupat din alta hirtie, diverse, biblioteca, canapea, tot patratele si am inceput ca la lego sa ved ce iese, care este spatiul intre el. sper ca intelegi ce vreau sa-ti spun. poti si la calc., dar eu ma jucam mai repede cu ele pe hirtie.
CristinaT, daca usa e atit de mare cred ca nu merge sa-ti iei glisanta (spirala-cum ii zic eu) pentru ca asta spirala are dimensiunea unei usi normale.da poti pune 2, masoara si vezi. la noi a fost usor de montat pentru ca mesterii au dat jos usa veche, au reparat, pe la colturi si apoi noi am montat-o, dar chestia asta cu un mester se face intr-o zi.

#27
ina32

ina32

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 180 mesaje

Postat 04 mai 2005 - 12:54

Ce-mi place subiectul asta, mai ales ca tocmai suntem in plina actiune de amenajare a unui apartament de 4 camere.

Spuneti-mi si mie unde gasesc caramida de sticla transparenta (Nevada parca ii zice) dar nu dimensiunea "normala" de 20x20, ci mai mica (10x10)?? Am drum in Bucuresti sambata si as vrea sa umblu putin (eventual un magazin mai mare si mai usor de nimerit).

Din experienta apartamentului in care stau acum si pe care l-am amenajat acum 5 ani, pot sa spun ca am facut cateva greseli majore: am pus gresie bej foarte deschis in hol, bucatarie si balcon si se vede ORICE!!! Si de trei ori/zi sterg cu mopul si degeaba[bang][bang].

Am facut rosturile de la gresie albe in bai si dupa o luna erau gri, oricat le-am frecat (inclusiv cu o periuta de dinti!!!).Am facut usi din lemn si nu era suficient de bine uscat (contrar asigurarilor primite de la producator) si mi s-au deformat.

As mai vrea o opinie referitoare la parchetul tristratificat de la cineva care il are de mai demult (daca se strange, face lufturi, scartie, etc).



Ina32 & Raducu (14.07.2004)

poze Raducu



#28
lucas

lucas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 275 mesaje

Postat 04 mai 2005 - 14:33

Ina, caramida nevada 10 cu 10 nu prea am vazut, dar incearca la Brico Store, acolo au foarte multe, si multe modele si la Practiker, mi se pare ca este si la voi in Brasov.
de asemenea incearca pe net la Delta, ii suni si intrebi,cred ca au magazine si la voi.
noi am pus triplu stratificat dupa ce l-am vazut la cineva pus, si il avea de 3 ani.

#29
ina32

ina32

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 180 mesaje

Postat 05 mai 2005 - 10:56

Lucas-multumesc pt raspuns. As mai avea o intrebare: la biblioteca din rigips ai lasat etajerele asa sau ai aplicat ceva pe ele. Ca ne-am facut si noi niste nise din rigips dar ma gandesc cum o sa sterg praful pe ele (nu intra praful in varul lavabil?).



Ina32 & Raducu (14.07.2004)

poze Raducu



#30
lucas

lucas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 275 mesaje

Postat 05 mai 2005 - 11:30

la etajere noi am pus geam transparent, sau daca am mai facut etajere, le-am facut din sticla mata. nu le lasa asa pentru ca nu vei putea sterge praful. si se depune, si se vede cam urit. am vazut la cineva si de acolo am invatat.
geamul nici nu se vede. te duci cu dimensiunile la orice geamgiu si ti le face imediat.



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -