Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

a dat cineva risatarun copilasului sau?


221 raspunsuri la acest subiect

#11
magnolia

magnolia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 08 septembrie 2006 - 14:50

Draga Umflatel , imi cer mii de scuze ca am intrat pe subiectul tau ca sa cer informatii , nu pentru a da un raspuns . Singura mea scuza este ingrijorarea si preocuparea pt. baietelul meu , care , intamplator , se numeste tot Mihai . Te rog sa ma ierti , nu am intentionat sa fiu nepoliticoasa. Ma ierti?[flo] Cu drag, Magnolia( de otel).

#12
adelyna

adelyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 08 septembrie 2006 - 15:05

Magnolia,cand i-am dat noi medicamentul fetitei,cutia cu 30 de fiole(20ml fiola)era 26,27 euro parca.Noi l-am procurat prin amabilitatea unor romani stabiliti in Germania(pe care nici nu i-am cunoscut),am trimis reteta in limba romana prin fax si am asteptat atunci cam 2 luni pana am intrat in posesia lui.Sincer nu stiu daca la Cluj se prescrie medicamentul ,dar stiu ca in alte orase din tara ,da.mai era atunci o mamica din Constanta care ii dadea baietelului sau .

#13
mihaela77O

mihaela77O

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.629 mesaje

Postat 09 septembrie 2006 - 00:16

magnolia,nu trebuie sa iti ceri scuze,de asta suntem aici,sa ne ajutam intre noi,macar cu sfaturi...daca mai ai si alte intrebari...oricand cu placere si multa sanatate baietelului tau!

#14
mihaela77O

mihaela77O

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.629 mesaje

Postat 09 septembrie 2006 - 00:20

draga adelina,cand spui ca v-ati ocupat excesiv de fetita voastra la ce te referi,ce ati facut in plus in afara de medicatie?apropo,ii mai dadeai si altceva in afara de risatarun;acum mai faceti vreun tratatment?multumesc pt raspunsuri...si cu bine...


#15
magnolia

magnolia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 14 septembrie 2006 - 16:41

Draga Umflatel , ati inceput tratamentul cu risatarun ? exista ceva modificari? Sunt curioasa pt . ca noi abia in octombrie vom merge la control si voi discuta cu dr. care-l trateaza si urmareste pe baietelul meu , daca am putea incerca si noi acest medicament , iar daca va fi de acord , presupun ca va mai dura o luna- doua pana voi putea sa-mi fac rost de el . Si eu , citind pe forum , am ajuns sa-mi pun sperante in el , dar as dori , daca mai intra si Adelyna pe aici , sa ne raspunda la intrebarea cu terapia complementara( ce metode sau terapii ocupationale ) a folosit cu fetita ei , eu consider ca ne-ar ajuta foarte mult aceste informatii . Multa sanatate voua si copiilor vostri , cu drag , magnolia.

#16
adelyna

adelyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 14 septembrie 2006 - 22:41

Primul pas ,cand am vazut ca la un an nu facea nimic,am inceput sa lucram singuri cu ea.Centre sunt multe pt recuperare ocupationala dar programul nu este in fiecare zi,iar durata de lucru este de 20 minute.
Am cumparat jucarii cu diferite mecanisme(de rotit,de invartit, de imbinat,de construit,etc)asta la 1 anisor si ceva.Am uitat sa spun ca nu stia sa apuce obiectele mici.in fiecare zi stateam ,incepand de dimineata cate 15 min si ii aratam ,o ajutam sa apuce si cum sa se joace.o lasam o ora si o luam iar 15 minute si asa cam toata ziua .
Mai tarziu am inceput sa cumpar jucarii mai logice si constructive.In cei 4 ani am luat (o tablita cu gaurele in care puneam tintisoare din plastic,decupam din carti diferite imagini,ex:fetite,baieti,pantofi,avioane,etc,le lipeam pe cartonase si incepeam sa ii explic,apoi faceam forme geometrice usoare de diferite marimi si ii spuneam "asta este cercul rosu mare ,asta este cercul rosu mic;diferite forme cu animale din plastic ,cu gaurele in care baga siretul(care si ala este de diferite culori),culori cu care a scris pe toti peretii pe la 3 ani(acum am zugravit si noi [:D]),jucarii cu toate formele geometrice ,puzzle din 2 cartonase,alfabetul frumos colorat cu imagini l-am lipit pe perete si multe pe care le-am mai uitat).
Cu toate jucariile stateam in fiecare zi numai cu ea si ii explicam.la inceput parca nici nu ma baga in seama,aveam impresia ca nu intelege,dar treptat a intrat in jocul meu si a invatat tot ce ii aratam.Acum isi foloseste foarte bine mainile,pune chiar si un siret la pantof si invata imediat ce-i spun,dar in toti anii astia m-am imbolnavit de cate ori ii explicam un lucru.Nu stiu daca as mai avea aceeasi rabdare acum.
Daca un copil fara probleme face un lucru ca asa este normal pt varsta lui,eu trebuia sa-i explic,sa-i arat de ce se facea asa.
Acum nu-i mai dau nici un medicament pt stimulare(desi medicul imi tot prescrie)pt ca era foarte agitata in somn,iar eu am observat ca atunci cand este mai odihnita si doarme bine este si mai activa.
Am mare grija si de hrana.Nu-i dau dulciuri(in special ciocolata ca o agita),peste mananca la 2 zile,iaurt ii fac in casa,biscuiti la fel,fructe in fiecare dimineata si totul cat mai natural.
Nu stiu, poate toate adunate au ajutat-o,dar spunem noi ca si de la risatarun(desi a avut atunci o perioada de agitatie).
Ne rugam in fiecare zi pt ea si toti copilasii care sufera,dar mai ales pt parinti sa le dea putere pt ca stim bine prin ce am trecut.
Daca va mai pot fi de folos cu ceva sunt aici.Astept si alte sfaturi , mereu spun ca poate nu este destul cat am facut si mai sunt multe de facut si nu-mi trec prin cap acum.

#17
mihaela77O

mihaela77O

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.629 mesaje

Postat 15 septembrie 2006 - 12:37

draga magnolia,da am inceput tratamentul cu risatarun,dar de putin timp,de pe 10 sept,e prematur sa ma pronunt,dar promit sa te tin la curent,cu evolutia copilasului meu,si cred ca ii poti sugera medicului tau despre risatarun,eu una mi-am pus toate sperantele in acest medicament...sanatate baietelului tau si sa auzim de bine!

#18
mihaela77O

mihaela77O

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.629 mesaje

Postat 15 septembrie 2006 - 12:54

draga adelyna,iti multumesc tare mult pt informatiile date,voiam sa te mai intreb,in afara de risatarun ii mai dadeai si alte medicamente?mulumesc si sanatate...

#19
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 15 septembrie 2006 - 14:38

umflatel, as vrea sa stiu daca acest medicament este numai pentru copii.
Oare ar putea fi recomandat si adultilor? Mi-ar fi de mare ajutor pentru tatal meu, din descrierea pe care ai facut-o ( luata din prospect) mi-a atras atentia ceva ce i-ar face foarte bine lui.
El a avut un accident vascular si am observat ca-si pierde din capacitati in ultima vreme.

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

#20
mihaela77O

mihaela77O

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.629 mesaje

Postat 16 septembrie 2006 - 13:36

daniela_b,am inteles ca exista risatarun,varianta pt adulti,ce avem noi este varianta pt copii,deci ce pot sa iti spun,decat succes la procurarea medicamentului,mai ales daca tu crezi ca l-ar putea ajuta pe tatal tau!



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -