Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (11)


182 raspunsuri la acest subiect

#31
iulia grosman

iulia grosman

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 09 iunie 2005 - 09:56

Buna fetelor, Petra felicitari si sa fie intr-un ceas bun! Cristin frumoase-s lalelele tale,cu lalele dintr-astea era plin in centrul Brasovului anu asta si cind le-am vazut m-a apucat nostalgia..... Conchi ce mai faci?si eu m-am apucat sa zugrvesc si sa fac unele reparatii prin casa si-am cam lasat-o moale cu gradina insa de verificat o verific tot timpul.... Spuneti-mi care dinyre voi ati pus seminte de leustean in ce perioada si cum ati facut? mersi si va pup.

#32
maggda

maggda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 513 mesaje

Postat 09 iunie 2005 - 10:09

Fetelor va sfatuiesc sa va puneti petunii din seminte unguresti, sunt superbe, se fac tufa de-a dreptul!Anul acesta n-am stiut si le-am pus de abia in martie dar la iarna in prima saptamana a lui ianuarie o sa le pun deja si atunci in aprilie vor fi cu flori asa cum sunt pe piata. Am si eu cateva pozici cu cateva din florile mele daca doriti sa le vedeti. pupici la toate gradineresele Magda [ispita] si [zana] Bianca http://community.web.../user/danut1965

#33
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 09 iunie 2005 - 10:44

Magda, eu mi-am pus petunii violete in cascada, sunt superbeeeee si parfumate asa de frumos!!! Le-am combinat cu muscate curgatoare roz. Poate o sa fac poze sa vi le arat... Dar mie mi le-a cumparat sotul prin luna martie-aprilie deja inflorite, nu m-am chinuit cu seminte. Nu a luat decit doua plante, dar sunt asa de stufoase si pline de flori!!! Si infloresc intr-una, au o gramada de bobocei noi!

Khristin, acum a mers linkul!

Iulia, eu am pus anul trecut seminte de leustean si in casa in ghiveci si afara, dar nu s-a prins. Au facut niste frunzulite si pe urma s-au uscat.

~Otilia&LaAdelita~ [fetita]

#34
iulia grosman

iulia grosman

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 09 iunie 2005 - 12:02

Da mai Otilia si eu mi-am adus o tufa mare anul trecut din Romania am pus-o si incet incet s-a uscat .Si unde mai pui c-am luat si vreo 3 kile de pamint ca nu cumva sa-i ating radacinile dar degeaba[bang]. Anu asta am luat de la maica-mea din balcon un rasad si vad ca s-a terminat cu el.Ma gindeam sa incerc cu seminte dar nu stiu in ce perioada se planteaza.Am ajuns sa ma gindesc cu perioadele de luna plina:):)cum mai spuneau si fetele dar ce mai.......poate n-am eu noroc la leustean.....sau poate ciorbitzei mele ii place doar leustean uscat[:D][:D][:D][:D][:D]

#35
iulia grosman

iulia grosman

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 09 iunie 2005 - 12:10

Si Magda sint frumoase foc muscatele tale.Eu am o pasiune mare pt. muscate si am de toate culorile si de toate felurile.Am primit acu niste crengute de un fel de muscata englezeasca dar cu floarea in genul trand. jap.cu floare batuta.E ceva super. Cind o sa faca flori o sa va arat.

#36
ardit

ardit

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 09 iunie 2005 - 20:26

otilia multam fain, in sfarsit m-am edificat, asta e mimosa mea: pudica, cat despre flori inca nu au ca sunt micute firele si firave, am 3 fire, sper sa reziste ca se pare ca sunt dificile, nici radacinile nu le place sa le atingi (!) ai ai ai! am o problema cu laptopul: mai precis e sub forma de bucati pe biro, cu cabluri intre ele, ce mai: bala muc voiam sa va mai spun 3 chestii: am futografiat si lanul de grau cu maci, am fotografiat si niste chestii misto la gradina botanica din cluj, da' nu ma lasa sa completez poze in album si trei: am baut recent o ciorba cu tarhon in ardeal, ati incercat sa prindeti tarhon? ok cand reusesc sa pun pozele va spun sunt realy interesante, zu! [biz]

#37
maggda

maggda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 513 mesaje

Postat 10 iunie 2005 - 08:47

Otilia intr-adevar sunt superbe petuniile curgatoare si mie imi plac. Iulia eu ador muscatele.Acum e frig afara (9 grade , parca vine iarna[bang]) dar spre duminica cica se va incalzi si o sa fac o poza cum sunt muscatele de pe scari acum.Cele curgatoare au inceput sa infloreasca si ele, sunt pline de boboci.Dimineata cand ma trezesc ies in pijama pe terasa, imi admir muscatele si apoi trec la spalat, imbracat[:D]. Ardit mie nu-mi plac frunzele in mancare dar tarhonul in ciorba de perisoare e durere[pofta][pofta].Mama e de la Miercurea-Ciuc si acolo se foloseste tarhon.De cativa ani a aparut si la noi in Arad pe piata.Mama il tine in borcan cu sare si otet in frigider. Magda [ispita] si [zana] Bianca http://community.web.../user/danut1965

#38
flamingo

flamingo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 10 iunie 2005 - 18:44

Bine v-am gasit floricelelor. Am citit cam tot ce ati scris despre gradina si plante, suna minunat si tre sa va zic ca-i molipsitor. M-am apucat sa scriu si eu cate ceva numai ca am intampinat ceva probleme(este prima data cand va scriu). Am si eu o gramada de floricele, acum m-am profilat pe orhidei, sa vad ce o sa iasa.

#39
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 11 iunie 2005 - 00:59

fetele, eu cedez nervos cu iepurii astia, ajutor! am pus si praf special de indepartat animalele, si bile de naftalina, si gard etc, ca azi sa gasesc iar florile devorate de brgdhntxzwqtg urechiati! [xx(] ce trebuie sa fac? o parte din floricelele distruse erau aproape de inflorire! sa se duca sa manance varza ca si-asa e atacata de daunatori! nu au destule plante in padure, ce cauta la floricicile mele? sunt nacajita rau, mai ziceti ce as mai putea sa fac sa castig resbelul cu iepurii?

#40
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 11 iunie 2005 - 05:06

quote:
Originally posted by conchita
fetele, eu cedez nervos cu iepurii astia, ajutor! am pus si praf special de indepartat animalele, si bile de naftalina, si gard etc, ca azi sa gasesc iar florile devorate de brgdhntxzwqtg urechiati! [xx(] ce trebuie sa fac? o parte din floricelele distruse erau aproape de inflorire! sa se duca sa manance varza ca si-asa e atacata de daunatori! nu au destule plante in padure, ce cauta la floricicile mele? sunt nacajita rau, mai ziceti ce as mai putea sa fac sa castig resbelul cu iepurii?
Conchita, Un vanator bun, o pusca buna si gata! Apoi dai cu subsemnata la protectia animalelor! Glumesc bineinteles dar nici nu-ti pot da nici un sfat contra urechiatiolor! Posibil este sa aiba efect schimbarea substantei contra indepartarii animalelor. Poate s-au obismnuit cu mirosul si daca il schimbi poate, poate ii sperii cumva. Succes! La toti numai bine!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -