Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dermatita atopica (3)


76 raspunsuri la acest subiect

#21
ad_rianna

ad_rianna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 487 mesaje

Postat 16 iunie 2005 - 22:36

dorac imi pare rau ca nu v-a gasit o rezolvare. tudor slabise si el o vreme, acum insa de cand mananca [xx(] de lapte Alfare nu stiu, mie mi se pare ca-i face pofta de mancare...mananca de ma sperie, a pus 500gr intr-o saptamana[bis]. si eu zic ca daca o alaptezi nu ar mai trebui sa-i dai altfel de lapte. ai incercat sa mergi la un dermatolog? poate avea alergie la altceva. dermatologa la care am fost mi-a zis ca sunt multi factori care favorizeaza dermatita atopica: covoarele din camera, salteaua pe care doarme, pernele, florile din camera, chiar si cele in ghiveci(cateva exemple) si poate ca e de la altceva la voi.



[foto]bianca si tudor (03.11.2004)


#22
annelise

annelise
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 18 iunie 2005 - 14:11

salve tutoror! am avut atatea pe cap si inca mai am ,dar sper ca de sapt viitoare voi fi mai libera! ad_rianna noi suntem bine; adica stationar -mai avem bubite care apar si dispar dar nu ca si inainte. ne ferim de orice produs care contine proteina de vaca, banana si altele ... ii dau in cintinuare lapte de soia si dr. miu mi-a spus ca s-ar putea sa-mi faca alergie in viitor si la soia , dar daca trece o luna e ok. a trecu o luna si suntem mai bine decat cu laptele alfare. ma bucur ca tudor il bea...doamne cat de oribil poate fi!!!e mai bine de cand il bea? tu ii dai in continuare tot ce ti-a spus dr. miu? eu am decis sa fiu mai selectiva... nu pt ca sunt mai desteapta decat el(consider ca este un medic bun) dar am vazut cum reactioneaza fetita mea la diferite alimente. pot sa-ti spun ca inclin sa-i dau dreptate lui pepsi care are o armata de medici pe langa piticul ei si ale caror sfaturi mi se par f logice. ceea ce nu am inteles eu la dr miu era faptul ca tot punea ba sa-i scot branza calcica ba sa i-o introduc(pe motivul ca organismul se va adpata). imi era groaza de un posibil soc anafilactic si asa am decis sa fiu mai precauta si sa-mi ascult instinctul de mama. multa lume mi-a spus ca dr miu e cel mai bun si nu contest acest lucru , dar prodcedand astfel eu ma simt mai bine. ciuf, cat are bebele tau? astept sa creasca odata si al meu mai repede si sa vad ca au diparut de tot bubitele astea!' gabi, nu stiu ce sa spun despre bebele tau...am vazut pozele si pare o alergie.sunt in relief? adema, cum sunteti cu tratamentul homeopat? pepsi, voi ce mai faceti? m-am gandit mult reactiile lui dominic la proteina de vaca si cred ca e f stresant pt tine. dorac, incearca sa nu mananci nimic ce contine proteina de vaca si da-i oanei in rest numai mancare si ceai. cateva zile e mai greu dar asa poti sa-ti dai seama mai bine. nu te mai invinovati ca nu ai lapte suficient(eu am facut-o si mi-am amarat destul sufletul)fiindca am ajuns la concluzia ca nu ne foloseste la nimic si ca nu depinde odar de noi(am citit f mult despre alaptare) http://community.web...ser/annelise171

#23
gabiarama

gabiarama

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 286 mesaje

Postat 19 iunie 2005 - 09:21

Multumesc pentru raspunsuri . Bubitele au evoluat mult fata de cum le-ati vazut in poze .Au devenit mai numeroase , mai rosii si proeminente .Aveam o senzatie foarte ciudata cind ii atingeam pielea .Toate astea s-au intimplat dupa ce l-am dat cu Advantan ,la indicatia dermatologului .Am intrerupt pt. ca alti 2 doctori mi-au zis ca e posibil sa fie o alergie .Am uitat sa spun ca nu se scarpina si ca unele bubite parca aveau un cap alb-galbui . Acum il tin la regim alimentar , am eliminat orice produs care i-ar fi putut produce alergie . Nu mai folosim nici balsam de rufe , iar la baie in loc de sapun folosim Oilatum .Iar dimineata si seara il ung cu Elidel .Stiu ca au fost pareri pro si contra acestuia , dar am zis ca fiecare organism poate reactiona diferit . Acum bubitele au inceput sa se usuce si sa se descuameze,nu mai sunt chiar atit de rosii . Voi apela si la un dr homeopat , la sfatul unui alt medic . Am facut astazi poze din nou cu Mihnea si bubitele ,dar va anunt cind reusesc sa le pun in album (cel mai probabil la amiaza ,cind doarme el ). Gabi http://community.web.../user/gabiarama

#24
gabiarama

gabiarama

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 286 mesaje

Postat 19 iunie 2005 - 13:06

In sfirsit , a adormit! Tati e plecat la pescuit , asa ca e liber calculatorul si pot sta si eu mai mult pe DC. Am reusit sa adaug fotografii noi . Gabi http://community.web.../user/gabiarama

#25
Adema

Adema

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 19 iunie 2005 - 17:16

annelise, eu va citesc, dar nu am mai scris ca ceea ce am de spus, am mai spus deja: noi suntem multumiti de tratamentul homeopat! Eu ma felicit ca nu am cedat tentatiei de a renunta la lactate.Si...uite, acum Codrut bea in continuare Milumil, papa iaurt, cascaval, branza de vaci, smantana .Am introdus si banana fara probleme.Deci nu era acolo cauza! Tratamentul homeopat e de durata (chiar marti vom merge la un nou control la Bucuresti), dar rezultatele au fost spectaculoase.Daca in intervalul acesta de timp au mai fost pusee, ele au fost usoare si au trecut de la o zi la alta.A persistat pruritul, dar deja acum nu mai apare decat seara. gabi, , am vazut pozele voastre.Citeste , te rog, pe net mai multe despre Elidel.Parerea mea este ca e periculos, mai ales pe o suprafata atat de intinsa! Tratamentul homeopat este o solutie, daca e prescris de un medic adevarat, nu de unul devenit peste noapte! [pup] Adema&Codrut

#26
raluca a.

raluca a.
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 iunie 2005 - 13:51

ciuf, multumesc pentru urari! mihnea a facut joi un an! ce baita mare are mama! noua ne este foarte bine acum. v-am zis ca am incercat putina branza de vaci si am avut impresia ca de la ea i-au aparut niste bubite pe fata. inca nu sunt convinsa ca de la ea au fost. am intrerupt, acum avem fata curata curata. tratamentul homeopat e de vina! vreau sa il mai las putin si sa incerc din nou cu branza de vaci. gabi, daca mai vrei sa auzi inca o parere: nici mie nu-mi pare a fi dermatita atopica. e altceva. pup pe toata lumea si pe toti bb-ii. raluca a.

#27
ciubaka

ciubaka
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 01 iulie 2005 - 04:57

Ne primiti si pe noi in "club"? Luca are dermatita atopica cu alergie la lapte (+derivate) si ou si la cosmeticele obisnute, cu parfum. Debutul a avut loc la 3 luni. Am refuzat sa-i dam cu cortizon, dar am reusit sa-l punem pe picioare (desi a durat mult mai mult) cu bai cu tarate, hidratare cu vaselina, Dermocare. Si am trecut cu succces pe Nan HA. Mult timp am evitat sa-i introduc in alimentatie branzica, oul, chiar si carnea. La 7 si 1/2 luni, am ajuns la o pediatra care mi-a spus ca daca mai evit aceste alimente, copilul va avea carente de alimentatie si mi-a indicat sa le introduc foarte repede una dupa cealalta. Mi-a mai spus sa nu evit branza de vaci, ci sa-i dau zilnic, iar pentru ca, inevitabil, vor aparea eruptiile, sa folosesc Locoid (in mod curent, pe termen lung). Pentru ca ma speriase cu carentele de alimentatie, dar pentru ca nu eram de acord cu cortizonul, am ascultat-o si nu prea. Adica, ii dadeam foarte putina branzica de vaci (de casa), apoi lasam cateva zile sa treaca eczemele doar cu crema de hidratare. Doar ca, apareau din ce in ce mai urate. In momentul in care a avut reactia la ou (mult mai urata si mai rapida decat la lapte), am renuntat definitiv la orice aliment alergen. Dupa ce am citit mesajele voastre, mi-am dat seama ca noi suntem totusi un caz fericit, eruptia nu a fost atat de puternica, in ultimul timp nu s-a mai localizat decat pe maini si pe picioare, si, in plus, am identificat alergenii. Si parca nici nu-mi mai fac atatea probleme ca Luca nu mananca branza si galbenus de ou, vad ca sunt bebei care stau la regim mult mai drastic. Cred ca voi amana si introducerea pestelui pana dupa un an. Din fericire, Luca nu a slabit de la Nan HA, e chiar un bebelus plinut, mananca foarte bine fructe, legume si carnita. Sper ca isi ia suficient calciu din lapticul asta. M-a amuzat foarte mult ceea ce scria una din fete, ca atopicii au un coeficient ridicat de inteligenta, pot fi chiar genii. Ce stiu eu este ca sunt copii foarte sensibili la starile celor din jur. Au nevoie de liniste, calm, dragoste si siguranta. Am aflat multe lucruri de la voi si va multumesc. De exemplu, in perioada in care faceam pe el "experimente" cu branzica de vaci, a facut rosu in gat. Am refuzat sa-i dau antibiotice, spre disperarea doctorilor si i-a trecut de la sine in cateva zile. De la voi am aflat ca putea fi de la alergie. Momentan sunt putin debusolata, nu prea stiu in ce directie sa o iau: alergolog, dermatolog, alt pediatru, nutritionist? In rest, cel mai tare ma sperie posibilitatea aparitiei astmului, mai ales ca, in ultimul timp, atunci cand are emotii puternice, incepe sa respire suierat si intretaiat, fara sa aiba crize de tuse sau sufocare. Ma bucur ca v-am gasit. Miruna si bb Luca (01.10.2004)

#28
ad_rianna

ad_rianna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 487 mesaje

Postat 02 iulie 2005 - 22:14

uite ca am mai intrat si noi sa vedem ce mai faceti. de cand nu am mai vorbit mai am o veste rea [:(]: bianca are infectie urinara. face acum un tratament iar peste 10 zile mergem la control si sa-i faca cistografie, sa vada daca nu are nu stiu ce anomalie[q]

tudor e bine, nu i-au mai aparut bubitzele de mult. si tot alfare papa inca. da annelise merg pe tratamentul dr.miu pt. ca orice s-ar spune despre el eu ii sunt recunoscatoare pt.ca tudor e bine. si el mananca branzica calcica aoproape in fiecare zi. chiar si cate o lingurita din iaurtul biancai i-am dat, a zis dr.ca nu va pati nimic dintr-atat. ma mir de ce ti-a zis cu branzica, la mine chiar a insistat sa-i dau cat de des, chiar si cu mamaliguta...insa asta nu o mananca sub nici o forma! si tot la el merg si cu bianca si am incredere ca o va trata si problemuta ei va disparea



[foto]bianca si tudor (03.11.2004)


#29
an-k

an-k

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 497 mesaje

Postat 02 iulie 2005 - 23:18

buna, la noi a trecut cu o crema preparata in farmacie cu un procent f mic de cortizon, si o mentinem sub control cu clasicul ulei de masline fiert si racit(dupa mine cel mai bun), apoi in fiecare baie ii punem ulei eucerin cu care ea se impaca foarte bine pupici tuturor, sanatate multa si pielicica fina va dorim [pup] anca si micutza Bianca(14/03/2005) http://community.web.../biancahugoanca

#30
gabibarta

gabibarta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 829 mesaje

Postat 03 iulie 2005 - 00:37

quote:
Originally posted by gabiarama
Ma alatur si eu grupului vostru . Baietelul meu de 1 an si 5 luni a fost diagnosticat de dr. dermatolog cu dermatita atopica . Am cautat informatii pe Google si asa am dat de voi . Eu am si niste fotografii cu Mihnea in care se pot vedea zonele afectate de bubite . As fi foarte curioasa daca si copilasii vostri au aratat la fel . Mie dr. mi-a spus sa il ung 2 zile ,dimineata si seara , cu Advantan Lotiune ,dupa care sa continui numai dimneata vreo 2-3 zile ,iar seara cu Pasta cu apa ,dar fara mentol si anestezina . De asemenea mi-a indicat OILATUM pentru baie , iar in cazul in care va mai face bubite sa folosim Elidel . Nu stiu cit de bun o fi tratamentul , insa la el nu cred ca o sa dea roade , deoarece dupa ce am inceput sa il ung ce Advantan petele s-au inmultit si au devenit si mai rosii decit erau inainte. La el bubitele au aparut in special pe spate , pe abdomen , pe git , dupa urechi , in zona inginala si pe laba piciorusului ( atit cit tine soseta ) ,iar de ieri chiar si pe talpa . Eu presupun ca de vina ar putea fi balsamul de rufe , pt. ca a avut probleme si cind avea citeva saptamini , dar de data aceasta se manifesta altfel . Atunci pielea lui arata de parca ar fi fost urzicata , iar acum are bubite ,unele cu cap mic alb si chiar grupate mai multe la un loc . In plus , a mai avut si niste pete micute ,cit o unghie , care aveau o crusta (pe fata ,pe mini si picioruse ). Gabi si [copil] Mihnea http://community.web.../user/gabiarama
Si noi am inceput cu advantan, dar grija!!! Da roade numai pe moment! Si dispar numai bubitele, dar boala nu[bang] Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002 http://community.web.../user/gabibarta


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -