Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

A mai construit cineva casa!?! (4)


147 raspunsuri la acest subiect

#21
SIMONABB

SIMONABB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 23 mai 2005 - 12:29

quote:
Originally posted by axxa
vin si io cu intrebarea mea: noi am terminat fundatia asta toamna, iar acum trecem mai departe...ma rog, incercam. Acum se trag tevile prin fundatie, dupa care urmeaza indesarea (sau cum i-o zice) pamantului, compactarea lui in interiorul fundatiei (noi nu am facut beci, nu ne-a permis solul). Intrebare: de unde luam pamant? Crixia? ca tu esti de prin zona noast'?... si dupa chestia cu pamantul urmeaza un strat de piatra + 1 de pietris+ 1 nisip+ armatura+ beton. Am zis corect?
Axxa, te duci la aia de construiesc si vorbeste cu dirigintele sau seful de santier. Poti lua pamint gratis, pt ca in general problema e unde scapi de pamint , nu d unde mai iei. Simona http://community.web...m/user/simonabb

#22
Rodica P

Rodica P

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 23 mai 2005 - 14:57

Axxa spor la construit, mie imi place tare mult Mamaia si dupa ce termini casa sa ne tii si noua locuri la tine! [;)]


Rodica si [copil] Stefan-Daniel [i]
poze o-1 an , poze , [foto] Poze noi!

#23
axxa

axxa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 23 mai 2005 - 22:24

Da, e o problema unde duci pamantul scos, dar pentru noi problema e de unde luam? adica trebuie sa excavezi de undeva, ma gandesc...constructorii ziceau ca de la cariera, acolo sa intrebam, se gaseste si pamant. Da, o sa va invit la noi cand o fi gata casa (oare cand?!), dar Mamaia sat e oleaca ma departe de Mamaia, adica e de partea cealalta a soselei...[ups]

#24
Rodica P

Rodica P

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 24 mai 2005 - 13:32

Axxa ma bucur ca ne primesti, anul trecut tot in Mamaia sat am sta la o vila de partea cealalta a soselei asa cum zici tu. Nu ma intreba la cine ca nu stiu, era mult dupa ce treci de Hanul piratilor pe o staduta la stinga. Aveau un ingrijitor care se ocupa de casa, avea ciinii dezlegati noaptea si trebuia sa ii dam telefon ianinte de a ajunge sa lege ciini.
Pamint noi am cumparat la fel cum am cumparat si nisip si piatra. Aceeasi persoana ne-a adus mai intii pamint rosu de dig pentru umplut fundatia si o sa ne aduca pamint fertil sa punem in curte.
Spor la construit!

Rodica si [copil] Stefan-Daniel [i]
poze o-1 an , poze , [foto] Poze noi!

#25
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 24 mai 2005 - 18:35

quote:
Originally posted by karula
Stau, va citesc, ma minunez de voi, dar ma si ingrozesc de ce ma asteapta... Chit ca la noi e vorba de o casuta de vacanta, la munte. Am batut palma pentru teren, urmeaza sa facem actele saptamana asta, dar ne-am lovit de o mica problema: terenul (de 900mp) este catalogat ca "faneata intravilan" si am inteles ca trebuie schimbata categoria asta de faneata ca sa se poata construi. Utilitatile, toate, sunt la poarta. Stiti cumva cat costa, ce alergatura presupune asta? Maine dimineata mergem la primaria comunei oricum, dar n-as vrea sa plecam neinformati. Am inteles neoficial ca ar trebui scoasa doar portiunea unde se construieste casa, deci doar pe acea bucata s-ar plati taxa... Multumesc[flo] Raluca
"Faneata intravilan" este un teren aflat in travilan, dar are destinatie agricole, adica destinatie -faneata. Va trebui sa faci scoaterea din circuitul agricol! Despre asta s-a mai discutat, daca ai timp sa citesti in celelalte capitole! Daca zici ca mergeti la primaria respectiva, intrebati : Pentru scoaterea din circuitul agricol va trebui sa scoateti toate suprafata pe care o detineti sau doar pe cea care va fi constructia??? Aceasta scoatere va fi conditie trecuta in certificatul de urbanism. Aceasta conditie, materializat intr-un aviz, pe langa alte avize vor fi anexate proiectului pentru eliberarea autorizatiei de constructie. Scoaterea din circ. agricol, are forma unui aviz si se leibereaza de OCAOTA, ce apartine Directiei Agricole. Tot pe cei de la Primaria respectiva sa-i intrebati cum se ajunge la institutia respectiva, poate va dau vreun nr. de telefon, adresa, caci ei colaboreaza si ar trebui sa stie. Adica nu sunt rupti de realitate, ca noi, cei care mergem o data in viata pentru asa ceva! Bafta, va doresc! Racushoarele Cristina[indecis]& [:p] Alexia crixia@gmail.com

#26
axxa

axxa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 25 mai 2005 - 00:20

Care va sa zica se cumpara pamantul, ca si nisipul si pietrisul...e o chestie! maine asteptam raspuns de la cineva cam cat ne-ar costa, noua cred ca ne trebuie vreo 20 de masini(basculante) Zici ca ai stat dincolo de Hanul piratilor? si noi tot pe acolo....[cheers]

#27
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 25 mai 2005 - 09:23

Sar'mana, Crixia! Ai perfecta dreptate, ieri ne-au zis de la primarie exact ce-ai scris si tu. Doar terenul pe care se construieste se scoate din circuitul agricol, iar taxa nu pare a fi mai mare de 700.000 de lei. De citit am citit de la "casute gandacesti" pana la subiectul de fata, dar in capul meu se formeaza turbulente de la atatea informatii... Stau in zona ca sigur o sa mai am de intrebat. Multumim de urari, de bafta chiar avem nevoie de acum inainte!

#28
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 25 mai 2005 - 18:11

Cu multa placere Karula! Hai, poate in urmatorii ani, intr-un probabil concediu am sa trec si eu pe la voi pe la "faneatza"! [;)] Suna asa.... rustic, a liniste... undeva departe de galagia oraselor! Mult noroc! Racushoarele Cristina[indecis]& [:p] Alexia crixia@gmail.com

#29
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 25 mai 2005 - 21:25

Fix asa e cum zici: la marginea padurii, tot terenul e deal-vale cu platouase numai bune de amenajat, livada de meri si nuci... vecini nu se zaresc pe nicaieri, iar panorama... las' ca vezi tu![hop]

#30
SIMONABB

SIMONABB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 26 mai 2005 - 12:56

Axxa, intelege ca in general e o mare problema sa scapi de pamint. Aia ar trebui sa-ti zica saru-mina ca le iei pamintul, dar daca tu te-ai dus si ai deschis discutia cu "cit costa niste pamint de umplutura? " normal ca oamenii si-au frecat mainile ca au posibilitatea sa mai si incaseze niste bani pe o chestie de care tre sa scape. E ca si cum ar veni cineva sa le ia gunoiul si sa le mai si plateasca pt asta. Du-te undeva unde se construieste si vorbeste cu dirigintele de santier. Pune-i problema la modul "omule, eu te las sa-ti arunci pamintul in exces, GRATIS pe proprietatea mea, dar asta numai saptamina asta" (ca sa nu vina peste 2 luni). In cel mai rau caz ii dai 500.000 - 1.000.000 pe toata cantitatea. Simona http://community.web...m/user/simonabb


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -