Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

A mai construit cineva casa!?! (4)

147 raspunsuri la acest subiect

axxa

axxa

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 21 mai 2005 - 20:51

quote:
Originally posted by tatianaS
Axxa..voi unde construiti..de nu v-a permis solul sa faceti beci? Intreb de curiozitate...[flo] Tatiana http://community.web...m/user/TatianaS
La Mamaia sat, pe malul lacului, la studul geo ne-a iesit un sol foarte...apos(!!!), cu apa la adancimea de 1,8m

axxa

axxa

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 21 mai 2005 - 20:56

Tatiana, noi am facut fundatia (1,40 in pamant si 0,70m peste nivelul solului), si constructorii au lasat niste "nise" prin fundatie, prin care cica o sa treaca conductele, conform cu proiectul. Nu'sh daca asa e bine, ma gandesc ca daca se sparge vreuna, cum facem? demolam casa?

CRIXIA

CRIXIA

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 22 mai 2005 - 12:41

Gata, acum sper ca pozele mele sa se vada pe Webshots! Ufff, cat m-am chinuit! Cam luceste acoperisul, era ora pranzului, soarele sus... aproape ca nu difera la culoare cu cea a vecinului meu! Noi avem caramiziu, iar vecinul rosu. Am fost multumita de cei ce au montat-o, au fost parolisti, corecti si muncitori! Si asta... fara interventii! In sfarsit, ceva pe bune in Romania! Kim, multumesc! Acum vom continua cu finisajul exterior, adica sistemul term un finisaj simplu. In paralel mai avem la pod de pus scandura sau OSB(chiar nu stiu inca. Ohooo, trwba este.... bani sa fie si vreme buna, ca acum ploua cu galeata!Bine ca ploua cand e sarbatoare, ca de luni incolo sa aibe spor meseriasul! Axxa, ce regim de inaltime a prevazut primaria Navodari in certificatul de urbanism? P+2 cumva? Noua nu ne-a lasat nishe pentru scurgere si ne faceam griji, dar cineva ne-a spus ca instalatorii vor trage totul pe langa casa si vor intra cu scurgerile de afara. Nici eu nu prea vad cum, dar ai dreptate cu faza stricaciunilor. Va pup pe toate! si spor![cheers] Racushoarele Cristina[indecis]& [:p] Alexia crixia@gmail.com

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.117 mesaje

Postat 22 mai 2005 - 13:31

crixia ne dai si adresa? unde sa ne uitam la poze?

chiar nu stie nimeni cu drumul de servitute? toate aveti casa la bulevard??

Mihaela
[zana]Diana si [copil]Silvia

Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

CRIXIA

CRIXIA

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 22 mai 2005 - 15:38

Ei, uite ca era un semn deasupra mesajelor mele, printre PM, Yahoo mesenger, Msn messenger... este si o casuta galbena; clik si se deschide pagina mea pe Webshots!
Dar, mai bine scriu si eu ca tine!
CASA

Racushoarele Cristina[indecis]& [:p] Alexia
crixia@gmail.com

Guest__*

Guest__*
  • Guests

Postat 22 mai 2005 - 18:21

Aha...deci merg trase si dupa finalizarea constructiei..ok..saru mana. Cat despre Mamaia sat..acolo am vrut si noi initial sa ne luam teren, dar n-am mai apucat. Dar ma intreb..cei care au ridicat hotelul ala mare acolo, ce fundatie are? Crix felicitari! Visul vostru de a va muta la casa incepe sa devina realitate. La noi mai dureaza ceva pana ce ne vom apuca..ufff.. Tatiana http://community.web...m/user/TatianaS

axxa

axxa

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 22 mai 2005 - 20:35

Crixia, da, P+2 este avizat, desi noi nu vom avea decat un P+1. Dra m-ai bagat in ceatza: se poate si pe langa casa?? Abia astept sa ii spun sotului, sa vad de ce lui i s-a spus ca e musai pe sub casa?![alcool] TatianaS, sa stii ca intrebarea asta mi-am pus-o so eu: ce fundatie au hotelurile de pe malul lacului? de fapt scuze, vorbesc prostii, si la noi se putea face un oarece demisol, dar nu se justifica financiar pentru noi, adica trebuia sa bagam prea multi bani pentru a obtine un...beci. si cum ne cam strangem la punga acum, am preferat solutia unei fundatii solide, pe care sa inaltam casa. Crixia, zi-mi te rog cum e chestia cu scurgerea pe langa casa...ma gandesc ca e tare mult de ocolit, tevile alea nu trebuie sa aiba o "cadere"?[bang]

axxa

axxa

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 22 mai 2005 - 20:47

Crixia, voi unde ati facut casa? parca ar fi pe langa noi (vorba 'ceea: un caine-i fara coada?!)[:)] zi-mi, cati mp aveti pe nivel? facetzi izolatie exterioara cu polistiren?

axxa

axxa

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 22 mai 2005 - 20:49

A! dupa ce am vazut fotografia cu casa vecinului, mi se pare ca e pe langa Institutul de Marina, nu? cum Dumnezeului fac oamenii case din carton? am vazut o gramada de case ca a vecinului tau, din PFL sau lem, chiar si structura, brrrrr

karula

karula

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 23 mai 2005 - 09:31

Stau, va citesc, ma minunez de voi, dar ma si ingrozesc de ce ma asteapta... Chit ca la noi e vorba de o casuta de vacanta, la munte. Am batut palma pentru teren, urmeaza sa facem actele saptamana asta, dar ne-am lovit de o mica problema: terenul (de 900mp) este catalogat ca "faneata intravilan" si am inteles ca trebuie schimbata categoria asta de faneata ca sa se poata construi. Utilitatile, toate, sunt la poarta. Stiti cumva cat costa, ce alergatura presupune asta? Maine dimineata mergem la primaria comunei oricum, dar n-as vrea sa plecam neinformati. Am inteles neoficial ca ar trebui scoasa doar portiunea unde se construieste casa, deci doar pe acea bucata s-ar plati taxa... Multumesc[flo] Raluca

Intrebari Panica

• Col scurt!!

Lara097
    - Ieri, 22:53

• Viitoare mamici !!!

kri.
    - Ieri, 15:08

• Bebelusi

Vrincianu
    - Ieri, 14:36

• Sangerari

Cristina 23